JPMorgan : Türkiye'nin Enflasyon Oranı Şubat'tan Sonra Düşebilir

03 Şubat 2016

JPMorgan Şubat ayı raporuna göre;Türkiye'de enflasyon oranının şubat ayında %9.9'a çıkacabileceğini,

JPMorgan : Türkiye'nin Enflasyon Oranı Şubat'tan Sonra Düşebilir

JPMorgan Şubat ayı raporuna göre;Türkiye'de enflasyon oranının şubat ayında %9.9'a çıkacabileceğini, sonrasında ise Mayıs ayına kadar bir düşüş eğilimi gösterip %8,6 seviyelerine gelebileceğini öngördü.

Kurumun,Ocak ayındaki enflasyon verilerine göre oluşan değerlendirmesinde yıl içinde%8.5 seviyelerinde bir denge oluşturacağını ancak yıl sonunda ise %8.1 seviyelerine gerileyebileceğini açıkladı. Bu durumun gerçekleşmesi için Türk Lirasındaki istikrarın korunması ve hükümet'in fiyatlarda aynı sert duruşla mücadeleye devam etmesiyle orantılı olduğunu belirtti.

Merkez Bankası'nın açıklanan enflasyon oranına bu ay içerisinde herhangi bir şekilde müdahale etmesini beklemediklerini belirten kurum,asgari ücret artışı ve ülkede hakim olan ekmek zamlarının gecikmeli etkisinin bir daha ki ay ortaya çıkıp enflasyonu daha da yukarı iteceğini açıkladı.

Hükümet'in enflasyona karşı bir adım atmaması,bir başarılı müdahale de bulunamaması ve idari zamların devam etmesi halinde enflasyondaki görünümün bozulabileceğini hatta %10 civarlarına kadar çıkabileceğini vurguladı.