Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı

15 Haziran 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut satışları verisini açıklayacak

Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı

15.06.2022

Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,05 değer kaybıyla 2.508,91 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 2,00, holding endeksi yüzde 0,19 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,21 ile inşaat, en çok kaybettiren bankacılık oldu.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,25, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,91, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,2 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,32 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,50 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,37 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,18 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), konut satışları verisini açıklayacak. Gün içerisinde, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Mayıs ayı için Merkezi Yönetim bütçe dengesi rakamlarını yayımlayacak. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan Perakende satışlar, ithal fiyatları, New York Fed imalat endeksi ve NAHB konut piyasası endeksi verileri yakından izlenecek. Ayrıca, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iki gün süren toplantısı bugün sona eriyor. Fed toplantı bitimi ardından bugün karar metnini ve ekonomik projeksiyonlarını açıklayacak. Toplantı ardından, düzenlenecek basın konferansında Fed Başkanı Powell’ın açıklamaları takibimizde olacak. Yayımlanacak karar metni ve başkan Powell’ın açıklamaları ile birlikte küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Gün içerisinde, Almanya Merkez Bankası(Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde’ın açıklamaları yakından izlenecek. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek. Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan sanayi üretimi verisi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre % 0,7 genişledi. Çin’de açıklanan perakende satışlar verisinde, Mayıs ayın da % 6,7 düzeyinde düşüş kaydedildi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık seyrin devam ettiği izleniyor.



Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,05 değer kaybıyla 2.508,91 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC), aylık "Petrol Piyasası" raporuna göre, Mayıs ayında OPEC'in ham petrol üretimi bir önceki aya göre 176 bin varil/gün artışla 28,51 milyon varil/gün olarak gerçekleşti. Kuruluş, küresel petrol üretiminin Mayıs'ta bir önceki aya göre günlük 150 bin varil azalarak yaklaşık 98 milyon 750 bin varile gerilediğini açıkladı. OPEC'in küresel petrol üretimindeki payı ise yüzde 28,9 olarak gerçekleşti. İlgili dönemde, OPEC dışı ülkelerde günlük petrol üretimi ise 23 bin varil artarak yaklaşık 70 milyon 200 bin varil oldu. 2022 yılı için küresel petrol talebinde 3,36 milyon varil/gün büyüme tahminini devam ettiren kurum, küresel petrol talebinin 100,29 milyon varil/güne çıkacağını öngördü.

ABD Çalışma Bakanlığı İşgücü İstatistikleri Bürosu verilerine göre, üretici fiyatları Mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 0,8 ve yıllık bazda yüzde 10,8 artış gösterdi.

Almanya’da açıklanan tüketici fiyat endeksi verisi Mayıs ayında bir önceki aya göre % 0,9 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 7,9 düzeyinde artış gösterdi.

Almanya’da açıklanan ZEW ekonomik güven endeksi verisi Haziran ayında -28,0 düzeyinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde açıklanan ZEW ekonomik güven endeksi verisi Haziran ayında -28,0 olarak kaydedildi.

ABD Hazine Bakanlığı, bazı Rus kuruluşlarının enerjiyle ilgili birtakım işlemlerinin 5 Aralık'a kadar devam etmesine izin verdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yaptığı açıklamada; "AB, İsrail ve Mısır arasında Avrupa'ya daha fazla gaz akışının sağlanması için üçlü bir enerji anlaşması imzalanacağını" ifade etti.

Çin Merkez Bankası (PBOC) gerçekleştirdiği toplantı ardından, orta vadeli politika faiz oranını yüzde 2,85 seviyesinde korudu.

ABD Başkanı Joe Biden yaptığı değerlendirmede; "Ekonomimiz için yeni bir temel oluşturma konusunda olağanüstü ilerleme sağladığımıza inanıyorum, bu ilerleme küresel enflasyon yavaşlamaya, gerilemeye başladığında daha net hale gelecek" dedi. Başkan, "Amerika için bugün olduğumdan daha iyimser hiç olmamıştım" dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların İşlem Görmeye Başlaması

Makim Makina Teknolojileri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 18.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 56.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 17/06/2022 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 8,80 TL/pay baz fiyat, "MAKIM.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

ARENA: Şirket, Infinix marka cep telefonu ve aksesuarlarının Türkiye genelinde dağıtımına ilişkin distribütörlük anlaşması imzalamıştır. Infinix, Tecno ve Itel marka akıllı telefon ve aksesuarlarının üreticisi konumunda bulunan Çin merkezli "Transsion Holdings"in bünyesinde yer almaktadır. Transsion Holdings Afrika, Hindistan, Orta Doğu ve Asya-Pasifik pazarlarında başarılı bir yaygınlaşma stratejisi uygulayarak önemli bir pazar payı elde etmiştir. Infinix ile yapılan anlaşmanın Şirket'in satışlarına yıllık 20 Milyon ABD Doları üzerinde katkı sağlaması beklenmektedir.

