Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor

18 Mayıs 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek

Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor

18.05.2022

Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,17 değer kazancıyla 2.394 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,17 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,10 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,26 ile ticaret, en çok gerileyen ise yüzde 1,51 ile turizm olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,30, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,12, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,59 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,72 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 1,34, S&P 500 endeksi yüzde 2,02 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,76 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, İngiltere’de ve Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi ve ABD’de Konut Sektörüne ilişkin veriler yakından izlenecek. Gün içerisinde, bazı Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Almanya Merkez Bankası (BUBA) üyelerinin açıklamaları takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan Konut Fiyatları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 0,7 düzeyinde artış gösterdi. Japonya’da açıklanan öncü GSYH data kompozisyonuna göre, ülke ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla % 0,2 ve bir önceki yılın eş dönemine gör e,% 1,0 daraldı. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,17 değer kazancıyla 2.394 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Konut Satış İstatistikleri, Nisan 2022 verilerine göre; Türkiye genelinde konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %38,8 artarak 133 bin 58 oldu. Konut satışları Ocak-Nisan döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %26,2 artışla 453 bin 121 olarak gerçekleşti. Yabancılara yapılan konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %58,1 artarak 6 bin 447 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2022 verilerine göre, Tarım ürünleri üretici fiyat endeksi2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %17,76 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %118,53 artış gerçekleşti.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Hollanda Merkez Bankası Başkanı Klaas Knot, "İlk faiz artırımının 21 Temmuz toplantısında yapılması olasılığının fiyatlanması bana gerçekçi geliyor" dedi. Başkan, "Eğer enflasyon genişler ise daha büyük faiz artırımı dışlanamaz. Böyle bir durumda 50 baz puanlık artırım mantıklı olur" dedi.

Euro Bölgesi’nde açıklanan öncü GSYH data kompozisyonuna göre; Bölge ekonomisi yılın ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 0,3 ve bir önceki yılın eş dönemine göre % 5,1 ile beklentilerin üzerinde büyüdü.

ABD’de açıklanan Perakende Satışlar verisi Nisan ayında bir önceki aya göre % 0,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 8,19 düzeyinde artış gösterdi.

Fed St. Louis Başkanı James Bullard, yaptığı değerlendirmede, Avrupa ve Çin kaynaklı risklere rağmen, "süper güçlü" ABD işgücü piyasasının tüketici harcamalarını desteklemesine ve ekonominin yolunda gitmesine yardımcı olacağını ifade etti. Başkan, Fed'in karşı karşıya olduğu en acil sorun enflasyon; fakat fiyatlar üzerindeki baskıyı soğutmak için iyi bir planı var” dedi.

ABD Merkez Bankası (FED) tarafından açıklanan Sanayi Üretimi verisi Nisan ayında piyasa beklentisi üzerinde % 1,1 düzeyinde genişledi.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, yaptığı değerlendirmede; Ukrayna ve Rusya arasındaki müzakereler askıya alındığını ifade etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, yaptığı değerlendirmede; "Enflasyonun net ve inandırıcı bir şekilde düştüğünü görmemiz gerekiyor ve bunu görene kadar zorlamaya devam edeceğiz." dedi. Başkan, "Bunu göremezsek, o zaman daha agresif hareket etmeyi düşünmemiz gerekecek." dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

YEOTK: Almanya'da ve yakın coğrafyalarında iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak ve faaliyet alanlarında daha aktif şekilde yer almak için Almanya'da %100 bağlı ortaklık şeklinde yeni bir şirket kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlatılmasına, Avrupa'da ve diğer yurt dışı coğrafyalarda hidrojen enerjisi konusunda iş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak, bu alanda teknik bilgi transferi ve iş birlikleri oluşturmak amaçları ile Almanya'da %75 oranında payı Şirkete ait, %25 oranında payı Tolunay Yıldız'a ait olacak şekilde yeni bir şirket kurulmasına ve kuruluş işlemlerinin başlatılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

ESCOM: Ebeveynlere çocukların bilişsel, sosyal, duygusal ve motor gelişiminde ihtiyaç duyabilecekleri desteği online uzmanlar tarafından sağlayan Eba Garaj Anonim Şirketi'ne (https://kidolog.com) 3 Milyon TL şirket değeri üzerinden %10 dolaylı iştirak etmiş ve 07.06.2021 tarihli KAP açıklamasında duyurmuştu. Operasyonlarını İngiltere ve Amerika'ya taşımak üzere çalışmalar yapan Eba Garaj A.Ş, şirket değerini 11 ayda %600 artırarak bu defa 21 Milyon TL şirket değeri üzerinden yatırım aldı.

