01.07.2015 Piyasalarda Bugün

01 Temmuz 2015

Piyasalarda ABD Özel Sektör Tarım Dışı İstihdam Değişimi Bekleniyor.

01.07.2015 Piyasalarda Bugün

 Yunanistan, mali programın uzatılması ve borçlarının kırpılması yönündeki önerisinin kabul edilmemesi ve IMF’ye olan borcunun Haziran ayı taksidini ödeyememesi ile birlikte IMF’ye borcunu zamanında ödeyemeyen ilk gelişmiş ülke oldu. Ayrıca son günlerde gündemden düşmeyen Yunanistan’a bir darbe de Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch’ten geldi. Fitch, Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu CCC’den CC’ye düşürdü. Fitch’ten yapılan açıklamada, ülkenin kredi notunun indirilmesine gerekçe olarak, Yunanistan hükümeti ve resmi kreditörleri arasındaki müzakerelerin durma noktasına gelmesi gösterildi. Yunanistan’ın bugün Euro Bölgesine bir teklif daha sunması bekleniyor.

Japonya’da imalatçı güveninin göstergesi olan Tankan Endeksi beklentilerin üzerinde artış gösterdi. İmalatçılarda güven Haziran ayında 5 çeyrek dönemden bu yana ilk kez yükseliş göstererek yavaşlayan ekonomik toparlanmaya karşı pozitif bir sinyal verdi.

Veri akışı açısından yoğun sayılabilecek bugün Almanya ve İngiltere imalat PMI, ABD özel sektör tarım dışı istihdam değişimi ve ABD ISM imalat PMI verileri takip edilecek. Bugün açıklanacak ABD özel sektör tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi durumunda yarın açıklanacak ABD tarım dışı istihdam değişimi verisine ilişkin yatırımcı algısı pozitif etkilenerek dolar endeksinde yükselişe neden olabilir.