ATAGY: Portföyde yer alan, Kayseri İli, Talas İlçesi, Talas Mahallesi, 78 Pafta, 833 Ada, 1 parselde kayıtlı, Asma Katlı Depolu Dükkan niteliğindeki 1 nolu bağımsız bölüm Sbarro olarak işletilmesi amacıyla 30 yıllığına Tab Gıda San. ve Tic. A.Ş.'ne kiraya verilmiştir. Kira bedeli aylık net işletme cirosu üzerinden hesaplanacak olup, kira ödeme yükümlülüğü ticari faaliyetin başladığı günden itibaren başlayacaktır.

KGYO: Doğrudan ve dolaylı olarak paylarının tamamına (%100) sahip olduğu iştiraklarımız Orka Yapı Taah. ve Tic. A.Ş.(Devralan) ve Göktürk 218 Yapı A.Ş. (Devrolan) Orka Yapı Taah. ve Tic. A.Ş. altında birleşmiştir. Birleşme işlemi İstanbul Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından 08.06.2022 tarihinde tescil edilmiş, T.T.S.G.'nin 13.06.2022 tarih ve 10597 sayılı nüshasında ilan edilmiştir.

DENGE: İştiraki SİTE LOJİSTİK A.Ş. ile TYG MARKET VE ELEKTRONİK TİCARET HİZMETLERİ A.Ş. arasında TYG MARKET'e depolama ve nakliye hizmetleri sunulmasiyla ilgili iş birliği yapmak üzere görüşmelere başlanmıştır.

AYDEM: Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)'nın 12 Mayıs 2022 tarih ve 10971 sayılı Kurul Kararı doğrultusunda SÖKE RES'in kurulu gücü 30 Eylül 2022 tarihine kadar geçerli olmak üzere %15 artırılarak 51,75 MWe'ye yükseltilmiştir.

MERIT: Şirketin ana faaliyet konusuna ilaveten; Net Grubu'nun KKTC'de bulunan otel ve casino yatırımlarının dışında kalan inşaat projelerinin, pazarlama ve satış faaliyetlerine aracılık yapmak üzere, KKTC'de mukim ve tamamı ödenmiş 50.000,00 TL sermayeli, MERİT LAND DEVELOPMENT LİMİTED'in sermayesinde 4.999 adet pay karşılığı 49.990 TL tutarındaki %99,98 oranında payların NOMİNAL bedeli üzerinden usulüne uygun olarak tüm ortaklık hak ve vecibeleriyle şirket adına satın alınmasına karar verilmiştir. Pay bedellerinin tamamı 14.06.2022 tarihi itibariyle ödenmiştir.

GESAN: Ankara Sincan İlçesi Alcı OSB Mahallesi'nde bulunan 30.000 m2 arsamız üzerinde Şirketin halka arzı öncesinde inşaatına başlanmış ve her katı 7.800m2'lik 2 katlı (toplam 15.600m2) ilk etabı tamamlanmış bulunan fabrika binamızda, %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri San. Ve Tic. A.Ş. bağlı ortaklığı şeklinde kurulacak şirket bünyesinde faaliyet gösterecek; Türkiye'de ve dünyada artan talep ve grup firmalarının ihtiyacını karşılamak için yıllık 500 MW üretim kapasitesine sahip istenildiğinde yıllık 1.000 MW üretim kapasitesine çıkartılabilecek opsiyonlara sahip olacak şekilde güneş paneli fabrikası kurulmasına karar verilmiştir. Seri üretimin 2023 yılının ilk çeyreği hedeflenmekle birlikte en geç yılın ilk yarısında başlanması planlanmaktadır.

KAREL: Şirketin Yatırımcı İlişkileri Bölümü yetkililerinden Korhan Şimşek'in işten ayrılması sebebiyle yerine Zeliha Çiçek'in görevlendirilmesine, Bütçe Raporlama Kıdemli Uzmanı İbrahim Anıl Güneş'in Yatırımcı İlişkileri Bölümü yetkilisi olarak görevlendirilmesine, karar verilmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pardus Girişim payları, 15/06/2022 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Mali, BIST Holding ve Yatırım ve BIST Katılım Tüm endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 196.000.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %34 olarak dikkate alınacaktır.

