Kuroda: Ekonomi Artık Deflasyonda Değil

21 Eylül 2016

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, yaptığı açıklamada ekonominin artık deflasyonda olmadığını söyledi.

Kuroda: Ekonomi Artık Deflasyonda Değil

Tahvil faizinin kontrol edilmesinin artık parasal genişleme çerçevesinin merkezi bir ayağı durumunda olduğunu söyleyen Kuroda, negatif oranlar ve tahvil alımlarının etkili olduğunu ifade etti.

Yeni faiz hedefinin esnek hamle yapmayı kolaylaştırdığını açıklamalarında belirten başkan, %2 hedefine tereddütsüz bağlılıklarını göstermenin gerekliliğine karar verdiklerini söyledi. Mümkün olan en kısa zamanda %2 hedefinin yakalanması hedeflerinde herhangi bir değişiklik olmadığını sözlerine ekledi ve gerekli olması durumunda %2 hedefini tutturmak için politikayı ayarlamaktan çekinmeyeceklerini vurguladı.

Para politikasını esnek biçimde uygulayacaklarını söyleyen Kuroda, ek gevşetme seçenekleri içerisinde hedef faiz oranlarının düşürülmesi olduğunu da söyledi. Parasal taban büyütmesini hızlandırmak gelecekte lazım olabilir, dolayısıyla bir seçenek olarak kenarda tutuyoruz diyen merkez bankası başkanı, piyasaların yeni çerçeveyi anlaması için çaba göstereceklerini belirterek çeyrek dönemlik fiyat tahminleri ile ek gevşetme zamanlaması arasında doğrudan bir bağlantı olmadığını söyledi.

Hala nitelik, nicelik ve faiz oranı boyutlarında genişleme için alan olduğunu söyleyen Kuroda, Boj gevşemesinin limitlere ulaştığı kanaatinde olmadığını belirterek amaçlarının %2 enflasyon hedefine ulaşacak araçlarının olduğunu açıkça göstermek olduğunu belirtti.