Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz…

15 Nisan 2022

Bugün, yurt içinde konut satışları ve bütçe dengesi verileri takip edilecek

Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz…

15.04.2022

Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.475,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 44,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,89 ve holding endeksi yüzde 0,14 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en çok kazandıran yüzde 2,51 ile spor, en çok gerileyen ise yüzde 0,93 ile madencilik oldu.

Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi, yüzde 0,47, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,62, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,72 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,57 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın dördüncü işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,33, S&P 500 endeksi yüzde 1,22 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,14 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde konut satışları ve bütçe dengesi verileri takip edilecek. Global piyasalarda ise ABD'de sanayi üretimi, kapasite kullanımı ve New York Fed imalat sanayi endeksi dataları yakından izlenecek. Gün içerisinde, ABD, Almanya, İngiltere ve Fransa başta olmak üzere dünyada birçok piyasa "Kutsal Cuma" tatili nedeniyle kapalı olacak. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü yüzde 0,61 değer kazancıyla 2.475,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 44,9 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu'nda düzenlenen ''Esnaf ve Sanatkarlar ile İftar Programı''nda yaptığı değerlendirmede; "İhracata dönük yatırımlara yerli makine kullanımı, kısmi yurt dışı finansmanı ve bölgesel teşviklere ilave olarak yıllık yüzde 9'a varan faiz oranıyla Türk lirası cinsinden uzun vadeli finansman imkanı getiriyoruz. Benzer bir uygulamayı turizm sektöründe de hayata geçirerek, döviz kazandırıcı hizmet veren firmalara yüzde 9'a kadar inen faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk lirası finansmanı sağlıyoruz. Proje finansmanı prensipleriyle harcama mukabili ve belge karşılığı kullandırılacak bu krediler için 100 milyar lirası ihracat, 50 milyar lirası turizm için olmak üzere toplamda 150 milyar liralık bir kaynak ayırdık. KOBİ'ler için 250 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 1,5 milyar lira limiti olan yüzde 9'a varan yıllık faiz oranı ve 2 yılı ödemesiz 3 ila 10 yıl arası vade ile kullandırılacak bu kredi paketinin sektörlerimize hayırlı olmasını diliyorum." dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (Kurul) planlı takvime göre gerçekleştirdiği Nisan Ayı toplantısı ardından yayımlanan basın duyurusunda, Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını % 14,00 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu verilerine göre; 2022 yılı Şubat sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2021 yılsonuna göre 1,3 milyar ABD doları azalarak 167,7 milyar ABD doları oldu. Vadeye göre incelendiğinde, 2021 yılsonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 1,4 milyar ABD doları azalarak 160,1 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 129 milyon ABD doları artarak 7,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleştiği gözlenmektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre; Merkez Bankası Rezervleri 08 Nisan sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya kıyasla % 0,87 artış ile 109,913 milyar dolara yükseldi. Rezervlerin alt kırılımına bakıldığında,08 Nisan sona eren işlem haftasında bir önceki haftaya göre Altın Rezervleri % 0,22 artış ile 42,195 milyar dolar ve Brüt Döviz Rezervleri % 1,29 artış ile 67,718 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt dışı yerleşikler 08 Nisan sona eren işlem haftasında Hisse Senetlerinde 245,2 milyon dolar alıcılı konumda yer alırken, DİBS’te (Kesin Alım) 38,7 milyon dolar satıcılı konumda yer aldılar.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), gerçekleştirdiği Nisan ayı toplantısı ardından yayımlanan karar metninde, banka piyasa beklentilerine paralel faiz oranlarında değişikliğe gitmedi. Banka, politika faizini sıfır, mevduat faizini yüzde eksi 0,50 ve marjinal fonlama faizini de yüzde 0,25 olarak korudu. Yayımlanan metinde, "ECB Yönetim Kurulu, son toplantısından beri gelen verilerin, Varlık Satın Alma Programı kapsamında net varlık alımlarının 3. çeyrekte tamamlanması gerektiği beklentisini güçlendirdiğine karar verdi." denildi. Düzenlenen basın toplantısında, başkan Lagarde faiz artışlarının ancak net varlık alım programları bittikten ‘bir süre sonra’ başlayacağını ifade etti. Başkan, bilanço küçültme konusunu konuşmak için ise erken olduğunu söyledi ve Euro Bölgesi’nin ABD’den farklı durumda olduğuna bir kez daha vurguladı. Başkan, enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler artarken, büyüme görünümüne ilişkin ise aşağı yönlü riskler yükseldi dedi.

