Küresel Piyasalar PMI Dataları ve Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı…

22 Ekim 2021

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Gün içerisinde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin kredi notunda ve görünümüne dair değerlendirmesini açıklaması bekleniliyor. Global piyasalarda, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak olan öncü İmalat PMI verileri takibimizde olacak. Diğer taraftan, Fed Başkanı Powell ve Başkan Yardımcısı Daly’in açıklamaları yakından izlenecek.

Küresel Piyasalar PMI Dataları ve Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı…

22.10.2021

Küresel Piyasalar PMI Dataları ve Powell’ın Açıklamalarına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.455,42 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,09 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,62 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,52 ile inşaat, en çok gerileyen ise yüzde 1,18 ile sigorta olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,45, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,32, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,29 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,21 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yatay bir seyir izlerken, S&P 500 endeksi yüzde 0,30 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,62 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Gün içerisinde, Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s’un (S&P) Türkiye’nin kredi notunda ve görünümüne dair değerlendirmesini açıklaması bekleniliyor. Global piyasalarda, Almanya, İngiltere, Euro Bölgesi ve ABD’de açıklanacak olan öncü İmalat PMI verileri takibimizde olacak. Diğer taraftan, Fed Başkanı Powell ve Başkan Yardımcısı Daly’in açıklamaları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.
Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 1,58 değer kazanarak günü 1.455,42 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gerçekleştirdiği Ekim ayı toplantısı ardından yayımladığı basın duyurusunda; Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 18’den yüzde 16’ya indirilmesine karar verdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tüketici Güven Endeksi, Ekim 2021 verilerine göre; Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre %3,6 oranında azaldı ve 76,8 oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 15 Ekim sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya göre % 1,83 artış ile 125,729 milyar dolara yükseldi. Alt kırılımları incelediğimizde, 15 Ekim sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Altın Rezervleri % 4,37 artış ile 39,773 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 0,7 artış ile 85,956 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Portföyündeki Hisse Senedi ve İç Borçlanma Senetleri net değişim rakamlarına bakıldığında, 15 Ekim sona eren işlem haftasında Hisse Senetleri 69,4 milyon dolar artarken, DİBS (Kesin Alım) 155,3 milyon dolar azalış kaydedildi.

Türkiye, Malî Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘gri liste’ye alındığı açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin Malî Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından kara paranın aklanması ve terörizmin finansmanını engellemede başarılı olamadığı için ‘Gri Liste’ye alınması kararı hakkında yaptığı açıklamada, yapılan uyumluluk çalışmalarına rağmen Türkiye’nin gri listeye alınmasının hak edilemez bir sonuç ortaya çıkardığını belirtti.

ABD Merkez Bankası (Fed), bölgesel banka başkanlarının, politika yapıcılarının ve diğer üst düzey yetkililerin bireysel hisse senedi ve tahvil satın almalarını yasaklayacağını bildirdi.

ABD Başkanı Joe Biden, Perşembe günü yaptığı açıklamada, Amerikalıların, OPEC ve diğer yabancı üreticilerin politikalarından dolayı, yüksek benzin fiyatlarının gelecek yıla girerken devam etmesini beklemeleri gerektiğini belirtti.

Dünya Bankası, Emtia Piyasaları Görünüm Raporu'nun Ekim 2021 sayısını "Kentleşme ve Emtia Talebi" başlığıyla yayımladı. Raporda, enerji fiyatlarının 2021'in üçüncü çeyreğinde yükseldiği ve 2022'de de yüksek kalmasının beklendiği bildirildi.

Gün içi veri takvimi:Şirket Notları:

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket online kanallarının gelişimini hızlandırabilmek için, söz konusu iş kollarının ayrı bir şirket yapısı altında geliştirilmesine karar verilmiştir. Bu kapsamda, Şirket %100 bağlı ortaklığı olacak yeni bir şirket kurulacak olup, söz konusu şirketin nakden ödenecek olan kuruluş sermayesi 10.000.000 TL olacaktır.

ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (OZRDN): Şirket Yönetim kurulunun 06.10.2021 tarihinde aldığı karara istinaden 17.062,08 m2 arsanın satışı gerçekleşmiştir.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(EKGYO): Şirket projelerinden Ankara Çankaya Çayyolu 2. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 02.11.2021 Salı günü saat 11:00'da yapılacaktır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul İli, Küçükçekmece İlçesi, Halkalı Merkez Mahallesi, "İstanbul Küçükçekmece Bizim Mahalle 1. Etap 3. Kısım" kapsamında, 853 Ada 10 Parselde 329 adet olan konut sayısı 388 adet ve 13 adet olan ticari ünite sayısı değişmeyecek şekilde revizyona gidilmiş olup, toplam 401 adet Bağımsız Bölüme ait Tadilat Yapı Ruhsatları 19.10.2021 tarihinde alınmıştır. Proje kapsamında toplam bağımsız bölüm sayısı 401 adet olmuştur.

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. (SASA): Şirket 21 Ekim 2021 tarihinde yapmış olduğu Yönetim Kurulu toplantısında; Sasa Polyester Sanayi A.Ş. olarak azami 500.000.000 TL'ye kadar Sasa hissesi geri alımı yapılması kararlaştırılmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu'nun Geri Alınan Paylar ile ilgili olarak 21 Temmuz 2016 ve 25 Temmuz 2016'da yaptığı duyurular çerçevesinde; Sasa hisselerinin Sasa Polyester Sanayi A.Ş. tarafından Borsa'dan satın alınmasına, şirket iç kaynaklarından karşılanmak üzere geri alım için ayrılacak azami fon tutarının 500.000.000 TL olmasına, geri alınacak azami pay sayısının ise bu tutarı geçmeyecek şekilde belirlenmesine karar verilmiştir.

BMS ÇELİK HASIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BMSCH): Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulu fabrika çatısı üzerine Yıllık 657 KWP (879.540 Kw) gücünde Güneş Enerji Santrali (GES) yatırımı için VTN Enerji Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi ile anlaşma sağlanmış olup, üretime Ocak 2022'de başlanacaktır. Gerekli izinler için başvurular yapılmış olup, yatırım hızlı bir şekilde tamamlanacaktır. Söz konusu alım, yatırım teşvik belgesi kapsamında KDV istisnası teşviki ile yapılacaktır.

RTA LABORATUVARLARI BİYOLOJİK ÜRÜNLER İLAÇ VE MAKİNE SANAYİ TİCARET A.Ş. (RTALB): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından SARS-Cov-2 (2019-nCov) RT-q PCR tanı kitinin temini hususunda akdedilen Sağlık Market Tıbbi Malzeme Çerçeve Anlaşması Kapsamında firmamıza 1.500.000 adet ürün siparişi verilmiştir.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): Beyaz eşya üreticisi Whirlpool Global Holdings S.A.R.L.'nin ("Whirlpool Global") Türkiye'de Whirlpool markalı soğutucu ve çamaşır makinası üretim faaliyetlerinde bulunan %100 iştiraki Whirlpool Beyaz Eşya Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi'nin ("Şirket") (güncel unvanı Arçelik Üretim ve Teknoloji A.Ş.) Arçelik A.Ş. bünyesine katılması sonrasında 30.06.2021 tarihli kapanış finansal tabloların denetimi tamamlanmıştır. 31.12.2020 dönem sonu denetlenmiş finansal tabloları üzerinden 78,3 milyon Euro olarak hesaplanan ve Whirlpool Global'e ödenen hisse satın alma bedeline ek olarak kapanış tarihi itibariyle denetlenmiş finansal tablolar baz alınarak hesaplanan sabit kıymetler dışındaki varlık ve borçlardaki değişim için Whirlpool Global'e 480.000 Euro ilave ödeme yapılmıştır.Ayrıca, kapanış tarihi itibariyle geçerli kurlar ile yaklaşık 9 milyon Euro olarak hesaplanan vergi varlıkları, devir bedeli hesaplanırken dikkate alınmamış olup, 31 Aralık 2023 tarihine kadar bu tutarın tahsil edilebilen kısmı Arçelik A.Ş. tarafından Whirlpool Global'e ödenecektir.

