İngiltere Merkez Bankası Faiz'de Beklentiyi Karşıladı

04 Ağustos 2016

İngiltere Merkez Bankası biraz önce 25 baz puan faiz indirdiğini açıkladı

İngiltere Merkez Bankası Faiz'de Beklentiyi Karşıladı

Piyasaların hafta başından beri beklediği bir konu olan İngiltere Merkez Bankasının faiz indirimi biraz önce açıklandı ve 25 baz puan beklentiye paralel olarak indirim geldi. Bunun yanında varlık alım programını ise 375 Milyar Sterlinden 435 Milyar Sterlin seviyesine çıkarttı. Bu faiz kararı indirimi 9 üyenin ortak kararı olarak açıklandı. Devlet tahvil alımları 6 ay şirket tahvil alımları ise 18 ay süre alacağı bildirildi. 

Tüm teşvik tedbirlerini artırmak için alan olduğunu belirten merkez bankası, 2016 büyüme beklentisini %2, 2017 büyüme beklentisini ise %2,3  seviyesinden %0,8 seviyesine,2018 için ise %2,3'den %1,8 seviyesine indirdi. Üyelerin büyük bir bölümü ise faizlerin minimum yıl sonuna kadar 0'a yakın olacağını tahmin ettiklerini açıkladılar. Tüm üyeler dönemsel fonlama programına destek yönünde oy kullandı. 

Ekonomik görünümün ise, Brexit sonrasında kayda değer şekilde zayıfladığını belirten merkez bankası, faizler için alt band 0'a yakın -0 seviyesinin bir miktar üzerinde olabileceğini belirttiler. Bu haberlerle birlikte 30 yıllık İngiltere tahvil faiz oranı düşük rekor seviyeye geriledi.