Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz

18 Haziran 2021

Global piyasalarda Almanya ÜFE ve Euro Bölgesi Cari Denge dataları yakından izlenecek.

Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz


Haftayı Zayıf Veri Akışı İle Tamamlıyoruz
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (Kurul) planlı takvime göre gerçekleştirdiği Haziran Ayı toplantısı ardından yayımlanan basın duyurusunda, Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 19,0 düzeyinde sabit tutulmasına karar verdi. Piyasa beklentilerine paralel şekilde politika faizi sabit tutulurken, karar metninde mevcut sıkı duruşun kararlılıkla sürdürüleceği ifadeleri yer aldığı görüldü. Basın duyurusu ardından, TL varlık fiyatlamalarında kısa süreli oynaklığın arttığı izlendi.
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü, % 1,20 değer kaybederek günü 1.414 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 2,44 ve holding endeksi % 1,35 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 1,83 ile turizm, en çok kaybettiren ise % 2,91 ile madencilik olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın dördüncü işlem gününü karışık seyirle kapandı. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,11 ve Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,21 değer kazandı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,44 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,21 değer kaybetti.
ABD borsası karışık seyirle kapandı. Kapanışta, Dow Jones endeksi % 0,62 ve S&P 500 endeksi % 0,04   gerilerken, Nasdaq endeksi ise % 0,87 değer kazandı. 
Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda Almanya ÜFE ve Euro Bölgesi Cari Denge dataları yakından izlenecek. Ayrıca, Avrupa Maliye Bakanları toplantısını ve gelebilecek açıklamalar takibimizde olacak.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık seyrin devam ettiği izleniyor.


Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın dördüncü işlem gününü % 1,20 değer kaybederek günü 1.414 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı değerlendirmede; "Türkiye olarak gerek F-35 gerekse S-400 konusunda farklı bir adım atmamızı beklemeyin, dedim. Çünkü biz F-35'te üzerimize düşeni yaptık" dedi.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Özel Sektörün Yurt Dışından Sağladığı Kredi Borcu Nisan 2021 verilerine göre, Nisan sonu itibarıyla, özel sektörün yurt dışından sağladığı toplam kredi borcu, 2020 yıl sonuna göre 2,2 milyar ABD doları azalarak 171,5 milyar ABD doları olmuştur. Vadeye göre incelendiğinde, 2020 yıl sonuna göre, uzun vadeli kredi borcunun 2,1 milyar ABD doları azalarak 161,9 milyar ABD doları; kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 161 milyon ABD doları azalarak 9,6 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Menkul Kıymet İstatistikleri verilerine göre; Yurt Dışında Yerleşik Kişilerin Portföyündeki Hisse Senedi ve İç Borçlanma Senetleri net değişim rakamlarına bakıldığında, 11 Haziran sona eren işlem haftasında yurtdışı yerleşikler hisse senedinde 33,5 milyon dolar ve DİBS’te 80,3 milyon dolar alıcılı konumda oldukları görüldü. 
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Haftalık Para ve Banka İstatistikleri verilerine göre, Merkez Bankası Rezervleri 11 Haziran sona eren işlem haftasında % 1,26 artış ile 94,867 milyar dolara yükseldi. İlgili dönemde, Altın rezervleri 43,153 milyar dolar ve Brüt Döviz rezervleri ise 51,713 milyar dolar olarak gerçekleşti. 
•Euro Bölgesi’nde açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi Mayıs’ta beklentilere paralel olarak yüzde 2 düzeyinde artış gösterdi. 
•Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane "Acil Pandemi Varlık Alım Programı (PEPP) için sabit hacim gibi bir yaklaşımları olmadığını ifade etti.
•ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ABD Başkanı Joe Biden ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın pazartesi günü NATO Zirvesi'nde yaptıkları görüşmede, ABD'nin Afganistan'dan çekilmesi sonrasında Kabil havaalanının güvenliğinin sağlanmasında Türkiye'nin öncü rol üstlenmesi konusunda anlaştıklarını ifade etti. 
•Japonya Merkez Bankası (BOJ) gerçekleştirdiği toplantı ardından yayımlanan notta, bankanın piyasa beklentilerine paralel politika faiz oranında değişikliğe gitmediği ve faiz oranını %-0,1 olarak korudu. Japonya Merkez Bankası Kovid-19 destek programını Eylül 2021’in ilerisine uzattı.