MENDERES TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (MNDRS): Şirket T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'ne yapmış olduğu başvuru sonucu yapılan ön inceleme ve değerlendirme süreçleri neticesinde MENDERES FABRİCS markasıyla 20.10.2021 tarihi itibarıyla 2006/4 sayılı "Türk Ürünlerinin Yurtdışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve TURQUALITY®'nin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ"in 10'uncu maddesinde yer alan Marka Destek Programı kapsamına alınmasının uygun görüldüğü şirket tarafına bildirilmiştir.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR): Rusya Fedarasyonu'nda İş geliştirme faaliyetlerinde bulunmak için gerekli her türlü iş ve işlemin gerçekleştirilmesine, 15.10.2021 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformunda sözleşme aşamasına geçildiğini ,"Rusya Federasyonu Moskova oblastı 'Mini Termal Power Plant Zaraisk-1&2" projesi süreciyle ilgili olan tüm iş ve işlemleri gerçekleştirilmesine ve Rusya Fedarasyonunda bağlı ortaklık veya iştirak şeklinde yeni bir şirket kurulmasına, Bu hususlarda gerekli her türlü iş ve işlemlerin yapılması için Özgür Kufacı, Giray Alkın Ilıca ve şirket genel müdürü Osman Şahin Köşker'in yetkili kılınmasına, bu çerçevede gerekli ve faydalı her türlü başvurunun, iş ve işlemlerin, ilan ve duyuruların yapılmasına karar verilmiştir.

Ar-Ge şirketin yatırımlarından olan IoT Platformu, 2018 yılından beri Kontrolmatik Mühendis ekibi tarafından Ar-Ge Projesi kapsamında geliştirilmektedir. IoT Platformu, Şirket tarafından üretilen sensörler ve modüller aracılığıyla milyonlarca veri toplayabilen ve gerçek zamanlı analizini gerçekleştirebilen etkileşimli bir platformdur. IoT segmentinin Kontrolmatik bünyesinde bir marka altında devam ettirilmesine karar verilmiş ve geliştirilen sensör ve modüller gibi ürünlerle beraber IoT platformu Controlix markası adı altında ilerlemesi kararı alınmıştır.

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş.(DOHOL): Şirketin %100 oranında pay sahibi olduğu doğrudan bağlı ortaklığı DHI Investment B.V.'nin ("DHI"), banka ve finans kuruluşları ile mevcut ilişkilerini geliştirmek ve yeni ilişkiler tesis etmek suretiyle, Grubumuz'un ilerde değerlendirebileceği yurtiçi ve yurtdışı hisse ve/veya varlık devralma projelerinin iyi koşullarla finansmanın sağlanmasının temin edilmesi amacıyla yurtiçi ve yurtdışı banka ve finans kuruluşları nezdinde yeni kredi limitleri tahsisi konusunda yetkilendirilmesine ve bu amacın gerçekleştirilmesi için, DHI'nin ödenmiş sermayesinin tamamı nakden karşılanmak üzere, 60.000.000,- Avro tutarında artırılmasına ve artırılan bu tutarın DHI'nin Türkiye'de bulunan banka hesabına ödenmesine karar verilmiştir.

İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (INFO): Birleşim Mühendislik Isıtma Soğutma Havalandırma Sanayi ve Ticaret A.Ş. (BRLSM)'nin 21.10.2021 tarihli yönetim kurulu kararına istinaden BRLSM paylarında likidite sağlayıcılık faaliyetlerine başlanmasına yönelik olarak BRLSM ile 21.10.2021 tarihinde likidite sağlayıcılık sözleşmesi imzalanmış olup, likidite sağlayıcılık işlemlerine başlanmasına ilişkin olarak Borsa İstanbul A.Ş.'ye gerekli başvuru yapılacaktır.

SENKRON GÜVENLİK VE İLETİŞİM SİSTEMLERİ A.Ş. (SNKRN):Senkron Güvenlik'in faaliyet alanlarında çalışılmak üzere İngiltere'de şube açılmasına,Şube açılışı için gerekli yasal işlemlerin başlatılmasına karar verilmiştir.

