Küresel Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

07 Mart 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek

Küresel Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

07.03.2022

Küresel Piyasalarda Azalan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,61 değer kaybederek 1.990,75 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,62 ve holding endeksi yüzde 1,78 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 0,83 ile gayrimenkul, yatırım ortaklığı en çok gerileyen ise yüzde 4,56 ile iletişim olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,20, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 4,41, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 4,97 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 6,24 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,53, S&P 500 endeksi yüzde 0,79 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,66 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, Rusya ve Ukrayna arasından yaşanan gelişmeler ve haber akışları ön planda olmaya devam ediyor. Gün içerisinde, Almanya’da açıklanacak olan fabrika siparişleri ve Euro Bölgesi’nde sentix yatırımcı güveni verileri yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de yılın ilk iki ayını kapsayan dış ticaret verileri açıklandı. Ülkede ihracat dolar bazında Ocak-Şubat döneminde yüzde 16,3 ve dolar cinsinden ithalat ise yüzde 15,5 artış gösterdi. Ülkenin dış ticaret fazlasının ilgili dönemde 116 milyar dolar oldu. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,61 değer kaybederek 1.990,75 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ukrayna sorununun bir an evvel barışçı yöntemlerle çözümü konusunda her türlü katkıyı yapmaya hazır olduklarını belirtti." Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ateşkesin sağlanması, insani koridorların açılması ve bir barış anlaşmasının imzalanması için acilen adım atılmasının önemini tekrar vurguladı."

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Reel Efektif Döviz Kuru raporuna göre; TÜFE Bazlı Reel Efektif Döviz Kuru 2022 yılı Şubat ayında 54,78 değerinde gerçekleşti.

Euro Bölgesi’nde açıklanan Perakende Satışlar verisi Şubat ayında bir önceki aya göre % 0,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,8 ile piyasa beklentilerinin altında artış gösterdi.

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yayımlanan tarım dışı istihdam verisi Şubat ayında piyasa beklentisi üzerinde 678 bin kişi artış gösterdi. Veri ile birlikte açıklanan işsizlik oranı Şubat ayında beklentilerin altında % 3,8 düzeyinde gerçekleşti. Aynı zaman aralığında açıklanan ortalama saatlik kazançlar verisi Şubat ayında bir önceki aya göre değişim göstermezken, bir önceki yılın aynı ayına göre piyasa beklentilerinin altında % 5,1 düzeyinde artış gösterdi.

ABD merkezli finansal hizmet şirketleri Visa ve Mastercard, Rusya'daki operasyonlarını askıya aldıklarını açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, yaptığı değerlendirmede; "Rusya'nın ülkelerimize petrol satışını yasaklamayı Avrupalı ortaklarımızla aktif bir şekilde tartışıyoruz. Ancak aynı zamanda küresel petrol arzını istikrarlı şekilde sürdürme konusunu da görüşüyoruz." dedi.

Resmi Gazete’de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının "Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği" yayımlandı. Tebliğde, “Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılır.” denildi. “Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilir. Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü yapılan döviz tutarı ve dönüşüm kuru üzerinden destekten yararlanmaya devam eder. Hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenir.” denildi.

Resmi Gazete’de, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının "Altın Hesaplarından Türk Lirası Mevduat ve Katılma Hesaplarına Dönüşümün Desteklenmesi Hakkında Tebliğ’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ" yayımlandı. Tebliğde, “Banka tarafından yurt içi yerleşik gerçek kişiler ve yurt içi yerleşik tüzel kişiler için 3 ay, 6 ay veya 1 yıl vadeli Türk lirası mevduat veya katılma hesabı açılır.” denildi. “Merkez Bankası tarafından bu uygulama kapsamında açılan Türk lirası mevduat veya katılma hesaplarına vade sonunda yenilenme imkânı tanınabilir. Yenilenen hesap ilk açılışta dönüşümü yapılan altın miktarı ve dönüşüm fiyatı üzerinden destekten yararlanmaya devam eder. Hesabın yenilenmesine ilişkin kapsam, usul ve esaslar Merkez Bankasınca belirlenir.” denildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 04/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 07/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