New York Fed Başkanı John Williams yaptığı değerlendirmede; yüksek enflasyon ortamında 50 baz puan artışı olabileceğini belirterek "Bence bu makul bir seçenek. Politikayı nötr seviyelere çekmemiz gerekiyor" dedi.

ABD'de açıklanan Michigan Üniversitesi öncü Tüketici Güveni Nisan ayında 59,4'ten 65,7'ye yükseldi.

Çin Merkez Bankası (PBOC) gerçekleştirdiği toplantı ardından, 1 yıllık kredi referans faiz oranını piyasa beklentilerinin aksine değiştirmede ve yüzde 2,85 seviyesinde korudu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yaptığı değerlendirmede; Rusya-Ukrayna arasında yaşanan gelişmelerin ekonomik beklentileri zayıflattığını, küresel ekonomik görünümün "olağanüstü derecede belirsiz" olduğunu, yüksek enflasyonun ise birçok ülke için açık bir tehlike haline geldiğini ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

GESAN: 24/03/2022 tarihli Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılmış olunan bildirimde, şirketin, AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 24/03/2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022.MLZ.08 DOSYA NUMARALI ‘'10 KALEM DAĞITIM TRAFOSU ALIMI İŞİ'' ihalesine katıldığını ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olduğu bildirilmişti. AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. İhale Komisyonu, ihale kararının kesinleştiği ve işin şirket uhdesinde kaldığı bilgisini iletmiştir. İhale bedeli vergiler hariç 1.035.000,-USD'dir. (Birmilyonotuzbeşbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 15.111.000,-TL'dir.)

31/03/2022 tarihli Kamu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yapılmış olunan bildirimde, şirketin, AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. tarafından 31/03/2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022.MLZ.05 DOSYA NUMARALI ‘'13 KALEM HÜCRE VE MBK ALIMI İŞİ'' ihalesine katıldığını ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olduğu bildirilmişti. AKEDAŞ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. İhale Komisyonu, ihale kararının kesinleştiği ve işin şirket uhdesinde kaldığı bilgisini iletmiştir. İhale bedeli vergiler hariç 2.090.000,-USD'dir. (İkimilyondoksanbin, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 30.514.000,-TL'dir.)

EMKEL: Başta Türkiye olmak üzere Avustralya, Azerbaycan, Fransa, Guatemala, Güney Kore, Irak, Litvanya, Malezya, Mozambik, Portekiz, Tayland, Tayvan, Vietnam'dan Mart ayında alınan sipariş tutarı 17.465.583 TL olup, Mart ayı sonu itibariyle sipariş tutarı 93.554.084 TL'dir.

AKFGY: Son günlerde bazı basın yayın organları ve sosyal medya mecralarında haberleştirildiği şekliyle, iştirak Fıratcan İnşaat Ticaret ve Turizm A.Ş. çatısı altında hayata geçirilecek Söğütlüçeşme Projesi kapsamında bölgeye bir alışveriş merkezi (AVM) yapılacağı iddiaları ve bu haberlerde kullanılan eski projeye ait fotoğraflar gerçeği yansıtmamaktadır. Bu alana kesinlikle bir alışveriş merkezi (AVM) yapılmayacaktır. Söğütlüçeşme Tren İstasyonu'nu, seferler açısından ihtiyacı olan Yüksek Hızlı Tren Viyadüğü'nü sağlamanın yanı sıra açık hava kültür, sanat ve yiyecek-içecek merkezi haline getirmeyi planladığı projeye yönelik çalışmalar sürmektedir. Şirket proje ile ilgili olarak gelen talepler doğrultusunda farklı uluslararası işletme markaları ile imzaladığı gizlilik sözleşmeleri çerçevesinde potansiyel işbirliklerini görüşmeye devam etmektedir.