ALCATEL LUCENT TELETAŞ TELEKOMÜNİKASYON A.Ş. (ALCTL): Şirket ile Türk Telekomünikasyon A.Ş. arasında, 2016 yılında imzalanmış olan Sistem, Donanım, Yazılım, Bakım ve Destek Hizmetleri Çerçeve Sözleşmesi kapsamında toplamda 6 milyon ABD doları tutarında, GPON ürünlerine ilişkin satış, bakım ve destek hizmetlerini içeren yeni iş emri imzalanmıştır.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket Almanya'da kurulu ve 25.000 Euro sermayeli Nordstern Düsseldorf GmbH unvanlı şirketin sermayesini temsil eden payların %89'unu satın almak üzere ilişkili taraflarından Peker GMBH ile bir ön sözleşme imzalamıştır. Söz konusu payların değeri Almanya'da kurulu Kieffer Stübben Partner mbB firması tarafından hazırlanan 21.10.2021 tarihli değerleme raporunda 5.899.753,66 Euro olarak takdir edilmiş olup, satın alma bedeli de 5.850.000 Euro olarak belirlenmiştir. Nordstern Düsseldorf GmbH, Almanya'nın Düsseldorf şehrinde 8.891 m2 büyüklüğünde bir arsaya sahip olup, anılan arsa üzerinde proje geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Nordstern Düsseldorf GmbH Şirket 2021 yılı içinde gerçekleştirdiği bedelli sermaye artırımına ilişkin hazırlanan "Sermaye Artırımından Sağlanacak Fonların Kullanım Yeri Raporu"nda belirtilen yatırımlardan biri olmayıp, söz konusu satın alma bedeli sermaye artışından sağlanan fondan karşılanmayacaktır.

AG ANADOLU GRUBU HOLDİNG A.Ş. (AGHOL): 19.08.2021 tarihinde yapılan KAP açıklamasında İştirak Çelik Motor Ticaret A.Ş.'nin %100 bağlı ortaklığı olan saatlik araç kiralama şirketi Moov Dijital Ulaşım Çözümleri Ticaret A.Ş.'nin (MOOV) sermayesini temsil eden payların %75'inin Getir Perakende Lojistik A.Ş.'ne satılmasına yönelik bağlayıcı olmayan bir mutabakat sağlanarak ilgili pay devrine ilişkin gerekli süreçlerin başlatıldığı belirtilmişti. Bu çerçevede, pay devrine ilişkin Rekabet Kurulu izni alınmış olup, bağlayıcı devir ve ortaklık sözleşmeleri taraflarca imzalanmıştır. 19.08.2021 tarihinde yapılan KAP açıklamasında belirtildiği üzere, taraflarca sağlanmış mutabakata göre MOOV'un sermayesini temsil eden payların %75'inin devir bedeli, 16.000.000 USD tutarı üzerine MOOV'un kapanış tarihindeki bilançosunda yer alan araçlara ilişkin varlık ve yükümlülüklerinin netleştirilmesi ile hesaplanacak tutarın %75 oranındaki kısmının eklenmesi/çıkarılması şeklinde hesaplanacaktır. Bu hesaplama sonucunda toplam payının devir bedelinin yaklaşık 23.000.000.- USD seviyesinde olacağı tahmin edilmekle birlikte kesin tutar devir işlemlerinin tamamlandığı tarihte belli olacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

SASA: 20.10.2021 tarihinde 26,76 TL - 27,32 TL fiyat aralığından (ortalama 27,03 TL) 792.172 lot pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SASA payları 14.993.302 lota ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,3387)

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 20/10/2021 - 20/10/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,09 - 10,10 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/10/2021 tarihi itibariyle %0,371 sınırına ulaşmıştır.

MAREN: YUSUF ŞENEL 20/10/2021 - 20/10/2021 tarihinde MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,30 - 8,30 TL fiyat aralığından 2.333.992 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MARGÜN ENERJİ ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/10/2021 tarihi itibariyle %0,569 sınırına ulaşmıştır.

DOKTA:ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 20/10/2021 - 20/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 22,50 - 24,24 TL fiyat aralığından 140.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 20/10/2021 tarihi itibariyle %95,4499 sınırına ulaşmıştır.

FADE: EMİNE DEMİR 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,60 - 9,20 TL fiyat aralığından 8.300.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %13,51 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 21/10/2021 - 21/10/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 21,24 - 21,90 TL fiyat aralığından 58.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/10/2021 tarihi itibariyle %19,7559184 sınırına ulaşmıştır.

HDFGS: 21 Ekim 2021 tarihinde, 500.000 adet hisse alımı ağırlıklı ortalama 2,73 TL fiyattan şirket tarafından gerçekleştirilmiştir.

OZGYO: 21.10.2021 Tarihinde 1,57 TL fiyattan 88.535 adet pay geri alınmıştır.

VBTYZ: 21.10.2021 Tarihinde 20.18 - 20.58 TL fiyat aralığından (ortalama 20.344 TL) 93.000 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu VBTYZ payları bu işlem neticesinde 290.000 adete ulaşmıştır.(Şirket sermayesine oranı % 1,1153'dir)

ARCLK: 21.10.2021 tarihinde 32,74 TL - 32,90 TL fiyat aralığından (ortalama 32,8408 TL) 262.609 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu ARCLK payları 32.642.267 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %4,8307)

INFO: 21.10.2021 tarih aralığında 4,50 – 4,54 TL fiyat aralığından 20.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiştir.

