Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

26 Ocak 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısı bugün sona eriyor

Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

26.01.2022

Küresel Piyasalar FED Toplantısına Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,82 değer kazancıyla 1.945,07 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,71, holding endeksi yüzde 2,17 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,76 ile iletişim, en çok kaybettiren ise yüzde 0,64 ile elektrik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,74, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi ise yüzde 0,22, Almanya'da DAX 30 endeksi günü yüzde 0,75 ve İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,02 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,19, S&P 500 endeksi yüzde 1,16 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,28 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ABD Merkez Bankası’nın (FED) toplantısı bugün sona eriyor. Toplantı ardından yayımlanacak olan karar metni ve düzenlenecek basın toplantısında başkan Jerome Powell’ın açıklamaları yakından izlenecek. Fed kararları ve başkan Powell’ın açıklamaları ardından küresel piyasalarda finansal enstrüman fiyatlamalarında kısa vadede oynaklık artış gösterebilir. Gün içerisinde, ABD’de açıklanacak olan mal ticaret dengesi, yeni konut satışları ve toptan satış envanterleri verileri takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 1,82 değer kazancıyla 1.945,07 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 27,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi raporuna göre; 2022 yılı Ocak ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 3,4 puan artarak 109,5 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,8 puan artarak 111,9 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Ocak 2022 verilerine göre; İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 1,1 puan azalarak yüzde 77,6 seviyesinde gerçekleşmiştir. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak yüzde 78,0 seviyesinde gerçekleşmiştir.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Ocak 2022 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi 2022 Ocak ayında 2021 Aralık ayına göre; hizmet sektöründe %1,2 ve perakende ticaret sektöründe %2,5 artarken, inşaat sektöründe %5,0 azaldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi aralıkta 118,8 iken ocakta 120,2'ye ve perakende ticaret sektörü güven endeksi aralıkta 121,5 iken ocakta 124,4 değerine yükselirken, inşaat sektörü güven endeksi geçen ay 90 iken ocakta 85,5 düzeyine geriledi.

Almanya’da IFO Enstitüsü’nün verilerine göre iş iklimi endeksi Ocak ayında 94,8’den 95,7’ye yükseldi.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı değerlendirmede; ABD'nin Rusya ve Ukrayna arasındaki gerilimi artırmasından endişeli olduklarını ifade etti.

Uluslararası Para Fonu(IMF) "Dünya Ekonomik Görünümü Ocak 2022-Ara Dönem Raporu"na göre, global ekonomik büyüme tahmini bu yıl için yüzde 4,9'dan yüzde 4,4'e çekildi. Kurum, 2021 yılında global ekonominin yüzde 5,9 büyüdüğünü tahmin ediyordu. Kuruluş, 2023 yılında büyümenin yüzde 3,8 seviyesinde gerçekleşeceğini öngörüyor. Kurum, Türkiye'ye ilişkin büyüme tahminlerinde ise revizeye gitmedi. Kurum, Türkiye’nin büyüme tahmini 2022 ve 2023 yılları için yüzde 3,3 olarak öngörüyor.

Pfizer ve BioNTech, tarafından yapılan açıklamada; Omikron varyantına özel bir aşı için çalışmalara başlandığını belirtildi.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 25/01/2022 tarihli seansta getirilen açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 26/01/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

ABD Ticaret Bakanlığı yayımladığı anket sonuçlarına göre; çip arzı ve talebinde devam eden önemli bir uyumsuzluk olduğu altı çizilerek, ankete katılanların sorunun gelecek 6 ay içinde ortadan kalkacağını öngörmediği bildirildi.

Dünya Çelik Birliği (Worldsteel), 2021 yılı ham çelik üretim verilerini paylaştı. Rapora göre; küresel ham çelik üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 3,7 artarak 1 milyar 950,5 milyon ton oldu. AB’nin ham çelik üretimi geçen yıl bir önceki yıla göre yüzde 15,4 genişleyerek 152,6 milyon ton olarak kayda geçti. ABD'de 2021 ham çelik üretimi yüzde 18,3 artarak 86 milyon ton seviyesine çıktı. Türkiye'de ham çelik üretimi 2021’de yüzde 12,7 artarak 40,4 milyon ton seviyesine yükselirken, küresel ham çelik üretiminde 7'nci sıradaki yerini korudu.

