İmalat PMI Rakamları Açıklanıyor…

01 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde İmalat PMI datası takip edilecek. Global piyasalarda, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan İmalat PMI dataları yakından izlenecek.

İmalat PMI Rakamları Açıklanıyor…

01.11.2021

İmalat PMI Rakamları Açıklanıyor…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,18 değer kazanarak günü 1.522,04 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 8,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,77 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,14 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,15 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 1,58 ile sigorta olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,38 değer kazanırken, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,16, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,05 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,05 değer kaybetti.

ABD borsaları, haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,25, S&P 500 endeksi yüzde 0,19 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,33 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde İmalat PMI datası takip edilecek. Global piyasalarda, İngiltere ve ABD’de açıklanacak olan İmalat PMI dataları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin’de açıklanan Özel Sektör İmalat PMI verisi piyasa beklentisinin hafif üzerinde 50,6 düzeyinde gerçekleşti. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü dördüncü işlem gününü yüzde 0,18 değer kazanarak günü 1.522,04 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 8,8 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 zirvesi sonrasında düzenlediği basın toplantısında ABD Başkanı Joe Biden ile yapılan görüşmede F-16 konusunun da gündeme geldiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Elimizdeki F-16'ların modernizasyonu veya yeni F-16'lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili Sayın Biden'ın olumlu yaklaşımını gördüm" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, G20 Liderler Zirvesi kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Biden ile görüşmesinde iki ülke ilişkilerini güçlendirmek ve geliştirmek için ortak mekanizma kurulması konusunda mutabık kalındığı bildirildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yılın son enflasyon raporunda enflasyon tahminlerini yukarı yönlü revize etti. Buna göre 2021 enflasyon tahmini yüzde 14,1'den yüzde 18,4'e çıkarıldı. 2022 yıl sonu enflasyon tahmini ise yüzde 7,8'den yüzde 11,8'e yükseltildi. TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, cari dengeyi sağladığı noktada Türkiye ekonomisinin finansal istikrarı sağlamış olacağını ifade etti. Başkan, cari açığı kapamayı dövizdeki yükseliş ile sağlama hedefi olmadığını, cari denge sağlandığında kur üzerindeki baskının azalacağını söyledi. 2021 ve 2022 yıl sonu gıda enflasyonu varsayımı Temmuz Enflasyon Raporu’na kıyasla yukarı yönlü güncellenerek sırasıyla yüzde 23,4 ve yüzde 13,9 olarak öngörüldü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Turizm İstatistikleri, III. Çeyrek: Temmuz - Eylül, 2021 verilerine göre; Turizm geliri Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarından oluşan III. çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %181,8 artarak 11 milyar 395 milyon 117 bin dolar oldu. Turizm gelirinin (cep telefonu dolaşım ve marina hizmet harcamaları hariç) %78'i yabancı ziyaretçilerden, %22'si ise yurt dışında ikamet eden vatandaş ziyaretçilerden elde edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet Üretici Fiyat Endeksi, Eylül 2021 verilerine göre; Hizmet Üretici Fiyat Endeksi 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %2,32 azalırken, bir önceki yılın aynı ayına göre %31,30 artış gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 22 Ekim sona eren işlem haftasında hisse senetlerinde 103 milyon dolar ve DİBS’te (Kesin Alım) 103 milyon dolar satıcılı konumda yer aldıkları görülüyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; 22 Ekim sona eren işlem haftasında Merkez Bankası Rezervleri bir önceki haftaya göre % 0,47 azaldı ve 125,142 milyar dolar oldu. Rezervlerin alt kırılımlarına bakıldığında, 22 Ekim sona eren işlem haftasında, bir önceki haftaya kıyasla Altın rezervleri % 0,19 azalarak 39,695 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 0,59 düşüş ile 85,447 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Rekabet Kurumunun internet sitesinde yer alan Kurul kararına göre, 6 zincir markete yaklaşık 2,7 milyar lira para cezası verdi

BOTAŞ'ın internet sitesinden açıkladığı tarifeye göre, Ekim ayının ardından Kasım'da da konut abonelerinin tarifesi değişmezken, sanayi ve enerji santralleri tarifelerine yüzde 40'ın üzerinde zam yapıldı.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), tüketici fiyat endeksine ilişkin ekim ayı öncü verilerini açıkladı. Buna göre, eylülde yüzde 4,1 olan yıllık enflasyon, ekimde piyasa beklentilerinin üstünde gerçekleşerek yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Enflasyon, aylık bazda ise yüzde 0,5 artış gösterdi.

