Küresel Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Kilitlendi…

12 Ocak 2022

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Bej Kitap Raporu yakından izlenecek.

Küresel Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Kilitlendi…

12.01.2022

Küresel Piyasalar ABD Enflasyon Verisine Kilitlendi…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,04 değer kazancıyla 2.046,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 42 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,37 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,46 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 3,83 ile metal, ana sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 3,11 ile spor olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,62, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,11, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,95 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,68 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi yüzde 0,51, S&P 500 endeksi yüzde 0,95 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,41 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda, ABD’de açıklanacak olan Tüketici Fiyat Endeksi ve Bej Kitap Raporu yakından izlenecek. Gün içerisinde, Euro Bölgesi’nde açıklanacak olan Sanayi Üretimi verisi ile FOMC üyesi Brainard ve Avrupa Merkez Bankası üyesi Enria’nın açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 0,3 düşüş gösterirken, bir önceki yılın aynı ayına göre piyasa beklentilerinin altında yüzde 1,5 artış gösterdi. Çin’de açıklanan Üretici Fiyat Endeksi verisi Aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre piyasa beklentilerinin altında yüzde 10,3 artış gösterdi. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,04 değer kazancıyla 2.046,03 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 42 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan İnşaat Maliyet Endeksi, Kasım 2021 verilerine göre; İnşaat maliyet endeksi, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %7,94, bir önceki yılın aynı ayına göre %48,87 artış gösterdi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi %10,71, işçilik endeksi %0,25 arttı. Ayrıca bir önceki yılın aynı ayına göre malzeme endeksi %60,13, işçilik endeksi %22,50 arttı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Ödemeler Dengesi İstatistikleri Kasım 2021 verilerine göre; Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Kasım ayına göre 866 milyon ABD doları azalarak 2.681 milyon ABD doları olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 14.256 milyon ABD doları oldu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile gerçekleşen toplantı hakkında yaptığı değerlendirmede, “Sayın Bakan enflasyonla mücadelenin içeriği konusunda çalışmaların devam ettiğini ve önümüzdeki günlerde bu konudaki çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacağını belirtti” dedi.(Kaynak: bloomberght.com)

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic yaptığı değerlendirmede; “Enflasyonun kontrol altında olduğundan emin olmak için harekete geçmeye hazırız” dedi.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel yaptığı değerlendirmede; Euro Bölgesi enflasyonunda yaşanan yükselişin tamamen geçici faktörlerden kaynaklanmadığını, risklerin öngörülenden daha yüksek enflasyona doğru olduğunu ifade etti.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde yaptığı değerlendirmede; "Artan fiyatların pek çok insan için bir endişe olduğunu anlıyoruz ve bu endişeyi çok ciddi alıyoruz" dedi. Başkan, değerlendirmesinde, "Ancak insanlar bizim, enflasyon bekleyişlerinin güçlü şekilde çıpalanması ve paramıza güven için çok önemli olan, fiyat istikrarı taahhütümüzün sarsılmaz olduğuna güvenebilirler" ifadelerine yer verdi.

Dünya Bankası, yayınladığı "Küresel Ekonomik Görünümler" raporunda küresel ekonomi için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini Haziran ayı raporuna göre 0,2 puan düşürerek yüzde 5,5 olarak öngördü. Kurum, 2022 büyüme tahminini de yüzde 4,3'ten 4,1'e indirirken, 2023 yılı için büyüme beklentisini ise yüzde 3,1'den yüzde 3,2'ye yükseltti. Kurum, Türkiye ekonomisi için 2021 yılı GSYH büyüme tahminini yüzde 8,5'ten yüzde 9,5'e yükseltirken, 2022 yılı için büyüme tahminini yüzde 3,0'dan 2,0'e ve 2023 beklentisini yüzde 4,0'dan yüzde 3,0'e aşağı yönlü revize etti.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell Senato Bankacılık Komitesi toplantısında yaptığı açıklamalarda; "Enflasyon hedefimizin çok üzerinde seyrediyor. Ekonominin uygulamakta olduğumuz destekleyici politikalara artık ihtiyacı yok" dedi. Başkan, "Enflasyon şu anda politika yapıcıların daha fazla dikkat göstermelerini gerektiriyor. Enflasyon Amerikalı aileler üzerinde yük yaratıyor. Fiyat istikrarını başarmamız gerekiyor. Bunu başaracağımızdan eminim. Bunu yapmak için faizleri daha fazla artırmamız gerekiyorsa artırırız" dedi.

