Piyasalar Yarın Merkez Bankası'nın PPK Toplantısına Kilitlendi

22 Şubat 2016

Yarın 14:00'te başlayacak olan Merkez Bankası PPK Toplantısında yeni herhangi bir adım atılması beklenilmiyor.

Piyasalar Yarın Merkez Bankası'nın PPK Toplantısına Kilitlendi

Yarın 14:00'te başlayacak olan Merkez Bankası PPK Toplantısında yeni herhangi bir adım atılması beklenilmiyor. Toplantı sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı faiz kararını açıklayacak. 

Küresel piyasalardaki oynaklığın devam etmesi, Erdem Başçının görev süresinin Nisan ayında bitiyor olması nedeniyle piyasalar yeni bir müdahale yada adım beklentisi içerisinde değil.

Merkez Bankasının faiz koridorunun alt bandı olan gecelik borçlanma faizini yüzde 7,25, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yüzde 7,5, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini ise yüzde 10,75 seviyesinde bir değişikliğe gitmeden sabit olarak bu seviyede tutacağı düşünülüyor. 

Fed'in Aralık ayındaki faiz arttırım'ından sonra TCMB'nin da politika faizinde ufakta olsa bir artış olması beklentiler dahilindeydi. Ancak o toplantıda herhangi bir müdahale gelmedi ve piyasalardaki oynaklığın azalmasıyla birlikte Ocak ayından itibaren para politikasında sadeleşme hareketlerine başlanabileceğini belirtilmişti. Burada ki refarans alınacak göstergelerin VIX ve MOVE endeksleri olacağından bahsedilmişti.