Kredi ve Mevduat Faiz Oranları Değişimi

18 Şubat 2022

11 Şubat 2022

Kredi ve Mevduat Faiz Oranları Değişimi

18.02.2022

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları verilerine göre; 11 Şubat sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre Tüketici Kredisi (TL üzerinden açılan)(İhtiyaç+Taşıt+Konut)(Akım Veri) 18 baz puan azalış ile %27,87 düzeyine geriledi. TL bazlı İhtiyaç kredisi ilgili dönemde bir önceki haftaya kıyasla 18 baz puan azalış ile % 30,56, taşıt kredi faizleri 15 baz puan artış ile % 27,62 ve konut kredi faizleri 50 baz puan artış ile % 18,02 olarak gerçekleşti.

11 Şubat sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla, TL bazlı ticari kredi faizi 125 baz puan azalış ile % 21,49, dolar ticari kredi faizi 8 baz puan azalış ile %4,60 ve Euro bazlı ticari kredi faizi 39 baz puan azalış ile % 3,34 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım) verilerine göre; 11 Şubat sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Türk Lirası mevduat faiz oranları azalış gösterdi. İlgili dönemde, bir önceki haftaya kıyasla Toplam (TL Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) 42 baz puan azalış ile % 16,91 ve Toplam (USD Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) 6 baz puan azalış ile % 0,65 olurken, Toplam (EUR Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) 1 baz puan artış ile % 0,29 olarak gerçekleşti.


Kaynak: TCMB

Not: Geçmiş dönemlere göre seçilen tarihlerde, vade süresi dikkate alınarak yakın tarihler tercih edilmeye çalışılmış olup, verinin açıklandığı tarihe göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Hesaplamalarda kullanılan rakamlar yuvarlanmıştır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (%) (İhtiyaç, Taşıt ve Konut) (Haftalık) (TL bazında)Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (%) (Ticari) (Haftalık)(TL, USD ve Euro bazında)


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım) (%) (TL bazında)


Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım)(Toplam TL, Toplam USD ve Toplam Euro) (%)