Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

26 Nisan 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek

Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

26.04.2022

Küresel Piyasalarda Yön Arayışı Devam Ediyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,41 yükselişle 2.482,60 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 43,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,86 ve holding endeksi yüzde 0,68 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,32 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,36 ile metal, ana sanayi olduğu görüldü.

Avrupa borsaları ilk işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,88, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,54, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,01 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,53 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ilk işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi yüzde 0,70, S&P 500 endeksi yüzde 0,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,29 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan dayanıklı mal siparişleri, CB Tüketici Güveni, Richmond Fed sanayi endeksi ve yeni konut satışları verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkan Yardımcısı Woods’un konuşması takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü yüzde 0,41 değer kazancıyla 2.482,60 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 43,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Doğalgaz ve elektrik olmak üzere pek çok üründe pek çok sübvansiyonlarla vatandaşımızı korumamıza rağmen fiyat artışlarının can yakıcı olduğunun farkındayız. Aldığımız tedbirlerle kurun istikrarını sağlamış olsak da, yükselişin fiyatlar üzerindeki etkisi kalıcı olmuştur.” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Makine ekipman alımı ve kırsal altyapı yatırımları için 32 bin 572 çiftçimiz ile tarım yatırımları için 418 girişimcimize 1,1 milyar lira hibe sağlayacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı ardından yaptığı açıklamada, "Yarın Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir telefon görüşmesi gerçekleştireceğini" ifade etti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; 2022 yılı Nisan ayında Reel Kesim Güven Endeksi bir önceki aya göre 1,2 puan artarak 109,7 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 0,5 puan azalarak 107,7 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,5 puan artarak yüzde 77,8 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 78,1 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Nisan 2022 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Nisan ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %3,0, perakende ticaret sektöründe %2,9 ve inşaat sektöründe %3,0 arttı.

Çin Merkez Bankası (PBOC) döviz cinsi zorunlu karşılık oranlarını 100 baz puan indirime gitti ve yüzde 8,0 olarak belirledi.

Almanya'da açıklanan IFO İş Dünyası Güven Endeksi Nisan ayında piyasa beklentileri aksine artış gösterdi ve 91,8 olarak gerçekleşti.

ABD’de açıklanan Dallas Fed İmalat İşletme Endeksi Nisan ayında 1,1 düzeyinde gerçekleşti.

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk’ın, Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için anlaştığı haberi basında yer aldı.

Japonya’da açıklanan Sanayi Üretimi verisi Mart ayında bir önceki aya göre % 12,6 daralırken, bir önceki yılın aynı ayına göre % 3,4 düzeyinde genişledi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) tarafından yapılan açıklamada; salgından etkilenen sektörler ve küçük ölçekli şirketler başta olmak üzere reel ekonomiyi desteklemek için ihtiyatlı para politikasının güçlendirileceğini belirtildi. Banka, sağlıklı ve istikrarlı finansal piyasaları teşvik edeceklerini ve uygun parasal ve finansal ortam sağlayacaklarını vurguladı.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, yaptığı açıklamada; artan gıda ve yakıt fiyatları ile Rusya-Ukrayna arasında artan gerilim nedeniyle şiddetlenen tedarik zinciri kesintilerinin etkisiyle enflasyonist baskıların daha belirgin olacağı ve beklenenden daha uzun süreceği öngörüldü. Kurum açıklamasında, "Küresel enflasyonun 2022'de yüksek kalmasını, 2023'ün ikinci yarısında ise ılımlı hale gelmesini bekliyoruz, enflasyon riskleri yukarı yönlü." İfadelerine yer verdi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların İşlem Görmeye Başlaması

BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 10.875.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 36.525.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 27/04/2022 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 17,50 TL/pay baz fiyat, "BMSTL.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

THYAO: Ortaklığı Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Rize-Artvin Havalimanı'na tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

