Lockhart: Faiz Artırımı Ciddi Şekilde Tartışılmalı

12 Eylül 2016

Fed'in bu ay faiz artırım ihtimalinin güçlendiğini söyleyen Lockhart, ekonominin durmadığını ancak yavaş ilerlediğini söyledi.

Lockhart: Faiz Artırımı Ciddi Şekilde Tartışılmalı

Fed'in faiz artırımıyla alakalı Atlanta Fed Başkanı Denis Lockhart yapılacak toplantıda konunun ciddi şekilde ele alınması gerektiğini belirtti. Fed üyesi, ekonomik şartların önümüzdeki hafta şiddetli bir tartışmayı gerektirdiğini söyledi. Ekonomik büyümeyle alakalı karamsar görüşlere kısmen hak verdiğini söyleyen Lockhart, büyümenin durmadığını ancak yavaş ilerlediğini sözlerine ekledi.

Uzun zamandır sakin olan piyasalarda perşembe günü Mario Draghi'nin yaptığı basın toplantısının ardından cuma günü Boston Fed Başkanı Eric Rosengren'in açıklamalarıyla hareketlilik yaşanmaya başladı.

Draghi ek teşvik için önlem almayı düşünmediklerini söyleyince, merkez bankalarının ekonomiyi canladırmak için attığı adımların ne kadar etkili olduğunu düşünülmeye başladı. Rosenger'in de faiz artışını beklemenin riskli olduğunu söylemesi piyasadaki bu hareketliliği destekler nitelikte oldu.