Basında yer alan haberlere göre; ABD yönetiminin, Ukrayna işgali durumunda uygulanacak yaptırımlara karşılık Rusya'nın doğal gazı kesmesi halinde Avrupa'nın ihtiyacının karşılanması için Asya, Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki doğal gaz üreticileri ile görüştüklerini ifade edildi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

EİS ECZACIBAŞI İLAÇ SINAİ VE FİNANSAL YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ECILC): İş ortaklığı Eczacıbaşı Monrol Nükleer Ürünler Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Hollanda'da yerleşik Curium Netherlands B.V arasında 25.01.2022 tarihli taşıyıcı radyoaktif molekül içermeyen (non-carrier added "n.c.a") Lu 177 üretim teknolojisinin lisanslanması, ekipman transferi ve tedariğine yönelik bir anlaşma imzalanmıştır. Radyonüklid tedavileri, hedefe yönelik kanser tedavisinde kullanılmaktadır ve günümüzde başlıca kullanım alanları nöroendokrin ve prostat kanseri tedavileridir. Radyonüklid tedavisi olan n.c.a Lu 177 hedefe odaklanan reseptör moleküller ile bağlanarak damar yolu ile hastaya verilmektedir. Anlaşma ile beraber Curium Netherlands B.V şirketine ilgili teknolojinin Eczacıbaşı Monrol tarafından lisanslanması ve transferi gerçekleştirilecek, üretimin gerçekleştirilmesi için ilgili ekipmanların ve hammaddenin tedariği sağlanacaktır. Curium'un gerçekleştirmiş olduğu Faz III ilaç geliştirme ve ticari aşamaları için kullanılacak olan teknoloji iki firma arasında uzun dönemli bir iş birliği sağlayacaktır.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): Şirket Gen İlaç ve Sağlık Ürünleri San. ve Tic. A.Ş. ("GEN"), büyüme, globalleşme ve inovasyon stratejileri doğrultusunda yeni ürün, yeni üretim-satış-dağıtım ilişkileri/bölgeleri ve bunlarla bağlantılı olarak yeni ortaklık ve işbirliği arayışları sonucunda dijital holistik sağlık, dijital tıp ve dijital terapötik alanlarına yönelik siber-fiziksel sistemler ve teknolojiler üreten Neo Auvra Dijital Sağlık ve Biyonik Teknolojileri ve Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye ("Neo Auvra") sermaye artırımı yoluyla ortak olmak üzere 25.01.2022 tarihinde bir sözleşme (Sözleşme) imzalamıştır. Sözleşme hükümlerine göre GEN, 1.200.000,00 USD karşılığında Neo Auvra'ya %9.09 oranında hissedar olacaktır.

ESCORT TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş. (ESCOM): 09.07.2020 tarihinde 11.416.680 TL Şirket değerlemesi üzerinden %3, 20.09.2021 tarihinde ise 14.752.500 TL şirket değerlemesi üzerinden %1,14 dolaylı iştirak ettiğimiz Nicat Batarya Teknolojileri A.Ş, bu defa 33.521.750 TL (2.500.000 US$) şirket değerlemesinden yeni yatırım almıştır. Bataryaların en önemli bileşeni olmasına rağmen Türkiye'de üretimi olmayan Katotu kendi geliştirdiği teknoloji ile üretip uluslararası batarya üreticilerinin kalite kontrol testlerinden başarıyla geçen Nicat, aldığı yatırımla üretim tesisi kurmak için gerekli çalışmaları yapmayı planlıyor.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN): 25.01.2022 tarihinde Grup İnşaat Tur. Gay. Dan. Tic. Ltd. Şti. ile Şirket arasında akdedilen 'İnşaat Yapım Sözleşmesi' kapsamında Kocaeli ili, Dilovası ilçesinde yer alan 24.09.2021 tarihinde satın almış olduğu OSB içindeki sanayi arsa üzerine yapılacak olan çelik servis merkezinin kaba inşaat kısmı için ana yüklenici anlaşması yapılmıştır. Bu kapsamda ilgili inşaat firmasına KDV dahil 21,3 Milyon TL civarında ödeme yapılarak, inşaatın kaba kısmının büyük bölümünün en geç 30.10.2022 tarihinde tamamlanması, ardından ek ve ince işlere geçilmesi planlanmaktadır. İlgili inşaatın tümüyle tamamlanmasını müteakip faaliyete geçecek olan Dilovası Çelik Servis Merkezi 5.000 m2 üzerine kurulu şekilde 2023 yılı 1. yarısında faaliyete geçeceği öngörülmektedir.