GESAN: Şirket, DTM ENERJİ YATIRIMLARI ADİ ORTAKLIĞI'ndan Köşk Grubu ve OG Hücre Grubu Alımı İşi için sipariş almıştır. Siparişlerin toplam bedeli 10.450.000,USD'dir. (Onmilyondörtyüzellibin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 154.137.500,-TL)

Şirket, NESCE İNŞAAT ENERJİ VE TİCARET A.Ş.'nin Ağrı İli Merkez İlçesi Murat Köyünde bulunan arazisine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.h maddesi kapsamında Öztüketim Arazi Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda NESCE İNŞAAT ENERJİ VE TİC. A.Ş. ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli toplam 5.520.00,USD'dir. (Beşmilyonbeşyüzyirmibin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 81.420.000,-TL)

Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Güneybatı Afrika ülkesi Angola Cumhuriyeti'nde yerleşik bir firmadan ‘Metal Köşk' alımı konusunda sipariş almıştır. Siparişin toplam bedeli 400.668,50-USD'dir. (Dörtyüzbinaltıyüzatmışsekiz Amerikan Doları, Elli Sent) (Güncel baz USD/TL kuru ile 5.916.670,-TL)

Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Avrupa Birliği ülkesi Bulgaristan Cumhuriyeti'nde yerleşik bir firmadan ‘Anahtarlama Ürünleri' alımı konusunda sipariş almıştır. Siparişin toplam bedeli 327.315-USD'dir. (Üçyüzyirmiyedibinüçyüzonbeş Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 4.831.170,-TL)

DAGI: Şirket, Van AVM adresinde yeni mağaza açmıştır. Açılan bu mağaza ile birlikte bayiler ve e-ticaret hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 90 olmuştur.

TRILC: Dünya Sağlık Örgütü onaylı tedarikçisi PT.BIO FARMA (PERSERO) firmasının vermiş olduğu yetikye istinaden OPV-TURK oral çocuk felci aşısı için yüksek öncelik müsadesine başvurulmuştur.

SARKY: SEVGÜR ARSLANPAY 25/04/2022 - 25/04/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,82 - 18,82 TL fiyat aralığından 5.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/04/2022 tarihi itibariyle %0,22 sınırına ulaşmıştır.

SMRTG: Şirket ile yurtiçinde yerleşik büyük bir müşteri arasında KDV hariç 1.204.711,20 ABD Doları bedel üzerinden güneş paneli satışına istinaden yurtiçi satış sözleşmesi imzalanmıştır.

ULUSE: Şirketin üretimini gerçekleştirdiği ve teknoloji haklarının sahibi olduğu "HMH serisi Metal Mahfazalı Modüler Hücreler" ile "URING serisi SF6 Gaz Yalıtımlı Kompakt ve Modüler Hücreler"in ("Ürünler") teknoloji haklarının ("IP") Şirket ile aynı grup içerisinde yer alan ve aynı ana şirketin diğer bir iştiraki olan İrlanda'da yerleşik grup şirketi olan Eaton Intelligent Power Limited'e devredilmesine karar verilmiştir.

EKGYO: Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 2. Etap Konut İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici Aydur İnş. Taah. Tic. ve San. Tur. Taş. Hiz. Ltd. Şti. & Cevahir Yapı San. Tur. ve Tic. A.Ş. İş Ortaklığı ile 25.04.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.230.000.000 TL + KDV'dir.

DENGE: Bağlı Ortaklığı Fer Gayrimenkul Geliştirme ve İnşaat A.Ş ; As Yatırım Geliştirme Ve Yapı A.Ş. ile birlikte İstanbul ili, Beykoz ilçesi, 1-5 pafta, 2953-3014-3015 ve 3016 numaralı parsellere kain toplam 125.054 m2 arsada, arsa sahipleri ile Taşınmaz Satış Vaadi ve Arsa Payı Karşılığı İnşaat sözleşmesi imzalanmıştır.