QUAGR:08.09.2021 tarihli özel durum açıklaması ve 30.09.2021 tarihli yönetim kurulu faaliyet raporunda belirtilen, dört yeni üretim hattı ve inşaatı için planlanan yatırım kapsamında, ikinci fırın ateşlenmiş olup, önümüzdeki haftalar içerisinde tam faaliyetine başlayacaktır. Yeni açılan ikinci fırın ile birlikte mevcut yıllık kapasitesi 26,0 milyon m²'ye yükselecektir. Yatırım süreçlerinin tamamlanması ve diğer hatları montaj süreçlerinin tamamlanıp devreye alınmasıyla, bilgilendirmeler ayrıca yapılacaktır.

MEGAP: Şirket yatırım hedefleri doğrultusunda üretmekte olduğu örme kumaşın nihai tüketiciye ulaşımı sürecinde kumaşın boya ve çeşitli işlemlere tabi tutulabilmesi için 2021 Şubat ayında kamuoyu ile paylaştığı boya ve apreleme tesisinin kurulum işlemleri tamamlanmıştır. Tesisi 14.04.2022 tarihi itibariyle faaliyete alınmıştır.

SAFKR: 25.03.2022 tarihinde açıklanmış olunan klima ve soğutucu imalatında kullanılan bazı metal aksamların firma bünyesinde üretilmesini teminen İzmir – Menemen/Emiralemli mevkiinde yapılacak yatırım kapsamında Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü'ne yaptığı yatırım teşvik belgesi başvurusu onaylamıştır. Yatırım, orta-yüksek teknoloji kapsamında olup, 4ncü bölge desteklerinden yararlanacaktır. SGK primi işveren hissesi 6 yıl, vergi indirimi kapsamında yatırıma katkı oranı %45, faiz desteği %4 olacaktır. Bunların dışında gümrük vergisi muafiyeti ve KDV istisnalarından faydalanılacaktır.

MANAS: 20 yıldan bu yana Itron Firmasının (https://www.itron.com) Türkiye'deki çözüm ortağı ve temsilcisi olan ve yaklaşık on yıldır da bazı su ve elektrik sayaçlarını teknoloji transferinin ardından Türkiye'de imal eden Şirket 07.2021 tarihinde SPK tarafından onaylanan izahnamede belirttildiği gibi; G4 Doğalgaz Sayacı Üretim Hattının, ITRON (ABD) Firmasından teknoloji transferi ile Manas tesislerine taşınması görüşmelerini bu güne kadar devam ettirmiş, 18.12.2021-20.12.2021 tarihleri arasında tesis, makine ve cihazları yurtdışında yerinde inceleyen teknik heyetin olumlu görüşü çerçevesinde; ITRON (ABD) Firması ile 14 04 2022 tarihinde teknoloji transferine ilişkin sözleşmeyi imzalamıştır. G4 Doğalgaz Sayacı Üretim Hattının, ITRON (ABD) Firmasından teknoloji transferi ve Manas tesislerine taşınması ile ilgili olarak ITRON firması ile görüşmeleri esnasında yatırım teşvik belgesi almak üzere 03.02.2022 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına başvuruda bulunulmuştur. Görüşmeler devam ederken teşvik belgesi başvurusu olumlu sonuçlanmış olup 02.03.2022 tarih ve 533876 sayılı teşvik belgesi Şirket tarafından alınmıştır. Yönetim Kurulu, sözleşme imzalanmaması halinde yatırımcıları yanlış bilgilendirme ve fiyat üzerinde yapay etki oluşabileceği risklerini dikkate alınarak teşvik belgesinin alındığı tarihte özel durum açıklamasının ertelenmesine ve sözleşme imzalanması durumunda sözleşme ve yatırım teşvik belgesine ilişkin özel durum açıklamalarının birlikte yapılmasına karar vermiştir. Söz konusu yatırımın toplam tutarı 46.446.646 TL'dır. Yatırımın % 43 ‘ü yabancı kaynakla %57 ise öz kaynaklarla finanse edilecektir. Söz konusu yatırımın tamamlanması ile birlikte mevcutta 25.000 adet/yıl olan kapasite 625.000 adet / yıl olarak gerçekleşecektir.

