Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

12 Temmuz 2021

Bugün, Yurt içinde İşgücü İstatistikleri datası takip edilecek.

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

12.07.2021

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 0,39 değer kazanarak günü 1.378,28 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 10,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,01, holding endeksi yüzde 0,17 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 2,38 ile metal, ana sanayi, en çok kaybettiren ise yüzde 1,56 ile gayrimenkul yatırım ortaklığı olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 1,30, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 1,73, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 2,07 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,67 değer kazandı.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü yükseliş ile tamamladı. Kapanışta, S&P 500 endeksi yüzde 1,13 ve Nasdaq endeksi yüzde 0,98 ve Dow Jones endeksi yüzde 1,30 yükseldi.

Bugün, Yurt içinde İşgücü İstatistikleri datası takip edilecek. Global piyasalarda Avrupa Merkez Bankası’ndan De Guindos’un ve FOMC üyesi Williams’ın açıklamaları izlenecek. Gün içerisinde, Eurogroup toplantısı takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık görünümün devam ettiği izleniyor.


Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi son dördüncü işlem gününü yüzde 0,39 değer kazanarak günü 1.378,28 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 10,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabine toplantısında, Kurban Bayramı tatili süresi başta olmak üzere, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı programı ve ülke gündemindeki konuların ele alınması bekleniyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, G20 kapsamında ABD Hazine Bakanı Janet Yellen ile görüştü. Ekonomik ve ticari ilişkilerin geliştirilmesine yönelik verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan, “Hızla değişen küresel ekonomi ortamında Türkiye-ABD ikili ilişkilerinin güçlendirilmesinin önemine dikkat çektik” dedi. (Kaynak:bloomberght.com)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Ödemeler Dengesi Gelişmeleri Mayıs 2021 verilerine göre; Cari işlemler açığı, bir önceki yılın Mayıs ayına göre 919 milyon dolar azalarak 3.081 milyon dolar olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 31.858 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan Piyasa Katılımcıları Anketi Temmuz 2021 verilerine göre; Cari yıl sonu tüketici enflasyonu (TÜFE) beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14,46 iken, bu anket döneminde yüzde 15,64 oldu. Cari yıl sonu döviz kuru (ABD Doları/TL) beklentisi bir önceki anket döneminde 8,95 TL iken, bu anket döneminde 8,99 TL olmuştur. 12 ay sonrası döviz kuru beklentisi ise bir önceki anket döneminde 9,23 TL iken, bu anket döneminde 9,34 TL olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan Dış Ticaret Endeksleri, Mayıs 2021 verilerine göre, İhracat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %13,1 arttı. İhracat miktar endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %46,6 arttı. İthalat birim değer endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %29,1 arttı. İthalat miktar endeksi Mayıs ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %19,3 arttı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan ve 2020 yılı Mayıs ayında 104,6 olarak elde edilmiş olan dış ticaret haddi, 13 puan azalarak, 2021 yılı Mayıs ayında 91,6 oldu.

Bundesbank Başkanı ve AMB Yönetim Konseyi Üyesi Jens Weidmann yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası'nın daha yüksek veya daha alçak enflasyon oranına ulaşmaya çabalamayacağını açıkladı. AMB stratejisini yorumlayan Weidmann “Daha düşük ve daha yüksek faizler için uğraşmıyoruz. Benim için önemli olan budur” dedi.

Çin Merkez Bankası zorunlu karşılık oranını yüzde 0,5 puan düşürdü. Çin Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada değişikliğin 15 Temmuz’dan itibaren geçerli olacağı ifade edildi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7/24 para gönderme sistemi olan FAST sisteminde 1.000 TL olan işlem tutar limitinin 4 Ağustos 2021 tarihinde 2.000 TL’ye yükseltileceğini açıkladı.

