İngiltere’de Enflasyon Datası ve FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları Ön Planda…

23 Mart 2022

Bugün, yurt içinde tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Global tarafta, İngiltere’de tüketici fiyat endeksi ve ABD’de yeni konut satışları dataları açıklanacak.

İngiltere’de Enflasyon Datası ve FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları Ön Planda…

23.03.2022

İngiltere’de Enflasyon Datası ve FED Başkanı Powell’ın Açıklamaları Ön Planda…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,63 değer kazanarak 2.188 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,59 ve holding endeksi yüzde 1,03 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 4,27 ile menkul kıymet, yatırım ortaklığı, en çok gerileyen ise yüzde 4,38 ile metal, ana sanayi olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi, yüzde 0,46, İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,98, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 1,17 ve Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,02 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,74, S&P 500 endeksi yüzde 1,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,95 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde tüketici güven endeksi verisi takip edilecek. Global tarafta, İngiltere’de tüketici fiyat endeksi ve ABD’de yeni konut satışları dataları açıklanacak.Gün içerisinde, FED Başkanı Powell, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey ve Almanya Merkez Bankası (BUBA) Başkanı Nagel’in açıklamaları yakından izlenecek. Diğer taraftan, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler ve haber akışları küresel piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü yüzde 0,63 değer kazanarak 2.188,81 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 24 Mart Perşembe günü yatırımcı toplantısı gerçekleştirecek.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard yaptığı değerlendirmede; ABD Merkez Bankası’nı faiz artırımı ve bilanço küçültmesi konusunda aceleci olması gerektiğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov yaptığı açıklamada; "Bizim bir iç güvenlik konseptimiz var. Kamuya açık, okuyabilirsiniz. Orada hangi durumlarda nükleer silahların kullanılabileceği yazıyor. Eğer ülkemize yönelik varoluşsal bir tehdit varsa o zaman bu konseptimize göre (nükleer silahlar) kullanılabilir." dedi.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, yaptığı değerlendirmede; ABD Başkanı Joe Biden'ın Avrupa'daki temasları kapsamında Rusya'ya yönelik yeni yaptırımları açıklayacağını söyledi.

Arjantin Merkez Bankası (BCRA), gerçekleştirdiği toplantı ardından 28 günlük Leliq oranını 200 baz puan artışla yüzde 44,50 seviyesine yükseltti.

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, yaptığı değerlendirmede; Ukrayna'daki savaşa rağmen küresel ekonomide büyümenin bu yıl pozitif bölgede kalmaya devam edeceğini tahmin etti. Başkan, hali hazırda ekonomileri zayıf olan bir grup ülkenin resesyona girebilecekleri uyarısını vurguladı.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, yaptığı açıklamada; Fed'in enflasyonu aşağı çekmek ve kemikleşmesini engellemek için faiz artırımında önde yüklemeli olarak hareket etmesi gerektiğini ifade etti.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 22/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 23/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların İşlem Görmeye Başlaması

Smart Güneş Enerjisi Teknolojileri Araştırma Geliştirme Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 38.208.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 153.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 24/03/2022 tarihinden itibaren Yıldız Pazar'da 14 TL/pay baz fiyat, "SMRTG.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 3.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ASELS): ASELSAN ile uluslararası bir müşterisi arasında; savunma sistemlerinin yedek parça, test altyapısı, eğitim ve destek hizmet ihracatı ile ilgili olarak, toplam bedeli 32.550.370 ABD Doları tutarında bir yurt dışı satış sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında ürün teslimatları parçalı olarak on sekiz ay içerisinde gerçekleştirilecektir.

OTTO HOLDİNG A.Ş. (OTTO): İştiraklerden OTTO Entertainment Yapım Yatırım A.Ş. , 'DİLEMMA ' filminin satın alınıp pazarlanması amacıyla VOG REKLAM ve TANITIM HİZMETLERİ LTD.ŞTİ ile görüşmelere başlamıştır. İştiraklerden OTTO GİRİŞİM ve TEKNOLOJİ YATIRIM A.Ş., semt pazarlarından adreslere meyve ve sebze siparişi verilmesini sağlayan uygulama Pazardan App'in sahibi PAZARDAN ELEKTRONİK TİCARET ve BİLİŞİM HİZMETLERİ A.Ş. ile ortaklık görüşmelerine başlamıştır.

