Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

28 Mart 2022

Bugün, yurt içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Kabine toplantısının gerçekleştirilmesi bekleniliyor

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

28.03.2022

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,03 değer kaybederek 2.175,51 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,86, holding endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,32 ile turizm, en çok gerileyen ise yüzde 1,33 ile sigorta olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü Fransa hariç yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,21, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,22 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,64 değer kazanırken Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,03 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta, Dow Jones endeksi, yüzde 0,44 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,51 değer kazanırken Nasdaq endeksi yüzde 0,16 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Kabine toplantısının gerçekleştirilmesi bekleniliyor. Global piyasalarda, İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Bailey’in açıklamaları ve ABD’de açıklanacak olan Dallas Fed İmalat Endeksi verisi yakından takip edilecek. Gün içerisinde, Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gelişmeler/haber akışları piyasaların odağında olmaya devam edecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak zayıf seyrin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,03 değer kaybederek 2.175,51 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 23,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı verilerine göre; 2022 yılı Mart ayında İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,7 puan artarak yüzde 77,3 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı, bir önceki aya göre 1,0 puan artarak yüzde 78,2 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi verilerine göre; 2022 yılı Mart ayında Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) bir önceki aya göre 1,3 puan azalarak 108,5 seviyesinde gerçekleşti. Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi bir önceki aya göre 1,7 puan azalarak 108,2 seviyesinde gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Hizmet, Perakende Ticaret ve İnşaat Güven Endeksleri, Mart 2022 verilerine göre; Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mart ayında bir önceki aya göre; hizmet sektöründe %6,2, perakende ticaret sektöründe %3,1 ve inşaat sektöründe %2,0 azaldı.

Almanya’da açıklanan IFO iş dünyası güven endeksi Mart ayında piyasa beklentisi altında 85,1 olarak gerçekleşti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı değerlendirmede; ABD ekonomisinde zayıflama işareti görmediğini, istihdam piyasasının da güçlü olduğunu belirterek “Tüketici Güveni güçlü ve vergi gelirleri de artıyor” dedi.

ABD’de açıklanan Askıdaki Konut Satışları verisi Şubat ayında bir önceki aya göre % 4,1 düşüş gösterdi.

ABD’de açıklanan Michigan Tüketici Güveni verisi Mart ayında piyasa beklentisi altında 59,4 düzeyinde gerçekleşti.

ABD'nin İran Özel Temsilcisi Robert Malley yaptığı değerlendirmede; Viyana’da gerçekleştirilen nükleer görüşmelerde yakın zamanda başarıyla sonuçlanacağından emin olmadığını ifade etti.

Japonya Merkez Bankası yaptığı açıklamada; tahvil getirilerini kontrol altına alabilmek için Şubat ayından bu yana ikinci kez tahvil piyasasına müdahale ederek 10 yıllık tahvillerde limitsiz alım yapacağını ifade etti.

New York Fed Başkanı John Williams yaptığı değerlendirmede; ekonomik koşullar gerektirdiği durumunda Fed'in faizi 50 baz puan artırmasına da açık olduğunu ifade etti.

Borsa İstanbul A.Ş. Duyurusuna göre; BIST 50 Endeksinde yer alan paylarda 24/02/2022 ile 25/03/2022 tarihleri arasında uygulanan açığa satış işlemlerinde yukarı adım kuralının 28/03/2022 tarihli seansta da uygulanmasına karar verilmiştir.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payların Borsa Birincil Piyasada Halka Arzı

LDR Turizm A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek 17.000.000 TL nominal değerli payları (fazla talep gelmesi halinde 3.400.000 TL nominal değerli paylar ek satışa konu olabilecektir), Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 18,65 TL fiyatla 29-30/03/2022 tarihlerinde Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, LIDER.HE (ikincil piyasada işlem kodu LIDER.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. LIDER.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 380.460.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir. Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından ikincil piyasada işlem görebilecektir.