Fransa Merkez Bankası Başkanı François Villeroy de Galhau, yaptığı açıklamada Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) yeni açıkladığı stratejisine ilişkin olarak çok düşük enflasyonu da çok ciddi risk olarak gördüklerini ifade etti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vang Vınbin, "Çinli şirketlerin yasal haklarını ve çıkarlarını korumak için tüm önlemleri alacaklarını" ve "ABD’nin Çin’in içişlerine müdahale etme girişimlerini engelleyeceklerini" ifade etti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Başkanı Joe Biden, Amerikan ekonomisinde rekabeti teşvik etmeye yönelik kararname imzalayacağı belirtildi.

ABD Ticaret Bakanlığı, 14'ü Çinli şirket olmak üzere 34 kuruluşu ekonomik kara listesine aldığını açıkladı.

ABD Merkez Bankası (Fed), tarafından ABD Kongresi için yılda iki kez hazırlanan yarıyıllık Para Politikası Raporu'nun temmuz sayısı yayımlandı. Raporda, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkilerinin ABD ekonomisinde hissedilmeye devam ettiğini belirterek, yakın vadede enflasyon görünümüne ilişkin yukarı yönlü risklerin arttığını bildirdi. raporda, istihdamın salgın öncesi seviyelerin oldukça altında kaldığı kaydedildi.

G20 ülkelerinin Maliye bakanları ile Merkez Bankası başkanları, G20 Dönem Başkanı İtalya’nın ev sahipliğinde üçüncü toplantılarını Venedik'te gerçekleştirdi. İtalya Ekonomi ve Maliye Bakanı Daniele Franco, G20 ülkeleri olarak çok uluslu şirketlerin uluslararası vergi düzenlenmeleri konusunda çok önemli bir anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yaptığı açıklamada, ülkelerin büyük ve kârlı çok uluslu firmaları en az yüzde 15 oranında vergilendirmesine imkan sağlayacak yeni vergi mekanizmasına ilişkin olarak, "Anlaşma, ülkeler arasındaki düşük vergi yarışını sonlandıracak" ifadelerine yer verdi.

Otomotiv Sanayii Derneği'nden (OSD) yapılan açıklamada, Ocak-Haziran 2021 dönemine ait üretim ve ihracat adetleri ile pazar verileri paylaşıldı. Ocak-haziran döneminde toplam otomotiv üretimi bir önceki yılın aynı dönemine göre 639 bin 661 adet, otomobil üretimi yüzde 15 artarak 416 bin 21 adete yükseldi.

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ithalatta haksız rekabetin önlenmesine ilişkin 5 ayrı tebliğ, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Çin, Rusya, Tayvan, Vietnam ve Sri Lanka menşeli bazı ürünlere yönelik nihai gözden geçirme soruşturması açılmasına karar verilirken, bu yılın ilk yarısında yürürlük süresi dolan ve 2022'nin ilk yarısında süresi dolacak olan dampinge karşı önlemler de açıklandı. (Kaynak: bloomberght.com)

Gün içi veri takvimi: 


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Escar Turizm Taşımacılık Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 11.000.000 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup, Şirketin sermayesini temsil eden 54.300.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen 11.000.000 TL nominal değerli paylar 13/07/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 15 TL/pay baz fiyat, "ESCAR.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

ARÇELİK A.Ş. (ARCLK): 16 Aralık 2020, 31 Mart 2021 ve 1 Temmuz 2021 tarihli açıklamaları takiben, Arçelik Hitachi Home Appliances B.V. 'nin Çin'deki iştiraklerinin devrine ilişkin tescil işlemlerinin tamamlanmaması sebebiyle bir yeddi emin hesaba aktarılan hisse satın alma bedelinin 75,000,000 USD tutarlık kısmı, tamamlanan tescil işlemlerini takiben Hitachi Global Life Solutions, Inc.'e aktarılmış ve toplam hisse satın alma bedelinin transferi tamamlanmıştır.

