11.06.2015 Piyasalarda Bugün

11 Haziran 2015

Asya Piyasalarında Hareketlilik Devam Ediyor.

11.06.2015 Piyasalarda Bugün

Yeni Zelanda Merkez Bankası, faiz oranlarında indirime gitti. 4 yıldan bu yana ilk kez faiz indirimine giden banka, büyümenin yavaşlaması ile birlikte enflasyonu canlandırmak için faiz oranını %3.25 seviyesine çekti. Ayrıca ekonominin gidişatına göre 2016 ortasına kadar bir kez daha faiz indirimine gidileceğini öngördü.

Avustralya’da ise işsizlik oranı sürpriz bir şekilde gerileme kaydederek, Mayıs ayında %6 ile son 1 yılın en düşük seviyesinde gerçekleşti. Avustralya dolarında gelen işsizlik verisi sonrası faiz oranlarında indirime gidilme ihtimalinin zayıflaması ile birlikte değer artışları görüldü.

Çin tarafında ise Mayıs ayında sanayi üretiminde %6,1 oranında artış kaydedildi. Mayıs ayı perakende satışlar verisi ise beklentiler dahilinde %10,1 olarak gerçekleşti.

Günün ilk saatlerine Asya piyasalarından yoğun veriler ile başladığımız bugün, iç piyasada cari denge, ABD perakende satışlar ve haftalık işsizlik başvuruları ile Kanada kapasite kullanım oranı verileri takip edilecek. Bugün ayrıca Kanada Merkez Bankası Poloz konuşması takip edilecek.