BİLİCİ YATIRIM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BLCYT): 12.10.2021 tarihinde kamuya aydınlatma platformunda duyurulan, kumaş boya – apre tesisi üzerine yapılan GES Projemiz tamamlanmış ve Tedaş onayı yapılarak proje devreye alınmıştır. Firma kumaş boya – apre tesisinin çatısı üzerindeki GES projesinin kurulu gücü 1.600 kwe olup, yıllık yaklaşık olarak 3.000.000 Kws/yıl elektrik üretmesi beklenmektedir. Tamamlanan GES projesi ile birlikte firma kurulu gücü solo bazda 2.920 kwe ve 5.000.000 kws/ yıl elektrik üretim kapasitesine, Konsolide mali tabloya etki eden iştiraklerle birlikte toplam kurulu gücü 6.220 kwe, yıllık elektrik üretim kapasitesi ise 11.000.000 kws çıkmıştır. Apre- boya tesis çatısı üzerine yapımı tamamlanan projenin devreye alınması ile birlikte firmamızın toplam elektrik giderin de %30 luk bir tasarruf sağlanacak olup, bu tasarrufun konsolide Mali tablolar net karlılığına %10 etki etmesi beklenmektedir.

HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC): Şirket ortağı MV Holding A.Ş. tarafından herhangi bir vadeye bağlı olmaksızın, faizsiz olarak, ileride sermaye artırımında ortaya çıkacak nakit sermaye koyma borcundan mahsup edilmek ve Şirket faaliyetlerinde kullanılmak üzere 1.500.000 TL tutarında sermaye avansı verilmiş olup, aynı kapsamda daha önce verilen 12.000.000 TL sermaye avansı ile birlikte toplam sermaye avansı tutarı 13.500.000 TL olmuştur.

KARSU TEKSTİL SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.(KRTEK): Sermayesine %40 oranında 40.000 TL ile iştirak ettiği, 100.000 TL sermayeli gayri faal durumda bulunan Tasfiye Halinde Molu Dış Ticaret A.Ş. ünvanlı şirketin, (22.03.2022) itibariyle maliye kaydı silinmiştir.

NET HOLDİNG A.Ş.(NTHOL): Bilindiği üzere, Muğla ili, Milas ilçesinde bulunan arsa ve araziler üzerinde yapılacak Milas Projesi kapsamında, "Düzenlenme Şeklinde Taşınmaz Satış Vaadi ve Hasılat Paylaşımı Esasına Göre İnşaat Sözleşmesi" Net Şirketler Grubu ile Ağaoğlu Şirketler Grubu arasında 2006 yılında imzalanmıştır. Ağaoğlu Şirketler Grubu tarafından bu proje kapsamında, 22.03.2022 tarihinde kamuoyuna bir basın açıklaması yapılmıştır.

GEDİZ AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GEDZA): Bağlı ortaklığı Gediz Plastik Petrol Turizm Taş.San ve Tic.A.Ş.'nin Gediz Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü'ne Güneş tipi üretim santrali (GES) için yapmış olduğu başvuru kabul edilmiş olup öz tüketim amaçlı 2260 kw için bağlantı anlaşmasına ilişkin 21.03.2022 tarihli çağrı mektubu ile itibariyle bağlı ortaklığa ulaşmıştır. Yatırıma ilişkin çalışmalar devam etmektedir.