QUA GRANITE HAYAL YAPI VE ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (QUAGR): Qua Granite içerisinde yürütülen sürdürülebilirlik çalışmalarını daha etkili ve verimli şekilde sürdürmek, BIST Sürdürülebilirlik Endeksinde yer almak ve 2021 yılı sürdürülebilirlik raporunun hazırlanması amacıyla Escarus (TSKB Sürdürülebilirlik Danışmanlığı) ile "Sürdürülebilirlik Danışmanlığı Hizmetleri" sözleşmesi 04.03.2022 tarihinde imzalanmıştır.

A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (AVOD): Şirket,04.03.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı çerçevesinde; mevcut kurutulmuş domates stoklarını muhafaza ettiği soğuk hava depo maliyetlerini minumum seviyeye indirerek karlılığı artırmak amacıyla ihtiyaca uygun Soğuk hava depoları yapmak için bağlı ortaklığı Hasat BNO Grup Gıda Yemek Hayvancılık Tekstil İnş.San.Tic.A.Ş. uhdesinde bulunan Manisa İli Saruhanlı İlçesi Alibeyli Mevkii 23.200 metrekare büyüklüğünde arsa üzerinde bulunan Depo İki Katlı İdari Binası niteliğindeki taşınmazı satın almıştır.

MERKO GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(MERKO): 04.02.2022 tarihli MustafaKemalPaşa Belediyesi Encümen Kararına istinaden ihaleye çıkarılan, Şirket üretim tesislerinin bulunduğu Tepecik Mahallesi Bakırköy cad. N22 M.Kemalpaşa/BURSA adresindeki fabrika binasının yan parselindeki 64.050 m2 arsanın satım ihalesine katılımına, İş bu kararın, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda açıklanmasının, Şirket menfaatlerinin zedelenmemesi amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-15.1 sayılı Özel Durumlar Tebliği'nin 6'ncı maddesi kapsamında ertelenmesine Mevcudun oy birliği ile karar verilmiştir. Söz konusu ihaleye 01.03.2022 tarihinde katılım sağlanmış ve belirtlen arsa 4.050.000 TL ihale bedeliyle kazanılmıştır. İhale sonucu (03.03.2022) Mustafa Kemalpaşa Encümen kararı ile onaylanmıştır. Söz konusu Arsa, alıma ilişkin tapu işlemleri (04.03.2022) tamamlanarak Şirket mülkiyetine geçmiştir.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.(GESAN): Şirket, DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 04/03/2022 tarihinde gerçekleştirilen 1005682 ihale kayıt numaralı ‘'BETON KÖŞK VE HÜCRE(SCADA) ALIMI (BATMAN-ŞIRNAK-SİİRT) İŞİ'' ihalesine katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olmuştur. İhalede teklif edilen toplam bedel 4.440.000,- USD' dir. (Dörtmilyondörtyüzkırkbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 63.314.400,-TL'dir.)

OSTİM ENDÜSTRİYEL YATIRIMLAR VE İŞLETME A.Ş.(OSTIM): Şirket ile Ceceli Demir Sanayi ve Ticaret A.Ş. ve Emek Boru Makine Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında imzalanan kat karşılığı ve hasılat paylaşımlı inşaat sözleşmesi kapsamında, Sincan 2. ve 3. OSB'de yer alan 100516 Ada 33 Parsel üzerinde yapılacak olan fabrika binasının ruhsat işlemleri için gerekli işlemler tamamlanmış ve "yapı ruhsatı" alınmış olup inşaat hazırlıklarına başlanmıştır. Yenimahalle İlçesinde yer alan 42798 Ada 7 Parselde bulunan arsada ruhsat işlemleri, (sözleşme gereği) yapı ruhsatı alınan fabrika binasının tamamlanması ve arsa üzerinde bulunan inşaatın yıkımı sonrası ruhsata bağlanacaktır.