AYEN ENERJİ A.Ş. (AYEN): Şirket Yönetim Kurulunun 24.03.2022 tarihinde yapılan toplantısında; Şirket %100 oranında bağlı ortaklığı olacak şekilde, Arnavutlukta Aranavutluk Yasalarına göre 5.000.000 ALL kuruluş sermayeli, AYEN RENEWABLE ENERGY SHA adında yeni bir şirketin kurulmasına karar verilmiştir. Şirketin faaliyet konusu; Güneş ve Rüzgar gibi yenilenebilir enerjinin üretiminin danışmanlığı ve kullanımı sağlayan enerji santralleri veya tesislerin, tasarımı, finansmanı, inşaatı, işletmeye alınmasını, yönetimi, bakımı yapmak. Elektrik üretimi ve tüm bileşenleri için fotovoltaik ve rüzgar santrallerinin veya tesislerin gerçekleştirilmesi. Elektrik Enerjisi tedariki, aktarılması, dağıtılması, ithal ve ihraç edilmesi, elektrik enerjisinin yurt içinde ve yurt dışında toptan veya perakende olarak satışı ve pazarlanmasıdır.

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket, Slovenya menşeili TAB firmasının, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti'ndeki iştiraki TAB MAK firması ile Stip şehrinin yakınlarında, ‘'Anahtar Teslim Güneş Enerjisi Santrali Yapımı İşi'' için anlaşmaya varmıştır. Anlaşma tutarı 3.448.500,-EURO' dur. (Üçmilyondörtyüzkırksekizbinbeşyüz, Euro) (Güncel baz Euro/TL kuru ile sipariş bedeli 56.210.550,-TL'dir.)

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (GESAN): Şirket %70 bağlı ortaklığı Europower Enerji ve Otomasyon Tek. San. Tic. A.Ş., Türkiye Elektrik İletim A.Ş. Genel Müdürlüğü tarafından 25/03/2022 tarihinde gerçekleştirilen 2022/129196 ihale kayıt numaralı ‘' İTM.396 REFERANSLI 154 KV MERSİN-1 GİS TM YAPIMI İŞİ'' ihalesine katılmış ve en avantajlı fiyatı vererek, ihalede 1. olmuştur. İhalede teklif edilen toplam bedel 102.313.218,- TL'dir. (Yüzikimilyonüçyüzonüçbinikiyüzonsekiz, Türk Lirası)

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(ALMAD): Şirket satışını yapmış olduğu taşınmazlara ilişkin satış bedelinin, 2.000.000 TL'lik peşin ödenecek kısmı şirkete ödenmiş olup, taşınmazların Malkara tapu müdürlüğü nezdinde devir işlemleri tamamlanmıştır.

SAFKAR EGE SOĞUTMACILIK KLİMA SOĞUK HAVA TESİSLERİ İHRACAT İTHALAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (SAFKR): Klima ve soğutucu imalatında kullanılan bazı metal aksamların firma bünyesinde üretilmesini teminen İzmir – Menemen/Emiralemli mevkiinde, 26 kişiye ilave istihdam sağlayacağı öngörülen, maliyeti 65.877.980 TL tutarında tahmin edilen bina, makine ve techizat yatırımlarının yapılmasına, bölgesel teşvik uygulamalarında sağlanan başta istihdam desteği, KDV istisnası ve diğer destek unsurlarından yararlanmak için ilgili teşvik kapsamı içerisinde resmi kurum ve kuruluşlara gerekli başvuruların yapılmasına karar verilmiştir.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. (THYAO): Ortaklığı Yönetim Kurulu'nca, imkanlar ve pazar koşullarına bağlı olarak Karadağ'ın Tivat ve İtalya'nın Bargamo şehirlerine tarifeli sefer başlatılmasına karar verilmiştir.