RALYH: Şirketin Bağlı Ortaklarından Ral Yapı Mühendislik A.Ş. ile Ankara İli Çankaya İlçesi Lodumlu (Beytepe Köyü) imarının 29335 Ada 1 Parselinde bulunan 10.795 m2 arsa üzerine Ticaret ve Ofis alanlarından oluşacak proje için Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesi imzalanmak üzere görüşmelere başlanmıştır.

DENGE: Metrobil Teknoloji A.Ş. ile Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. arasında, 5.Ana Bölgedeki (İstanbul Anadolu-2, İzmir-1, Manisa, Edirne) Hizmet Alımı Sözleşmesi imzalanmıştır. *İşin* yalnızca işçilik *tutarı* 87.500.000,00 TL(Seksenyedimilyonbeşyüzbin.Türk Lirası)'dır. *Sözleşmenin süresi,* 16.04.2022 tarihinden itibaren 35 (otuzbeş) aydır.*İşin konusu,* Kablo TV ve interaktif iletişim şebekelerinin surveyinin yapılması, projelendirilmesi, şebekenin kurulumu, ölçümü ve bakımlarının yapılması, hasar ve arızaların giderilmesi, şebekenin deplase edilmesi, şebekenin yenilenmesi ve değiştirilmesi ile bu şebeke üzerinden verilen servislerin kurulumunun, naklinin, iptalinin ve diğer işlemlerle birlikte Türksat'ın talebi halinde pazarlama faaliyetlerinin yapılması işidir.

PEKGY: 06.01.2022 tarihli KAP Açıklamamızda; "Şirket İngiltere'de Former County Library, Springfield, Maidstone, Kent, ME14 2LH adresinde bulunan 5.787 m2 arsanın imar şartı ile 4.3 Milyon GBP'a satın alınması ile ilgili olarak ilişkili taraflarından Peker Skyline Ltd. ile gayrimenkul alım sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu arsa ile ilgili İngiltere'de kurulu Kingstons (Guildford) Limited değerleme şirketi tarafından hazırlanan raporda arsanın mevcut durum değeri 3,9 Milyon GBP, imarın onaylanmasından sonraki değeri ise 4,75 Milyon GBP olarak belirlenmiştir. Söz konusu arsanın yatırımı, Şirket 2021 yılı içinde gerçekleştirdiği bedelli sermaye artırımına ilişkin hazırlanan "Sermaye Artırımından Sağlanacak Fonların Kullanım Yeri Raporu"nda belirtilen yatırımlardan biri olmayıp, söz konusu satın alma bedeli sermaye artışından sağlanan fondan karşılanmayacaktır. Denilmektedir.

GESAN: Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., TEİAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 14/04/2022 tarihinde gerçekleştirilen, 2022/220510 ihale kayıt numaralı ‘' 14-04-2022 TARİHLİ İTM.401 REFERANSLI 154 KV KIYIK (MUŞ) YAPIMI İŞİ'' için ihaleye girilmiş ve en avantajlı fiyat verilerek ihalede 1. olunmuştur. İhale baz bedeli 67.199.980,-TL'dir. (Altmışyedimilyonyüzdoksandokuzbindokuzyüzseksen Türk Lirası)

CMBTN: Merkezi İzmir İlinde, Kemalpaşa Caddesi N 19 Işıkkent - Bornova / İzmir adresinde bulunan ve İzmir Ticaret Sicil Müdürlüğünün Born-2537 sicil numarasında kayıtlı şirketimizin temel ve operasyonel faaliyetlerinin gerçekleştirileceği Horozgediği Mahallesi Sanayi Caddesi N 41/1 Aliağa / İzmir adresinde bir şube açılmasına ve Şube Unvanının "Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Aliağa Hazır Beton Şubesi" olmasına karar verilmiştir.

