Juncker: Ankara'ya AB Kapılarını Kapatmak Politik Hata Olur

05 Ağustos 2016

AVRUPA Birliği Komisyon Başkanı Jean Claude Juncker, Türkiye'nin şu andaki durumu itibariyle AB üyeliğine hazır olmadığını söyledi.

Juncker: Ankara'ya AB Kapılarını Kapatmak Politik Hata Olur

ARD-Europastudio'ya konuşan Juncker, 'Türkiye şu anda içinde bulunduğu durum itibariyle AB üyesi olamaz. Özellikle konuşulan idam cezasını yeniden getirirse. İdamın getirilmesi üyelik müzakerelerinin derhal durdurulmasına neden olur' şeklinde konuştu. 

GÖRÜŞMELER SÜRMELİ 

Juncker, üyelik müzakerelerinin durdurulmasını isteyen Avusturya Başbakanı Christian Kern'in aksine, Türkiye ile görüşmelerin sürdürülmesi gerektiği söyledi. AB Komisyon Başkanı,'Türkiye'ye müzakerelerin durdurulduğunu söylemenin pek bir faydasını görmüyorum' dedi. Türkiye ile müzakerelerin durdurulmasını AB üyesi tüm ülkelerin onaylaması sonucu gerçekleşeceğine işaret eden Juncker,'Tüm üye devletlerin buna hazır olduğunu şu anda görmüyorum' ifadelerini kullandı. 

CİDDİ DIŞ POLİTİKA HATASI OLUR 

Juncker, Türkiye'ye 'Sizinle ortak işbirliği noktalarımız var ama, biz sizi üye olarak görmek istemiyoruz? diye neden açıksa söylenmiyor?' sorusuna Juncker ' Bu kadar ileri gitmek istemem. Çünkü açık kararlar aldık ve zor müzakereler yürütüyoruz. Şu anda Türkiye'ye bir şekilde AB olarak onları almaya hazır olmadığımızı söylersek, bu çok ciddi dış politik hata olur. Ben müzakerelerin sürdürülmesi taraftarıyım. Belki Türkiye üye olmak istemeyebilir. Bu görüşmelerin sonucuna bağlı' diye konuştu.