Japon Yasaları İle Helikopter Para İmkansız

02 Eylül 2016

BOJ'un yeni yönetim kurulu üyesi Sakurai, ek borsa yatırım fonu alımlarda negatif faizlerin derinleşmesi ve varlık alımlarının artırılması gibi bir çok alan olduğunu beyan etti.

Japon Yasaları İle Helikopter Para İmkansız

BOJ  yönetim kurulu üyesi Sakurai yaptığı açıklamada, Eylül ayındaki toplantıda Boj'un parasal taban hedefini değiştirmesine yada temel politika çerçevesinde değişiklik yapmasına gerek olmadığını ancak politika araçlarında bazı teknik değişikliğe gidilebileceğini belirtti.

Halihazırda Japonya yasaları ile helikopter para uygulamasının imkansız olduğunu belirten Sakurai, Eylül ayında yapılabilecek ek gevşeme adımının negatif faizin etkilerine dair yönetim kurulu tarafından yapılacak analize bağlı olduğunu belirtti. 

Günlü yen'in fiyatları aşağı çektiğini ancak Boj'un bir kur hedefinin olmadığını özellikle altını çizen Sakurai, şuan için yabancı tahvil alımlarının gündemde olmadığını, bu durumun bir anlamda da dövize müdahale anlamına geldiğini belirtti. Ayrıca %2lik enflasyon hedefinin değişmesinin şuan için kesin olmadığını ve Eylülde gevşetme düzenlemelerinde geriye adım atılmayacağını da belirtti.