ARCLK: 21.10.2021 tarihli özel durum açıklamasında, Arçelik Üretim ve Teknoloji A.Ş.'nin (eski unvanı Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi) pay alım sözleşmesi kapsamında, satın alma işleminin kapanışı tarihi itibariyle geçerli kurlar ile yaklaşık 9 milyon Euro olarak hesaplanan vergi varlıklarının 31 Aralık 2023 tarihine kadar tahsil edilebilen kısmının Arçelik A.Ş. tarafından Whirlpool Global'e ödeneceği kamuya açıklanmıştır. Whirlpool Global ile yapılan anlaşma ile taraflar, söz konusu yükümlülüğün Arçelik tarafından beş iş günü içerisinde 67,8 milyon TL ödenerek yerine getirilmesi konusunda mutabık kalmışlardır.

ORGE:Şirketin ; İstanbul, Ordu, Giresun, Muğla, Samsun, Sinop, Eskişehir, Zonguldak ve Bitlis Şehirlerinde; Güneş Enerjisi Sistemi (GES) santral kurulumu ihalesine ilişkin verdiği 1.987.905,15 USD+KDV tutarındaki teklifin kabul edildiği ve ihalenin Şirket lehine sonuçlandığı İşveren TÜVTÜRK Kuzey Taşıt Muayene İstasyonları Yapım ve İşletim A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır. İşin 30.11.2022 tarihinde bitirilmesi planlanmaktadır.

Paylar Alım Satım Notları:

SAHOL: SERRA SABANCI 22.04.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 20,36 TL – 20,60 TL (ağırlıklı ortalama 20,50 TL) fiyat aralığından olmak üzere toplam 2.700.000 TL nominal değerli Hacı Ömer Sabancı Holding A.Ş. payları, katılma paylarının tamamına sahip olduğu Serbest Özel Fon tarafından alınmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 22/04/2022 - 22/04/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,68 - 15,92 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/04/2022 tarihi itibariyle %0,518 sınırına ulaşmıştır.

FENER: BURAK SÖZÜBİR 25/04/2022 - 25/04/2022 tarihinde FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. payları ile ilgili olarak 31,12 - 32,00 TL fiyat aralığından 151.907 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte FENERBAHÇE FUTBOL A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/04/2022 tarihi itibariyle %1,16 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: HAMİT MÜCELLİT 25/04/2022 - 25/04/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,75 - 18,77 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/04/2022 tarihi itibariyle %0,75 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: 25.04.2022 tarihinde 32,00 TL fiyattan 10.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 786.821 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,82)

GEDIK: 5.04.2022 tarihinde 8,80 - 8,90 TL fiyat aralığından (ortalama 8,833 TL) 150.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 1.875.345 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,74)

SISE: 25 Nisan 2022 tarihinde 17,66 TL-17,89 TL fiyat aralığından (ortalama 17,78 TL) 1.420.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 58.480.513 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %1,91).

BOBET: 25.04.2022 tarihinde 4,45 TL-4,47 TL fiyat aralığından (ortalama 4,4653 TL) 224.450 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 4.162.256 adete ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 25.04.2022 tarihinde 8,04-8,08 fiyat aralığından toplam 100.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

AYDEM: 25.04.2022 tarihinde 9.56 TL – 9.61 TL fiyat aralığından (ortalama 9.582744 TL) 200,000 adet pay geri alınmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

YGGYO: Yönetim Kurulunun 25.04.2022 tarihinde yapılan toplantısında; mevcut 161.280.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, 250.000.000 TL tutarında olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalacak şekilde 63.480.000 TL'lik bölümü yasal yedek akçelerin serbest bölümünden, 17.160.000 TL'lik bölümü ise geçmiş yıllar karlarından karşılanmak üzere 80.640.000 TL artırılarak 241.920.000 TL'ye yükseltilmesine, bu kapsamda hem nama yazılı A Grubu ve hem de hamiline yazılı B Grubu pay sahiplerine ellerinde bulundurdukları beher hisseye % 50 (Elli) oranında B Grubu hamiline yazılı bedelsiz hisse verilmesine ve gerekli işlemler için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmasına karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında DAGI.E payları 26/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


CUSAN, EGPRO, KRONT, OZKGY, OZRDN, SANFM

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.