Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Bir Kademe Düşürdü

26 Eylül 2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'nin uzun vadeli yabancı para cinsinden kredi notunu 'yatırım yapılabilir düzey' olan 'Baa3'ten bir kademe aşağıda olan 'Ba1'e düşürdü ve not görünümünü 'durağan' olarak açıkladı.

Moody's Türkiye'nin Kredi Notunu Bir Kademe Düşürdü

Moody's'den gelen açıklamada, not indirimine gerekçe olarak, 'Türkiye'nin yüksek boyutlu dış fonlama ihtiyacına bağlı risklerdeki artış ve daha önce destekleyici olan borçlanma temellerinde, özellikle de büyüme ve kurumsal sağlamlıkta zayıflama' gösterildi.

Moody's, 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada, darbe girişimi sonrasında başlatılan değerlendirmenin 90 gün içinde sonuçlanacağını belirtmişti. Kuruluş Türkiye'ye dair bir sonraki değerlendirme tarihini ise 2 Aralık olarak belirlemişti.

Moody's'in indiriminin ardından Türkiye'nin üç büyük derecelendirme şirketinden ikisindeki notu yatırım yapılabilir düzeyin altına gerilemiş oldu.

Türkiye'nin kredi notunu daha önce de 'yatırım yapılabilir' düzeyin altında tutan Standard & Poor's darbe girişimi sonrası Türkiye'nin notunu düşürmüştü.

Diğer kredi derecelendirme şirketi Fitch ise Türkiye'nin kredi notunu 'yatırım yapılabilir düzey'in üstünde tutuyor.