Gün içi veri takvimi

Image title

Ekonomi Takvimi 

SaatÜlkeVeriBeklentiÖnceki
09:00İngilterePerakende Satışlar (Yıllık)(Mayıs)29,00%42,40%
BelirsizJaponya BoJ Basın Toplantısı  
11:00Euro BölgesiCari Denge (Nisan) 17,8B


Şirket Notları: 

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirketin projelerinden İstanbul Kartal Esentepe 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 1. Oturumu 30.06.2021 Çarşamba günü saat 11:00'da yapılacaktır.
TURK İLAÇ VE SERUM SANAYİ A.Ş. (TRILC): Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen hemodiyaliz solüsyonu ihalesi Turk İlaç ve Serum Sanayi A.Ş. Markası olan Diadol ile uhdemizde kalmış.
TF VARLIK KİRALAMA A.Ş. (TFNVK): Şirket yurtiçinde farklı tertip, vade ve türlerde halka arz edilerek veya halka arz edilmeksizin 15.000.000.000 TL ihraç tavanı içinde kira sertifikası ihraç edilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)'ya yaptığı başvurunun SPK'nın 21.01.2021 tarih ve 4/90 sayılı kararı ile onaylandığı ilgide belirtilen özel durum açıklamalarımızla kamuya duyurulmuştu. Bu ihraç tavanı kapsamında, şirket tarafından, Türkiye Finans Katılım Bankası A.Ş.'nin fon kullanıcısı olarak yer alacağı, yurtiçi piyasada, halka arz edilmeksizin nitelikli yatırımcılara satılmak üzere, 700.000.000.- Türk Lirası tutarındaki 63 gün vadeli, yönetim sözleşmesine dayalı kira sertifikaları ihracına ilişkin tertip ihraç belgesi başvurusu, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanmıştır.
DİTAŞ DOĞAN YEDEK PARÇA İMALAT VE TEKNİK A.Ş. (DITAS):  16 Haziran 2021 tarihli "Bağlı ortaklığın kapatılması" başlıklı özel durum açıklamasına istinaden, Şirket daha önce konsolide olarak açıkladığı finansal raporlarını, 30 Haziran 2021 (dahil) tarihinden itibaren solo olarak açıklayacaktır.
PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirket ortaklarından Sn. Hasan Peker Şirketin bedelli sermaye artırım süreci kapsamında, 7.600.000 TL'lik rüçhan haklarını kullandığını bildirilmiştir.Şirket ortaklarımızdan Sn. Ayşegül Peker Şirketin bedelli sermaye artırım sürecinde, rüçhan haklarını kullanmaya başladığını ve bu kapsamda 11.266.932,92 TL'lik rüçhan haklarını kullandığını bildirilmiştir.
HUB GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (HUBVC):  15.06.2021 tarihli aşağıdaki açıklama kapsamında iştirakleri Workiom'a 80.000 ABD Doları ödeme yapılmıştır."30.04.2021 tarihli KAP açıklamasında özetle; İştirakleri Workiom Teknoloji A.Ş.'ne  ("Workiom") 20.000 ABD Doları tutarında borç verildiği ve bu borç karşılığında,  Workiom tarafından yapılması planlanan emisyon primli sermaye artışına, Şirketin talebi halinde katılma hakkına sahip olacağı açıklanmış idi. Workiom ile yapılan 16.10.2020 tarihli Hisse Edinim Hakları, Yatırım ve Hissedarlar Sözleşmesi'nde yer alan 100.000 ABD Doları ek yatırım opsiyonunun kullanılmasına karar verilmiş olup, daha önce Workiom'a verilen 20.000 ABD Dolarına ilaveten 80.000 ABD Doları daha sermaye avansı olarak ödenecek olup, işbu toplam 100.000 ABD Doları karşılığı olarak, Workiom'un yapılması planlanan genel kurulunda yapılacak sermaye artışı ile Workiom'daki mevcut payları %5'den %10'a çıkacaktır. Workiom'un genel kurulunun yapılması ve sermaye artışının kesinlik kazanmasına dair gelişmeler ayrıca duyurulacaktır."
ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE):  Şirket tarafından Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Gemlik Kampüs Projesi Su İşleme Tesisi, Arıtma Tesisi, Giriş Merkezi ve 3 adet Nizamiye Binası elektrik işlerinin yapılmasına yönelik 11.500.000 Türk Lirası tutarındaki teklifimiz proje işvereni Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş. tarafından uygun bulunmuş olup, sözleşme görüşmelerine başlanacağı bildirilmiştir. Projenin 2022 yılının ilk çeyreğinde tamamlanması planlanmaktadır.
ANADOLU HAYAT EMEKLİLİK A.Ş. (ANHYT): Şirketin 01.01.2021-31.05.2021 dönemine ait brüt prim üretimi, hayat dalı 606.917.961,92.-TL, hayat dışı 909.643,92.-TL olmak üzere toplam 607.827.605,84.-TL olarak gerçekleşmiştir.
TEKFEN HOLDİNG A.Ş. (TKFEN): Bağlı ortaklıklarından GATE İnşaat'ın (%100 Tekfen İnşaat ortaklığı)  %50 pay sahibi olduğu İstek Construction LLP şirketi Kazakistan'da NCOC (North Caspian Operation Company N.V.)  firması ile, mevcut tesislerde tadilat-inşaat hizmetleri sağlanmasına yönelik 5 yıl süreli bir çerçeve sözleşmesi imzalamıştır. Sözleşme süresi boyunca işveren idare tarafından verilecek iş emirlerine göre,  devam eden güncel iş miktarları üçer aylık faaliyet raporlarda paylaşılacaktır.