ESENBOĞA ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.(ESEN): Şirket güneş enerji santralleri anahtar teslimi müteahhitlik faaliyetleri kapsamında, Esenboğa Elektrik Üretim A.Ş. ile Oyak Grup Şirketlerinden olan Güzel Enerji Akaryakıt A.Ş.(Total Türkiye) arasında "Çatı Öztüketim Güneş Santrali" kurulumu için sözleşme imzalanmıştır. Total Güzelce İstasyonu'nda gerçekleştirilecek olan pilot proje uygulanacak yüksek mühendislik çözümü ve ileri teknoloji altyapısı ile ülkemizde ilk, dünyada sayılı konsept akaryakıt istasyonlarından biri olacaktır. Sözleşme bedeli, KDV hariç 1.673.075 Türk Lirasıdır (125.000 Amerikan Doları).)

AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKSGY): Şirket %100 iştiraki olan Karlıtepe Gayrımenkul Aş.'nin mülkiyetindeki parselleri, ve Şirket kat karşılığı inşaat yapım sözleşmesi imzalamış olduğu parselleri de içine alan; "İstanbul İli, Beykoz İlçesi, Gümüşsuyu ve İncirköy Mahallelerinin Bir Kısmına Ait 1/5000 ölçekli Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planı" Bakanlık Makamının 15.12.2021 tarih ve 2458286 sayılı Olurları ile 1 Numaralı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 109. Maddesi uyarınca onaylanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

İNDEKS BİLGİSAYAR SİSTEMLERİ MÜHENDİSLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (INDES): Mevcut program kapsamında 24 Ocak 2022 tarihinde 295.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu INDES payları 1.483.958 adet'e ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,66)

EDATA: ALİ EREN SÖZÜBİR 25/01/2022 - 25/01/2022 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 23,58 - 24,50 TL fiyat aralığından 33.246 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/01/2022 tarihi itibariyle %0,23 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: ERDİN ÖZEL 25.01.2022 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ AŞ payları ile ilgili olarak 6.80 TL fiyat aralığından 235.532TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ AŞ sermayesindeki payları/oy hakları 25.01.2022 tarihi itibariyle %11 sınırını aşarak 4.000.000 TL toplam nominal tutarlı Adet ile %11,11 sınırına ulaşmıştır.

NATEN: 25.01.2022 tarihinde 45,10 TL fiyat aralığından 12.060 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu NATEN Payları 500.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,515)

ARCLK: 25.01.2022 tarihinde 48,30 TL - 49,68 TL fiyat aralığından (ortalama 49,0324 TL) 425.000 adet pay geri alınmış ve Şirket sahip olduğu ARCLK payları 40.954.986 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %6,0609)

LOGO: 25.01.2022 tarihinde Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. payları ile ilgili olarak 38,18 - 39,36 fiyat aralığından 15.000 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Logo Yazılım San. ve Tic. A.Ş. sermayesindeki payları 25.01.2022 tarihi itibariyle % 3,31 'e ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DERİMOD KONFEKSİYON AYAKKABI DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DERIM): 135.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.000.000 TL olan çıkarılmış sermayemizin tamamı nakden karşılanmak suretiyle %100 oranında 27.000.000,00 TL nakit artırılarak 54.000.000,00 TL'ye çıkarılması amacıyla ihraç edilecek paylara ilişkin izahname Kurul'un 20.01.2022 tarih ve 3/70 sayılı kararı ile onaylanmıştır. Yeni pay alma hakları (rüçhan hakları), izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak, 26.01.2022 ile 09.02.2022 tarihleri arasında, 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları (rüçhan hakları), 1 Kuruş (0,01 Türk Lirası) nominal değerli her bir pay için 0,01 Türk Lirası fiyattan (1 Türk Lirası nominal değerli pay için 1 Türk Lirası değer üzerinden) kullandırılacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş. .: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında AKFGY.E ve PRKAB.E paylarında 26/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında BLCYT.E payları 26/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 25/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.