IMF: Türkiye'nin Para Politikası Gerektiği Kadar Sıkı Değil

02 Şubat 2016

Uluslararası Para Fonu, Türkiye'de para politikasının gerektiği kadar sıkı olmadığı konusunda vurgu yaptı.

IMF: Türkiye'nin Para Politikası Gerektiği Kadar Sıkı Değil

Uluslararası Para Fonu, Türkiye'de para politikasının gerektiği kadar sıkı olmadığı konusunda vurgu yaptı. IMF, Türkiye'nin hedeflediği enflasyonun %5 seviyelerinde olabilmesi için daha sıkı para politikası uygulaması gerektiğini belirtti.


Türkiye'nin 2015 yılında %3,8 büyüdüğü tahminini aktaran IMF 2016 yılında %3,5 ila 4 arasında büyüme gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini açıkladı.


Türkiye'de 2016 yılında daha güçlü bir büyümenin yanında enflasyon oranının da daha yüksek olmasını beklediklerini dile getiren IMF, diğer taraftanda Türkiye'nin hızlanan sermaye çıkışları riski ile başa çıkması gerekebileceğini belirtti.

 

IMF, Türkiye'nin enerji haricinde dış dengesinin fazla değişmediğini belirtti.


IMF yaptığı açıklamada şu ifadelere de yer verdi : 


Yurt içi talebin geçen yıl ki gibi, yüksek asgari ücret, düşük petrol fiyatları ve destekleyici para-maliye politikalarının etkisiyle büyümeye etki etmesini bekliyoruz. Dış finansman ihtiyaçları enerji haricinde yüksek kalmaya devam edecek,bunun dışında sermaye akışları rezervler üzerinde baskı yaratacak ve enflasyon hedeflenenden yüksek olacak ve artmaya devam edecek. Kısa vadede sıkı maliye ve para politikaları kırılganlıkların bir miktar azalmasına yardımcı olabilir. Bir uzun vadeli çözüm ise büyüme potansiyelini ve yurt içi tasarrufları arttırabilecek ideal yapısal reform yapısında ilerleme sağlamaları gerekecek.