İŞBİR HOLDİNG A.Ş. (ISBIR): Söz konusu başvuruya ilişkin süreç devam etmekle beraber, İşbir Sentetik Dokuma Sanayi A.Ş. ve halka arz sürecinde yetkilendirilen aracı kurum Garanti Yatırım Menkul Kıymetler A.Ş nezdinde gerçekleştirilen değerlendirmeler neticesinde, hedeflenen halka arzın, piyasa koşullarının halka arz için daha uygun olduğu bir dönemde gerçekleştirmesi amacıyla ertelenmesine karar verilmiştir.
ACISELSAN ACIPAYAM SELÜLOZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ACSEL): Şirket kar dağıtım politikası kapsamında, KAP’ta sunulan kar dağıtım tablosuna uygun şekilde, şirket çıkarılmış sermayenin %9,00'i oranında toplam 964.953 TL (brüt) nakit kar payı dağıtılması hususunun genel kurul onayına sunulmasına karar verilmiştir.
DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş. (DOAS): Distribütörlüğünü sürdürmekte olan şirket, Seat marka araçların ve yedek parçaların Türkiye'de dağıtım, satış ve pazarlanmasına ilişkin Seat SA ile Şirket arasında akdedilmiş İthalatçılık Sözleşmesi; Seat SA'nın yeni teknolojiler ve ileri dijitalleşme temelli başlattığı küresel değişim ve gelişim stratejisinin uzantısı olarak süresiz şekilde yenilenmiştir.
VERUSATURK GİRİŞİM SERMAYESİ YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (VERTU): Şirket kar dağıtım politikası kapsamında,  KAP’ta sunulan kar dağıtım tablosuna uygun şekilde, şirket çıkarılmış sermayenin %5,00'u oranında toplam 2.600.000 TL (brüt = net) nakit kar payı dağıtılması hususunun genel kurul onayına sunulmasına karar verilmiştir.
ORGE ENERJİ ELEKTRİK TAAHHÜT A.Ş. (ORGE): Şirket devam eden işleri arasında yer alan Dudullu-Bostancı Metro Projesi'nde, Scada kapsamındaki elektrik işlerine ilişkin 461.000 Euro+KDV tutarındaki teklifimizin kabul edildiği İşveren Elmak Kontrol Sistemleri San. ve Tic. A.Ş. tarafından Şirkete bildirilmiştir. İşveren ile sözleşme görüşmelerine başlanmıştır.  İşin Haziran 2022'de bitirilmesi planlanmaktadır.
TRABZONSPOR SPORTİF YATIRIM VE FUTBOL İŞLETMECİLİĞİ TİCARET A.Ş. (TSPOR): Şirket ile serbest statüde yer alan profesyonel futbolcu Bangaly Fode Koita arasında 3 (Üç) yıllık anlaşma sağlamıştır. Yapılan anlaşmaya göre futbolcuya;2021-2022 futbol sezonu için 1.100.000.-Eur garanti ücret,2022-2023 futbol sezonu için 1.150.000.-Eur garanti ücret,2023-2024 futbol sezonu için 1.200.000.-Eur garanti ücret ödenecektir. Ayrıca, futbolcuya her bir sezon için 333.000.-EUR imza ücreti ödenecektir. Menajerlik hizmet bedeli olarak, futbolcu ile olan sözleşmenin devam etmesi şartına bağlı olarak, futbolcuya ödenecek yıllık garanti ücretin %7'si ödenecektir.
Paylar Alım Satım Notları;
BASGZ: TORUNLAR ENERJİ SANAYİ VE TİC.A.Ş 16.06.2021 tarihinde Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin payları ile ilgili olarak 9,72. TL fiyattan 33.424.226 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin sermayesindeki paylar/oy hakları 16.06.2021 tarihi itibariyle % 79,77 sınırına ulaşmıştır. Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin pay halka arzına ilişkin İzahname’nin 27.3.c maddesi ile Şirket, Pay Tebliği’nin 8’inci maddesinin emredici hükmü uyarınca; halka arz edilen payların borsada işlem görmesinden itibaren bir yıl süreyle, Şirket’te sahip olduğu payları, halka arz fiyatının altındaki bir fiyattan borsada satmayacağı, söz konusu payların halka arz fiyatının altında borsada satılması sonucunu doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutulmayacağı ve borsa dışında yapılacak satışlarda da satışa konu payları alanların bu sınırlamaya tabi olacağı ve satmama taahhüdü ile ilgili olarak SPKn, SPK’nın İzahname ve İhraç Belgesi Tebliği, Pay Tebliği ve Satış Tebliği ile diğer ilgili sermaye piyasası mevzuatında bulunan ilgili hükümlere uygun olarak hareket edeceğini taahhüt etmiştir.
BAYRK: TURGUT BAYRAK 16/06/2021 - 16/06/2021 tarihinde BAYRAK EBT TABAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,72 - 9,72 TL fiyat aralığından 787.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BAYRAK EBT TABAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/06/2021 tarihi itibariyle %43,52 sınırına ulaşmıştır.
ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 16/06/2021 - 16/06/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,63 - 8,67 TL fiyat aralığından 141.616 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/06/2021 tarihi itibariyle %0,270 sınırına ulaşmıştır.
