Küresel Piyasalar ABD TDİ Data Kompozisyonuna Odaklandı…

06 Mayıs 2022

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu ve Reel Efektif Döviz Kuru verileri takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya’da açıklanacak olan Sanayi Üretimi ve ABD’de Tarım Dışı İstihdam (TDİ) data kompozisyonu yakından izlenecek.

Küresel Piyasalar ABD TDİ Data Kompozisyonuna Odaklandı…

06.05.2022

Küresel Piyasalar ABD TDİ Data Kompozisyonuna Odaklandı…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi Perşembe gününü yüzde 1,47 değer kazancıyla 2.466,26 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 36,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,57 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 1,74 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 5,93 ile finansal kiralama, faktoring, en çok gerileyen ise yüzde 3,26 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları dördüncü işlem gününü İngiltere dışında düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,13 değer kazanırken, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,49, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,43 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,60 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 3,12, S&P 500 endeksi yüzde 3,57 ve Nasdaq endeksi yüzde 4,99 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu ve Reel Efektif Döviz Kuru verileri takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya’da açıklanacak olan Sanayi Üretimi ve ABD’de Tarım Dışı İstihdam (TDİ) data kompozisyonu yakından izlenecek. Gün içerisinde, New York Fed Başkanı John Williams, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ve İngiltere Merkez Bankası(BoE) Baş Ekonomisti Huw Pill’in yapacağı açıklamalar takibimizde olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi Perşembe gününü yüzde 1,47 değer kazancıyla 2.466,26 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 36,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne satıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tüketici Fiyat Endeksi, Nisan 2022 verilerine göre; Tüketici fiyat endeksinde 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %7,25 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %69,97 artış gerçekleşti. Enerji, gıda ve alkolsüz içecekler, alkollü içkiler ile tütün ürünleri ve altın hariç TÜFE (Çekirdek TÜFE) Nisan ayında bir önceki aya göre % 4,54 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 52,37 düzeyinde artış kaydedildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Nisan 2022 verilerine göre; Yurt içi üretici fiyat endeksi 2022 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre %7,67 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %121,82 artış gösterdi. Sanayinin dört sektörünün aylık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %12,77, imalatta %7,35, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %7,99 ve su temininde %14,95 artış olarak gerçekleşti. Sanayinin dört sektörünün yıllık değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığında %125,88, imalatta %112,08, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında %247,50 ve su temininde %63,17 artış kaydedildi.

İstanbul Sanayi Odası ve S&P Global’den elde edilen son PMI® anket verilerine göre, Türkiye İmalat PMI verisi Nisan ayında 49,2 olarak gerçekleşti.

Ticaret Bakanlığı tarafından yayımlanan 2022 Yılı Nisan Ayı Dış Ticaret Verileri raporuna göre; 2022 yılı Nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat %24,6 oranında artışla 23 milyar 364 milyon dolar, ithalat %34,9 oranında artışla 29 milyar 466 milyon dolar oldu. 2022 yılı Ocak-Nisan döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre, ihracat %21,7 oranında artışla 83 milyar 565 milyon dolar, ithalat %40,1 oranında artışla 116 milyar 73 milyon dolar olarak gerçekleşti. Dış ticaret dengesi Nisan ayında 6,102 milyar dolar açık verdi.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu gerçekleştirdikleri toplantı ardından yapılan açıklamada; grubun günlük petrol üretiminin kademeli artırılmasına ilişkin karara bağlı kalarak haziranda günlük 432 bin varil üretim artışına gideceği belirtildi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE), gerçekleştirdiği toplantı ardından yapılan açıklamada; banka beklentilere paralel politika faiz oranını yüzde 0,75 seviyesinden yüzde 1’e yükseltti. Yayımlanan tutanaklarda, ülkede manşet enflasyonun 2022 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 9’un üzerine yükselmesi ve 2022 yılının dördüncü çeyreğinde ise yüzde 10’u aşarak zirve seviyesini görmesinin öngörüldü.

Çekya Merkez Bankası (CNB) gerçekleştirdiği toplantı ardından, politika faiz oranını piyasa beklentileri üzerinde 75 baz puan artırdı ve politika faiz oranını yüzde 5,75’e yükseltti.

Şili Merkez Bankası (BCC) gerçekleştirdiği toplantı ardından, politika faiz oranını piyasa beklentileri üzerinde 125 baz puan artış ile yüzde 8,25 seviyesine yükseltti.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi ve Komisyon Başkan Yardımcısı Josep Borrell yaptığı açıklamada; "Bir anlaşmaya varılacağından umutluyum. Neredeyse bir anlaşma noktasına gelindi. Bu anlaşmaya ihtiyacımız var çünkü Rusya üzerinde daha fazla ekonomik ve finansal baskı yaratmamız gerekli" dedi.