BRKSN: Şirketin 2022 yılı stratejileri kapsamında, iş hacmimizin gelişmesi ve büyüme planlarımız çerçevesinde, uzun yıllardır iş ilişkisi içerisinde olduğumuz Norveç yasalarına göre kurulan ve Norveç'de "Yalıtım Sektöründe" faaliyet gösteren SKUMTECH SA şirketine %50 oranında ortak olunmasına,bu kapsamda SKUMTECH SA'in hisselerinin %50 ‘sinin Berkosan tarafından satın alınmasına, Söz konusu ortaklık için taraflarca "İyi Niyet Anlaşması" imzalanmasına, Bahse konu sözleşme kapsamında SKUMTECH SA ‘in şirket değerlemesi yapılması için uluslararası bir denetim şirketi ile anlaşma imzalanmasına ve ortaya çıkacak satınalma bedelinin taraflarca üzerinde anlaşılacak zaman diliminde taksitler halinde ödenmesine, Konuya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformunda açıklama yapılmasına ve ilerleyen süreçte, konuya ilişkin meydana gelecek gelişmelerden ( ödenecek bedel ve taksit tutarı vb.) yatırımcıların bilgilendirilmesine, Tüm çalışmaların yürütülmesi ve sürecin tamamlanması için şirket genel müdürü Sn. Enis Aldıkaçtı'ya yetki verilmesine oy çokluğu ile karar verilmiştir.

GESAN: Şirket, SEM-AS GIDA TURİZM SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.'nin Ankara Kahramankazan'da bulunan tesislerine, Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği'nin 5.1.c maddesi kapsamında Çatı Öztüketim Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda ilgili firma ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli vergiler hariç 385.000,USD'dir. (Üçyüzseksenbeşbin Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 6.652.800,-TL)

GWIND: Haziran 2022 tarihinde Sustainalytics tarafından yapılan analiz sonucunda Galata Wind Enerji A.Ş.'nin Çevresel, Sosyal ve Yönetişim ("ÇSY") Risk Derecelendirme Notu 19,9 olarak tespit edilmiştir. Belirlenen bu not uyarınca, Şirketin, ÇSY faktörlerinden finansal olarak önemli ölçüde etkilenme riskinin "Düşük" kategoride olduğu değerlendirilmiştir. ÇSY Risk Derecelendirmesi Notu'na göre, Galata Wind, Elektrik Hizmetleri (Utilities) sektörü içinde 675 adet şirket arasında 80. sırada yer almıştır. Şirketin halka açık ÇSY Risk Derecelendirmesi'ne buradan ulaşabilirsiniz.

GSRAY: Sayın Başkan Burak Elmas'ın istifası sebebiyle boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Türk Ticaret Kanunu'nun 363.Maddesi ve şirket esas sözleşmesinin 13.5 maddesi uyarınca, Sayın Dursun Aydın Özbek'in ilk toplanacak Genel Kurul'a kadar görev yapmak üzere Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasına ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçilmesine, Sayın Mustafa Özgür Kalelioğlu'nun istifası sebebiyle boşalan Yönetim Kurulu Üyeliğine, Türk Ticaret Kanunu'nun 363.Maddesi ve şirket esas sözleşmesinin 13.5 maddesi uyarınca, Sayın Erden Timur'un ilk toplanacak Genel Kurul'a kadar görev yapmak üzere Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanmasına ve Yönetim Kurulu Başkan vekili olarak seçilmesine karar verilmiştir.

SKTAS: 08.03.2022 tarihinde yaptığı özel durum açıklamasında Şirketin %84 oranında bağlı ortaklığı Efeler Çiftliği Tarım ve Hayvancılık A.Ş.'nin ("Efeler Çiftliği") halka arzına ilişkin başvurunun Sermaye Piyasası Kurulu'na ("SPK") yapıldığı duyurulmuştu. Söz konusu halka arz başvurumuzun mevcut aşamada uygun bulunmadığı hususu SPK'nın 14.06.2022 tarihli yazısı ile Şirkete 14.06.2022 tarihinde tebliğ edilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

CEMAS: IŞIKLAR HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,35 - 1,44 TL fiyat aralığından 13.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/06/2022 tarihi itibariyle %1,64 sınırına ulaşmıştır.

