Libya'daki Çatışmalarla Petrol Fiyatları Hareketlendi

19 Eylül 2016

Libya'daki Ras Lanuf limanının çatışmalardan dolayı tekrar kapanmasının ardından, petrol fiyatları bir ayı aşkın sürenin en düşük kapanış seviyesinden toparlandı.

Libya'daki Çatışmalarla Petrol Fiyatları Hareketlendi

Son bir aylık sürenin en düşüğünden toparlanan petrol fiyatlarında, 2014'ten beri ilk petrol ihracatının yapılacağı Ras Lanuf limanının yeniden kapanmasının etkisi var. Seadelta adlı tankerin dolumu, çatışmalar sebebiyle durduruldu.

Cezayir Haber Ajansı'na göre, Opec'in gelecek hafta yapılacak toplantıda anlaşmaya varması halinde, olağanüstü toplantı çağrısında bulunabileceği öngörülüyor. Petrol, Opec ve Rusya'nın anlaşmaya varacağı haberleri ile Ağustos ayındaki hareketinden sonra dalgalı bir seyir izlemeye başladı. Libya ve Nijerya'da yeniden petrol ihracatının başlayacağı haberleri ile fiyatlar yüzde 6.2 düştü.

Global Risk Management Ltd. ve Sydney'de CMC Markets analistlerine göre Libya'daki petrol ihracatının artacağına dair beklentiler limandaki yükleme sıkıntıları ile azalıyor ve risk kapama işlemleri arz artışı olasılığına bir tepki veriyor.