Kansas City Fed Başkanı Esther George yaptığı değerlendirmede; Fed'in bilançosunu küçültmeye başlamasına çok zaman kaybetmeden başlaması taraftarı olduğunu ifade etti. George, faiz oranlarını artırırken bilançonun büyük tutulmaya devam edilmesinin getiri eğrisini yataylaştıracağı ve finansal piyasalarda daha büyük risk alımını cesaretlendireceği konusunda uyardı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester yaptığı değerlendirmede; "Eğer ekonomi Mart ayında bugünkü gibi görünüm ise, görünüm benzer olur ise, faiz oranlarının artırılmasını ve pandeminin başında ihtiyaç duyduğumuz olağanüstü desteğin bir kısmının geri çekilmesine başlanmasını desteklerim" dedi.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

ÇEMAŞ DÖKÜM SANAYİ A.Ş. (CEMAS): 01.03.2021 tarihinde Şirketin KAP' ta yayınladığıSermaye Artırımından Elde Edilecek Fonun Kullanımına İlişkin Raporda yer alan yatırımlardan " Kataforez Tesisi" yatırımı kapsamında, Yaş Boya Tesisi için Gün-Ka Makine İmalat San. Ve Tic. Ltd. Şti. firması ile 190.000€ karşılığında anlaşmaya varılmıştır. Yapılacak yatırımla üretilen parçaların yaş boya işlemlerinde kalitenin artması ve maliyet avantajı sağlanması hedeflenmektedir.

YÜNSA YÜNLÜ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (YUNSA): Şirket hâkim ortağı Sürmegöz Tekstil Yatırım A.Ş.'nin ("Sürmegöz Tekstil") ortakları Ziraat Katılım Bankası A.Ş. ("Ziraat Katılım") ve Mustafa SÜRMEGÖZ arasında, Ziraat Katılım'ın Sürmegöz Tekstil'de sahip olduğu payların tamamının Mustafa SÜRMEGÖZ tarafından satın alınmasına ilişkin Hisse Satış Sözleşmesi'nin imzalandığı bilgisi iletilmiştir. Ziraat Katılım'ın "Ortak Yatırımlar" finansman modeli çerçevesinde sahip olduğu Sürmegöz Tekstil hisselerinin, finansman modeline uygun şekilde, diğer ortağı Mustafa SÜRMEGÖZ'e devri için gerekli işlemler başlatılmıştır. Payların devri, ilgili mercilerden alınacak izinler sonrası gerçekleştirilecektir.

NUROL GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(NUGYO): 28/12/2021 tarihli özel durum açıklamasında belirtildiği üzere, Şirket yönetim kurulunun almış olduğu 28/12/2021 tarihli tahsisli sermaye artırımına ilişkin karar çerçevesinde, düzenlenecek ihraç belgesinin onaylanması için 11/01/2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuru yapılmıştır.

RAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (RALYH): Şirket Bağlı Ortaklıklarından HERA TEKNİK YAPI A.Ş.'nin 23.11.2021 tarihinde katılmış olduğu Toplu Konut İdaresi Başkanlığı tarafından düzenlenen "Şanlıurfa Merkez Eski Sanayi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 2. Etap 1.Bölüm 246 Adet Konut, 223 Adet Dükkan ve 56 Adet Ofis İnşaatları ile Altyapı ve Çevre Düzenlemesi İşi" İhalesi, 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 5. maddesinde yer alan ''rakabet, ihtiyaçların uygun şartlarla ve zamanında karşılanmasını ve kaynakların verimli kullanılması'' ilkesi gereği ve aynı Kanunun, ''Bütün tekliflerin reddedilmesi ve ihalenin iptali'' başlıklı 39. maddesi uyarınca gerekçe gösterilerek iptal edilmiştir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ULUUN): Şirketimiz ile Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. hakim ortağı olan Moms Kitchen İnternational S.a.r.l. ve diğer ortaklar arasında Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş. paylarının tamamının satın alımı konusunda 168.900.000 TL 11.01.2022 tarihinde peşin ve 650.000 EUR 11.01.2023 tarihinde ödenmek üzere anlaşmaya varılmış ve satın alım sözleşmesi imzalanmıştır. Söke Değirmencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin hisselerinin tamamı Ulusoy Un Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından satın alınmıştır. Böylece daha önce Kap'a duyurulan satın alım süreci tamamlanmıştır.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş.(ZOREN): 02.12.2021 tarihli özel durum açıklamasına istinaden; Şirket iştirakleri aracılığı ile Türkiye'de yürütülen elektrikli araç şarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerinin Avrupa Birliği ve çevre ülkelere taşınması ve ilgili ülkelerde bu kapsamda faaliyet gösterilmesi amacıyla, Bulgaristan'da, Hollanda'da kurulu %100 bağlı ortaklığı ZES N.V.'nin %100 doğrudan hissedar olduğu, "ZES Solutions EOOD" unvanlı bir şirket kurulmuştur.

