Murat Çetinkaya: Sadeleşme Süreci Olumlu Sonuçlar Yarattı

01 Eylül 2016

TCMB Başkanı Çetinkaya, 15 Temmuz sonrası açıklamalarımız ve duruşumuz piyasalar tarafından olumlu algılandı dedi.

Murat Çetinkaya: Sadeleşme Süreci Olumlu Sonuçlar Yarattı

TCMB Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, öncelikli hedeflerinin sadeleşmeyi uygun bir nokta ve sürede tamamlamak olduklarını belirterek, bu süreçte attıkları adımların piyasa tarafından olumlu karşılandığını söyledi.

Türkiye ekonomisinin son yıllarda yaşanan risklere rağmen, dengeli bir şekilde büyümeye devam etmesinin ve bu sürede enflasyonun belli bir seviyede tutulmasının önemli olduğunu belirten Çetinkaya, istikrarın devamı için ekstra bir çabaya ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak sözlerine "Bunun orta ve uzun vadede büyümeyi kesinlikle destekleyici olduğunu biliyoruz. Para politikası araçlarını etkin bir biçimde kullanmaya devam edeceğiz. Bununla birlikte Türkiye’de enflasyonla mücadeleyi zorlaştıran, para politikasının etkinliğini azaltan bazı yapısal ve konjonktürel unsurlar var. Örneğin, gıda enflasyonu. Merkez Bankası bu unsurların daha net anlaşılması, fiyat istikrarı ve makroekonomik dengeler üzerindeki etkilerinin giderilmesi için çözümler üretilmesi süreçlerine katkı sağlamaya hazır." gibi ifadeleri ekledi.

17 Temmuz pazar günü merkez bankası olarak yaptıkları duyuruda, piyasaki gelişmeleri yakından takip edeceklerini söyleyen Çetinkaya, bunun son derece dengeli bir duruşa işaret ettiğini vurguladı. Stres testinden başarıyla geçtiklerini ifade eden TCMB başkanı, bununla beraber piyasaya güven verici tedbirleri alabileceklerinin görüldüğünü sözlerine ekledi.

Sadeleşme sürecinde attıkları adımların olumlu algılandığını ve hedefe doğru istikrarlı bir şekilde ilerlediklerini dile getirdi. Fiyat istikrarı ve büyüme arasında birbirini destekleyen bir ilişki olduğunu söyleyen Çetinkaya, ulaşmaya çalıştığımız hedefin sağlayacağı yarar daha iyi anlaşılırsa sonuca ulaşmamız mümkün olabilir ifadelerini sözlerine ekledi.