SAYAS: Şirket tarafından Enercon Taiwan'a verilen toplam 61 kulelik iç aksam tekliflerinin (onaylı siparişler bilahare iletilmek üzere) kabul edildiği öğrenilmiştir. Tedarikler Güney Kore ve Çin Halk Cumhuriyeti'nde farklı kule üreticilerine yapılacak, imal edilen kuleler ise Japonya ve Şili'ye ihraç edilecektir. Siparişlerin toplam tutarı 2.797.600 EUR olup bu tutar 2021 yılı hasılatı yaklaşık %13'ü, 2022 ilk çeyrek hasılatı %35,58'ine denk gelmektedir. Teklif verme sürecine ilişkin içsel bilginin açıklanması Yönetim Kurulu 29/4/2022 tarih ve 2022/21 sayılı Kararı ile ertelenmiştir.

EDATA: Şirket, 1993 yılında kurulmuş araştırma geliştirme odaklı olarak 5 ana alanda ürünler üretmekte olan Chengu Maipu International Infotech Co.Ltd (Maipu) ile 17.05.2022 tarihi itibariyle distribütörlük sözleşmesi imzalamıştır. Çin'deki ana ağ çözümleri üreticilerinden biri olan Maipu, ağ yönlendiriciler, ağ anahtarları, kablosuz iletişim çözümleri, tümleşik iletişim çözümleri ve yazılım tabanlı ağ çözümleri sunmaktadır. 1500'den fazla patent başvurusu bulunan Maipu, Çin'in yüksek teknoloji bölgelerinden Chengdu'da 20.000 metrekarelik bir alana üretim yapmaktadır. Yıllık 2 milyon adet üretim kapasitesine sahiptir. ISO 9001, ISO14001, ISO27001, ISO45001 gibi sertifikalara sahip olan Maipu'nun ürünleri 60'dan fazla ülkede banka, telekom, sigorta, kamu , enerji, imalat gibi pek çok farklı sektördeki müşteriler tarafından kullanılmaktadır. Şirket Chengu Maipu International Infotech Co.Ltd'in Türkiyedeki tek distribütörüdür.

CANTE: Şirket 2024 yılı Haziran ayına kadar ödemekle yükümlü olduğu toplam 46 Mn Euro tutarındaki yabancı para birimi cinsinden anapara ve faiz ödemelerinin tamamını Euro bazlı mevduat ile birlikte forward işlemleri de yaparak kur riskini kapatmıştir (hedgelemiştir).

THYAO: Ortaklığı Yönetim Kurulu 2022 ve 2023 yıllarında teslim edilmek üzere toplam 6 adet A350-900 tipi yolcu uçağının Airbus firmasından satın alınmasına karar vermiştir.

PRKME: Şirketin bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş., içinde bulunduğumuz Mayıs ayı içinde sona erecek olan tesis tamamlama süresinin 66 ay uzatılması suretiyle sahip olduğu 27 Şubat 2013 tarihli ve 49 yıl süreli elektrik üretim lisansının tadil edilmesi amacıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na başvuruda bulunmuştur.

EMKEL: Başta Türkiye olmak üzere Arnavutluk, Irak, Makedonya, Malezya, Pakistan, Peru, Portekiz, Tayland, Vietnam'dan Nisan ayında alınan sipariş tutarı 14.628.450 TL olup, Nisan ayı sonu itibariyle sipariş tutarı 95.165.988 TL'dir.

EKGYO: Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Hoşdere Emlak Konutları Vadi Evleri 2. Etap Konut ve Ticaret İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşleri'nin sözleşmesi, Yüklenici Yıldızlar İnş. ve Tic. A.Ş. ile 16.05.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.275.000.000 TL + KDV'dir.

OZKGY: Şirket,17.05.2022, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen " "İstanbul Ataşehir Doğu Bölgesi 3. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinin 2. oturumuna katılımını gerçekleştirmiş olup, Emlak Konut GYO tarafından ihale sonrası yapılan açıklamada ihalenin şirketin lehine sonuçlanmadığı belirtilmiştir.