GESAN: Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., TOROSLAR EDAŞ tarafından 14/04/2022 tarihinde gerçekleştirilen ‘' HÜCRE & TRAFO MERKEZİ – MMMH – HAVALI ALIMI İŞİ '' için ihaleye girilmiş ve en avantajlı fiyat verilerek ihalede 1. olunmuştur. İhale bedeli 7.000.000,-USD'dir. (Yedimilyon, Amerikan Doları) (Güncel baz USD/TL kuru ile ihale bedeli 102.410.000,TL'dir.)

BSOKE: Söke OSB'nin genişleme alanı içerisinde kalan ve Söke OSB tarafından kamulaştırma şerhi konan ada ve parsel numaraları verilen Şirkete ait arsa ve arazi, üzerinde bulunan kamulaştırma şerhi ile birlikte, yapılan görüşme ve pazarlıklar neticesinde Söke OSB'de faaliyette bulunan Batı Kipaş Kağıt San. ve Tic. A.Ş. ile Qua Granite Hayal Yapı ve Ürünleri San. Tic. A.Ş. satılmış ve bedelleri tahsil edilmiştir.

NTGAZ: Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün 17 adet fabrika için açmış olduğu ihale kayıt numarası 2022/353687 olan Doğalgaz (LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) veya CNG (Sıkıştırılmış Doğal Gaz)) İhalesi için 14 Nisan 2022 tarihinde teklif verilmiş olup, şirket dâhil toplam 5 firmanın katıldığı ihalede 17 adet fabrika için en iyi teklifin şirket tarafından verildiği ihale komisyonunca katılımcılar huzurunda açıklanmıştır. İhale Sözleşmesi'nin imzalanması için, ihale mevzuatına göre, yasal itiraz süresinin geçmesini takiben Sözleşmeye Davet yazısının gelmesi beklenecektir. Süreç ile ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır. İhaleye konu 355.700.000 kWh enerji, 33.430.451,13 Sm3 olup, söz konusu miktar Şirketimiz 2021 yılı toplam satış hacminin %16,5'ine tekabül etmektedir. İhale konusu doğal gazın, geçmiş yıllarda olduğu gibi Mayıs 2022 tarihinden itibaren 2022 yılı sonuna kadar tüketilmesi beklenmektedir.

BIOEN:Şirketin bağlı ortaklığı Doğu Star Elektrik Üretim A.Ş'nin işletmecisi olduğu İnegöl Biyogaz Elektrik Üretim Tesisinin 2,800 MWe olan kurulu gücünün 4,242 MWe ye çıkarılması için Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından 14.04.2022 tarihinde kısmi kabul İşlemi gerçekleştirilmiştir. Halihazırda 2,8 MWe kurulu güç kapasitesinde olan tesisimiz, yapılan kabul işlemi neticesinde 4,242 MWe kurulu güç kapasitesine ulaşmıştır. Bu kapasite artışı ile birlikte, Şirketimizin toplam kurulu gücü 90.7MWe'ye ulaşmıştır.

INVES: Şirket Investco Holding A.Ş'nin 03.03.2022 tarihli özel durum açıklamasına konu, 1.000.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 200.000.000 Türk Lirası tutarında başlangıç sermayeli ve sermayesinin tamamının şirket Investco Holding A.Ş.'ye ait olduğu Rem Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Anonim Şirketi'nin kuruluşu için gerekli izinlerin alınması amacıyla 07.03.2022 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'na yaptığı başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 14.04.2022 tarihli toplantısında olumlu karşılanmıştır.

