Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz

07 Haziran 2021

Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek.

Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz


Haftaya Zayıf Veri Akışı İle Başlıyoruz
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,34 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi % 0,74, holding endeksi % 0,34 değer kazandığı günde, sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran % 3,07 ile madencilik, en çok kaybettiren ise % 1,73 ile turizm olduğu görüldü.
Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,07, Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,39, Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,12 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi % 0,46 değer kazandı.
ABD borsaları günü değer kazanımı ile tamamladı. Kapanışta, Dow Jones % 0.53, S&P 500 endeksi %0.87 ve Nasdaq endeksi %1,45 değer kazandı.
Bugün, Yurtiçinde sakin veri akışı takip edilecek. Global piyasalarda ise Almanya Fabrika Siparişleri ve Euro Bölgesi’nde Sentix Yatırımcı Güveni izlenecek.
Çin Ulusal İstatistik Ofisi’nin açıkladığı mayıs ayı dış ticaret verilerine göre, Çin'in dolar bazında ihracatı geçen yılın aynı ayına göre % 27,9,  ithalatı ise % 51,1 artış gösterdi. Mayıs ayında Çin'in ticaret fazlası ise 45,53 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karmaşık görünümün devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü % 0,34 değer kazanarak günü 1.432 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 14,3 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı açıklamada, “kuraklığın oluştuğu bölgelerde hasar tespit çalışmalarının sonuçlarına göre çiftçilerin Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatiflerine olan borçlarının erteleneceğini belirtti”. Kuraklıktan etkilenen buğday, arpa, yulaf, çavdar, nohut ve mercimek üreticilerine de verim kayıplarına göre dekara 100 liraya kadar doğrudan ödeme yapılacağı belirtildi. 
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı değerlendirmede; Türkiye'nin güney Karadeniz'de 135 milyar metreküp ek doğal gaz keşfettiğini ve bölgedeki toplam keşfi 540 milyar metreküpe çıkardığını ifade etti.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Mayıs ayı Fiyat Gelişmeleri raporuna göre; Tüketici fiyatları Mayıs ayında yüzde 0,89 oranında artmış, yıllık enflasyon 0,55 puan düşüşle yüzde 16,59 oldu. Yıllık enflasyon enerji ve temel mal gruplarında gerilerken, gıda grubunda yatay seyretmiş, hizmet grubunda ise yükseldi. Bu dönemde enerji fiyatları, Türk lirası cinsinden petrol fiyatlarındaki gelişmelere ek olarak eşel mobil sisteminin uyarlanması ve tavan fiyat uygulamasının kaldırılmasıyla yükselmiş; ancak yüksek baz nedeniyle grup yıllık enflasyonu geriledi. Mayıs ayındaki kapanmaya bağlı olarak faaliyetin kesintiye uğradığı bazı kalemlerde fiyat artışları düşük seyretmiştir. Bu kapsamda, döviz kuru gelişmelerine karşın, giyim sektörü başta olmak üzere temel mal enflasyonu ılımlı bir seyir gösterdi. Hizmet grubu enflasyonunun seyrinde kapasite kısıtlarına bağlı olarak yüksek fiyat artışı sergileyen ulaştırma hizmetleri etkili oldu. Bu dönemde emtia fiyatlarındaki yükseliş genele yayılarak hızlandı. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ile bazı ürünlerde süregelen arz kısıtlarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiş ve maliyet baskıları etkisini sürdürmüştür denildi. 
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mayıs ayına ilişkin TÜFE bazlı reel efektif döviz kurunu açıkladı. Buna göre, Türk Lirası'nın reel değerini ölçen endeks 60,55 olarak gerçekleşti.
•Euro Bölgesi’nde açıklanan Perakende Satışlar verisi Nisan ayında bir önceki aya göre % 3,1 düşüş gösterirken, yıllık bazda beklentilerin altında % 23,9 artış gösterdi.
•ABD’de açıklanan Tarım Dışı İstihdam (TDİ) verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi altında 559 bin kişi artış gösterdi. Piyasa beklentisi 650 bin kişi artış yaşanabileceği yönünde şekilleniyordu. İşsizlik Oranı verisi piyasa beklentisinin hafif altında % 5,8 düzeyinde gerçekleşti. Geniş tanımlı işsizlik oranı bir önceki aya göre geriledi ve % 10,2 olarak kaydedildi. Ortalama saatlik kazançlar verisi Mayıs ayında piyasa beklentisi üzerinde artış gösterdi. Ortalama saatlik kazançlar aylık bazda % 0,5 ve yıllık bazda % 2,0 artış gösterdi.
•Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notu ve görünümüne ilişkin güncelleme yapılmadığını açıkladı. Moody's, Türkiye'yi "B2" kredi notu ve "negatif" görünümle değerlendiriyor.
•ABD Hazine Bakanı Janet Yellen yaptığı değerlendirmede, Başkan Joe Biden'ın 4 trilyon dolarlık harcama planının, artan enflasyona katkıda bulunsa ve daha yüksek faiz oranlarına yol açsa bile ABD için iyi olacağını ifade etti. 
•G7 ülkelerinin maliye bakanları, cumartesi günü uluslararası bir kurumlar vergisi tabanının yüzde 15 olmasıyla ilgili anlaşmaya vardığı haberi basında yer aldı.