QUAGR: 21.10.2021 tarihinde 10,77 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.670.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,529)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

İhlas Haber Ajansı A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İhlas Haber Ajansı A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 21/10/2021 tarihli ve 2021/52 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirketin 42.000.000 TL olan mevcut sermayesi 64.000.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 22.000.000 TL pay halka arz edilecek. 1 TL nominal bedelli paylar 4,60 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır

Ulusal Faktoring A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Ulusal Faktoring A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 21/10/2021 tarihli ve 2021/52 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirketin 100.000.000 TL olan mevcut sermayesi 133.500.000 TL’ye artırımı sırasında oluşan 33.500.000 TL pay halka arz edilecek. Mevcut ortaklardan PineBridge Eurasia Financial Investments S.a.r.l’ye ait 7.500.000 TL nominal değerli (C) grubu payların satışı gerçekleştirilecektir. Fazla talep gelmesi halinde PineBridge Eurasia Financial Investments S.a.r.l’ye ait 7.500.000 TL nominal değerli (C) grubu payların ek satışı gerçekleştirilebilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 2,49 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş.(ANELE): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Anel Elektrik Proje Taahhüt ve Ticaret A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 21/10/2021 tarihli ve 2021/52 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, şirket 65.000.000 TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirketin 200.000.000 TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 265.000.000 TL’ye yükselecek. Satış türü ‘’Halka Arz’’ olarak belirlendi.

VESTEL BEYAZ EŞYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (VESBE): Şirket 190.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalacak şekilde, %742 oranında bedelsiz olarak artırılarak 1.600.000.000 TL'ye çıkarılması ve esas sözleşmenin "Sermaye" başlıklı 6. maddesinin tadili İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından 21.10.2021 tarihinde tescil edilmiştir. Hak kullanım tarihi 25.10.2021 olarak belirlenmiştir.

SAN-EL MÜHENDİSLİK ELEKTRİK TAAHHÜT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SANEL): 24.03.2021 tarihinde alınan yuzde 300 oranında Bedelli Sermaye Artırımı başvurusu şirketin ilişkin kararı ile , ileri bir tarih de tekrar değerlendirilmek uzere iptal edilmesine katılanların karar verilmiştir.

GEDİK YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. (GEDIK): Bağlı ortaklığı HiVC Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin 125.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 25.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kısıtlanması suretiyle tamamı nakden karşılanmak üzere 12.878.790 TL artırılarak 37.878.790 TL'ye çıkarılması nedeniyle tahsisli olarak ihraç edilecek paylara ilişkin başvurusunun olumlu karşılandığı Sermaye Piyasası Kurulu' nun 21.10.2021 tarih ve 2021/52 sayılı bülteninden öğrenilmiştir.

Cosmos Yatırım Holding A.Ş. (COSMO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Cosmos Yatırım Holding A.Ş.’nin pa ihracını onayladı. SPK yayımladığı 21/10/2021 tarihli ve 2021/52 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre, Cosmos Yatırım Holding A.Ş.’nin (Şirket) 30.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 6.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakden karşılanmak suretiyle, Borsa İstanbul A.Ş.’nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatı ile beraber toplam satış hasılatı tutarı 5.332.812 TL’ye karşılık gelecek adet ve nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve mevcut ortakların yeni pay alma hakları kısıtlanarak tahsisli olarak Şirket ortakları Hakan ERTAÇ, Sıtkı Murat AŞIK ve Mehmet AKÇAY’a satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin; sermaye artırımına konu nominal pay tutarının, payların satış fiyatının Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonrasında belirlenebileceği göz önünde bulundurularak, Şirket tarafından Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu nominal değer ve prosedür uyarınca belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde belirlenecek pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi suretiyle onaylamasına, Hakan ERTAÇ, Sıtkı Murat AŞIK ve Mehmet AKÇAY tarafından verilen, ihraç edilecek payların söz konusu ortakların Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 1 yıl süreyle Borsa’da satılmayacağına ilişkin taahhütlerin MKK’ya iletilmesine, karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YEOTK.E paylarında 22/10/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/11/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.