Paylar Alım Satım Notları:

PSDTC: MİNEREKS DİS TİC A.S 13/04/2022 - 13/04/2022 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,52 - 28,76 TL fiyat aralığından 600 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/04/2022 tarihi itibariyle %14,17 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 13/04/2022 - 13/04/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,70 - 15,86 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/04/2022 tarihi itibariyle %0,505 sınırına ulaşmıştır.

NTGAZ: HASAN TAHSİN TURAN 13/04/2022 - 13/04/2022 tarihinde NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 7,25 - 7,34 TL fiyat aralığından 248.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte NATURELGAZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 13/04/2022 tarihi itibariyle %0,45913 sınırına ulaşmıştır.

DGNMO: DOĞANLAR YATIRIM HOLDİNG A.Ş. 13.04.2022 tarihinde Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi payları ile ilgili olarak 2,28 TL fiyatından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Doğanlar Mobilya Grubu İmalat Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi sermayesindeki payları/oy hakları 13.04.2022 tarihi itibariyle %10,93 sınırına ulaşmıştır.

ALMAD: MEHMED NUREDDİN ÇEVİK 14/04/2022 - 14/04/2022 tarihinde ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,13 - 2,13 TL fiyat aralığından 2.777.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 14/04/2022 tarihi itibariyle %20,10 sınırına ulaşmıştır.

AVGYO: METRO AVRASYA INVESTMENT GEORGİA A.Ş. 13.04.2022 tarihinde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3.27 TL - 3,58 TL fiyat aralığından 1.759.044,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 421.892,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 13.04.2022 tarihi itibariyle % 34,23 olmuştur.

BOBET: 14.04.2022 tarihinde 4,47 TL-4,50 TL fiyat aralığından (ortalama 4,4833 TL) 222.800 adet pay geri alımı gerçekleştirilmiş olup Şirketin sahip olduğu BOBET payları 2.521.491 adete ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları :

Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Kimteks Poliüretan Sanayi ve Ticaret A.Ş .’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 14/04/2022 tarihli ve 2022/18 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 110.000.000TL olan sermayesinin 121.550.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 11.550.000 TL pay ile Mevcut ortaklardan Yuda Leon Mizrahi’ye ait 9.835.410 TL, Etel Sason’a ait 2.993.055 TL, Salvo Özsarfati’ye ait 2.145.000 TL, İsak İzi Mizrahi’ye ait 2.312.310 TL, Beti Mizrahi’ye ait 2.312.310 TL, İnnovis Ticaret ve Danışmanlık A.Ş.’ye ait 1.608.750 TL, Yener Rakıcıoğlu’na ait 214.500 TL ve Murat Kuzkan’a ait 28.665 TL nominal değerli B grubu paylar da halka arza konu edilecektir. Fazla talep gelmesi halinde Yuda Leon Mizrahi’nin sahip olduğu 2.269.710 TL, Etel Sason’un sahip olduğu 690.705 TL, Salvo Özsarfati’nin sahip olduğu 495.000 TL, İsak İzi Mizrahi’nin sahip olduğu 533.610 TL, Beti Mizrahi’nin sahip olduğu 533.610 TL, İnnovis Ticaret ve Danışmanlık A.Ş.’nin sahip olduğu 371.250 TL, Yener Rakıcıoğlu’nun sahip olduğu 49.500 TL ve Murat Kuzkan’ın sahip olduğu 6.615 TL nominal değerli B grubu payların ek satışı gerçekleştirilebilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 29,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), BMS Birleşik Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş. .’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 14/04/2022 tarihli ve 2022/18 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 30.000.000 TL olan sermayesinin 36.525.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 6.525.000 TL pay ile Mevcut ortaklardan Ahmet Rauf MOLLAOĞLU’na ait 1.450.000 TL, Ali ZONTUR’a ait 1.450.000 TL ve Mustafa ZONTUR’a ait 1.450.000 TL nominal değerli B grubu paylar halka arza konu edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 17,5 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