Gün içi veri takvimi

 

Şirket Notları: 

AYDEM YENİLENEBİLİR ENERJİ A.Ş.( AYDEM): İzahname'de belirtilen 300 MW hibrit  kapasite yatırım planımız, ilgili mevzuat değişiklikleri kapsamında hibrit yatırımı için santral sahalarının genişletilmesi imkanı ile yaklaşık 600 MW'a çıkmış bulunmaktadır. Aydem Yenilenebilir Enerji A.Ş. tarafından yapılması planlanan hibrit santral yatırımlarının ilk fazında, toplam 236 MWp gücünde 4 adet güneş enerji santrali projesi için; Tokat İli, Reşadiye ve Niksar ilçelerinde planlanan Akıncı HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (74,5 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 27.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiş olup, söz konusu başvuru ÇED Yönetmeliği'nin 8. maddesi gereğince uygun bulunarak ÇED süreci başlatılmıştır. Sivas İli, Koyulhisar ilçesinde planlanan Koyulhisar HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (56,4 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 19.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiş olup, söz konusu başvuru ÇED Yönetmeliği'nin 8. maddesi gereğince uygun bulunarak ÇED süreci başlatılmıştır. Uşak İli, Banaz ilçesinde planlanan Uşak RES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (55,6 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası 29.05.2021 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenmiştir. Söz konusu başvurunun Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ÇED Yönetmeliği kapsamında değerlendirmesi devam etmekte olup kısa süre içerisinde sonuçlanması beklenmektedir. Adana İli, İmamoğlu ilçesinde planlanan Mentaş HES Yardımcı Kaynak Güneş Enerjisi Santrali Projesi (49,4 MWp) ile ilgili olarak; ÇED Başvuru Dosyası hazırlık çalışmaları tamamlanmış olup, kısa süre içerisinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı e-ÇED sistemine yüklenerek ÇED başvuru süreci tamamlanacak; gelişmeler paylaşılacaktır.  
DENİZBANK A.Ş.( DENIZ, DNZ): Banka, 03 Haziran 2021 tarihinde, 12 ülkeden 16 bankanın katılımıyla 367 gün vadeli 222.000.000 Avro ve 102.500.000 ABD Doları ve 364 gün vadeli 245.000.0000 Çin Yuan'ı olmak üzere üç dilimden oluşan yaklaşık 410.000.000 ABD Doları Sendikasyon Kredisi Sözleşmesi'ne imza atmıştır. Kredi, turizm, gemicilik, ihracata yönelik sanayi ve tarım başta olmak üzere müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullanılacaktır.