GESAN: Şirket, UYAR HOLDİNG'in Yozgat Organize Sanayi Bölgesinde bulunan Transvaro Tesislerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.c maddesi kapsamında Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda UYAR HOLDİNG ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 450.000,USD'dir. (Dörtyüzellibin Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 7.090.650,-TL)

SISE: 8 Kasım 2021 tarihinde yapılmış olan KAP açıklamasında, Basalia Teknolojisi'ne yatırım yapılmasına ve bu kapsamda bu alandaki araştırma-geliştirme çalışmalarını desteklemek amacı ile 7CBasalia firması ile global bir şirket kurmak üzere bir mutabakat protokolü imzalanmasına karar verildiği bilgisi verilmişti. Bu kapsamda 1.050.000 CHF sermaye ile İsviçre'de kurulan 7Cbasalia Global AG şirketinin tescil işlemi tamamlanarak kuruluş işlemleri tamamlanmış ve şirket %10 oranında iştirak etmiştir.

CMENT: Cementir Holding NV'nin bağlı ortaklıklarından olan Aalborg Portland Holding A/S, Şirketin bağlı ortaklıklarından Neales Waste Management Limited'e kullandırdığı 2.091.585 İngiliz Sterlini ve Quercia Limited'e kullandırdığı 6.810.478 İngiliz Sterlini tutarındaki kredilerden doğan alacaklarından feragat ettiğini bildirmiştir.

ACSEL: 03.12.2021 tarihli Özel Durum Açıklaması ile kamuoyuna duyurulan CMC (Karboksimetil Selüloz) tesisi yatırımı kapsamında; Şirket, T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yapmış olduğu teşvik belgesi başvurusu sonucunda, yatırım bedeli yaklaşık 4.000.000 ABD Doları olan yıllık 2.500 ton SAF CMC kapasiteli yeni bir üretim tesisi inşa edilmesi ile ilgili, KDV İstisnası, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Vergi İndirimi, Faiz Desteği ve Gümrük Vergisi Muafiyeti destek unsurlu 536479 numaralı "Yatırım Teşvik Belgesi" almıştır.

GLYHO: Nisan 2022'de limanlara gelen gemi sayısı 2019 Nisan ayının %14 üzerinde gerçekleşirken, yolcu sayısı da 2022 Nisan ayında 2019 seviyesinin %64'üne ulaşmıştır (Bu oran Ocak 2022'de %35, Şubat 2022'de %47, Mart 2022'de %62 idi). Ocak-Nisan 2022 dönemi kümüle olarak bakıldığında ise, toplam sefer sayısının 2019 Ocak-Nisan döneminin %4 üzerinde gerçekleştiği, yolcu sayılarında ise 2019 seviyesinin %53'üne ulaşıldığı görülmektedir.

BSOKE: Fabrikanın Döner Fırın-2 hattında yapılacak planlı revizyon çalışmaları nedeniyle, Döner Fırın-2 07.06.2022 tarihine kadar durdurulmuştur. Yeterli miktarda klinker stoğu bulunması dolayısıyla, çimento üretim ve satışları bu duruştan etkilenmeyecektir.

TCELL: Bağlı ortaklıklarından Lifecell Ventures Coöperatief U.A. ("Lifecell Ventures")'nin, 1.752.494.197 EUR olan sermayesi, 903.468 EUR artırılarak 1.753.397.665 EUR'ya çıkarılmıştır. Sermaye artırımına ait yeni pay alma hakkının tamamı ödenmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

SARKY: SEVGÜR ARSLANPAY 16/05/2022 - 16/05/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 19,97 - 19,97 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/05/2022 tarihi itibariyle %0,22 sınırına ulaşmıştır.

CENAP TAŞKIN 17/05/2022 - 17/05/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 19,50 - 19,50 TL fiyat aralığından 50.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/05/2022 tarihi itibariyle %2,37 sınırına ulaşmıştır.

RYSAS: EGEMEN DÖVEN 16/05/2022 - 16/05/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,47 - 5,55 TL fiyat aralığından 409.321 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/05/2022 tarihi itibariyle %6,93 sınırına ulaşmıştır.

