Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

22 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde Tüketici Güveni ve Turizm İstatistikleri takip edilecek.

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

22.11.2021

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,03 değer kazanarak, 1.737,33 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 1,01 değer kaybederken, holding endeksi yüzde 0,39 yükseldiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,43 ile bilişim, en çok kaybettiren ise yüzde 5,18 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,45, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,38, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,42 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,17 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü karışık seyirle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,75 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,14 değer kaybederken, Nasdaq endeksi yüzde 0,40 değer kazandı.

Bugün, yurt içinde Tüketici Güveni ve Turizm İstatistikleri takip edilecek. Global piyasalarda, Almanya Merkez Bankası (BUBA) Aylık Rapor, ABD’de Mevcut Konut Satışları ve Euro Bölgesi’nde öncü Tüketici Güveni dataları yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, Çin Merkez Bankası (PBOC), piyasa beklentilerine paralel Kasım ayında, şirketler ve hanehalkı için gösterge borç verme faiz oranında (LPR) değişikliğe gitmedi. Bir yıl vadeli kredi ana faiz oranı (LPR) %3,85'te, beş yıllık LPR de %4,65'te sabit kaldı. Banka, yayımladığı son çeyrek dönem para politikası raporunda, politika görünümünden, “normal para politikasına” bağlı kalınacağı dahil, önceki raporlarında yer verdiği birkaç kilit ifadeyi kaldırdı. Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,03 değer kazanarak, 1.737,33 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 29,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde bugün gerçekleştirilmesi planlanan Kabine Toplantısı'na başkanlık edecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını da 100 baz puan indirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Tarımsal Girdi Fiyat Endeksi verilerine göre; Tarımsal girdi fiyat endeksi, 2021 yılı Eylül ayında bir önceki aya göre %1,56 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %27,79 artış gerçekleşti.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) verilerine göre, Üretici Fiyat Endeksi Ekim ayında bir önceki aya göre % 3,8 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 18,4 artış gösterdi.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Frankfurt Avrupa Bankacılık Kongresi'nde yaptığı konuşmada "Geçici veya arz kaynaklı enflasyon şoklarıyla karşı karşıya kaldığımızda erken bir sıkılaştırmaya gitmemeliyiz" dedi.

Çin Başbakanı Li yaptığı değerlendirmede, ekonominin yeni aşağı yönlü baskılarla karşı karşıya olduğunu, yurt içinde ve yet dışında görünümün hala ‘karışık’ olduğunu belirtti.

Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin ekonomisine yönelik yıllık gözden geçirmenin ardından paylaştığı basın açıklamasında, Çin’in bu yıl için yüzde 8 ve 2022 için yüzde 5,6 olan büyüme tahminlerine yönelik aşağı yönlü risklerin, 'pandemi belirsizliği' ve zayıf tüketim gibi faktörlerden dolayı birikmekte olduğunu belirtti.

Almanya Merkez Bankası (BUBA) Başkanı Jens Weidmann yaptığı değerlendirmede; "Daha yüksek enflasyon beklentileri ve daha yüksek ücret artışı orta vadede fiyat baskılarını güçlendirebilir" dedi. Başkan, ‘’çok yüksek enflasyon riskinin göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgularken, fiyat istikrarını korumak için gerekirse para politikasının tümünün normalleştirilmesi gerecek’’ dedi.

İngiltere Merkez Bankası (BoE) baş ekonomisti Huw Pill, finansal piyasaların BoE'nin ilk faiz artırımının 15 baz puan olacağını, faizin yüzde 0,25'e yükseltileceğini garanti görmemeleri gerektiğini belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Salı günü ekonomi ve enflasyonla mücadeleye ilişkin bir konuşma yapacağı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, yaptığı açıklamada; bölgede acil önlem alınmazsa Mart ayına kadar yaklaşık 500.000 kişinin koronavirüs nedeniyle ölebileceği konusunda ikaz etti. (Kaynak: cnnturk.com)

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

KOÇ HOLDİNG A.Ş. (KCHOL): 09.11.2021 tarihinde kamuya açıklandığı üzere, Koç Holding A.Ş. tarafından, UniCredit S.p.A.'ya ait Yapı ve Kredi Bankası A.Ş. (YKB) sermayesinin %18'ine denk gelen payların, yurt içi ve yurt dışındaki yetkili otoritelerden gerekli onayların alınması koşuluna bağlı olarak devralınmasını takiben, Koç Holding'in YKB sermayesinde sahip olduğu doğrudan ve dolaylı paylarının toplamı SPK'nın Pay Alım Teklifi Tebliği'nde belirlenen %50 eşiğini aşacağından, Koç Holding için YKB'nin diğer pay sahiplerine yönelik olarak pay alım teklifi zorunluluğu doğacaktır. Bu çerçevede, gerekli izinlerin alınması sonrasında gerçekleşecek devir işlemini takiben zorunlu pay alım teklifinde bulunmak üzere SPK'ya başvurulmuştur.

