Japonya MB Kuroda: Ekonomi Ilımlı Büyüme Trendinde

29 Temmuz 2016

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda, Gevşetme adımının hükumetin teşvik çabasını destekleyeceğini belirtti.

Japonya MB Kuroda: Ekonomi Ilımlı Büyüme Trendinde

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kuroda,  fiyat trendlerinin %2 hedefine doğru istikrarlı yükseliş göstermesini ve enflasyon trendinin de iyileşmesini beklediğini açıkladı. 

PPK üyeleri Sato ve Kiuchi, mali 2017 yılında %2 enflasyon hedefine ulaşılabileceği öngörüsüne katılmadıklarını bildirdiler. Ek teşviklerin amacının güven ortamındaki bozulmanın durdurulmasını sağlamak olduğunu belirten Kuroda, Boj'un hedeflediği enflasyon hedefleri için risklerin yüksek olduğunun altı çizildi.

Bir merkez bankası açıklama klasiği olan '' Gerekmesi halinde ek tedbirleri almaya hazırız'' sözünü tekrarlayan Kuroda, Mali olarak 2017 yılında %2 enflasyon hedefine ulaşacağını düşündüğünü tekrarladı ve Boj'un politika konusunda limitlere ulaşmadığını belirtti. 

Ayrıca Boj'un elinde Japonya tahvillerinin üçte ikisinin olmadığını belirten Kuroda, enflasyon hedeflerine daha erken ulaşılması için neler gerektiğini tekrar bir değerlendirmeye alacaklarını ve bunun yanında Japon şirketlerinin harcama planlarının halen güçlü olduğunu vurguladı. 

Merkez Bankasının gevşetme politikası getiri eğrisinin aşağı yönlü olduğunu ancak faizlerin daha fazla negatife indirilmesi için bir haylı alan olduğunu belirten Kuroda, niceliksel gevşetme politikalarının önemli bir parçası olduğu belirtildi. Bunun yanında niceliksel gevşetme yada negatif faizde daha limit seviyelere gelinmediğini belirten Kuroda, negatif faizin ejkonomiye etkileri şuanda itibaren daha fazla hissedileceğinin altını çizdi. 

Mevcut risklere başa çıkılabilecek oranda teşvik eklediklerini ancak gelecek politikasının da gelecek ayki tahminlere bağlı olduğunu belirten Kuroda,  Borsa yatırım fonu varlık alımlarının artılmasının amacının daha yüksek hisse fiyatları olduğunu fakat bunun yanında Boj'un spresifik bir hisse fiyat hedefinin olmadığını belirtti. 

Aldıkları kararlar konusunda hükumetten bir baskı görmediklerini daha önce yapılan gevşetme adımlarının 2014 yılı eylül ayına kadar iyi çalıştığını bildiklerini belirten Kuroda, enflasyon hedeflerine ulaşılamamasındaki sebebin düşen petrol fiyatlarına bağladıklarını ancak gerektiği taktirde de borsa yatırım fonu alımlarını da değerlendireceklerini belirtti.