Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde

24 Mayıs 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası yatırım pozisyonu verisini açıklayacak

Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde

24.05.2022

Powell ve Lagarde’ın Açıklamaları Takibimizde…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,36 değer kazancıyla 2.380,90 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 39,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,57 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,28 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,74 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 2,90 ile madencilik oldu.

Avrupa borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,17, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,17, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,38 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,67 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 1,98, S&P 500 endeksi yüzde 1,86 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,59 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), uluslararası yatırım pozisyonu verisini açıklayacak. Global piyasalarda, öncü imalat PMI dataları ile birlikte ABD’de konut sektörüne ilişkin açıklanacak veriler yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Powell ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,36 değer kazancıyla 2.380,90 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 39,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı'nın ardından yaptığı değerlendirmede; "Sayıları 550 bini bulan yoklama kaçağı, bakaya gençlerimize bedelli askerlikten faydalanabilme yolunu açıyoruz." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları Anketi Mayıs 2022 verilerine göre, Katılımcıların cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 46,44 iken, bu anket döneminde yüzde 57,92 oldu. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 28,41 iken, bu anket döneminde yüzde 33,28 oldu. Katılımcıların cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 16,85 TL iken, bu anket döneminde 17,57 TL oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Kısa Vadeli Dış Borç İstatistikleri - Mart 2022 raporuna göre; Mart sonu itibarıyla, kısa vadeli dış borç stoku, 2021 yıl sonuna göre %9,9 oranında artışla 132,3 milyar ABD doları olarak gerçekleşti. Bu dönemde, bankalar kaynaklı kısa vadeli dış borç stoku % 6,9 oranında artarak 55,1 milyar ABD doları olurken, diğer sektörlerin kısa vadeli dış borç stoku %10,8 oranında artarak 47,3 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. 2022 Mart sonu itibarıyla, orijinal vadesine bakılmaksızın vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak hesaplanan kalan vadeye göre kısa vadeli dış borç stoku, 181,4 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; Reel Kesim Güven Endeksi 2022 yılı Mayıs ayında bir önceki aya göre 0,3 puan azalarak 109,4 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 107,0 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı 2022 yılı Mayıs ayında, bir önceki aya göre 0,2 puan artarak yüzde 78,0 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre değişmeyerek yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Konut Fiyat Endeksi verilerine göre; 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre yüzde 9,3 oranında artan Konut Fiyat Endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre nominal olarak yüzde 110,0, reel olarak ise yüzde 29,7 oranında arttı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi, Mart 2022 verilerine göre; Tarımsal girdi fiyat endeksi 2022 yılı Mart ayında bir önceki aya göre %15,16 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %105,70 artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Mayıs 2022 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %6,1 ve perakende ticaret sektöründe %1,7 artarken, inşaat sektöründe %2,2 azaldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre, 2022 yılı Nisan ayında Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı ayına göre %225,59 artış kaydedilmiştir. 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde Ülkemizi ziyaret eden yabancı sayısında geçen yılın aynı dönemine göre %172,51 artış kaydedilmiştir.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde yaptığı değerlendirmede; Varlık Alım Programı (APP) kapsamında net varlık alımlarının üçüncü çeyreğin başlarında sonlanmasını öngörürken, "Bu da sözlü yönlendirmemizde olduğu gibi Temmuz atında faiz artışı yapmamızı sağlar. Mevcut görünüme bakarsak üçüncü çeyreğin sonunda negatif faizden çıkmamız mümkün" dedi.

Almanya'da İFO Enstitüsü tarafından açıklanan iş dünyası güveni endeksi Mayıs'ta 86,9'a yükseldi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Fed'in önümüzdeki iki toplantıda 50'şer baz puanlık faiz artışı yapmasının ardından faiz artışı döngüsünü Eylül ayında durdurmasının uygun olabileceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, yaptığı açıklamada; "Eğer Batı ilişkilerin yeniden başlatılması için bir şeyler önermek ister ise, buna ihtiyaç olup olmadığını ciddi şekilde değerlendiririz" dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

OTKAR: Şirket, 4x4 Taktik Tekerlekli Zırhlı araçlar ile bu araçların yedek parça, bakım ve eğitim hizmetleri satışını kapsayan, yaklaşık 34 Milyon USD bedelli, yeni bir ihracat sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme, teminat mektubu işlemlerinin tamamlanması ve ihracat ile ilgili gerekli izinlerin alınmasını takiben yürürlüğe girecektir. İlgili teslimatların bu yıl içerisinde başlayarak 9 ay içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

AKSEN: 21 Ocak 2021 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda da belirtildiği üzere, Aksa Enerji Üretim A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı Aksa Energy Company Congo ("Aksa Enerji Kongo") ile Kongo Cumhuriyeti arasında, Pointe- Noire şehrinde bulunan 50 MW kurulu güce sahip doğalgaz santralinin kapasitesinin 100 MW'a çıkarılıp 30 yıl süre ile işletme hakkına yönelik bir imtiyaz sözleşmesi imzalanmıştı. Aksa Enerji Kongo ile Energie Electrique du Congo (E2C- Kongo Cumhuriyeti'nin Elektrik Üretim-İletim-Dağıtım Şirketi) arasında elektriğin ihraç amaçlı iletimine ilişkin anlaşma da imzalanmıştır. Elektrik ihracat anlaşması ve gaz tedarik anlaşmalarının imzalanmasına ilişkin görüşmeler devam etmektedir.