GLOBAL MENKUL DEĞERLER A.Ş.: PC İLETİŞİM ve MEDYA HİZMETLERİ SAN.TİC.A.Ş.'nin paylarının halka arzı 24-25 Kasım 2021 tarihlerinde 9,50 TL fiyat ile Borsa'da Satış Yöntemiyle yapılacak olup, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan Tasarruf Sahiplerine Satış Duyurusu KAP’ta yer almaktadır.

IŞIK PLASTİK SANAYİ VE DIŞ TİCARET PAZARLAMA A.Ş. (ISKPL): Şirketin üstlendiği, kesin kabulü 14.07.2021 tarihinde yapılan, Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin devamı niteliğinde olan 2. Faz Marmaray CR3 Projesi Geneli Muhtelif Bölgelerde Gürültü Bariyeri Temini ve Montaj işlerinin ihalesi şirket tarafından alınmıştır. Bu kapsamdaki çalışmaların 28.02.2022 tarihine kadar tamamlanması planlanmaktadır.

EMEK ELEKTRİK ENDÜSTRİSİ A.Ş. (EMKEL): 27.08.2017 tarihinde 1856 ada 17 parsel üzerinde bulunan 6725/13413 ve 625/8942 hissesi üzerinde TEİAŞ lehine 1.dereceden verilmiş olan 7.967.000EURO'luk ipotek kaldırılmıştır.

BURSA ÇİMENTO FABRİKASI A.Ş. (BUCIM): Yönetim Kurulu 18.11.2021 tarihli toplantısında, 19.11.2020 tarihi itibariyle yatırım kararı alınan Modernizasyon Projesi Yatırımı çalışmalarına başlanmış olup, inşaat, makine-teçhizat, montaj ve diğer ekipmanlar ile birlikte tahmini yaklaşık maliyeti 89.700.000 Euro harcama bütçesi kamuoyuyla paylaşılmıştır. Geçen bir yıllık süreçte emtia fiyatlarında yaşanan fiyat artışları ve projede meydana gelen revizyonların etkisiyle, 110.000.000 Euro'ya tamamlanması öngörülen modernizasyon yatırımı bütçesinin güncellenmesine karar verilmiştir.

ZORLU ENERJİ ELEKTRİK ÜRETİM A.Ş. (ZOREN): Şirket iştirakleri aracılığı ile Türkiye'de yürütülen elektrikli araç sarj istasyonu satışı, kurulumu ve işletmesini kapsayan faaliyetleri ile bu konudaki projelerinin Avrupa Birliği ve çevre ülkelere taşınması ve ilgili ülkelerde bu kapsamda faaliyet gösterilmesi amacıyla, Hollanda'da kurulu %100 bağlı ortaklığı olan ZES N.V.'nin %100 doğrudan hissedarı olarak İsrail'de "Zorlu Energy Solutions (ZES) Israel Ltd.", Karadağ'da "ZES D.O.O" ve İtalya'da "ZES S.R.L."unvanlı şirketler kurulmuştur.

AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. (AKSA): Yalova İli, Çiftlikköy İlçesi Taşköprü Mahallesi 114 ada, 40 parselde Şirketin sahip olduğu mülkiyet hakları ve hisselerinin tamamının Akkim Kimya Sanayi ve Ticaret A.Ş. adına tescili için söz konusu hisselere tekabül eden 16.965,79 m2 büyüklüğündeki arsanın 26 Milyon 620 Bin TL'ye satımasına karar verilmiştir.

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş. (SISE): Yönetim Kurulu 19.11.2021 tarihli toplantısında, Ciner Grubu'nun Amerika Birleşik Devletleri'ndeki soda faaliyet alanı operasyonlarının %60'ının Şirket tarafından devralınması amacıyla aşağıdaki hisse alımlarının, işlemlerin tamamlanmasını takiben ödenmesi şartıyla, hisse satın alımları ve iş geliştirme ile ilgili katlanılan tüm bedeller dahil toplam 450.000.000 Amerikan Doları ile gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Halihazırda %50 hissesi Imperial National Resources Trone Inc, %50 hissesi Şişecam Chemicals USA Inc sahipliğinde olan Pacific Soda LLC'nin %10 hissesinin Imperial National Resources Trone Inc'dan alınması, %100 hissesi Imperial National Resources Trone Inc'a ait olan Atlantic Soda LLC'nin %60 hissesinin alınması, Amerika Birleşik Devletleri'nde hali hazırda 2,5 milyon ton doğal soda külü kapasitesi ile operasyonlarını sürdüren Ciner Wyoming USA'in %51 hissesine sahip olan Ciner Resources LP'nin %74 payına sahip olan Ciner Resources Corporation şirketinin %60 hissesinin alınması.

AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AKYHO): Şirket aktif hesaplarında kayıtlı olan Mahmutbey Mahallesi 2477.sokak N17 adresinde,2069 ada 11 parselde bulunan taşınmaz bina 14.225.000,00 TL bedel ile satılmış ve tescil işlemleri tamamlanmıştır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Payları Ana Pazar'da işlem gören RTA Laboratuvarları Biyolojik Ürünler İlaç ve Makine Sanayi Ticaret A.Ş. (Şirket)'nin Kotasyon Yönergesinin (Yönerge) "Ortaklığın kamuyu aydınlatma yükümlülüklerini yerine getirmediğinin tespit edilmesi" şeklindeki 23/1-a maddesi kapsamında uyarılmasına ve uyarının aynı Yönergenin "Kotta Kalma Şartları" başlıklı 32'nci maddesinin 1'inci fıkrasının (a) bendinde yer alan, bir takvim yılı içinde kamuyu aydınlatma yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi nedeniyle üç defa uyarılması halinde kotta kalma koşulunun kaybedileceğine yönelik hüküm kapsamında birinci uyarı olarak değerlendirilmesine karar verilmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Mia Teknoloji payları, 22/11/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Ana Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Ana, BIST Halka Arz, BIST Teknoloji, BIST Teknoloji Ağırlık Sınırlamalı, BIST Bilişim ve BIST Ankara endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 38.000.000 ve fiili dolaşımdaki pay oranı ise %33 olarak dikkate alınacaktır.

Paylar Alım Satım Notları:

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 18/11/2021 - 18/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 13,05 - 13,20 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 18/11/2021 tarihi itibariyle %0,391 sınırına ulaşmıştır.

BASGZ: TORUNLAR ENERJİ SANAYİ VE TİC.A.Ş. 18.11.2021 tarihinde Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin payları ile ilgili olarak ortalama 16,27 TL fiyattan 9.575.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi tarafımızca gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin sermayesindeki payları/oy hakları 18.11.2021 tarihi itibariyle % 84,94 seviyesine gerilemiştir. Satışa konu hisseler, Şirket “Fiyat İstikrarı İşlemleri” kapsamında halka arzdan sonra piyasadan alınan 45.754.895 TL toplam nominal değerli hissesin bir kısmıdır. Başkent Doğalgaz Dağıtım Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.'nin pay halka arzına ilişkin İzahname’nin 27.3.c maddesi ile Şirket, Pay Tebliği’nin 8’inci maddesinin emredici hükmü uyarınca; halka arz edilen payların borsada işlem görmesinden itibaren bir yıl süreyle, Şirket’te sahip olduğu payları, halka arz fiyatının altındaki bir fiyattan borsada satmayacağı, söz konusu payların halka arz fiyatının altında borsada satılması sonucunu doğuracak şekilde herhangi bir işleme tabi tutulmayacağı ve borsa dışında yapılacak satışlarda da satışa konu payları alanların bu sınırlamaya tabi olacağı ve satmama taahhüdü ile ilgili olarak SPKn, SPK’nın İzahname ve İhraç Belgesi Tebliği, Pay Tebliği ve Satış Tebliği ile diğer ilgili sermaye piyasası mevzuatında bulunan ilgili hükümlere uygun olarak hareket edeceğini taahhüt etmiştir.

MTRKS: 19.11.2021 tarihinde 22,40 - 22,50 TL fiyat aralığından (ortalama 22,445 TL) 10.000 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 42.000 adete ulaşmıştır.(Şirket sermayesine oranı % 0,156'dir)

INFO: İlgili geri alım programı kapsamında 2.666.754 adet INFO payına tekabül eden 11.428.972 TL'lik alım yapılmış olup sahip olunan payların şirket sermayesi içindeki oranı %1,931'dir. Alımların finansmanı Şirket iç kaynaklarından sağlanmıştır. Alımlar en düşük 3,80 TL, en yüksek 4,70 TL ve ortalama 4,29 TL birim pay fiyatlarından gerçekleştirilmiştir.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

FRİGO-PAK GIDA MADDELERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( FRIGO): Şirketin 11.100.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 1 TL nominal değerli pay için 1 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden 94.350.000 TL'si (%850) nakden, 16.900.000 TL'si (%152,25225) iç kaynaklardan (2020 karından) karşılanmak üzere toplam 111.250.000,00 TL tutarda sermaye artırımı yapılarak çıkarılmış sermayenin 122.350.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin olarak hazırlanmış olan izahname Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.10.2021 tarih ve 55/1582 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Söz konusu sermaye artırımında yeni pay alma hakları, 1 TL nominal değerli pay için 1 TL yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı üzerinden 03.11.2021 – 17.11.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılmıştır. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 239.569,677 TL olup, bu paylar 22.11.2021 ve 23.11.2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş Birincil Piyasada, yeni pay alma hakkı kullanım fiyatı olan 1 TL'den düşük olmamak üzere Birincil Piyasada oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında CELHA.E, DITAS.E ve PENTA.E payları 22/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 21/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.