İmaş Makine SanayiA.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İmaş Makine Sanayi A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. SPK yayımladığı 14/04/2022 tarihli ve 2022/18 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket’in 30.000.000 TL olan sermayesinin 37.000.000 TL’ye bedelli artırımında oluşan 7.000.000 TL pay ile Mevcut ortaklardan İttifak Holding A.Ş.’ye ait 7.000.000 TL nominal değerli paylar halka arza konu edilecektir. 1 TL nominal değerli paylar 15,00 TL sabit fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş..’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 14/04/2022 tarihli ve 2022/18 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 1.150.000.000TL bedelli sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 1.350.000.000TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 2.500.000.000 TL’ye yükselecek. Satış türü "Halka Arz” olarak belirlendi.

Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş.(YYAPI) : Yeşil Yapı Endüstrisi A.Ş. (Şirket)’nin, 500.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içinde 232.707.815 TL olan çıkarılmış sermayesinin, mevcut ortakların yeni pay alma hakları tamamen kısıtlanmak suretiyle, Borsa İstanbul A.Ş.’nin (Borsa) Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü (Prosedür) çerçevesinde belirlenecek (baz fiyattan ve nominal değerden aşağı olmamak üzere) pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle 105.904.193 TL satış bedeli karşılığı nominal tutarda artırılması nedeniyle ihraç edilecek ve tahsisli olarak Şirket ortağı Kamil Engin YEŞİL’e satılacak paylara ilişkin ihraç belgesinin Kurulumuzca onaylanması talebinin, Payların satış fiyatının, nominal değerden aşağı olmamak üzere Şirket tarafından Prosedür çerçevesinde Borsa’ya yapılacak başvuru sonucu hesaplanacak pay satış fiyatı esas alınmak suretiyle, ihraç edilecek payların nominal tutarının tespit edilmesi ve ihraç belgesinin nominal tutar ve fiyat bilgisini içerecek şekilde düzeltilmesi, İhraç edilecek payların Kamil Engin YEŞİL’in Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. nezdindeki hesaplarına geçtiği tarihten itibaren 1 (bir) yıl süreyle Borsa’da satılması ve Borsa’da satılmasının ve Borsada satılması sonucunu doğuracak işlemlerde bulunulmasının kısıtlanması şartlarıyla olumlu karşılanmasına karar verilmiştir.

Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.(OZKGY): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Özak Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin pay ihracını onayladı. SPK yayımladığı 14/04/2022 tarihli ve 2022/18 sayılı haftalık bülteninde yer alan karara göre; Şirket 364.000.000 TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 364.000.000TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 728.000.000 TL’ye yükselecek.

MEGAP: Şirket esas sözleşmesinin 6. Maddesi ile kayıtlı sermaye sistemi içerisinde Yönetim Kurulu'nun sermaye artırım kararı alma yetkisine istinaden Şirketin tamamı nakden ödenmiş olan 49.441.217-TL çıkarılmış sermayesinin %203,3905901 oranında 7.701.689,24-TL nominal değerde nama yazılı imtiyazlı A grubu ve 92.857.093,76-TL nominal değerde hamiline yazılı imtiyazsız B Grubu paylar olmak üzere toplam 100.558.783-TL artırılarak 150.000.000-TL ye çıkarılmasına, artırılan sermayenin tamamının özkaynaklar kalemi içerisinde paylara ilişkin primler ve geçmiş yıl karlarından karşılanmasına ve bedelsiz sermaye artırımı nedeniyle ihraç edilecek paylara ilişkin ihraç belgesinin onayı için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına katılanların oy birliği ile karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MMCAS.E payları 15/04/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 13/05/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecektir. Emir paketi tedbiri, "piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması", "emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması" ve "emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması" uygulamalarını kapsamaktadır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı ile brüt takas tedbirleri) emir paketi tedbirlerinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, SPK Haftalık Bülten, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.