HATEK: Şirket 23.05.2022 tarih ve 2022/13 numaralı kararı doğrultusunda; Fransa'da mukim olan 375.000-EURO tutarı ile %50 nispetli ortaklık hakkı bulunan ve şirket İştirakler Hesabında görülen Sıretex SAS şirketinin Yönetim Kurulunca alınan 1.204.292-EURO Geçmiş Dönem Kârları ile vergi sonrası oluşan cari kârlarla birlikte bedelsiz olarak alınan payların İştiraklerden gelen Sermaye Yedekleri hesabına kaydedilmesi sonucu oluşan toplam 1.579.292 EURO değerindeki 1.625 adet iştirak payları kül halinde Fransa'da tek ortaklı olarak kurulacak Hatex Invest şirketine 2 euro nominal değerde 789.646 adet hisse karşılığı 1.579.292-EURO ayni sermaye olarak konulmasına; Hateks Invest kuruluş ve tescil işlemlerini takiben Sıretex SAS hisselerinin iştirak olunan şirket olarak muhasebe kayıtlarından çıkartılmasına, Hatex Invest İştirak Payları toplam değerinin 1.579.292 EURO karşılığı Türk Lirası olarak şirket iştirakler hesabı kayıtlarında gösterilmesine, Sıretex sas firmasının değerleme ve cari geçmiş yıl karlarından oluşan 1.204.292-EURO luk farkın şirket muhasebe kayıtlarında 529 Diğer Sermaye Yedekleri Hesabının mevcut bilanço hesaplarına aktarılmasına ve özvarlıklar içerisinde takibine oy birliği ile karar verilmiştir.

CEMTS: Şirket, ileriki yıllarda yapılması planlanan üretim faaliyetlerini arttırma amaçlı yatırımlarında kullanılmak üzere, büyüyen yapısının gerektirdiği fiziki mekan ihtiyaçlarına uygun olarak, Bursa ili, Karacabey ilçesi, İkizce Mahallesinde 50750m2, 32.900.000 TL bedelle gayrimenkul satın alınmıştır. Bursa ili, Nilüfer ilçesi, Badırga Mahallesi ve Bursa ili, Mudanya ilçesi, Yörük Yenicesi Mahallesinde ve Bursa İli Karacabey İlçesi, İkizce Mahallesinde son alınan gayrimenkul ile birlikte toplam alınan gayrimenkul miktarı 136.682,46 m2 'ye ve 89.220.559 TL değere ulaşmıştır.

ORGE: 25.04.2022 tarihli açıklamada, Şirketin, İstanbul, Ordu, Giresun, Muğla, Samsun, Sinop, Eskişehir, Zonguldak ve Bitlis Şehirlerinde; Güneş Enerjisi Sistemi (GES) santral kurulumu ihalesine yönelik verdiği 1.987.905,15 USD+KDV tutarındaki teklife ilişkin olarak, İşveren TÜVTÜRK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. ile sözleşme görüşmelerine başlandığı kamuya duyurulmuştu. Bahsi geçen sözleşme imza süreci tamamlanmıştır. İşin 30.11.2022 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

ISGYO: AKDERE İNŞAAT TURİZM TEKSTİL İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKET 20/05/2022 - 20/05/2022 tarihinde İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,29 - 13,65 TL fiyat aralığından 411.300 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/05/2022 tarihi itibariyle %6,05 sınırına ulaşmıştır.

KMPUR: YUDA LEON MİZRAHİ 20.05.2022-20.05.2022 tarihinde Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,26 TL’den 30.000 TL, 28.20 TL’den 809 TL olmak üzere toplam 30.809 TL nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları 20.05.2022 tarihi itibariyle %33,50 sınırına ulaşmıştır.

LKMNH: YUSUF TÜLEK 20 Mayıs 2022 tarihinde Lokman Hekim Engürüsağ Sağ. Tur. Eğt. Hiz. ve İnş. Taah. A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,60-16,69 TL fiyat aralığından 6.864 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Lokman Hekim Engürüsağ Sağ. Tur. Eğt. Hiz. ve İnş. Taah. A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20. Mayıs 2022 tarihi itibariyle % 0,0563 sınırına ulaşmıştır.