ABD Ticaret Bakanlığı, temmuz-eylül dönemine ait öncü GSYH verilerini açıkladı. ABD ekonomisi, bu yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 2 ile beklentilerin altında büyüdü.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) gerçekleştirdiği toplantısı ardından yayımlanan karar metninde, piyasa beklentilerine paralel, faiz oranları ve Pandemi Acil Varlık Alım Programı'nın (PEPP) toplam büyüklüğünde değişikliğe gitmezken, tahvil alımlarının yılın ikinci ve üçüncü çeyreklerine göre daha düşük hızda olabileceğini bildirdi. ECB Yönetim Konseyi, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini ise yüzde 0,25'te sabit bıraktı. Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yaptığı açıklamada, ekonomik faaliyetlerin yıl sonuna kadar salgın öncesindeki seviyeleri geçmesini öngördüklerini ifade ederken, "Yüksek enerji fiyatları, önümüzdeki aylarda satın alma gücünü azaltabilir. Enflasyon, öncelikle enerji fiyatlarındaki artış ile talepteki toparlanmanın arzı geçmesi nedeniyle yükseliyor. Enflasyonun yakın vadede daha da yükseleceğini ancak önümüzdeki yıl içinde düşüşe geçeceğini öngörüyoruz" dedi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) öncü verilerine göre, Alman ekonomisi bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre piyasa beklentisi altında yüzde 1,8'lik büyüme kaydetti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

ÜNLÜ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. UNLU: Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı, Şirket paylarının halka arzına ilişkin İzahnamede yer verilen büyüme hedeflerinden biri olan varant faaliyetleri ile ilgili olarak; Goldman Sachs International tarafından ihraç edilecek "aracı kuruluş varantlarının ve sertifikalarının halka arzı"na ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na 27.10.2021 tarihinde yapılan İhraççı Bilgi Dokümanı onayı başvurusu kapsamında, Şirket sermayesinin tamamına sahip olduğu bağlı ortaklıklarından Ünlü Menkul Değerler A.Ş. ile Goldman Sachs International arasında piyasa yapıcılığı için sözleşme imzalanmıştır.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. (THYAO):Covid-19 küresel salgınının etkileri devam etmekle birlikte, Ortaklığı Operasyonel verimliliği, performansı ve finansal göstergelerinin 2020 yılına göre olumlu yönde gelişmesi göz önüne alınarak; Yönetim Kurulu tarafından yapılan ikinci bir değerlendirme sonucunda çalışanların salgın süresince gösterdikleri fedakârlık ile performansa katkılarından dolayı 01.10.2021 tarihinden geçerli olmak üzere, mevcut ücretler baz alınarak kokpit personelinin iş/uçuş tazminatlarına %25, diğer yurt içi iş gruplarının iş/kıdem tazminatlarına %20 oranında artış yapılmasına karar verilmiştir.

MİGROS TİCARET A.Ş. (MGROS): Şirket 20 Ekim 2021 tarihli KAP açıklamasında, Rekabet Kurumu'nun COVID-19 salgını sürecinde perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturması kapsamında, 27 Ekim 2021 tarihindeki sözlü savunma toplantısına Şirketin de savunmasını yapmak üzere iştirak edeceği duyurulmuştu. Rekabet Kurumu'nun resmi internet sitesinde yayınlanan duyuruda ve Şirkete iletilen nihai karar bildiriminde, Rekabet Kurulu'nun 21-53/747-360 sayılı 28.10.2021 tarihli kararında özetle; Yeni Mağazacılık A.Ş., BİM Birleşik Mağazalar A.Ş., CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş., Şok Marketler Ticaret A.Ş., Savola Gıda ve Sanayi Ticaret A.Ş. ve Şirketin 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun'un ("Kanun") 4. maddesini ihlal ettiğine; Bu nedenle, Kanun'un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik"in 5. maddesinin birinci fıkrasının (a) bendi, ikinci fıkrası ve üçüncü fıkrasının (a) bendi ile 7. maddesinin birinci fıkrası hükümleri uyarınca 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %1,8'i oranında olmak üzere Migros Ticaret A.Ş.'ye 517.672.762,75-TL; idari para cezası verilmesine, gerekçeli kararın tebliğinden itibaren 60 gün içinde Ankara İdare Mahkemelerinde yargı yolu açık olmak üzere, karar verildiği belirtilmiştir.

BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SANAYİİ A.Ş. (BANVT): Rekabet Kurulu ("Kurul") tarafından perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki Şirketin de içerisinde bulunduğu 1 dernek, 29 teşebbüs hakkında fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak yürütülen soruşturma tamamlanmış olup Kurul, 28.10.2021 tarihli toplantısında 21-53/747-360 sayı ile aldığı nihai kararı uyarınca Şirket hakkında idari para cezası uygulanmasına yer olmadığına karar vermiştir.

