08.02.2016 Piyasaslarda Bugün

08 Şubat 2016

Piyasalarda Toparlanma Sürüyor

08.02.2016 Piyasaslarda Bugün

Asya’da çoğu borsa Ay Yeni Yılı nedeniyle tatile girerken Japonya ve Avustralya borsaları yataya artıda seyrediyor. Bu doğrultuda sabah saatleri itibarıyla Nikkei Endeksi yüzde 0.59, Sydney Borsası yüzde 0,06 artıda seyrediyor. Çin’de ise bu hafta piyasalar kapalı olacak.

ABD endeksleri, cuma günü ABD merkez bankası Fed’in bu yıl faiz artırımı yapabilme ihtimalini zora sokan beklentilerin altındaki istihdam verisi ve teknoloji hisselerindeki düşüşün ardından sert geriledi. Dow Jones günü yüzde 1.29, S&P 500 yüzde 1.85, Nasdaq ise yüzde 3.25 düşüşle tamamladı.

İç piyasada ise Borsa İstanbul (BIST), geçtiğimiz haftanın son işlem gününde dar bantta sürdürdüğü seyri sonunda yüzde 0.41 düşüşle 74,203.54 puandan kapandı. Türk lirası ise ABD’de işsizlik oranındaki düşüş ve ücretlerdeki artış sonrasında hafif değer kaybetti. Avrupa ve Japonya merkez bankalarının genişlemeci politikalarının süreceği, ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarının öteleneceği beklentisi ve petroldeki toparlanma, haftanın genelinde gelişen piyasalara paralel olarak TL'de de değer kazancı getirirken, kur cuma günü ABD tarım dışı istihdam verisinin ardından kademeli olarak yükseldi.

Veri akışı açısından sakin bir gün olan bugün Türkiye sanayi üretimi, Kanada inşaat izinleri ve konut başlangıçları verileri takip edilecek.