Japonya MB Kuroda: Yende volatil ortam sürüyor

13 Mayıs 2016

Kur hareketinin ve yurt dışı gelişmelerin fiyat hedefimizi tehdit etmesi halinde ek gevşetme adımları atmaktan sakınmayacaklarını belirtti.

Japonya MB Kuroda: Yende volatil ortam sürüyor

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Enflasyonun %2 hedefine ilerlediği ortamda faizler doğal olarak artacağını ve geleneksel olmayan para politikaları borçlanma maliyetlerinde gelecekte muhtemel artışları temel alarak cari faiz oranlarını düşük tutmayı hedeflediklerini belirtti.


Bunun için kararlı olarak hareket edeceklerini ve ek gevşeme adımları için alanlarının olduklarını belirten Kuroda, niceliksel gevşetme adımlarını artırmak ve mevduat faizini daha da indirmek için alanlarının olduğunu ancak, küresel piyasalardaki ortam, para politikasının olumlu etkilerinin hissedilmesini zorlaştırdığını belirtti.


Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, yende volatil ortamın sürdüğünü belirtti. Yüksek şirket karlılıkları çalışan gelirlerini olumlu etkileyeceğini, Ücret artışlarının hızlanmamasının nedeni volatil ortamın şirketleri korkutması olduğunu ve Japonya ekonomisi artık deflasyon ortamında olmadığını belirtti.

 

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Nisan ayından sonra enflasyon gelişmelerini dikkatle inceleyeceklerini belirtti. Yapısal sorunları ortadan kaldırmak önemli ancak fiyatlar bakımından esas olan para politikası olduğunu ve  kur hareketinin ve yurt dışı gelişmelerin fiyat hedefimizi tehdit etmesi halinde ek gevşetme adımları atmaktan sakınmayacaklarını belirtti.