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. (BIMAS): Rekabet Kurumu'nun COVID-19 salgını sürecinde perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik soruşturması kapsamında, 28.10.2021 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen kararında; Şirket de dahil olduğu beş zincir market ve bir tedarikçi şirket için "kartel" oluşturdukları iddiasıyla 4054 sayılı Kanun'un 4. maddesini ihlal ettikleri, Bu nedenle, Kanun'un 16. maddesinin üçüncü fıkrası ve "Rekabeti Sınırlayıcı Anlaşma, Uyumlu Eylem ve Kararlar ile Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Halinde Verilecek Para Cezalarına İlişkin Yönetmelik" uyarınca 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %1,8'i oranında olmak üzere BİM Birleşik Mağazalar A.Ş.'ye 958.129.194,39-TL; idari para cezası verildiği belirtilmiştir.

ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş. (SOKM): Zincir marketler ile tedarikçiler hakkında yürütülen 2020-3-019 Dosya No'lu soruşturma kapsamında 4054 sayılı Kanunu'nun 4.maddesinin ihlal edildiği gerekçesiyle Diğer Şirketlerin yanı sıra, Şirkete 384.369.037,15-TL tutarında idari para cezası verildiği Şirkete tebliğ edildiği belirtilmiştir.

CARREFOURSA CARREFOUR SABANCI TİCARET MERKEZİ A.Ş. (CRFSA): Rekabet Kurulu (Kurul)'nun 07.05.2020 tarih ve 20-23/298-M sayılı kararı uyarınca COVID-19 salgını sürecinde, perakende gıda ve temizlik ürünleri ticareti ile iştigal eden zincir marketler ile bunların tedarikçileri konumunda olan üretici ve toptancı seviyesindeki teşebbüslerin fiyatlama davranışlarının incelenmesine yönelik olarak açılan soruşturma neticesinde, Kurul'un 28.10.2021 tarih ve 21-53/747-360 sayılı kararı uyarınca; Şirketin 2020 mali yılı sonunda oluşan ve Kurul tarafından belirlenen yıllık gayri safi gelirlerinin takdiren %1,8'i oranında olmak üzere, Şirket hakkında 142.469.772,07 TL idari para cezası uygulanmasına karar verilmiştir.

Paylar Alım Satım Notları:

GLYHO: Centricus Holdings Malta Limited & Peter Rioda 27 Ekim 2021 tarihinde Global Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak brüt 1,75 TL fiyattan 31.800.000 adet payın Borsa İstanbul’da özel emir yöntemiyle satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Global Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27 Ekim 2021 tarihi itibariyle 5.77% sınırına ulaşmıştır.

NIBAS: ÖZIŞIK İNŞAAT VE ENERJİ A.Ş. 27/10/2021 - 27/10/2021 tarihinde NİĞBAŞ NİĞDE BETON SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,70 - 7,75 TL fiyat 460.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir.

DOKTA: ÇELİK HOLDİNG ANONİM ŞİRKETİ 27/10/2021 - 27/10/2021 tarihinde DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,00 - 30,00 TL fiyat aralığından 30.634 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 27/10/2021 tarihi itibariyle %95,0211 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: HAKAN ERTAÇ 27.10.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 11,00 TL fiyattan 3.475 Adet Satım işlemi gerçekleşmiştir. Bu işlemle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki paylar 27.10.2021 tarihi itibari ile % 11,66 sınırına düşmüştür.

QUAGR: 28.10.2021 tarihinde 11,22 TL ortalama fiyattan 25.000 adet pay geri alınmış ve Şirketin sahip olduğu QUAGR payları 3.795.662 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %1,582)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.( ANELE): Şirketin 400.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 200.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve %32,50 oranında olmak üzere 65.000.000 TL artışla 265.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 21.10.2021 tarih ve 54/1546 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahiplerinin yeni pay alma hakları kullandırılacak olup, ellerindeki payların %32,50'si oranında yeni pay alma hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 01.11.2021 ile 15.11.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanımında, 1,00 TL nominal değerli pay 1,00 TL'den satışa arz edilecektir.

NET HOLDİNG A.Ş. NTHOL: Şirket Yönetim Kurulu'nun 22.10.2021 tarihli kararları gereğince,563.875.937 TL olan çıkarılmış sermayemizin 144.452.127 TL azaltılarak 419.423.810 TL'na indirilmesine, Sermaye azaltımı süreci içerisinde, payların tamamı veya bir kısmı için nitelikli yatırımcılardan blok olarak gelebilecek olası alım taleplerinin değerlendirilmesine, uygun bulunan bir talep olursa talebin miktarına bağlı olarak geri alınan paylardan satış yapılarak payların elden çıkartılmasına, kısmi satış gerçekleşirse elde kalacak payların sermaye azaltımı yoluyla itfa edilmesi işlemine devam edilmesine ve Sermaye Piyasası Kurulu'ndan uygunluk görüşü alınmasına karar verilmiştir.

Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.