KIZILBÜK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (KZBGY): Şirket Marmaris'te yürüttüğü "Kızılbük Wellness Resort" projesinde bulunan devremülk üniteleri ön satış işlemleri kapsamında 01 Aralık - 31 Aralık 2021 tarihleri arasında müşterilerle 1.032 adet devre satış sözleşmesi imzalanmış, bu sözleşmelerin toplam ön satış bedeli 134.465.164 TL olarak gerçekleşmiştir.

E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş.(EDATA): Şirket, Türkiye menşeili yeni nesil veri altyapıları oluşturmak için önemli bir etkinleştirici olarak işletmeler için birleştirilmiş tamamı flash diziler ve hibrit depolama çözümleri sunmamın yanı sıra, yerleşik birleşik mimarisi ile sunucu ve masaüstü sanallaştırma, bulut bilişim, veri ambarı, iş zekası, büyük veri, gerçek zamanlı analitik ve veri tabanlarının yanı sıra yedekleme ve felaket kurtarma operasyonları dahil olmak üzere çeşitli veri merkezi iş yüklerini elde etmek için blok, dosya ve nesne verilerini aynı anda sunabilen, üretici bir firma olan NGX Teknoloji A.Ş ile yüksek performanslı yedekleme üniteleri ürünü olan NGX Storage'ın distribütörlüğü için 08.01.2022 tarihi itibariyle distribütörlük sözleşmesi imzalamıştır.

İŞ GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (ISGSY): Şirketin Bağlı Ortaklığı Nevotek Bilişim Ses ve İletişim Sistemleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. ("Nevotek")'ye Sermaye Piyasası Kurulu'nun III-48.3 sayılı Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği'nin 20/3 maddesi kapsamında 1 yıla kadar vadeli, 7.000.000 (yedimilyon) TL kısa vadeli finansman sağlanmasına karar verilmiş olup, 11.01.2022 tarihinde ilgili tutar Nevotek'e ödenmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

GENTS: 10/01/2022 - 10/01/2022 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,65 - 3,66 TL fiyat aralığından 40.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 10/01/2022 tarihi itibariyle %4,52 sınırına ulaşmıştır.

MTRKS: 11.01.2022 tarihinde 21,26 - 21,88 TL fiyat aralığından (ortalama 21,59 TL) 81.500 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 288.200 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,075'dir)

TETMT: ÖZDEMİR UÇAR 07/01/2021. tarihinde TETMT payları ile ilgili olarak 330-340 TL fiyat aralığından 109. TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TETAMAT GIDA AŞ. Sermayesindeki payları/oy hakları 11/01/2021 tarihi itibariyle % 6,27. sınırına ulaşmıştır.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 14,70 TL – 15,04 TL (ağırlıklı ortalama 14,88 TL) fiyat aralığından toplam 900.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

NATEN: 11.01.2022 tarihinde 45,00 TL fiyattan 50.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu NATEN Payları 270.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,818)

Sermaye Artırımı-Azaltımı Notları:

ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş.(ARSAN): Şirket mevcut sermayesini 153.000.000 TL’den %33,6271 oranında iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz olarak 51.449.465 TL artışla 204.449.465 TL’ye yükseltilecek olup bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 12.01.2022 olarak belirlenmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında RALYH.E payları 12/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında EUHOL.E paylarında 12/01/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 11/02/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.