Kredi ve Mevduat Faiz Oranları (07 Ocak 2022)

17 Ocak 2022

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları verilerine göre

Kredi ve Mevduat Faiz Oranları (07 Ocak 2022)

17.01.2022

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları verilerine göre; 07 Ocak sona eren işlem haftasında Türk Lirası üzerinden açılan kredi faiz oranları bir önceki haftaya kıyasla artış gösterdi. Tüketici Kredisi (TL üzerinden açılan)( (İhtiyaç+Taşıt+Konut)(Akım Veri) 07 Ocak sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla yaklaşık 196 baz puan artış ile % 28,10 oldu. İhtiyaç kredi faizleri ilgili dönemde bir önceki haftaya kıyasla 214 baz puan artış ile % 31,69, taşıt kredi faizleri 333 baz puan artış ile %29,57 ve konut kredi faizler 110 baz puan artış ile % 18,58 olarak gerçekleşti. TL bazında ticari faizleri 140 baz puan artış ile % 25,77 olurken, ilgili haftada dolar bazlı ticari kredi faiz oranları % 4,75 ve Euro bazlı ticari kredi faizleri % 4,50 olarak kaydedildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım) verilerine göre; 07 Ocak sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla Türk Lirası mevduat faiz oranları azalış gösterdi. İlgili dönemde, bir önceki haftaya kıyasla toplam (TL Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) 165 baz puan azalış ile % 17,88 oldu. Toplam (USD Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) ilgili dönemde 17 baz puan azalış ile % 0,63 ve Toplam (EUR Üzerinden Açılan Mevduatlar)(Akım %) 07 Ocak haftasında 4 baz puan düşüş ile % 0,25 olarak kaydedildi.


Kaynak: TCMB

Not: Geçmiş dönemlere göre seçilen tarihler vade süresi ile alakalı yakın tarihler seçilmeye çalışılmış olup, verinin açıklandığı tarihe göre farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır. Hesaplamalarda kullanılan rakamlar yuvarlanmıştır.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (%) (İhtiyaç, Taşıt ve Konut) (Haftalık) (TL bazında)


Bankalarca Açılan Kredilere Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (%) (Ticari) (Haftalık)(TL, USD ve Euro bazında)


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım) (%) (TL bazında)


Bankalarca Açılan Mevduatlara Uygulanan Ağırlıklı Ortalama Faiz Oranları (Haftalık-Akım)(Toplam TL, Toplam USD ve Toplam Euro) (%)