İngiltere’lilerin ekonomik durumu kötüleşmeye devam ediyor

19 Mart 2010

İngiltere’lilerin ekonomik durumu kötüleşmeye  devam ediyor

Yapılan araştırma sonuçları gösteriyor ki, Şubat ayında İngilterelilerin ekonomik durumu  kötüleşmeye devam etmiştir. Markit ve YouGov bilgilerine göre Şubat ayında İngiltere’de tüketicilerin ekonomik durumu devamlı olarak 13 ay kötüleşmiş ve bu iniş temposu Ocak ayından daha da  hızlı olmuştur.

Markit ekonomisti Tom Moor, “Sağlam olmayan tedbirler halkın gelirlerini azaltıyor. Artmakta olan tüketim giderleri ve istihdam piyasasındaki belirsizlik ise insanların ekonomik durumunu negatif etkiliyor.Tarafların borçlarını kapatmalarına ve işlerindeki aktiviteyi yükselttiklerini belirtmelerine rağmen onlar da gelecek yıllarda finansal perspektifleri ile  ilgili kötümser düşüncedeler” açıklamasında bulundu.

Krizden sonra İngiltere’liler eski tüketim alışkanlıklarına göre bir miktar daha dikkatliler. Perakende satış hacmi aşağı sınırda kalmakta devam ediyor. Tüketici güven  endeksi ise çok az artmıştır. Yapılan araştırma sonuçlarına göre araştırmaya katılanların %36'sı gelecek 12 ayda ekonomik durumlarının daha da kötü olacağını düşünüyor. Katılımcıların yalnız %28'i ekonomik durumlarında artış bekliyor.