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş. (KOZAL): Şirket Yatırımcı İlişkileri Bölümüne gelen sorular üzerine, Şirket aramalar bölümü faaliyetleri ve yapılan sondaj miktarına ilişkin olarak ilgili açıklamayı KAP'ta 22.04.2021 tarihinde yapmıştı. Şirket ait mevcut ruhsatlardaki, potansiyel ve mevcut projelerde sondaj çalışmaları kesintisiz olarak devam etmektedir. Buna göre 01.01.2020 ve 30.06.2020 tarihleri arasında 19.776 metre olan sondaj miktarı 01.01.2021 ve 30.06.2021 tarihileri arasında 142.157 metre karotlu sondaj olarak gerçekleşmiştir. Yapılan sondaj miktarında 2021 yılında geçen seneki döneme göre yüzde 619 oranında artış olmuştur. Şirket yerüstü karotlu 46 adet sondaj makinası ile arama faaliyetlerinde bulunmaktadır. Tüm bu sondajlar ve diğer jeolojik çalışmaların sonucunda alınan numune analizleri uluslararası bir şirket olan ALS Chemex (Australian Laboratory Service) laboratuarları tarafından yapılmıştır. Şirket 2021 yılında yapmış olduğu madencilik çalışmaları SRK Consulting tarafından yapılan kaynak ve rezerv analizleri ile uyumlu şekilde yapılmıştır.

BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): Berka Balata Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin sahip olduğu Turgutlu Organize Sanayi Bölgesinde bulunan 1722 ada 5 parselde 14.796,02 m2 tahsisli arsası ile ilgili planlanan 1.835 m2 B Blok inşaat çatı hariç tamamlanmıştır. Çatı ile ilgili önümüzdeki bir ay içersinde gerekli sözleşmeler ve ödemeler yapıldıktan sonra B blok bina inşaatı tamamlanmış olacaktır. Organize Sanayi Bölgesi Yönetmeliği'ne göre inşaat tamamlandıktan sonra tapu alınacaktır. 01.06.2021 tarihinde Balatacılar A.Ş. başlamış olduğu ticari faaliyetine devam etmektedir. BALAT hissesinin düşmesi, yükselmesi veya duraan durumda olması şirket yönetimi ile ilgisi yoktur ve hiç bir şekilde mudahale edilmemektedir. 30.06.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurumu'na yapılmış olunan Sermaye Artışı başvurusu şu anda değerlendirme aşamasındadır.

MARTI GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (MRGYO): Şirket 500.000.000 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 110.000.000 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 220.000.000 TL bedelli artırılarak 330.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin 11.06.2021 tarihinde başlayan yeni pay alma (rüçhan) hakkı kullandırılması işlemleri 08.07.2021 tarihinde tamamlanmıştır. Ortaklaryeni pay alma haklarını kullanma süresi içinde kullanılan payların toplam nominal değeri 171.064.215,050 TL'dir. Kullanılmayan yeni pay alma haklarına karşılık gelen payların toplam nominal değeri 48.935.784,950 TL olup, kalan paylar, 13-14 Temmuz 2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birincil Piyasa'da 1 TL nominal değerdeki beher pay fiyatı 1 TL'den az olmamak üzere Borsa İstanbul A.Ş.'de Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan satışa sunulacaktır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): Şirket projelerinden İstanbul Avcılar Ispartakule 6. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi'nde (TEM34 Tahtakale), 678/1 Ada/Parsel Cami ve Bu Parsele Ait Altyapı ve Çevre Düzenleme İşleri, 670/1 Ada/Parsel Park, 670/1 ve 678/1 Ada/Parseller İmar Yolları, Ada Dışı Atık Su ve Yağmur Suyu Hattı İnşaatı İşlerinin (Projedeki Son Kısım) kısmi geçici kabulü yapılmış olup Kısmi Geçici Kabul Tutanağı 09.07.2021 tarihinde onaylanmıştır.

