JCR Başkanı Ökmen: Kredi Faizlerinin Düşürülmesi Verimsizliği Artıracaktır

25 Nisan 2016

Merkez Bankası itibarının zayıflatılması ve para politikalarının başarısızlığı olacaktır.

JCR Başkanı Ökmen: Kredi Faizlerinin Düşürülmesi Verimsizliği Artıracaktır

JCR Başkanı Orhan Ökmen, "Kredi faizlerinin düşürülmesi verimsizliği artıracaktır" açıklaması yaptı. 

 

Açıklama şöyle: 


- Politika yapıcıların, verimliliği azaltan, tasarruf artışını engelleyen ve iç talebi körükleyen gevşek bir para ve faiz politikasına taraftar olmaması lazım: Para Kurulu üyelerinin değişimi esnasında Merkez Bankası üzerinde yoğunlaşan ve sonrasında da devam eden siyasi baskıların ve ekonomik gerekçelere dayalı olmayan yönlendirmelerin üreteceği tek sonuç, Merkez Bankası itibarının zayıflatılması ve para politikalarının başarısızlığı olacaktır. 

 

- Kredi faizlerinin düşürülmesi verimsizliği artıracaktır: Finans kesiminde verimsizliğin en yüksek seviyesine çıkmış olması kredi faizlerinin düşürülmesini, fiyat istikrarındaki başarısızlık ise mevduat faizlerinin düşürülmesini engellemektedir. Diğer taraftan mevduat faizlerinin düşürülmesi de bankacılığın yüksek dış bağımlılığını ve cari açığı biraz daha artırabilecektir.

 

- Yapısal sorunlar nedeniyle  kırılgan ve hassas bölgede kalmaya devam eden dış dengelenme düşük faiz politikalarının uygulanabilirliğini azaltmaktadır: Düşük enerji fiyatlarına bağlı olarak cari açık seviyesi bir miktar düşüş göstermiş olmakla birlikte, devam edegelen yapısal ve yapışkan tasarruf açığı Türkiye'nin dış kırılganlık riskini hep canlı tutmaktadır.  Ekonominin dış denge hassasiyeti önceliğini koruyan ana problem olarak hala devam etmektedir.