BEŞİKTAŞ FUTBOL YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BJKAS): Profesyonel Futbol Takımı Teknik Direktörlüğü konusunda Valerien Alexandre Ismael ile 25.03.2022 tarihinden başlamak üzere 2022-2023 sezonu sonuna kadar ve 2023-2024 sezonu için 1 yıl opsiyonlu olacak şekilde sözleşme imzalanmıştır.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): %45 iştirak konumunda bulunan Toprak Yenilenebilir Enerji A.Ş. aracılığıyla güneş enerjisi santralleri (GES) sektörüne yatırım yapmayı planladığı 30.12.2020 tarih ve 2020/28 numaralı yönetim kurulu kararda açıklamıştı. Yapılan çalışmalar neticesinde Şanlıurfa İli, Siverek İlçesi, Keş Köyü'nde de kurulu 3.47 MWp—3.00 MWe kapasiteli Parkgün1,Parkgün 2, Parkgün 3 isimli güneş enerjisi santrallerinin satın alınmasına karar verilmiştir. Satın alma ile ilgili hisse devri ön protokolu yapılmış olup, devir işlemlerinin 3 ay içerisinde tamamlanması beklenmektedir. Ön protokol kapsamında 50.000 USD ön ödeme yapılacaktır. Söz konusu satın alınan santraller, 2020 mart ayında devreye girmiş olup, 10 yıl boyunca 13,3 USD cent/kWh birim fiyattan Amerikan Doları bazlı YEKDEM (Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması) kapsamında elektrik üretimi ve satışı yapacaktır.29.01.2021 tarihli ve 3453 sayılı Cumhurbaşkanı Kararından sonra 01.07.2021 tarihi öncesinde çağrı mektubu alınan bu tür santraller avantajlı konumunu sürdürmüştür.

İDEAL FİNANSAL TEKNOLOJİLER VE DANIŞMANLIK A.Ş.(IDEAS): Şirketin 22.11.2021 ve 23.11.2021 tarihli açıklamaları ile bağlı ortaklığı İdeal Data Finansal Teknolojiler A.Ş.'de çalışanlara pay edindirme çalışmalarına başlanarak sermayenin 10.000.000 TL'den 11.000.000 TL'ne arttırılmasının planlandığı ifade edilmiştir. Bu kapsamda, iştirak İdeal Data Finansal Teknolojiler A.Ş. tarafından pay edindirilecek çalışanlar ile pay edindirme ve rekabet yasağı sözleşmeleri imzalanmış olup, 09.03.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile şirket sermayesinin 10.000.000 TL'den 11.000.000 TL'ne arttırılmasına, arttırılan payların tamamının (B) grubu nama yazılı ve imtiyazsız şekilde çıkartılmasına, arttırılan kısmın tamamen çalışanlara tahsisine karar verilmiştir. Sermaye ödemeleri yapılmış, sermaye arttırımı da tescil edilmiş olup işlem sonrasında şirket İdeal Data Finansal Teknolojiler A.Ş.'deki iştirak oranı %90,91 olmuştur.

Şirket iştiraki Metamed Eğitim Hizmetleri A.Ş.'nin ("Metamed") 21.03.2022 tarihli olağan genel kurul toplantısında mevcut ortaklar rüçhan haklarından feragat ederek Metamed'in sermayesinin 100.000,00-TL'den 120.500,00-TL'ye tahsisli olarak çıkarılmasına karar verilmiştir. Arttırılan sermayenin tahsis edildiği yeni ortak Dr. Fatih Karagüzel 20.500 TL sermaye bedeli ve en geç sermaye arttırımını takip eden 1 yıl içerisinde, 19 adet tıp branşında ve Metamed tarafından hazırlanacak başkaca branşlarda hazırlanmış içeriklerin, eğitmenler tarafından, uluslararası standartlara uygun kalitede ve videolu ve seslendirmeli olarak gerçekleştirilmesi ve ilgili ders anlatımlarının yapılmasını sağlayarak ortaya çıkacak eserleri, eserlerden doğan mali ve manevi tüm haklarıyla birlikte usulünce Metamed'e teslim etmeyi taahhüt ederek söz konusu sermaye artırımına katılmış ve bu stratejik ortaklığın getireceği maddi ve manevi yararlar gözetilerek Metamed tarafından ilgili sermaye artırımı gerçekleştirilmiştir. Yeni ortaklık yapısına istinaden, pay sahipleri ve şirket arasında Sermaye Arttırımı Suretiyle Yatırım Sözleşmesi ve Pay Sahipleri Sözleşmesi imzalanmıştır. Sermaye arttırımı 24.03.2022 tarihinde tescil ve ilan edilmiş olup işlem tamamlanmıştır. İşlem sonrası Metamed nezdindeki pay oranı %50'den %41,49'a düşmüştür.

DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş. (DOAS): Şirketin; Türkiye genelinde tanıtım, pazarlama ve satış aracılığı faaliyetlerini yürütmekte olduğu Bugatti Marka otomobillerin üreticisi Bugatti Automobiles S.A.S.'ın, ortaklık ve yönetim yapısı değişikliği sonrası Volkswagen Grubu bünyesinden ayrılmış olması sonucu karşılıklı mutabakatla Türkiye Temsilciliği sona erdirilmiştir. Şirketin; Türkiye distribütörü olduğu ve Seat marka araçların üreticisi olan Seat SA bünyesinde oluşturulan CUPRA marka otomobillerin Türkiye genelinde satış ve pazarlama aktivitelerine başlanmıştır.

ANEL ELEKTRİK PROJE TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş. (ANELE): 19.01.2022 tarihinde yapmış olduğu KAP açıklaması ile nakdi ve gayri nakdi kredi kullandığı Denizbank A.Ş. tarafından, kullandığı kredilerin kat edilmiş olduğunu ve bankaya verilmiş olan kambiyo senedi nedeniyle 15.000.000 TL alacak miktarı ile sınırlı olmak kaydıyla, borçluların menkul ve gayrimenkul malları ile üçüncü şahıslardaki hak ve alacaklarının ihtiyaten haczi kararı alındığını açıklamıştı. Bu gelişmeler üzerine Şirketimiz Yönetim Kurulu 20.01.2022 tarihinde yaptığı toplantıda, Şirket içerisinde bulunduğu finansal sıkıntının giderilmesi ve ekonomik faaliyetlerimizin verimli bir şekilde sürdürme inancı ile Alacaklı Kuruluşlar' ın oluşturacakları bir Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması (FYYÇA) uygulanması için Denizbank A.Ş.' ye işlemlere liderlik etmesi ve diğer kreditör bankalarımız ile görüşmesinin talep edilmesi ve alacaklı diğer bankaların da kredilerimizi kat etmesi ve olası yasal takibe geçmeleri ihtimal dahilinde olduğundan, söz konusu durumun gerçekleşmesi halinde anılan bankaların da Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması kapsamında değerlendirilmesi ve anlaşmanın imzalanmasına kadar özel durum açıklamasının aynı şekilde ertelenmesine karar verilmişti. Yönetim Kurulunun almış olduğu bu karar kapsamında Şirketin gerek mevcut gerek potansiyel projelerini dikkate alarak bankalara olan finansal borçlarımızın; Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 15.08.2018 tarih ve 30510 sayılı resmi gazetede yayınlanmış olduğu "Finansal Sektöre Olan Borçların Yeniden Yapılandırılması Hakkında Yönetmelik" e istinaden Türkiye Bankalar Birliği tarafından hazırlanmış olan Finansal Yeniden Yapılandırma Çerçeve Anlaşması kapsamında yeniden yapılandırılması için lider banka olarak Denizbank A.Ş. ye gerekli başvuru evrakları hazırlanarak 25.03.2022 tarihinde Denizbank A.Ş. ye başvurulmuştur.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 24/03/2022 - 24/03/2022 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,39 - 15,75 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/03/2022 tarihi itibariyle %0,482 sınırına ulaşmıştır.

AVGYO: 22.03.2022 tarihinde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,72 TL - 2,81 TL fiyat aralığından 678.188,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 22.03.2022 tarihi itibariyle % 30,48 olmuştur.