NET HOLDİNG A.Ş. (NTHOL): Karadağ'ın Budva şehrinde, 19.000 m2 kapalı alan içinde 10 katlı olarak tasarlanan Merit Starlit Hotel & Residence bünyesinde 44 lüks otel odası ve 49 lüks rezidansın yanı sıra dünya standartlarında hizmet sunacak alakart restoranlar, barlar, gece kulübü, özel plaj, SPA, fitness merkezi ve 2.500 m2 alana sahip şans oyunu salonu planlanmaktadır. 2021 yılı içinde proje kapsamında 1. faz satışlara başlanmış olup, 5. 6. ve 7. katlarda toplam 30 daire satışa sunulmuştur.

MERİT TURİZM YATIRIM VE İŞLETME A.Ş. (MERIT): Karadağ'ın Budva şehrinde, 19.000 m2 kapalı alan içinde 10 katlı olarak tasarlanan Merit Starlit Hotel & Residence bünyesinde 44 lüks otel odası ve 49 lüks rezidansın yanı sıra dünya standartlarında hizmet sunacak alakart restoranlar, barlar, gece kulübü, özel plaj, SPA, fitness merkezi planlanmaktadır.2021 yılı içinde proje kapsamında 1. faz satışlara başlanmış olup, 5. 6. ve 7. katlarda toplam 30 daire satışa sunulmuştur.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): İstanbul Kartal Esentepe 1. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin 2. Oturumu 09.07.2021 tarihinde saat 14:30'da yapılmıştır. İhalenin 2. oturumuna katılan istekliler ve yazılı nihai teklifleri; Gelen en yüksek teklif ;Arsa Satışı Karşılığı Satış Toplam Geliri (ASKSTG): 1.150.000.000 TL Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Toplam Geliri (ASKŞPTG): 403.650.000 TL Arsa Satışı Karşılığı Şirket Payı Gelir Oranı: %35,10 YILDIZLAR İNŞ. VE TİC. A.Ş. tarafından verilmiştir.

YÜKSELEN ÇELİK A.Ş. (YKSLN): Şirket 25.10.2019 tarihinde KAP'ta yayımlanan izahnamesinin, 28.2. maddesinde "Halka Arzın Gerekçesi Ve Halka Arz Gelirlerinin Kullanım Yerleri" başlığı altında, (a) bendinde yer alan "Yatırım Finansmanı Ve Demirbaş Alımları" başlığı altında belirtildiği üzere; Şirketim üretim kapasitesinin artırılması, üretimde verimliliğin yükseltilmesi ve bu bağlamda ürün ve hizmet kalitesinin geliştirilmesi amacıyla makine, ekipman, teçhizat, demirbaş, araç, modernizasyon vb. yatırımlar amacıyla kullanılması için ayrılan halka arz gelirinin %30'unun tamamı kullanılmış ve 09.07.2021 tarihi itibarıyla planlanan yatırımlar tamamlanmıştır.

İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): %100 Bağlı Ortaklığı Seha İnşaat Müh.Mad.Tur.San.ve Tic.A.Ş. mülkiyetindeki; Konya İli Selçuklu İlçesi,Sille Mah.,42324 ada, 2 parselde tapuya kayıtlı 5.106,26 mt2 yüzölçümüne sahip arsanın, alıcı Kemal Coşkun' a KDV dahil 8.525.000 TL (Sekiz milyon beş yüz yirmi beş bin Türk Lirası) bedelle satışına ilişkin olarak satış bedelinin tamamı 09.07.2021 tarihi itibari ile tahsil edilmiş ve ilgili taşınmazın tapu devri işlemi gerçekleştirilmiştir.

ENERJİSA ENERJİ A.Ş. (ENJSA): Elektrik Dağıtım Şirketleri İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş., Başkent Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Toroslar Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin işyerleri ile ilgili olarak TES-İŞ Sendikası (Türkiye Enerji, Su ve Gaz İşçileri Sendikası) ile devam eden Toplu İş Sözleşmesi görüşmeleri taraflar arasında varılan mutabakat neticesinde 01.03.2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ve 3 yıl süreli olarak anlaşma ile sonuçlanmıştır.