TKURU: HÜSEYİN AVNİ METİNKALE 16/06/2021 - 16/06/2021 tarihinde TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 115,1 - 115,1 TL fiyat aralığından 2.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/06/2021 tarihi itibariyle %59,04 sınırına ulaşmıştır.
OZBAL: ERCİYAS HOLDİNG A.Ş. 16/06/2021 tarihinde Özbal Çelik Bom San. Tic. ve Taah, A.Ş, payları ile ilgili olarak 19.400.000-TL nominal adet payın borsa dışı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Özbal Çelik Boru San. Tic. ve Taah. A.Ş. sermayesindeki payları/oyhakları16/06/2021 tarihi itibariyle% 10,20 oranına ulaşmıştır.
ARSAN: ALİŞAN ARIKAN 16/06/2021 - 16/06/2021 tarihinde ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,72 - 4,74 TL fiyat aralığından 90.000TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ARSAN TEKSTİL TİCARET VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 16/06/2021 tarihi itibariyle %6,58 sınırına ulaşmıştır.
MTRKS: REYHA GÜLERMAN 17/06/2021 - 17/06/2021 tarihinde MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 33,48 - 33,76 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MATRİKS BİLGİ DAĞITIM HİZMETLERİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/06/2021 tarihi itibariyle %8,3503 sınırına ulaşmıştır.
INFO: İDEAL DATA FİNANSAL TEKNOLOJİLER ANONİM ŞİRKETİ 17/06/2021 - 17/06/2021 tarihinde İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. payları ile ilgili olarak 6,17 - 6,19 TL fiyat aralığından 15.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 17/06/2021 tarihi itibariyle %0,257139 sınırına ulaşmıştır.
Sermaye Artırım Notları;
Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 17/06/2021 tarihli ve 2021/30 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre SPK, Meditera Tıbbi Malzeme Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin halka arz başvurusunu onayladı. Şirket’in 27 milyon TL olan mevcut sermayesinin 34 milyon TL’ye bedelli artırılması sırasında oluşan 7 milyon TL pay halka arz edilecek. Halka arzda satış fiyatı 28 TL olarak belirlendi. 
ARENA BİLGİSAYAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( ARENA): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Arena Bilgisayar’ın pay ihracını onayladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 17/06/2021 tarihli ve 2021/30 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, şirket 68 milyon TL iç kaynaklardan karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 32 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 100 milyon TL’ye yükselecek.
İNFO YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş.( INFO): Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), İnfo Yatırım Menkul Değerler’in pay ihracını onayladı. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yayımladığı 17/06/2021 tarihli ve 2021/30 sayılı bülteninde yer alan bilgilere göre, şirket 38.1 milyon TL kar payından karşılanmak üzere bedelsiz sermaye artırımına gidecek. Şirket’in 100 milyon TL olan mevcut sermayesi artırım sonrasında 138,1 milyon TL’ye ulaşacak. 


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları;

BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Yatırımcı Bazında Tedbir Uygulanması)

Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Tureks Turizm Taşımacılık A.Ş. (TUREX.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde  belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 18/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 16/07/2021'dir.
 
BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Yeşil Yatırım Holding A.Ş. (YESIL.E) payında 18/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut "Açığa Satış Yasağına" ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ve "Brüt Takas" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 19/07/2021'dir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: ( Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)
Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında YAPRK.E paylarında 18/06/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 02/07/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar;

 


Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet


Risk Uyarısı: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.
Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan kurum çalışanları ve INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.