KATMERCİLER ARAÇ ÜSTÜ EKİPMAN SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KATMR): 12.03.2021 tarihli özel durum açıklaması ile kamuoyuna duyurulmuş olduğu ve Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan 118 adet zırhlı araç alım ihalesinin şirket uhdesinde kaldığı tarafımıza bildirilmiştir. İhaleye ilişkin imza, teminat mektubu ve kredilendirme vb. prosedürler devam etmekte olup süreç tamamlandığında ihale bedeli netleştirilerek kamuoyuna gerekli açıklama yapılacaktır.
KARSAN OTOMOTİV SANAYİİ VE TİCARET A.Ş.( KARSN): Şirketin, 2 Haziran 2018 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda, Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye (TOGG) %19 oranında pay sahibi kurucu ortak olarak, Kök Ulaşım Taşımacılık A.Ş.'nin (KÖK) iştirak ettiği belirtilmiştir. Öte yandan dün basına yansıyan haberlerde KÖK'ün ortaklıktan çıktığı yer almış olup, daha önceki açıklamalarda da belirtildiği üzere, Şirketin KÖK ve TOGG'da herhangi bir pay sahipliği bulunmamaktadır. TOGG'la ilgili olarak sosyal medyada ve basında çıkan haberlerin Şirketle bir ilgisi olmayıp, basında çıkan haberlerin Şirketin faaliyetine bir etkisi bulunmamaktadır. Şirket hedefleri ve iş modeli doğrultusunda yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerine devam etmektedir.
AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.( AKSGY): Akbatı ve Akasya Alışveriş Merkezlerimizdeki kiracılara, Haziran ayı kira ödemelerine yönelik olarak yalnızca bu ayla sınırlı kalmak üzere, ciro düşüşü ve çeşitli kriterlere bağlı olacak şekilde kira desteği sağlanmasına karar verilmiştir.
DAGİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( DAGI): Şirket, Bursa Anatolium Avm adresinde yeni bir mağaza açmıştır. Açılan bu mağaza ile birlikte bayiler ve e- ticaret hariç olmak üzere, güncel mağaza sayısı 84 olmuştur.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Ünlü Yatırım Holding payları, 07/06/2021 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Yıldız Pazar'da işlem görmeye başlayacağından, söz konusu tarihten itibaren BIST Tüm, BIST Tüm-100, BIST Yıldız, BIST Halka Arz, BIST Mali, BIST Holding ve Yatırım ve BIST İstanbul endeksleri kapsamına dahil edilecek olup, endekslerin hesaplanmasında şirketin paylarının sayısı 175.000.000, fiili dolaşımdaki pay oranı ise %26 olarak dikkate alınacaktır.
EGE GÜBRE SANAYİİ A.Ş.( EGGUB): Şirket tarafından, Nitron Group LLC ve Dreymor PTE LTD  firmaları aracılığı ile ihraç edilmek üzere  yaklaşık 20.000 ton ve 8.000.000 USD bedelle kompoze gübre  ihracat siparişi alınmıştır. Söz konusu siparişlerin ilk sevkiyatı 07 Haziran 2021 tarihinde başlayacak olup, önümüzdeki bir ay içinde bütün ihracatın tamamlanması planlanmıştır.
INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(INVEO): İştirak edinimi süreci kapsamında gerçekleştireceğimizi ilettiğimiz 21.713.665 TL tutarındaki borç finansmanı 04.06.2021 tarihinde yapılmıştır.
DOĞTAŞ KELEBEK MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( DGKLB): Şirket yurtdışı perakende satış faaliyetlerini daha etkin yönetebilmek üzere, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde "Doğtaş Kelebek Mobilya Kıbrıs Ltd. Şti." unvanlı, 50.000 Euro ödenmiş sermayeli, bağlı ortaklığın kuruluşu "Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti Şirketler Yasası Fasıl 113 Madde 15-(1)" kapsamında tescil edilmiştir.
YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( YAPRK): "Teknoloji Yenileme ve Modernizasyon Kapsamında Makine-Ekipman Modernizasyonu Yatırım Projesi" kapsamında proje dosyası hazırlanarak Tarım ve Orman Bakanlığı-Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığı'na yapılan başvuru sonucunun olumsuz olduğu Tarım ve Orman Bakanlığı'nın başvuru sisteminden 05.06.2021 tarihinde öğrenilmiştir. Bu çerçevede; modernizasyon ve yenileme kapsamında yaklaşık maliyeti yaklaşık 375.000 TL olan 14 metreküp kapasiteli yem karma ve dağıtma makinesi kendi finansmanımızla satın alınacaktır.
INVEO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(INVEO): 10.08.2020 tarihinde Karadağ Sermaye Piyasası Kurulu'ndan faaliyet lisansını alan iştirakimiz FINVEO MN , iş planına uygun bir zamanlamayla hızla faaliyete başlamış, 25.03.2021 tarihinde Yönetim Kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda, lisans kapsamını genişletmek için sermayesini artırmıştır. Faaliyet kapsamımızın genişletilmesi ile ilgili tescil işlemi 04.06.2021 tarihinde gerçekleşmiştir.
MARMARİS ALTINYUNUS TURİSTİK TESİSLER A.Ş.(MAALT): 29.04.2021 tarihli faaliyet raporumuzda belirtilen Divan Talya Otelimizin ve Konferans Merkezi'nin bulunduğu Antalya İli, Muratpaşa İlçesi, 28435 ada 1 ve 2 parsellerdeki parselasyon neticesinde T.C Maliye Hazinesi adına tescil edilen 307,68 ve 287,91 metrekarelik alanların satın alınması ile ilgili yapılan başvurumuzun, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından uygun bulunduğu şirketimize tebliğ edilmiştir. Yapılan tebligat ile 1 No'lu parsel için 3.076.800.-TL, 2 No'lu parsel için ise 2.879.100.-TL olmak üzere toplam 5.955.900.-TL değer takdir edilmiştir. Söz konusu alımın tamamlanması için, alım bedelinin %1'i oranında döner sermaye ödemesi ile satış bedelinin tamamının veya taksitli ödemenin tercih edilmesi halinde en az %25'inin tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Taksitle ödemenin tercih edilmesi halinde bakiye tutara yasal faiz uygulanacak olup, döner sermaye bedelinin ise verilen süre içerisinde peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu kapsamda Şirketimiz tarafından peşin veya taksitli ödeme seçeneklerinden birisinin kararlaştırılmasını takiben alımın tebligat tarihinden itibaren 15 gün içinde tamamlanması öngörülmektedir.
Paylar Alım Satım Notları;
DOHOL: DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş. Şirket 20 Mart 2019 tarihli Olağan Genel Kurul Toplantısında onaylanan "Pay Geri Alım Programı" kapsamında 3 Haziran 2021 tarihinde 350.000 adet kendi payını Borsa'dan satın almıştır.
ENKAI: AGAH MEHMET TARA 03/06/2021 - 03/06/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 8,64 - 8,67 TL fiyat aralığından 283.504 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/06/2021 tarihi itibariyle %0,237 sınırına ulaşmıştır.
SOKM: ALİ ÜLKER 03/06/2021 - 03/06/2021 tarihinde ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,82 - 10,84 TL fiyat aralığından 123.400 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/06/2021 tarihi itibariyle %0,02 sınırına ulaşmıştır.
TKURU: HÜSEYİN AVNİ METİNKALE 03/06/2021 - 03/06/2021 tarihinde TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 223,3 - 242 TL fiyat aralığından 21.544 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte TAZE KURU GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/06/2021 tarihi itibariyle %68,44 sınırına ulaşmıştır.
SOKM: ERGÜN AMBALAJ ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ 03/06/2021 - 03/06/2021 tarihinde ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 10,81 - 10,84 TL fiyat aralığından 59.900 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ŞOK MARKETLER TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/06/2021 tarihi itibariyle %0,02 sınırına ulaşmıştır.
