Morgan Stanley'e Göre FED Eylül'de Faiz Artırımına Gidemeyebilir

31 Ağustos 2016

Morgan Stanley'in hazırladığı rapora göre FED Eylül ayında Faiz artırımına gidemeyeceğini belirtti.

Morgan Stanley'e Göre FED Eylül'de Faiz Artırımına Gidemeyebilir

Genel anlamda hazine tahvillerinde bir yükseliş beklentisi içerisinde olan Morgan Stanley'e göre FED Eylül ayında faiz artırımına gidemeyecek çünkü Jackson Hole'de politika yapıcıların firkini değişterebilecek bir konuşma geçmedi. 

FED Başkan Yardımcısı Stanley Fischer'in Jackson Hole'de yaptığı açıklamalarda Eylül ayında faiz artırım ihtmalini destekleyen konuşmanın ardından Hazine tahvilleri salı günü bir düşüş gösterdi. Morgan Stanley, ABD hazine tahvillerinin geçtiğimiz sene Ekim ayından bu zamana kadar en kötü performansı sergilemesine rağmen, kendi yatırımcılarına beş yıllık tahvillerde hala alım yapmalarını tavsiye ettiği belirtildi. 

Başka bir not ise 26 Ağustosta Jackson Hole konuşmaasında faiz artışına ilişkin görünümün güçlendiğini belirten FED Başkanı Janet Yellen'in konuşması ardından Eylül faiz artım ihtimali hafta başında %24 seviyesinden %42 seviyesine hızı bir şekilde hareket etmişti. 

Morgan Stanley Stratejistlerinden Matthew Hornbach ve Guneet Dhingra'nın kaleminden bir müşteri notunda, ''Jackson Hole'da ABD hazine tahvillerine ilişkin görüşümüzü değiştirecek bir şey olmadı. Ağustos ayı tarım dışı istihdam verisininbariz bir risk olmasına karşın, Eylül ayı faiz artırımı ihtimalinin yüzde 100 değil, yüzde 0'da biteceğini düşünüyoruz'' ifadesine yer verilmiş.