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş. (SAHOL): Sabancı Topluluğu'nun küresel beyaz çimento ticaretinde lider oyuncu olma hedefine ulaşabilmesi için Şirket mali gücü ile bağlı ortaklığı Çimsa Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş. (Çimsa)'nin operasyonel kabiliyetinin yurt dışında kurulacak Cimsa Sabanci Cement BV (CSC BV) bünyesinde birleştirilerek daha verimli ve güçlü bir platform yaratılmasının planlandığı açıklanmış ve bu planlamalar kapsamında kararlaştırılan çalışmalara yer verilmişti. Şirketi %60, Çimsa'nın %40 oranında sermayesine iştirak ettiği CSC BV'nin kuruluş işlemleri 16.11.2020 tarihinde tamamlanmış; gelinen noktada, Çimsa'nın yurt dışındaki beyaz çimento operasyonlarını üstlenen iştirak paylarının CSC BV'ye satışı gerçekleşmiş ve ayrıca Buñol Beyaz Çimento Fabrikası, CSC BV'nin %100 bağlı ortaklığı olan Cimsa Cementos Espana S.A.U. tarafından 09.07.2021 tarihinde, sözleşme gereği yapılan düzeltmelerle birlikte, 155.200.905,21 USD bedel karşılığı satın alınmıştır. Böylelikle, Sabancı Topluluğu'nun yurt dışı beyaz çimento yatırımlarının CSC BV çatısı altında toplanması amacıyla başlatılan yeniden yapılandırma süreci tamamlanmış olup, CSC BV aktif faaliyetlerine başlamıştır.

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (CIMSA): 20.03.2019, 29.03.2019, 01.10.2020 ve 22.06.2021 tarihli özel durum açıklamalarında bahsi geçen Buñol Beyaz Çimento Fabrikasının satın alımına ilişkin kapanış işlemleri tamamlanmış olup, söz konusu fabrika sermayesine %40 oranında iştirak edilen Cimsa Sabanci Cement BV'nin %100 bağlı ortaklığı olan Cimsa Cementos Espana S.A.U. tarafından 09.07.2021 tarihinde sözleşme gereği yapılan düzeltmelerle birlikte 155.200.905,21 USD bedel karşılığı satın alınmıştır.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Borsamız Yıldız Pazarı'nda işlem görmekte olan "AVİVASA EMEKLİLİK VE HAYAT A.Ş."nin ticaret unvanının "AGESA HAYAT VE EMEKLİLİK A.Ş." olarak değişmesi nedeniyle, bülten adı 12/07/2021 tarihinden itibaren "AGESA HAYAT EMEKLILIK" olarak değiştirilecektir.

AVRASYA GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AVGYO): Şirket portföyünde bulunan Ankara İli Yenimahalle İlçesi Orman Çiftliği Mahallesi 6024 Ada 17 nolu parselde kayıtlı Kargir Apartmanın 09.07.2021 tarihinden itibaren 3 (üç) yıllığına Sn.İbrahim Işık'a aylık 12.000 TL+ KDV bedelle, ilk yıl için yıllık 144.000 TL+KDV peşin ödeme alınarak kiraya verilmesine karar verilmiştir.