MUSTAFA SARIOĞLU 20.05.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş payları ile ilgili olarak 16,60- 17,00- TL fiyat aralığından 47.000-TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş sermayesindeki payları/oy hakları 20.05.2022 tarihi itibariyle %3,15 sınırına ulaşmıştır.

SANEL: RANA YILDIRIM 18/05/2022 - 18/05/2022 tarihinde SAN-EL MÜHENDİSLİK ELEKTRİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,94 - 5,16 TL fiyat aralığından 295.110 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SAN-EL MÜHENDİSLİK ELEKTRİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/05/2022 tarihi itibariyle %1,61656 sınırına ulaşmıştır.

AKMGY: YASEMİN CASUN TUNCER 20.05.2022 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 44,58TL - 45,20TL fiyat aralığından toplam 4589 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki payları ve oy hakkı 20.05.2022 tarihi itibarı ile %45,86’ya düşmüştür.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 23/05/2022 - 23/05/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 46,66 - 47,42 TL fiyat aralığından 45.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/05/2022 tarihi itibariyle %20,914286 sınırına ulaşmıştır.

METRO: FATMA ÖZTÜRK GÜMÜŞSU23/05/2022 - 23/05/2022 tarihinde METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,30 - 1,30 TL fiyat aralığından 150.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/05 /2022 tarihi itibariyle %27,77 sınırına ulaşmıştır.

AYTEN ÖZTÜRK ÜNAL 23/05/2022 - 23/05/2022 tarihinde METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,30 - 1,30 TL fiyat aralığından 64.774.900 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/05 /2022 tarihi itibariyle %11,995 sınırına ulaşmıştır.

LKMNH: YUSUF TÜLEK 23/05/2022 - 23/05/2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,17 - 16,60 TL fiyat aralığından 7.250 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/05/2022 tarihi itibariyle %0,07639 sınırına ulaşmıştır.

PETKM: CEM OKULLU Sahip olduğu 170.000.000 adet PETKİM hissesinin satışı Borsa İstanbul'da özel emir yöntemi ile 23.05.2022 tarihinde gerçekleşmiştir. Bu satış işlemiyle, PETKİM A.Ş de sahip olduğu pay oranı %4,77 düşse bile doğrudan ve dolaylı paylarının oranı değişmemiştir.

VERUS: 23.05.2022 tarihinde 55,65 TL - 55,75 TL fiyat aralığından (ortalama 55,7010 TL) 17.151 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu VERUS payları 17.151 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,0245)

SARKY: HURİYE ÇAYCI 23/05/2022 - 23/05/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,27 - 18,35 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 23/05/2022 tarihi itibariyle %1,12 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: 23.05.2022 tarihinde 31,50 TL fiyattan 10.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 1.169.008 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,22)

PRKME: Şirket tarafından 23.05.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da 1 TL nominal değerli pay başına 5,80 TL – 5,82 TL fiyat aralığından toplam 21.000 TL nominal değerli PRKME payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 23.05.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 268.500 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,18'e ulaşmıştır.

BOBET: 23.05.2022 tarihinde 5,35 TL-5,40 TL fiyat aralığından (ortalama 5,3773 TL) 292.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 7.821.180 adete ulaşmıştır.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 19,51 TL – 19,65 TL (ağırlıklı ortalama 19,57 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

ARCLK: 23.05.2022 tarihinde 68,25 TL - 69,30 TL fiyat aralığından (ortalama 68,8494 TL) 600.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 67.244.433 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %9,9514)

SISE: 23 Mayıs 2022 tarihinde 18,93 TL-19,44 TL fiyat aralığından (ortalama 19,20 TL) 5.350.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu SISE payları 78.600.598 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,57).

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

HEDEF: Şirket 1.000.000.000.-TL'lik kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 300.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin ; bedelsiz olarak 29.684.322,39.- TL sı geçmiş yıl karlarından, 45.315.677,61-TL sı hisse senedi ihraç primlerinden karşılanmak üzere (%25 bedelsiz) 75.000.000.- TL artırılarak 375.000.000.-TL'sına çıkarılmasına karar verilmiştir.

HLGYO: 2.500.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak ve tamamı 2021 yılı dönem karından karşılanmak üzere, Şirketin çıkarılmış sermayesinin 1.530.000.000.-TL'den 1.570.000.000.TL'ye artırılmasıyla ilgili olarak Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru neticesinde paylara ilişkin ihraç belgesi, Sermaye Piyasası Kurulu'nun 18.05.2022-25/763 tarih ve sayılı kararı ile onaylanmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında LIDFA.E payları 24/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecektir. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı, brüt takas ve emir paketi tedbirleri) tek fiyat işlem yöntemi tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAPLM.E payları 24/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MRGYO.E payında 24/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DERHL.E ve ESCOM.E payları 24/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 23/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

BERA, BRSAN, COSMO, LINK, MRSHL

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.