Pound’un kurundaki iniş Britanya’nın finansal perspektifleri ile ilgili endişelerin sonucudur

17 Mart 2010

Pound’un kurundaki iniş Britanya’nın finansal perspektifleri ile ilgili endişelerin sonucudur

İngiltere MB temsilcisi Charles Bean “Britanya’nın bütçe açığı tutarsızdır ve Pound bundan negatif etkileniyor. Böylece, problemin çözümü ile ilgili hükümetin ne yapacağı belli değil” .Hatta ülke ekonomisindeki gelecek çalkalanmaları da açıklamış ve  ekonomik artış düz çizgi olmayacaktır diye eklemiştir.

Bean’e göre devletin ekonomik teşvik tedbirleri krizin daha da derinlemesini önlemiştir, fakat şu anda hükümet yetkililerini zora sokmuştur. ''Devlet giderlerinin sertleştirilmesi iç talebi zayıflatacaktır. Fakat, bunun hayata geçirilememesi ise uzun vadeli krediler için faiz derecelerinin artışını sağlayacaktır ki, bu da sonuçta iç talebi negatif etkileyecektir. Beklendiği gibi bu yıl Britanya’da bütçe açığının GSYİH hacminin %12'i seviyesinde olacağı tahmin ediliyor ve bu sınır orta süreli perspektiflerde tutarsız düzeydedir.Pound’un kurunda izlenen düşüş Britanya’nın finansal perspektifleri ile ilgili güçlenmekte olan endişelerin sonucudur” diye açıllamasına devam etmiştir.
Bütçe açığının azaltılması hızı Britanya’da 6 Mayıs tarihinde geçirilecek seçimler sürecinde en önemli müzakere mevzuları olacaktır.