METUR: HALUK BAHADIR 03.06.2021 tarihinde Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. payları ile ilgili olarak 25.00 TL fiyattan 120.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Metemtur Yatırım Enerji Turizm ve İnşaat A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03.06.2021 tarihi itibariyle % 10.75 olmuştur
GENTS: GENTAŞ KİMYA SANAYİ .VE TİC.PAZ.A.Ş. 02/06/2021 - 02/06/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,79 - 4,85 TL fiyat aralığından 75.921 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/06/2021 tarihi itibariyle %3,72 sınırına ulaşmıştır.
Sermaye Artırım-Azaltım Notları;
ATAKULE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(AGYO): Şirketin 300.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 231.000.000 Türk Lirası olan çıkarılmış sermayenin, tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %14,00 oranında arttırılarak 263.340.000 Türk Lirası'na çıkarılması işleminde ihraç edilecek olan 32.340.000 Türk Lirası tutarındaki nominal değerli paylara ilişkin izahnamenin onaylandığı, Serrmaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 31.05.2021 tarih ve E-12233903-340.05.05-6710 sayılı yazısı ile şirkete bildirilmiştir. Pay sahiplerinin ellerindeki payların % 14,00'ü oranında yeni pay alma hakkı bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 07.06.2021 ila 22.06.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma hakları (Rüçhan Hakkı) kullanımında 1 payın nominal değeri 0,01 Türk Lirası olup, 1 lot (100 adet) pay nominal değeri olan 1,00 Türk Lirası üzerinden satışa arz edilecektir.
REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.(RYGYO): Şirket Esas Sözleşmesi'nin 8. maddesinin (Sermaye ve Paylar) vermiş olduğu yetkiye istinaden, 1.000.000.000-TL olan kayıtlı sermaye tavanı içinde 246.000.001-TL olan çıkarılmış sermayesinin tamamı nakden (bedelli) karşılanmak suretiyle %103,25203 oranında 253.999.999-TL artırılarak 500.000.000-TL'ye çıkarılmasına ilişkin Sermaye Piyasası Kurulu'na gerekli başvuru yapılmıştır.
YEŞİL YATIRIM HOLDİNG A.Ş.( YESIL): Şirketin 250.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 6.750.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin, tamamı nakit karşılığı ve %3.085,18518 oranında olmak üzere 208.250.000 TL artışla 215.000.000 TL'ye yükseltilmesine ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nun 27.05.2021 tarih ve 27/795 sayılı toplantısında onaylanmıştır. Pay sahiplerinin yeni pay alma hakları kullandırılacak olup, ellerindeki payların %3.085,18518'i oranında yeni pay alma hakları bulunmaktadır. Yeni pay alma hakları izahnamede belirtilen esaslara uygun olarak 08.06.2021 ile 22.06.2021 tarihleri arasında 15 gün süreyle kullandırılacaktır. Yeni pay alma haklarının kullanımında 1,00 TL nominal değerli pay 1,00 TL'den satışa arz edilecektir. Yeni pay alma haklarının (rüçhan hakkı) kullanılmasından sonra kalan paylar 2 iş günü süresince nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa Birincil Piyasa'da oluşacak fiyattan halka arz edilecektir.
İŞBİR HOLDİNG A.Ş.( ISBIR): Şirket Esas Sözleşmesinin sermaye ile ilgili 5. Maddesinin tadiline ilişkin başvuru Sermaye Piyasası Kurulu'nca onaylanmıştır. Sermaye Piyasası Kurulu onay yazısı ve onaylı tadil metni KAP’ta sunulmuştur.
SÖNMEZ FİLAMENT SENTETİK İPLİK VE ELYAF SANAYİ A.Ş.( SONME): Sermayesinin 56.065.000,00-.TL'den 74.000.000,00.-TL'ye artırılması ve artırılan 17.935.000,00.-TL sermayenin, 5.086.941,67.-TL'lik kısmının Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farkları ve 12.848.058,33.-TL lik kısmının da Geçmiş Yıl Karlarından olmak üzere, İç kaynaklardan karşılanması ve arttırılacak sermayeyi temsilen ortaklarımıza bedelsiz pay verilmesi ile ilgili KAP’ta yer alan bildirim. 
