Nakaso: Japonya Ekonomisi Deflasyonda Değil

08 Eylül 2016

Japonya Merkez Başkan yardımcısı Hiroshi Nakaso, yapısal reformlar ve para politikasının beraber çalışması gerektiğini belirtti.

Nakaso: Japonya Ekonomisi Deflasyonda Değil

Japonya Merkez Başkan Başkan Yardımcısı Nakaso yaptığu açıklamalarda Japonya ekonomisi artık deflasyonda değil şeklinde ifade kullandı.

Yapısal reformlar ve para politikasının aynı anda çalışması gerektiğini söyleyen Nakaso, parar politikasının olumsuz ve olumlu etkilerinin dengelenmesine işaret ederek, para politikasında ayarlama gerekip gerekmediğine açık bir değerlendirmenin ardından karar vereceğiz dedi. Para politikasının finansal kurumlara etkisinin farkında olduklarını, büyüme ve enflasyona bağlı olmak kaydıyla bazı ek tedbirlerin halen zaruri görülebileceği vurgusunu yaptı.

Mevcut ortamda hükümet harcamalarının önemli etkisi olduğunu belirten başkan yardımcısı, yeni faiz artırımlarının ihtimal dışı olmadığı sinyali de verdi.  Ancak negatif faiz ve tahvil alımlarının birlikte güçlü etki yaptığını söyleyerek, faizlerin daha fazla düşürülmesinin doğrudan finansal kurumların karlılığını düşüreceği çıkarımı yapmanın doğru bir yaklaşım olmayacağını belirtti.