KMPUR: YUDA LEON MİZRAHİ 05.05.2022-09.05.2022 tarihleri arasında Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,30-28,38 TL aralığından 30.000, 28,12-28,16 aralığından 30.000 ve 28,20-28,28 TL aralığından 20.000 adet olmak üzere toplam 80.000 TL nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş. sermayesindeki payları 09.05.2022 tarihi itibariyle %33,47 sınırına ulaşmıştır.

PARSN: GÜRİŞ HOLDING AŞ Şirketin dolaylı ilişkili firması ve Güriş Sanayi Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Parsan Makina Parçaları Sanayii ve Tic. A.Ş.’nin payları ile ilgili olarak 16/05/2022 - 16/05/2022 tarihinde 36,10 – 36,10 TL fiyat aralığından 8.000,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PARSAN Makina Parçaları Sanayii A.Ş. sermayesindeki payları 16/05/2022 tarihi itibariyle %0,0311 sınırına ulaşmıştır.

AKMGY: YASEMİN CASUN TUNCER 16.05.2022 tarihinde Akmerkez GYO A.Ş. payları ile ilgili olarak 46,20TL - 47,10TL fiyat aralığından toplam 7.463 nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Akmerkez GYO A.Ş. sermayesindeki payları ve oy hakkı 16.05.2022 tarihi itibarı ile %45,91’e düşmüştür.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 16.05.2022 tarihinde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,99 TL - 3,10 TL fiyat aralığından 335.491,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 16.05.2022 tarihi itibariyle % 34,53 olmuştur.

KRSTL: ALİ BÜYÜKDAĞ 17/05/2022 - 17/05/2022 tarihinde KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,90 - 6,22 TL fiyat aralığından 50.925 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KRİSTAL KOLA VE MEŞRUBAT SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/05 /2022 tarihi itibariyle %15,32 sınırına ulaşmıştır.

SKBNK: ŞEKERBANK TAŞ PERS MUN SOS GÜV YARD SAN VAKFI 17/05/2022 - 17/05/2022 tarihinde ŞEKERBANK T.A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,12 - 1,12 TL fiyat aralığından 10.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ŞEKERBANK T.A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/05/2022 tarihi itibariyle %31,55 sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: Şirket tarafından 17.05.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 19,08 TL – 19,44 TL (ağırlıklı ortalama 19,21 TL) fiyat aralığından toplam 100.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

GENIL: 17.05.2022 tarihinde 17.67 TL - 18.24 TL fiyat aralığından (ortalama 17.99 TL) 125.000 adet pay geri alınmıştır.

BOBET: 17.05.2022 tarihinde 5,27 TL-5,29 TL fiyat aralığından (ortalama 5,2803 TL) 151.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 7.163.480 adete ulaşmıştır.

INVEO: 17.05.2022 tarihinde 32,00-32,20 TL fiyat aralığından (ortalama 32,057 TL) 35.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 1.121.269 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,17)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DNISI: Şirket Yönetim Kurulu'nun 17.05.2022 tarihli toplantısında; Şirketin 80.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı dahilinde 26.875.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 35.410.742,70 TL'si Emisyon Primi hesabından, 146.794,47 TL'si Özel Fonlar hesabından ve 16.386.212,83 TL'si Geçmiş Yıl Karları hesabından karşılanmak suretiyle 52.943.750,00 TL artırılarak 26.875.000 TL'den 79.818.750,00 TL'ye yükseltilmesine, Sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek payların, (A) grubu paylar oranında (A) grubu, (B) grubu paylar oranında (B) grubu pay sahiplerine bedelsiz olarak Sermaye Piyasası Mevzuatının kaydi sisteme ilişkin düzenlemeleri çerçevesinde usulüne uygun şekilde dağıtılmasına, Bu karar kapsamında başta Sermaye Piyasası Kurulu, Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. olmak üzere, ilgili merciler nezdinde gerekli başvuruların yapılmasına ve bunun için gerekli tüm dokümanların hazırlanmasına, Oy birliğiyle karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SELVA.E payında 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SMRTG.E, ULUUN.E ve MNDRS.E payları 18/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 17/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Yatırım Aracı ve Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Özerden Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş. (OZRDN.E) payında 18/05/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımı ile Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 17/06/2022'dir.

Ayrıca Yönerge'nin 5. maddesi çerçevesinde, OZRDN payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 18/05/2022 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 17/06/2022'dir.


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

ARENA, ATLAS, AVGYO, AVTUR, CEMAS, KLSYN, MEGAP, MERIT, MTRYO, NTHOL

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.