TÜRK HAVA YOLLARI A.O. (THYAO): Havacılık sektörünü olumsuz etkileyen Covid-19 nedeniyle; Ortaklığı tüm işyerlerinde yürürlükte bulunan 26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi ("TİS"), yetkili Türkiye Sivil Havacılık Sendikası ile imzalanan 31.08.2020 tarihli "26. Dönem Toplu İş Sözleşmesi'nin Covid-19 Küresel Salgın Şartlarına Uyarlanmasına Dair Protokol" ile tadil edilmişti. Sözkonusu protokole göre, her 6 aylık dönemde uygulandığı üzere, 30.06.2021 tarihindeki ücretlere 01.07.2021 tarihinden geçerli olmak üzere enflasyon farkı oranında ücret zammı uygulanması gerekmektedir. Yönetim Kurulu, çalışanlarımızın salgın süresince gösterdikleri fedakarlık, tüm ülkelerde salgın kısıtlamalarının gevşetilmesine yönelik adımlar, Covid-19'a karşı geliştirilen aşı uygulamalarının yaygınlaşmaya başlamasının ortaya koyduğu tedbirli iyimserlik hususlarını da dikkate alarak bir değerlendirme yapmıştır. Buna göre, 01.07.2021 itibariyle, yurtiçi personel ile operasyonları başlayan hatlarda görev yapan yurtdışı personel maaşlarına enflasyon farkının üzerine minimum %10 olmak üzere ücret zammı yapılmasına karar verilmiştir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( ULUUN): Birleşmiş Milletler Food Programme (WFP) tarafından açılan Buğday Unu ihalesine 06.07.2021 tarihinde vermiş olduğumuz teklif kapsamında firmamız uhdesinde kalan miktar 01.08.2021-20.08.2021 tarihleri arasında teslim edilecektir.


Paylar Alım Satım Notları:

SASA: DİNARSU İMALAT VE TİCARET A.Ş. 08/07/2021 - 08/07/2021 tarihinde SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 28,18 - 28,80 TL fiyat aralığından 1.850.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 08/07/2021 tarihi itibariyle %7,808035 sınırına ulaşmıştır.

FADE: HACI ALİ DEMİR 09/07/2021 - 09/07/2021 tarihinde FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 17,47 - 17,47 TL fiyat aralığından 100.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte FADE GIDA YATIRIM SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 09/07/2021 tarihi itibariyle %8,40 sınırına ulaşmıştır.

KRVGD: 2 Temmuz 2021 tarihli Yönetim Kurulu kararıyla başlatılan pay geri alım programına istinaden 9 Temmuz 2021 tarihinde Şirket tarafından 78.500 adet pay alımı 15.8 – 16.12 aralığından gerçekleştirilmiştir.

ULUUN: 30.06.2021 tarihli Yönetim Kurulu Kararı ile başlatılan pay geri alım programı kapsamında 09.07.2021 tarihinde 4.80-4.85 fiyatları arasında toplam 90.000 adet hisse geri alım işlemi yapılmıştır.

Sermaye Artırım Notları:

KLİMASAN KLİMA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KLMSN): Şirket Klimasan Klima Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Genel Kurulu'nun 11.06.2021 tarihli ve Yönetim Kurulu'nun 22.06.2021 tarihli, 16 ve 17 sayılı nakit temettü dağıtımına ve bedelsiz sermaye ihracına ilişkin kararları çerçevesinde ve Sermaye Piyasası Kurulu Pay Tebliği (VII-128.1) uyarınca, söz konusu işleme uygun görüş verilmesi talebiyle 09.07.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kuruluna başvuruda bulunulmuştur. Başvuruya onay alınmasını müteakiben nakit temettü dağıtımı ve bedelsiz sermaye ihracı işlemleri tamamlanacaktır.

CASA EMTİA PETROL KİMYEVİ VE TÜREVLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.( CASA): Şirket Genel Kuru'nda; Şirket sermayesinin 4.900.000-TL ‘den 48.100.000-TL ‘si iç kaynaklardan bedelsiz olarak ve 47.000.000 TL ‘sinin bedelli olmak üzere 100.000.000-TL ‘ye artırılması kararı ve ilgili Ana Sözleşmesinin "sermaye" başlıklı 6ncı maddesinin tadil tasarısı, yapılan oylama sonucu katılanların oy birliğiyle kabul edilmiştir.