Avrupa Merkez Bankası üyesi ve Avusturya Merkez Bankası Başkanı Robert Holzmann, yaptığı değerlendirmede; Avrupa Merkez Bankası’nın muhtemelen Haziran ayında bir faiz artırımına gideceğini ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

AKSEN: Özbekistan'da toplam 740 MW kurulu güce sahip olacak üç adet doğalgaz santrali yatırımının tamamına (Taşkent A- 240 MW kurulu güç, Taşkent B- 230 MW kurulu güç, Buhara- 270 MW kurulu güç) ilişkin Bakanlık Kabulü gerçekleştirilmiştir. Bahsi geçen santrallerin tümünde doğalgaz Özbekistan Hükümeti tarafından bedelsiz temin edilecek olup, üretilecek enerji satış fiyatı 25 yıllık ABD Doları bazlı alım garantisi kapsamında belirlenmiştir.

ULUUN: Birleşmiş Milletler Food Programme (WFP) tarafından açılan Buğday Unu ihalesine 27.04.2022 tarihinde verilmiş olunan teklif kapsamında firma uhdesinde kalan miktar 15-30.05.2022 tarihleri arasında sevk edilecektir.

EMKEL: Yönetim Kurulunun 19.04.2022 tarihli toplantı kararı doğrultusunda, 25-28 Nisan 2022 tarihleri arasında New Orleans'ta IEEE TD&PES fuarına katılınmıştır. Ticari olarak adının açıklanmasının bu aşamada uygun olmayacağı Amerikada yerleşik bir firma ile karşılıklı İşbirliği Protokolü/Mutabakat Zaptı 1 Mayıs 2022 tarihinde imzalanmıştır. İş bu zabıt 6 ay için geçerli olup, 6 ay içerisinde Ortaklık Sözleşmesine bağlanması öngörülmektedir. Üretimin gerçekleştirileceği iki ayrı alternatif arsa için görüşmelere başlanmıştır. 4 ila 5 milyon USD arası bir ön yatırım ile 8 yıl içerisinde 25 milyon USD gelir elde edilmesi planlanmaktadır. Yatırımın finansmanı ve şirketimizin ortaklık oranının, ortaklık sözleşmesinin imzalanması ile netleştirilmesi hedeflenmektedir.

YEOTK: Şirket büyüyen yapısı gereği, depolama ve üretim kapasitesini arttırmak amacıyla, Orhanlı Mahallesi 8632 Ada 6 Parsel Tuzla/İstanbul adresinde bulunan 13.496,97 metrekare arsa 41.500.000 bedel ile satın alınmıştır.

KLGYO: İstanbul İli Eyüpsultan İlçesi Kemerburgaz Mithatpaşa Mahallesi 558 Ada 2 ve 3 Parselde gerçekleştirilecek proje için Biskon Yapı A.Ş. ile Müteahhitlik sözleşmesi imzalanmasına karar verilmiştir.

AVGYO: Şirket portföyünde yer alan, İstanbul ili Şişli İlçesi Metrocity İş Merkezi A Blok 17'nci katta bulunan 187 numaralı bağımsız bölümün mevcut kiracısı Metro Yatırım Ortaklığı A.Ş'nin aylık kira bedelinin 04.05.2022 tarihinden itibaren 16.726 TL + KDV (95 m2) olarak belirlenmesine karar verilmiştir.

GESAN: Şirketin %70 bağlı ortaklığı olan Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., KALE ENERJİ ÜRETİM TİC. VE SAN. A.Ş.'nin Kahramanmaraş İli Andırın İlçesi Alanlı Mahallesinde bulunan Dilek Rüzgar Elektrik Santrali arazisine, Hibrit Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında mevcut Rüzgar Elektrik Santrali içerisinde kurulacak Arazi tipi Güneş Enerjisi Santrali yapılması hususunda KALE ENERJİ ÜRETİM TİC. VE SAN. A.Ş. ile anlaşmaya varmıştır. Anlaşma bedeli toplam 4.130.000,USD'dir. (Dörtmilyonyüzotuzbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile 61.367.670,-TL). Söz konusu Dilek Rüzgar Elektrik Santrali de, Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş. tarafından kurulmuştur.

PETKM: Üretim kompleksinde iş sürekliliği yönetim kapsamında bütünlük ve güvenilirlik kriterleri, proses güvenliği ve İSG-Ç gereklilikleri doğrultusunda yapılan çalışmalar sonucunda; Klor Alkali ve VCM fabrikalarında geçici üretim duruşuna geçilmesine karar verilmiş olup, söz konusu fabrikaların hammadde temin ettiği PVC fabrikası, ithal VCM hammaddesi teminiyle, kesikli PVC üretimi gerçekleştirmesi planlanmaktadır.

