Küresel Piyasalarda Artan Risk İştahı…

13 Nisan 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek

Küresel Piyasalarda Artan Risk İştahı…

13.04.2022

Küresel Piyasalarda Artan Risk İştahı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,60 değer kazanımıyla 2.463,76 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 60,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,12 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,43 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,98 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,83 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,55, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,48, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,28 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,33 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,26, S&P 500 endeksi yüzde 0,34 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,30 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, İngiltere’de tüketici fiyat endeksi, Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ABD’de üretici fiyat endeksi verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, Kanada Merkez Bankası’nın gerçekleştireceği toplantısı takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,60 kazançla 2.463,76 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 60,6 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamalarda, “Piyasayı sakinleştirecek düzenlemelere hız veriyoruz. İstihdamda yeni bir proje hayata geçiyor. İşe giren her bireye 1 veya 2 yıllık istihdam garantisi sağlayacağız." ifadelerine yer verdi.

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, TİM Başkanı İsmail Gülle ve üyeler ile birlikte bir toplantı gerçekleştirdi. İhracatçılar, İhracat gelirlerinin TCMB'ye satma zorunluğunun yüzde 40'a çıkarılacağı niyeti olduğunu ifade etti. (Kaynak: bloomberght.com)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Sanayi Üretim Endeksi, Şubat 2022 verilerine göre; Sanayi üretimi şubat ayında bir önceki aya göre % 4,4 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 13,3 düzeyinde artış gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Ciro Endeksleri, Şubat 2022 verilerine göre; Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi, 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre % 7,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 105,4 düzeyinde artış gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Perakende Satış Endeksleri, Şubat 2022 verilerine göre; Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %0,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %6,2 artış gösterdi. Cari fiyatlarla perakende ciro, 2022 yılı Şubat ayında bir önceki aya göre %7,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %82,2 artış gösterdi.

OPEC tarafından yayımlanan aylık "Petrol Piyasası" raporuna göre, Mart ayında günlük ham petrol üretiminin geçen ay bir önceki aya göre 570 bin varil artarak 28 milyon 560 bin varil oldu. OPEC'in pazar payı 0,1 puan düşüşle yüzde 28,7 oldu. OPEC, 2022 yılı için küresel petrol talebinde 3,79 milyon varil/gün büyüme öngörürken, küresel petrol talebinin 100,50 milyon varil/güne çıkacağını tahmin etti.

ABD Çalışma Bakanlığı, tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisi mart ayında bir önceki aya göre % 1,2 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 8,5 düzeyinde artış gösterdi. Açıklanan veri yıllık bazda Aralık 1981’den beri en yüksek artışı işaret etmekte. Enerji ve Gıda gruplarının hariç tutulduğu Çekirdek TÜFE verisinde, mart ayında bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 6,5 düzeyinde artış kaydedildi.

Dünya Ticaret Örgütü’nden yapılan açıklamada; 2022 yılı için mal ticaretinde büyüme tahmini yüzde 4,7’den yüzde 3’e indirildi. Kurum, 2023 yılı ticari büyüme tahminini de yüzde 3,4 olarak açıkladı. Kurum, bu yıl küresel ekonominin yüzde 2,8 büyüyeceğini öngördü.

Almanya’da açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Mart ayında bir önceki aya göre % 2,5 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,3 artış gösterdi.

Almanya’da açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Nisan ayında beklentilerin altında -41,0 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW Ekonomik Güven Endeksi Nisan ayında -43,0 düzeyinde kaydedildi.

Fed üyesi Lael Brainard yaptığı açıklamada, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Haziran ayında bilançoyu daraltmaya başlayabileceğini ve bunun bir dizi faiz artırımıyla birlikte enflasyonu dizginlemeye yardımcı olacağını ifade etti.

Çin Gümrük İdaresi verilerine göre, Mart ayında ise ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,9 artarken, ithalat yüzde 1,7 daraldı. Mart ayında ülke ticaret dengesi, 300,58 milyar yuan fazla verdi. Ocak-Mart döneminde yuan cinsinden verilerle ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,4 arttı. İthalat ise yüzde 7,5 artış gösterdi.

Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ) gerçekleştirdiği toplantı ardından politika faiz oranında 50 baz puan artışa giderek % 1,5’e yükseltti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

TRILC: Firma TURK İlaç ve Serum Sanayi A.Ş ile ENDONEZYA'da yerleşik Dünya Sağlık Örgütü Onaylı Tedarikçisi PT.Bio Farma ( Persero ) Firması arasında AŞI tedarik anlaşması sağlanmıştır. T.C Sağlık Bakanlığı rutin aşı takvimi içerisinde yer alan Oral Polio Çocuk Felci ( OPV ) aşısı için tüm dünyada tek bulk sağlayıcısı konumunda olan Endonezya Firması, OPV aşısının Türkiye'de TURK İlaç tesislerinde dolumunun yapılması ve ruhsatlandırılması için firma tek yetkili temsilcisi kılmıştır. Konu ile ilgili olarak ruhsatlandırma öncelik müracaatı ve teknoloji transfer çalışmaları başlatılmıştır. Firma ile yapılan mutabakatta Türkiye'de dolumu gerçekleştirilecek aşıların T.C Sağlık Bakanlığına tedarikinin yanı sıra Türkiye'nin coğrafi konumunun avantajının kullanılarak TURK ilaç tesislerinin aşı dolumu için bir üs olarak kullanılmasına karar verilmiştir.

EKGYO: Şirket tarafından ihale edilen İstanbul Çekmeköy 1. Etap Konut İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenleme İnşaatı İşi'nin sözleşmesi, Yüklenici Mesa Mesken Sanayii A.Ş. ile 11.04.2022 tarihinde imzalanmıştır. Sözleşme Bedeli: 1.150.000.000 TL + KDV'dir.

EKGYO: Şirket mülkiyetinde bulunan İstanbul İli, Avcılar İlçesi, Firuzköy Mahallesine ait; 807 Ada 15 Parselde yer alan 218 adet konut ve 8 adet ticari üniteden oluşan toplam 226 adet bağımsız bölüme, 807 Ada 16 Parselde yer alan 284 adet konut ve 12 adet ticari üniteden oluşan toplam 296 adet bağımsız bölüme, 811 Ada 10 Parselde yer alan 193 adet konut ve 10 adet ticari üniteden oluşan toplam 203 adet bağımsız bölüme, 811 Ada 12 Parselde yer alan 160 adet konut ve 13 adet ticari üniteden oluşan toplam 173 adet bağımsız bölüm olmak üzere proje genelinde toplam 898 adet bağımsız bölüme ait Yapı Ruhsatları 07.04.2022 tarihinde alınmıştır.

RTALB: 24.01.2022 tarihli açıklamasında, Şirketin sermayesinde pay sahibi olduğu A1 Yaşam Bilimleri İlaç Tanı Biyoteknoloji ve Sanayi A.Ş.'nin iştiraki olan Genz Biyo Teknoloji A.Ş. (Genz Bio) tarafından yürütülen Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi (Point-Of-Care Test) (POCT) Cihazı'nın güncel durumuyla ilgili olarak Genz Bio yetkililerinden bilgi edinilmesini müteakip kamuoyu ile paylaşılacağını açıklanmıştı, Genz Biyo yetkilileri tarafından Şirkete iletilen cevabi yazıda da Covid-19 Antikor Tayini İçin Opto Akışkan Yöntem ile Çalışan Bir Bakım Noktası Testi (Point-Of-Care Test) (POCT) Cihazı'nın T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü test ve onayı için randevu bekledikleri ifade edilmişti ,bu aşamada Genz Bio'dan gelen bilgi; söz konusu POC cihazının T.C. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü tarafından denetiminin tamamlandığı, "Uygun" değerlendirme sonucu ile Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu‘na (TİTCK) gönderildiği, ÜTS onay işlemi için cevap beklendiği bilgisi edinilmiştir.

OZKGY: Şirket ,12.04.2022, Emlak Konut GYO tarafından düzenlenen "İstanbul Tuzla Merkez Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi" ihalesinin 1. oturumuna Özak GYO A.Ş. ve İnt-er Yapı İnşaat Turizm Sanayi ve Ticaret A.Ş. iş ortaklığı olarak katılım gerçekleştirmiştir.