KAREL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(KAREL): Şirket 06.07.2021 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında; Şirketin 58.320.000,00 TL tutarındaki çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000,00 TL tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde kalmak suretiyle % 242,93553 oranında ve bedelsiz olarak artırılarak 200.000.000,00 TL'ye çıkartılmasına, sermayeye eklenecek olan 141.680.000,00 TL'nin 11.606.949,14 TL'si Özel fonlardan, 3.549.154,08 TL'si Diğer sermaye yedeklerinden ve 5.063.279,36 TL'si 2005 yılı karından ayrılan, 5.746.903,12 TL'si 2006 yılı karından ayrılan, 654.249,40 TL'si 2007 karından ayrılan, 2.310.780,64 TL'si 2008 yılı karından ayrılan, 13.607.265,08 TL'si 2009 yılı karından ayrılan, 16.746.559,05 TL'si 2010 yılı karından ayrılan, 10.860.202,97 TL'si 2011 yılı karından ayrılan, 3.726.008,50 TL'si 2012 yılı karından ayrılan, 173.503,92 TL'si 2013 yılı karından ayrılan, 8.720.381,60 TL'si 2014 yılı karından ayrılan, 5.743.455,21 TL'si 2015 yılı karından ayrılan, 33.141.626,46 TL'si 2017 yılı karından ayrılan, 20.029.681,47 TL'si 2018 yılı karından ayrılan Olağanüstü yedeklerden karşılanacak şekilde ve dağıtımının bedelsiz pay şeklinde olmasına karar verilmişti. 09.07.2021 tarihinde bedelsiz sermaye artışına ilişkin gerekli onayların alınması için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuruda bulunulmuştur.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( DERHL): Şirketin 75.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 27.750.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden olmak üzere 47.250.000 TL artışla 75.000.000 TL'ye çıkarılması nedeniyle ihraç edilecek 47.250.000 TL nominal değerli payların halka arzına ilişkin hazırlanan izahnamaenin onaylanması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na yapılan başvuru, 08.07.2021 tarihli 2021/35 sayılı Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni ile olumsuz karşılandığı bildirilmiş olup, sermaye artırımı onaylanmamıştır.

MARTI GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(MRGYO): Şirketin 110.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin 330.000.000 TL'ye artırılması nedeniyle ihraç edilen 220.000.000 TL nominal değerli paylar Sermaye Piyasası Kurulu'nun 08.04.2021 tarih ve 2021/19 sayılı toplantısında onaylanan izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 11.06.2021 ile 08.07.2021 tarihleri arasında 28 gün süreyle kullandırılmıştır. Kullanılmayan payların nominal değeri 48.935.784,950 TL'dir.

GEDİZ AMBALAJ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( GEDZA): Yönetim Kurulunun 06.07.2021 tarih ve 2021-14 sayılı kararı ile Şirketin 35.000.000,00 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, 11.664.000,00 TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı 2020 yılı dönem net karından karşılanmak üzere 11.664.000,00 TL artırılarak 23.328.000,00 TL'ye yükseltilmesi ile ilgili olarak 09.07.2021 tarihinde İhraç Belgesi'nin onaylanması ve esas sözleşmesinin ilgili maddesinin tadil edilmesi amacıyla 54604 sayılı evrak numarası ile Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

PEKER GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (PEKGY): Şirketin 1.850.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı 253.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı olmak üzere %400 oranında 1.012.000.000 TL artırılarak, 253.000.000 TL'den 1.265.000.000 TL'ye çıkartılması işlemine ilişkin 01.06.2021 tarihinde başlayan 30 günlük yeni pay alma hakkının kullandırım süreci 30.06.2021 tarihinde tamamlanarak sona ermiştir. Yeni pay alma haklarının kullanılmasından sonra kalan payların toplam nominal değeri 715.629.920,928 TL olup, ilgili paylar 13.07.2021 – 14.07.2021 tarihleri arasında 2 iş günü süreyle, A1 Capital Menkul Kıymetler A.Ş. aracılığıyla Borsa İstanbul A.Ş. Birinci Piyasada nominal fiyattan az olmamak kaydıyla Birinci Piyasa'da oluşacak fiyat üzerinden satışa sunulacaktır.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında SAMAT.E paylarında 12/07/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 26/07/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Temettü Notları: 


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı ile Birlikte Okunmalıdır…

Kaynak: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP ve Matriks

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 2.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %36,36 zarar oranı: %63,64'dür. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.