Praet:Euro Bölgesi Bankaları İş Modellerini Gözden Geçirmeli

04 Ekim 2016

ECB Yürütme Kurulu Üyesi Peter Praet, yaptığı açıklamalarda karlılık sorunları sürerse bankaların dirençlerinin azalabileceğini belirtti.

Praet:Euro Bölgesi Bankaları İş Modellerini Gözden Geçirmeli

Euro Bölgesi bankaları için daha fazla konsolidasyon yapılması gereklilik olarak görülüyor diyen Praet, sınır ötesi banka birleşmelerini daha çok görmek isterim şeklinde ifadeler kullandı.

Faizler daha uzun süre düşük kalacağını söyleyen Praet ,ECB para politikasının şu aşamada banka karlılıklarını olumlu etkilediğini düşüdüklerinin altını çizdi. Euro Bölgesi'nde bankaların iş modellerini gözden geçirmeleri gerektiğini düşünen Peter Praet, bankacılık birliğinin hızla tamamlanmasının kilit önemde olduğuna da dikkat çekti.

Banka karlılıklarını ECB adımları nedeniyle azaldığına dair güçlü bir kanıt olmadığını söyleyen yürütme kurulu üyesi, banka hisselerinde kalıcı düşüşün, verilen kredilerde düşüşe neden olabileceğini de ekledi.

ECB adımlarının bankalar üzerindeki etkilerini izlemenin çok önemli olduğu üzerinde duran Praet, gerekli görüldüğünde politika araçlarını yeniden kalibre etme adımı bankaları sarsmamalı şeklinde yorumda bulundu.