UŞAK SERAMİK SANAYİ A.Ş. (USAK): Şirketin Yatırım ve buna bağlı olarak büyüme süreci içerisinde sermaye gücünün arttırılmasına yönelik olarak Esas Sözleşmesi'nin 6.maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden şirketin 1.000.000.000-TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 245.000.000-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 343.000.000-TL artırılarak 588.000.000-TL ‘sına çıkarılmasına, Şirket Ana Sözleşmesi'nin 6.maddesinde Yönetim Kurulu'na verilen yetki uyarınca, ortakların yeni pay alma (rüçhan) hakkının 1,00 Türk Lirası nominal değerli her bir pay 1,00 Türk Lirası fiyat üzerinden kullandırılmasına karar verilmiştir.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PRKME): Bağlı ortaklığı Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.'nin ("Konya Ilgın") rödovans usulüyle işlettiği Konya'nın Ilgın ilçesindeki 1247 ruhsat numaralı linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ("Alıcı") satışı için bağlı ortaklığınca sözleşme imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme 31 Aralık 2022 tarihine kadar geçerli olup, yılsonuna kadar 60 bin ton kil satışı yapılması planlanmaktadır. Sahadaki üretim durumuna göre satış miktarı %10 oranında arttırılıp azaltılabilecektir. Kil, Konya Ilgın'ın işlettiği maden sahasında Alıcı'ya kamyon üstü teslim edilecek olup sevk ve nakliye giderleri Alıcı'ya ait olacaktır.

MİGROS TİCARET A.Ş.(MGROS): Şirketin, 5 adet Migros, 3 adet Migros Jet ve 3 adet Macrocenter formatında toplam 11 satış mağazası Şubat ayı içerisinde hizmete açılmıştır.28 Şubat 2022 itibariyle Şirketin yurtiçinde toplam mağaza sayısı 2.573'tür.

HİTİT BİLGİSAYAR HİZMETLERİ A.Ş. (HTTBT): Şirket Yönetim Kurulu'nun 04.03.2022 tarih ve 2022/08 sayılı kararı ile; Şirket faaliyetleri için stratejik önem taşıyan T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ("Bakanlık") onaylı Şirkete ait 7393 belge numaralı "Seyahat Acentası İşletme Belgesi"nin, Bakanlığın 14.02.2022 tarih ve E-98896660-321.01-2196034 sayılı devir ön izni kapsamında, yeni acenta adı "APP Platform Travel Acenta İşletme Belgesi" olacak şekilde, seyahat acentası faaliyetlerinde bulunmak ana işletme konusu ile kurulmuş bulunan sermayesinin tamamına iştirak ettiği bağlı ortaklığı Hitit SAAS Turizm Servisleri AŞ'ne devredilmesine karar verilmiştir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Irak Elektrik Bakanlığı'na, Dünya Bankası projesi olan "63 (MVA) 132/33kV PTR Ekipmanlar" için vermiş olduğu, toplam 3.550.000,-USD tutarındaki teklif kabul edilmiş ve şirket tarafına sözleşmeye davet yazısı gelmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

INDES: Mevcut program kapsamında 3 Mart 2022 tarihinde 665.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu INDES payları 8.376.571 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı % 3,74)

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 03/03/2022 - 03/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,54 - 12,97 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/03/2022 tarihi itibariyle %0,457 sınırına ulaşmıştır.

RYSAS: EGEMEN DÖVEN 03/03/2022 - 03/03/2022 tarihinde REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,07 - 4,25 TL fiyat aralığından 325.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ TAŞIMACILIK VE LOJİSTİK TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/03/2022 tarihi itibariyle %5,51 sınırına ulaşmıştır.

DURDO: ALİ CAN DURAN 03/03/2022 - 03/03/2022 tarihinde DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,70 - 16,70 TL fiyat aralığından 2.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/03/2022 tarihi itibariyle % 3,1897 sınırına ulaşmıştır.