KAFEİN YAZILIM HİZMETLERİ TİCARET A.Ş. (KFEIN): Şirket ile Türkiye'de faaliyet gösteren kurumsal bir müşterinin yurt dışı merkezli satın alma departmanı arasında, %51 iştirakimiz Karmasis Bilişim Çözümleri Tic. A.Ş' nin "Dataskope" ürününün lisans satışı ve implementasyonuna ilişkin toplam 870.000 USD + KDV bedelli tedarik sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşme ilgili lisans, kurulum, eğitim ve 3 yıllık yazılım güncelleme ve bakım desteğini kapsamaktadır. Dataskope, bir veri tabanı etkinliği izleme ve önleme ürünüdür. Ürün, veri tabanı sistemlerinde gerçekleşen olayları denetim özelliğini açmadan tespit eder, sınıflandırır, alarm üretir ve raporlar. Hassas veriye kimin eriştiği ve hangi aralıklarla hangi işlemleri gerçekleştirdiği bilgilerine ulaşılmasını sağlayarak önceden tanımlanmış alarm kuralları ile yetkililerin olaylarla ilgili bilgilendirilmesini sağlar.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş. (KONTR):Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından düzenlenen, 24.02.2022 tarihli 1005696 ihale kayıt numaralı, "2022 YILI DİCLE EDAŞ DİYARBAKIR 3. GRUP TESİS YAPIM İŞİ" ihalesinde en avantajlı teklifi sunarak 1.sırada yer aldığını ve ihale sonucunun kesinleşmesi için, ihale komisyon kararının bekleneceğini, süreç ile ilgili gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını" duyurmuştu. Bununla birlikte bahse konu ihalenin, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ilgili yazısıyla; "24/02/2022 ve 25/02/2022 tarihlerinde ihaleleri yapılan, 2022 Yılı Dicle EDAŞ Tesis Yapım İşleri hedeflenen fiyata ulaşılamadığından ve ihalelere konu işlerin keşiflerinde yapılan değişiklikler sebebiyle, İhale Değerlendirme Komisyonu tarafından iptal edildiği" bildirilmiştir.

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. tarafından düzenlenen, 24.02.2022 tarihli 1005698 ihale kayıt numaralı, "2022 YILI DİCLE EDAŞ MARDİN 2. GRUP TESİS YAPIM İŞİ" ihalesinde en avantajlı teklifi sunarak 1.sırada yer aldığını ve ihale sonucunun kesinleşmesi için, ihale komisyon kararının bekleneceğini, süreç ile ilgili gelişmelerin kamuoyu ile paylaşılacağını" duyurmuştu. Bununla birlikte bahse konu ihalenin, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin ilgili yazısıyla; "24/02/2022 ve 25/02/2022 tarihlerinde ihaleleri yapılan, 2022 Yılı Dicle EDAŞ Tesis Yapım İşleri hedeflenen fiyata ulaşılamadığından ve ihalelere konu işlerin keşiflerinde yapılan değişiklikler sebebiyle, İhale Değerlendirme Komisyonu tarafından iptal edildiği" bildirilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 21/03/2022 - 21/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,35 - 15,44 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/03/2022 tarihi itibariyle %0,476 sınırına ulaşmıştır.

AVTUR: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş 18.03.2022 tarihinde AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,18 - 2,36 TL fiyatından 488.125,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 289.402,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. sermayesindeki payları 18.03.2022 tarihi itibariyle % 2,66 olmuştur.

CRFSA: Carrefour Nederland B.V. Şirket tarafından 32,5 TL ila 32,96 TL fiyat aralığında 156.177 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir.

AVTUR:21.03.2022 tarihinde AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,29 - 2,36 TL fiyatından 253.134,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. sermayesindeki payları 21.03.2022 tarihi itibariyle % 3,23 olmuştur.

SARKY: CENAP TAŞKIN 21/03/2022 - 21/03/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,12 - 18,21 TL fiyat aralığından 11.714 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/03/2022 tarihi itibariyle %2,34 sınırına ulaşmıştır.

GLYHO: MEHMET KUTMAN 21/03/2022 - 21/03/2022 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,39 - 2,39 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 21/03/2022 tarihi itibariyle %29,90 sınırına ulaşmıştır.

SARKY: TURGAY ŞOHOĞLU 22/03/2022 - 22/03/2022 tarihinde SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,27 - 18,30 TL fiyat aralığından 15.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SARKUYSAN ELEKTROLİTİK BAKIR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 22/03/2022 tarihi itibariyle %1,27 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 22.03.2022 tarihinde 8,41-8,45 fiyat aralığından toplam 50.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAPLM.E payları 23/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 22/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.