KONTR: Dünya Bankası finansmanlı, Ulusal Elektrik İletim Şirketi (SONATREL) tarafından düzenlenen, Kamerun'daki "Projet de Remise à niveau des Réseaux de Transport d'Electricité et de Réforme du Secteur (PRRTERS) / Dossier No : 006/AOI/SONATREL/PRRTERS/SPM/CSPM/2020, Elektrik İletim Şebekelerinin İyileştirilmesi ve Sektör Reformu Projesi" ihalesi kapsamındaki, YG Hatları ve Trafo Merkezlerinin Tasarım-Tedarik-Montaj İşlerinin,"Lot 2: Kamerun, Garoua ve Maroua 225 kV Yüksek Gerilim Trafo Merkezleri temini, montajı ve devreye alınması" kısmı için, vermiş olduğu, toplam 19.888.983 Euro tutarındaki teklifin en başarılı teklif olduğu 05.05.2022 tarihi itibariyle bildirilmiş olup sözleşme imzalanma aşamasına geçilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 29/04/2022 - 29/04/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,75 - 15,84 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/04/2022 tarihi itibariyle %0,526 sınırına ulaşmıştır.

NATEN: HASAN TAHSİN TURAN 29/04/2022 - 29/04/2022 tarihinde NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,44 - 7,53 TL fiyat aralığından 168.484 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/04/2022 tarihi itibariyle %0,73913 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: ZEKERİYA FINDIKOĞLU 29/04/2022 - 29/04/2022 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,30 - 12,30 TL fiyat aralığından 1.500 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/04/2022 tarihi itibariyle %0,17701 sınırına ulaşmıştır.

ISGYO: AKDERE İNŞAAT TURİZM TEKSTİL İTHALAT İHRACAT SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 29/04/2022 - 29/04/2022 tarihinde İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 12,42 - 12,77 TL fiyat aralığından 94.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/04/2022 tarihi itibariyle %5,96 sınırına ulaşmıştır.

NTGAZ: HASAN TAHSİN TURAN 29/04/2022 - 29/04/2022 tarihinde NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,44 - 7,53 TL fiyat aralığından 168.484 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 29/04/2022 tarihi itibariyle %0,73913 sınırına ulaşmıştır.

OZRDN: MUSTAFA NADİ ÖZERDEN 04/04/2022 - 25/04/2022 tarihinde ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,94 - 7,60 TL fiyat aralığından 2.003.011 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ÖZERDEN PLASTİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/04/2022 tarihi itibariyle %0 sınırına ulaşmıştır.

BOBET: 05.05.2022 tarihinde 4,58 TL-4,59 TL fiyat aralığından (ortalama 4,5859TL) 218.000 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 4.610.256 adete ulaşmıştır.

INVEO: 05.05.2022 tarihinde 32,90 TL fiyattan 10.000 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 892.710 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,93)

GEDIK: 05.05.2022 tarihinde 9,00 - 9,10 TL fiyat aralığından (ortalama 9,028 TL) 176.147 adet pay geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu GEDIK payları 2.610.520 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,04)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 20,18 TL – 20,30 TL (ağırlıklı ortalama 20,24 TL) fiyat aralığından toplam 280.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 05.05.2022 tarihinde 8,59-8,68 fiyat aralığından toplam 120.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

SISE: 5 Mayıs 2022 tarihinde 18,34 TL-18,37 TL fiyat aralığından (ortalama 18,36 TL) 1.575.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu SISE payları 66.873.313 adede ulaşmıştır (Şirket sermayesine oranı %2,18).

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

VKGYO: Şirketin 1.750.000.000,-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 1.000.000.000,-TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı 2021 yılı karından karşılanmak üzere 145.000.000,-TL bedelsiz artırılarak 1.145.000.000,-TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek A ve B grubu paylara ilişkin "Borsa İhraç Belgesi" Sermaye Piyasası Kurulu'nun 28 Nisan 2022 tarih ve 22/675 sayılı kararıyla onaylanmış ve çıkarılmış sermayeyi gösteren Şirket Esas Sözleşmesinin 7. maddesinin yeni şekline uygun görüş verilmiştir. Bedelsiz Sermaye artırımına ilişkin başvuru uygun görülerek onaylandığı hususu 28 Nisan 2022 tarih ve 2022/22 sayılı haftalık bültende ilan edilmiş olup Kurul'un 29 Nisan 2022 tarihli yazısı ile Şirkete bildirilmiştir. Bedelsiz Pay Alma Hakkı Kullanım Başlangıç Tarihi 06.05.2022

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında ODAS.E payları 06/05/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 03/06/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.