22.09.2015 Piyasalarda Bugün

22 Eylül 2015

TCMB’nin faiz tarafında adım atmak için FED’i bekleyeceğini işaret etmesi ve FED’in bu ay ki toplantısında faizleri sabit tutmasıyla, TCMB’nin de kısa vadeli faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

22.09.2015 Piyasalarda Bugün

 Piyasalar bugün açıklanacak olan TCMB faiz kararına odaklandı. TCMB’nin faiz tarafında adım atmak için FED’i bekleyeceğini işaret etmesi ve FED’in bu ayki toplantısında faizleri sabit tutmasıyla, TCMB’nin de kısa vadeli faizlerde bir değişikliğe gitmesi beklenmiyor.

Yurtdışı gelişmeler iç piyasaların seyrinde büyük ölçüde etkili olsa da yurtiçinde asıl belirleyici olan 1 Kasım seçimleri ve artan güvenlik endişeleri. Öte yandan TCMB’nin olası bir faiz adımı için FED’i bekleyeceğine işaret etmesi de TL’yi olumsuz etkileyen bir diğer unsur olarak öne çıkıyor.

İç piyasada faiz kararı beklenirken dışarıda da borsalarda yükselişin hakim olduğu görüldü. Bu noktada pozitif bölgede kapanan ABD borsalarının olumlu etkisi Asya borsalarına da alım getirdi. ABD tarafında Dow Jones günü yüzde 0.77, SP500 yüzde 0.46 ve Nasdaq yüzde 1.73 artıda kapatırken Asya tarafında da Hang Seng Endeksi yüzde 0.60, Sydney Borsası yüzde 0.46 ve Şanghay Borsası yüzde 0.65 artıda seyrediyor.

Günün öne çıkan verileri arasında TCMB faiz kararının yanısıra Macaristan faiz kararı ve Danimarka perakende satışlar verileri öne çıkıyor.