YAPRAK SÜT VE BESİ ÇİFTLİKLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( YAPRK): Şirketin 7.100.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin; 1.207.000 TL'si "2020 Yılı Karından", 2.043.824 TL'sı "Hisse Senedi İhraç Primlerinden", 3.849.176 TL'si "Olağanüstü Yedeklerden" olmak üzere 7.100.000 TL artırılarak 14.200.000 TL'ye çıkarılmasına ilişkin Şirket esas sözleşmesinin "Sermaye" başlıklı 6'ıncı maddesinin tadil edilmesi hususu İstanbul Ticaret Odası tarafından 04.06.2021 tarihinde tescil edilmiştir. Bedelsiz pay alma hakkı kullanım başlangıç tarihi 09.06.2021'dir. SPK tarafından onaylanan ihraç belgesi ve esas sözleşme tail metni KAP’ta yer almaktadır.
BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.(BALAT): Şirket sermayesinin 12,165 milyon TL’den %100 oranında bedelli olarak 12,165 milyon TL nakden artışla 24,331 milyon TL’ye yükseltilmesine karar verildi.
KERVAN GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş.( KRVGD): Şirket Kervan Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.'nin 01.01.2020 -31.12.2020 tarihli hesap dönemini kapsayan 2020 yılı hesap dönemine dair faaliyet karının dağıtımına ilişkin Yönetim Kurulu'nun 04.03.2021 tarih ve 2021/4 sayılı kararında 2020 yılı finansal sonuçlarına göre 2020 yılı net dağıtılabilir kârımızdan hisse başına 0,1333 TL brüt nakit kâr payı ve hisse başına 0,28 TL bedelsiz kâr payı dağıtılmasına, dağıtılacak bedelsiz kâr paylarının A grubu hisselere 0,08 TL değerindeki kısmının A grubu, kalan 0,20 TL'lik kısmının B grubu olarak, B grubu hisselere ise 0,28 TL'lik bedelsiz kâr payının tamamının B grubu hisse olarak dağıtılmasına, ödenmiş sermayesinin 187.500.000 TL'den 240.000.000 TL'ye yükseltilmesine ve bu kararın ilk yapılacak Genel Kurul'da onaya sunulması kararı verilmiş ve 03.06.2021 Perşembe günü saat 14:00'da DoubleTree by Hilton Otel Cihangir Mahallesi D-100 Güney Yan Yol No:289 Avcılar/İSTANBUL adresinde yapılan 2020 yılına ait Olağan Genel Kurul Toplantısı sonucunda mevcudun oybirliği ile kabul edilmiştir.
Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar;
 


Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi; 

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırımcı ve Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)
 Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde, Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Yayla Enerji Üretim Turizm ve İnşaat Ticaret A.Ş (YAYLA) payında 07/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı" ve "Brüt Takas" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 06/07/2021'dir.  
Ayrıca Yönerge'nin 5. Maddesi çerçevesinde, YAYLA payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcılar hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 07/06/2021 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirin uygulanacağı son tarih 06/09/2021'dir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Yatırım Aracı Bazında Tedbir Uygulanması)
Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. ve 6. maddelerindeki hükümler çerçevesinde Tedbir Yönetim Sistemi kapsamında, piyasasında gerçekleşen işlemler nedeniyle Tuğçelik Alüminyum ve Metal Mamülleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (TUCLK.E) payında 07/06/2021 tarihinden itibaren 1 ay süreyle mevcut Açığa Satış Yasağına ilave olarak "Kredili İşlem Yasağı"  önleyici tedbiri uygulanacaktır. TUCLK.E payında tedbirin uygulanacağı son tarih 06/07/2021'dir.

Bugün Gerçekleştirilecek Temettüler;

 


Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks ,Finnet

SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.