Mario Draghi Bankaları Koruma Çabasında

03 Mart 2016

AMB yetkilileri, uzun süredir beklenen teşvik kararının bir hafta öncesinde, para politikası duruşunda bankalara aktarıma zarar vermeyecek bir iyileştirme yapmak üzere çalışmalar yapıyorlar.

Mario Draghi Bankaları Koruma Çabasında

AMB yetkilileri alınacak para politikası kararlarının bankalara olası etkisini azaltmak için çeşitli önlemler hazırladı. AMB yetkililerinin hazırladıkları önlemler arasında kademeli mevduat oranı uygulamasından, fazla likiditeye uygulanan teşviklerin etkisini tersine çevirecek tekniklere kadar bir çok uygulama bulunuyor. Bahsedilen öneriler AMB yönetim kurulu tarafından reddedilebilir ya da 10 Mart'taki toplantıda geri çevirilebilir. AMB sözcüsü konuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

 

Euro bölgesi enflasyonu tekrar sıfırın altına getirmişken ve küresel ekonominin durumu hakkında endişeler artıyor.AMB Başkanı Mario Draghi ve AMB yetkilileri Euro bölgesi ekonomisinde toparlanmayı sağlamak için para politikasının daha fazla desteğin gerekli olup olmayacağı konusunu değerlendiriyor. En büyük endişe negatif faiz oranının, özellikle de daha da düşürülürse, bankaların karlarını olumsuz etkilemesi ve bankaların şirketlere ve bireylere kredi vermekten çekinme olasılığının doğması gibi görünüyor.