ESEN: Şirket güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Koç Topluluğu Şirketlerinden Ark İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. arasında Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. firmasının "Çatı ve Cephe Öztüketim Güneş Santrali" kurulumu anlaşması sağlanmıştır. 3,6 MW gücünde olacak olan Ford Otomotiv Sanayi A.Ş. idaresinde bulunan Kocaeli İli, Gölçük İlçesinde yer alan Yeniköy Tesisleri Kaynak Binası'na çatı ve cephe güneş enerji santrali olarak uygulanacaktır. Yan cephede ileri teknoloji şeffaf güneş panelleri kullanılarak güneş ışığı iç mekanın aydınlatırken bir taraftan da elektrik üretimi sağlanacaktır. Ayrıca bu özel projede çatılara da güneş panelleri konularak güneş enerjisinden elektrik üretimi sağlanırken karbon emisyonunun azalmasına büyük katkıda bulunulacaktır. En iyi ve en inovatif teklif sahibi olarak kazanmış olduğumuz ihale bedeli, 2.655.000 EUR+KDV'dir.

VKGYO: Şirket Yönetim Kurulu'nun 07 Nisan 2022 tarihli toplantısında verilen yetkiye istinaden; İUFM Projesi kapsamındaki "T.Vakıflar Bankası T.A.O. Genel Müdürlük Hizmet Binası ve Tesisleri Projesi"nde yer alan toplam 25.718 m² büyüklüğündeki ticari alanların Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O.'ya satışının gerçekleştirilmesine ilişkin satış vaadi sözleşmesi imzalanmış olup, 930.000.000,00 TL tutarındaki satış bedelinin tamamı tahsil edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 11/04/2022 - 11/04/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,23 - 16,31 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 11/04/2022 tarihi itibariyle %0,502 sınırına ulaşmıştır.

PARSN: ORTAN DOĞALĞAZ TOPTAN SATIŞ VE DIŞ TİC.İ A.Ş. Güriş Holding Enerji şirketlerinden Ortan A.Ş, Güriş Holding bütünsel vizyonu ve ekonomik dayanışması ve yatırımcılarının desteklenmesi amaçlı, Şirketin dolaylı ilişkili firması ve Güriş Sanayi Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Parsan Makina Parçaları Sanayii ve Tic. A.Ş.’nin payları ile ilgili olarak 11/04/2022 - 11/04/2022 tarihinde 32,82 - 33,00 TL fiyat aralığından 8.000,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PARSAN Makina Parçaları Sanayii A.Ş. sermayesindeki payları 11/04/2022 tarihi itibariyle %0,0311 sınırına ulaşmıştır.

CEMAS: ŞIKLAR İNŞAAT MALZEMELERİ SAN VE TİC A Ş 11/04/2022 - 11/04/2022 tarihinde ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,31 - 1,33 TL fiyat aralığından 4.600.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 11/04/2022 tarihi itibariyle %5,00 sınırına ulaşmıştır.

PSDTC: ROTEKS TEKSTİL İHR. SAN. VE TİC. A.Ş. 12/04/2022 - 12/04/2022 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,30 - 28,84 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 12/04/2022 tarihi itibariyle %13,74 sınırına ulaşmıştır.

GEDIK: 12.04.2022 tarihinde 8,70 - 8,80 TL fiyat aralığından 79.494 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 1.294.083 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,51)

BOBET: 12.04.2022 tarihinde 4,38 TL-4,43 TL fiyat aralığından (ortalama 4,4059 TL) 455.591 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 2.071.891 adete ulaşmıştır. Geri alınan payların Şirket sermayesine oranı % 0,5452'dur.

INVEO:12.04.2022 tarihinde 31,00 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 634.813 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,66)

HDFGS: 12 Nisan 2022 tarihinde, 108.577 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,27 TL fiyattan gerçekleştirilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında IHAAS.E, ISFIN.E, KONKA.E, MIPAZ.E ve PAGYO.E payları 13/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 12/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Kar Payı Notları:


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.