ULAS: TEVFİK MEFTUN ULAŞ 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,85 - 2,91 TL fiyat aralığından 160.018 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ULAŞLAR TURİZM YATIRIMLARI VE DAYANIKLI TÜKETİM MALLARI TİCARET PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/06/2022 tarihi itibariyle %7,38 sınırına ulaşmıştır.

ARSAN: BURAK ARIKAN 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,80 - 3,82 TL fiyat aralığından 260.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/06/2022 tarihi itibariyle %3,80 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: MUSTAFA KAHRAMAN 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,36 - 4,41 TL fiyat aralığından 57.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/06/2022 tarihi itibariyle %0,475 sınırına ulaşmıştır.

PARSN: GÜRİŞ HOLDING AŞ. Güriş grup lider şirketlerinden Güriş Holding A.Ş., Güriş Holding bütünsel vizyonu ve ekonomik dayanışması ve yatırımcılarının desteklenmesi amaçlı, Şirketin dolaylı ilişkili firması ve Güriş Sanayi Grubu çatısı altında faaliyet gösteren Parsan Makina Parçaları Sanayii ve Tic. A.Ş.’nin payları ile ilgili olarak 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde 33,30 – 33,30 TL fiyat aralığından 8.000,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PARSAN Makina Parçaları Sanayii A.Ş. sermayesindeki paylarımız 13/06/2022 tarihi itibariyle %0,0622 sınırına ulaşmıştır.

LKMNH: YUSUF TÜLEK 13/06/2022 - 13/06/2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,84 - 16,00 TL fiyat aralığından 500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK TURİZM EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/06/2022 tarihi itibariyle %0,11555 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: ORHAN KAHRAMAN 14/06/2022 - 14/06/2022 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,47 - 4,52 TL fiyat aralığından 66.755 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 14/06/2022 tarihi itibariyle %4,60 sınırına ulaşmıştır.

MPARK: Şirketce 14.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 33,58 TL – 34,76 TL (ağırlıklı ortalama 34,03 TL) fiyat aralığından toplam 20.000 TL nominal değerli MPARK payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 14.06.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 663.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,3187'ye ulaşmıştır.

VERUS: 14.06.2022 tarihinde 58,95 TL- 59,00 TL fiyat aralığından (ortalama 58,9602 TL) 10.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu VERUS payları 391.117 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,5587)

PAPIL: Sermaye Piyasası Kurulu'nun II-22.1 sayılı "Geri Alınan Paylar Tebliği" ile 21.07.2016, 25.07.2016 ve 23.03.2020 tarihli geri alınan paylara ilişkin basın duyuruları çerçevesinde; Borsa İstanbul'da (BİST) oluşan hisse değerlerimizin pandemi süreci ve sonrasında gelişen piyasa ve pazar koşulları ile küresel ölçekte yaşanan ekonomik gelişmelerin faaliyet gösterdiğimiz sektörlere ve Türkiye sermaye piyasalarına yansımalarının bir sonucu Şirket faaliyetlerinin gerçek performansını yansıtmaması nedeniyle, Şirketin BIST' de işlem gören paylarına ilişkin olarak geri alım işleminin başlatılmasına, Geri alıma konu edilecek pay sayısının azami 2.000.000 adet ve bu işlemler için kullanılacak fonun şirketin iç kaynaklarından karşılanmak üzere azami 30.000.000 TL olarak belirlenmesine, Geri alım işleminin yapılacak ilk genel kurul toplantısı gündemine alınarak genel kurul onayına sunulmasına, oy birliği ile karar verilmiştir.

SAHOL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 09.11.2021 tarihli kararı ile başlatılan pay geri alım işlemleri kapsamında; Şirketce 14.06.2022 tarihinde Borsa İstanbul'da pay başına 19,43 TL – 19,68 TL (ağırlıklı ortalama 19,57 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 14.06.2022 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 48.957.028 TL olup, bu payların sermayeye oranı %2,3994'e ulaşmıştır.

SISE: 14 Haziran 2022 tarihinde 21,64 TL-21,82 TL fiyat aralığından (ortalama 21,74 TL) 1.321.876 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 82.497.474 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,69).

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

MEGAP: Esas Sözleşmenin Sermaye başlıklı 6. Maddesinin tadili için Sermaye Piyasası Kurulu Başkanlığına 14.06.2022 tarihi itibariyle başvuru yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BRKO.E payları 15/06/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 14/07/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:

DURDO, ENSRI

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.