Pozitif göstergelerin yayımından sonra piyasalar sabitleşmekteler

03 Şubat 2010

Pozitif göstergelerin yayımından sonra piyasalar sabitleşmekteler

D.R. Horton Inc. ve Lexmark International Inc. şirketlerinin kar raporlarının yayımı zemininde dün işlem oturumu ABD fon endekslerinin artımı ile tamamlamıştır. ABD’nin ikinci en büyük basım makinası şirketi olann Lexmark ve ikinci en büyük inşaat şirketi D.R. Horton hisseleri %11 pahalanarak S&P 500 endeksi içerisinde en büyük artımı sağlamıştır. Aralık’ta satş hacminin %25 yükselmesi ile ilgili haberlerin yayımından sonra General Electric Co. hisseleri %4.2, Ford Motor Co. hisseleri ise %2.3 yükselmiştir. “Şirketlerin korporatif gelir raporları ve tüm ekonomiyle ilgili pozitif göstergelerin yayımından sonra piyasalar bir miktar sabitleşmiştir”- Solaris Asset Management LLC. ana yatırım stratejisti Timoti Qriski belirtmiştir. “Gelir raporları ile ilgili oluşan uzun vadeli perspektifler bir müddet once piyasada düzelişe sebep olmuş deliller (Yunanistan’ın borc problemleri ve ABD’nin para politikası ile ilgili belirsizlikler) geride bırakılmıştır”- o eklemiştir.

Pazar ertesi S&P 500 endeksi 3 aylık minimum seviyesinden sonra %1.4 artım sağlamıştır. “Pazar ertesi üretim sektörü üzere göstergelerpozitif yayımlanmıştır ve konut pazarları ile ilgili göstergeler buna ek destek sağlamıştır” - Manning & Napier stratejisti Greg Vudard belirtiyor. “ Gelir raporları pozitif yayımlanıyor ve biz şirketlerde karlılığın arttığını görüyoruz. Tüm bunlar yatırımcıların endişelerini aradan kaldırıyor”.
Bank of America Corp. tarafından kredi reytingi yükseldildikten sonra Exxon Mobil hisseleri %0.9 yükselmiştir. Dünyanın en büyük aliminium şirketlerinden olan  Alcoa hisseleri de %3.2 artım göstermiştir.
S&P 500: 1103,32 pkt, 1,297% artım
DJIA: 10.296,85 pkt, 1,093% artım
Nasdaq Composite: 2171,2 pkt, 0,869% artım