METRO: 22.03.2022 tarihleri arasında METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş payları ile ilgili olarak 1,12 TL-1,36 TL fiyat aralığından 14.006.151,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve 44.958.550,00 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte METRO TİCARİ VE MALİ YATIRIMLAR HOLDİNG A.Ş sermayesindeki payları 22.03.2022 tarihi itibariyle % 3,52 olmuştur.

AVTUR: 22.03.2022 tarihinde AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,36 - 2,40 TL fiyatından 284.032,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. sermayesindeki payları 22.03.2022 tarihi itibariyle % 3,86 olmuştur.

CRFSA: Şirket tarafından 32,5 TL ila 32,62 TL fiyat aralığında 81.312 TL nominal değerinde hisse satışı gerçekleştirilmiştir. Bu işlemler neticesinde 24 Mart 2022 tarihi itibariyle CarrefourSA Carrefour Sabancı Ticaret Merkezi A.Ş. sermayesindeki hissedarlık/oy hakları % 36,56’ya düşmüştür.

GLYHO: MEHMET KUTMAN 24/03/2022 - 24/03/2022 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,34 - 2,34 TL fiyat aralığından 1.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/03/2022 tarihi itibariyle %30,28 sınırına ulaşmıştır.

AVGYO: 24.03.2022 tarihinde AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,80 TL - 2,88 TL fiyat aralığından 650.730,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları 24.03.2022 tarihi itibariyle % 31,07 olmuştur.

AVTUR: 24.03.2022 tarihinde AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,35 - 2,40 TL fiyatından 1.000.000,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AVRASYA PETROL VE TURİSTİK TESİSLER YATIRIMLAR A.Ş. sermayesindeki payları 24.03.2022 tarihi itibariyle % 6,08 olmuştur.

MEPET: 24.03.2022 tarihleri arasında MEPET METRO PETROL VE TESİSLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,48 TL-2,50 TL fiyat aralığından 419.390,00 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MEPET METRO PETROL VE TESİSLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları 24.03.2022 tarihi itibariyle % 0,56 olmuştur.

PAGYO: 24/03/2022 - 24/03/2022 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,24 - 9,24 TL fiyat aralığından 100 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/03/2022 tarihi itibariyle %0,0000012 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 25/03/2022 - 25/03/2022 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 40,66 - 43,08 TL fiyat aralığından 262.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/03/2022 tarihi itibariyle %20,523243 sınırına ulaşmıştır.

PAGYO: ZEKERİYA FINDIKOĞLU 24/03/2022 - 24/03/2022 tarihinde PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,25 - 9,25 TL fiyat aralığından 100 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PANORA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/03/2022 tarihi itibariyle %0,0000012 sınırına ulaşmıştır.

ULUUN: 01.02.2022 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 25.03.2022 tarihinde 8,20-8,31 fiyat aralığından toplam 150.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 17,14 TL – 17,30 TL (ağırlıklı ortalama 17,24 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır.

LKMNH: 25.03.2022 tarihinde LOKMAN HEKİM ENGÜRÜSAĞ SAĞLIK, TURİZM, EĞİTİM HİZMETLERİ VE İNŞAAT TAAHHÜT A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,75 - 15,90-TL fiyat aralığından 35.689 adet alış işlemi gerçekleştirilmiştir.

INVEO: 25.03.2022 tarihinde 30,00 TL fiyattan 25.000 adet payı geri alınmış ve bu geri alım programı kapsamında Şirketin sahip olduğu INVEO payları 459.813 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,48)

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

DÖKTAŞ DÖKÜMCÜLÜK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.(DOKTA): Şirket 250.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içinde kalmak üzere, 116.000.000 TL olan sermayesinin %39,66 artış ile 162.000.000 TL'ye artırılmasına ilişkin hazırlanan izahnamenin onaylanması için Sermaye Piyasası Kurulu'na 25.03.2022 tarihinde başvuru yapılmıştır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında MEPET.E payları 28/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında PKENT.E paylarında 28/03/2022 tarihli işlemlerden (seans başından) 27/04/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Kar Payı Notları:


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.