CRFSA: Şirket tarafından 33 TL ila 33,38 TL fiyat aralığında 27.641 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

GENIL: 03.03.2022 tarihinde 14.37 TL - 14.41 TL fiyat aralığından (ortalama 14.39 TL) 100.000 adet pay geri alınmıştır.

ENKAI: AGAH MEHMET TARA 03/03/2022 - 03/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,53 - 12,71 TL fiyat aralığından 60.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/03/2022 tarihi itibariyle %0,247 sınırına ulaşmıştır.

TAVHL: 04.03.2022 tarihinde TAV Havalimanları Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 32,00 TL fiyattan 4.000 adet toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAV Havalimanları Holding A.Ş sermayesindeki payları/oy hakları 04.03.2022 tarihi itibarıyla %0,007 seviyesine yükselmiştir.

DAGI: MAHMUT NEDİM KOÇ 04.03.2022 tarihinde DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,7640 TL fiyat aralığından 125.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 04.03.2022 tarihi itibariyle %49,50 sınırına ulaşmıştır.

INVEO: 04.03.2022 tarihinde 28,00 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 275.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,29)

GEDIK: 04.03.2022 tarihinde 7,00 TL fiyattan 50.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 625.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,25)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 15,49 TL – 15,79 TL (ağırlıklı ortalama 15,59 TL) fiyat aralığından toplam 750.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

ARCLK: 04.03.2022 tarihinde 54,40 TL - 54,95 TL fiyat aralığından (ortalama 54,7728 TL) 450.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu ARCLK payları 53.170.109 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %7,8686)

KRVGD: 04.03.2022 tarihinde 10,62 TL - 10,68 TL fiyat aralığından (ortalama 10,6575 TL) 29.059 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu KRVGD payları 1.020.456 adede ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,43)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

A.V.O.D. KURUTULMUŞ GIDA VE TARIM ÜRÜNLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş. (AVOD): Şirket 02.03.2022 tarihli KAP açıklamasında yer alan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu'na istinaden, pay sahipleri yeni pay alma (rüçhan) haklarının kullanımından sonra kalan 1.831.340,226 TL nominal değerli payların 4 – 7 Mart 2022 tarihlerinde 2 iş günü süre ile Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da satışa sunulması neticesinde, ilgili payların tamamının satışı itibarıyla tamamlanmıştır.

ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (OZKGY):Şirket 04.03.2022 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında, Şirketin 1.000.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde ödenmiş 364.000.000 TL sermayesinin, 364.000.000 TL artırılarak 728.000.000 TL'ye yükseltilmesine, artışın tamamının olağanüstü yedek akçelerden karşılanarak, ortaklara bedelsiz kaydi pay olarak verilmesine, sermaye artırımına ilişkin olarak ilgili mercilere müracaat edilmesi ve sermaye artırım işlemlerinin yürütülmesi hususlarında şirket yönetimine yetki verilmesine karar verilmiştir.

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş. (HALKB): SPK tarafından onaylanan ihraç belgesi kapsamında toptan alış satış işleminin 09.03.2022 tarihinde gerçekleştirilmesi için Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla 04.03.2022 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O. (VAKBN): İlgide kayıtlı özel durum açıklaması ile Sermaye Artırım İşlemine ilişkin ihraç belgesinin SPK tarafından onaylandığı duyurulmuştu. Bu kapsamda toptan alış satış işleminin 09.03.2022 tarihinde gerçekleştirilmesi için Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla 04.03.2022 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'ye başvuru yapılmıştır.

UŞAK SERAMİK SANAYİ A.Ş. (USAK): Şirketin Yatırım ve buna bağlı olarak büyüme süreci içerisinde sermaye gücünün arttırılmasına yönelik olarak Esas Sözleşmesi'nin 6.maddesinin vermiş olduğu yetkiye istinaden şirket 1.000.000.000-TL olarak belirlenen kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 245.000.000-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden karşılanmak suretiyle 343.000.000-TL artırılarak 588.000.000-TL ‘sına çıkarılmasına karar verilmiştir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, Resmi Gazete, Borsa İstanbul, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.