Haftaya Yoğun Veri Akışı İle Başlıyoruz…

29 Kasım 2021

Bugün, yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi ve Dış Ticaret Dengesi dataları takip edilecek.

Haftaya Yoğun Veri Akışı İle Başlıyoruz…

29.11.2021

Haftaya Yoğun Veri Akışı İle Başlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 2,35 değer kaybederek günü 1.776,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 3,40, holding endeksi yüzde 2,90 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,31 ile bilişim, en çok gerileyen ise yüzde 8,71 ile ulaştırma olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 3,64, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 4,15, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 4,75 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 4,6 geriledi.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 2,53, S&P 500 endeksi yüzde 2,09 ve Nasdaq endeksi yüzde 2,23 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Ekonomik Güven Endeksi ve Dış Ticaret Dengesi dataları takip edilecek. Global piyasalarda Euro Bölgesi’nde Tüketici Güveni, Almanya’da öncü TÜFE ve ABD’de Askıdaki Konut Satışları verileri yakından izlenecek. Gün içerisinde, Fed Başkanı Powell, ECB Başkanı Lagarde, ABD Hazine Bakanı Yellen, BoJ Başkanı Kuroda ve birçok FOMC üyesinin açıklamaları takibimizde olacak.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak karışık görünümün devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 2,35 değer kaybederek günü 1.776,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 33,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne hafif alıcılı bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov gerçekleştirdikleri görüşmede ardından düzenlenen basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı değerlendirmede, "Ticaret hacmimizi, ilk planda 5 milyar dolara çıkartmak üzere gerekli adımları atmak konusunda kararlıyız. Kara ve hava yolu taşımacılığının yanı sıra enerji alanındaki iş birliğimizi geliştirmek amacıyla yapabileceklerimiz hakkında görüş alışverişinde bulunduk" dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Uluslararası Rezervler ve Döviz Likiditesi Ekim 2021 verilerine göre; Resmi Rezerv Varlıkları, bir önceki aya göre yüzde 2,2 artarak 123,9 milyar ABD doları düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde alt kalemler itibarıyla, döviz varlıkları bir önceki aya göre yüzde 2 artarak 76,4 milyar ABD doları, altın cinsinden rezerv varlıkları ise yüzde 3 artarak 39,7 milyar ABD doları olarak gerçekleşti.

Hazine ve Maliye Bakanlığının (Gelir İdaresi Başkanlığı), Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu kapsamda yeniden değerleme oranının 2021 için yüzde 36,2 olarak tespit edildiği aktarılan tebliğde söz konusu oranın 2021 yılına ait son geçici vergi dönemi için de uygulanacağı kaydedildi. (Kaynak: aa.com.tr)

Asgari Ücret Tespit Komisyonu 1 Ocak 2022'den geçerli olacak asgari ücreti rakamını belirlemek üzere 1 Aralık Çarşamba ilk toplantısını gerçekleştirecek.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Salı günü başlayacak görüşmelere, AB koordinatörlüğünde İran ile nükleer anlaşmanın tarafları Rusya, Çin, İngiltere, Fransa ve Almanya (4+1) katılacağı bildirildi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) Omicron varyantının, daha hızlı yayıldığına ve Delta dahil olmak üzere Kovid-19'un diğer varyantlarına kıyasla daha şiddetli hastalığa neden olduğuna dair net bir kanıt olmadığını açıkladı.

Moderna Inc. Baş Tıbbi Yetkilisi Paul Burton yaptığı değerlendirmede; yeni omicron koronavirüs varyantının mevcut aşılardan kaçınabileceğini ve eğer böyle ise, yeniden formüle edilmiş bir aşının yeni yılın başlarında hazır olabileceğini ifade etti.

Capital Intelligence Ratings (CI Ratings), Türkiye'nin uzun vadeli döviz ve yerel para cinsinden notlarının görünümünü Durağan'dan Negatif'e revize etti.Kurum aynı zamanda, her iki notu B1 olarak teyit ettiği açıklandı.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, yaptığı değerlendirmede; Euro bölgesinin yeni bir COVID-19 enfeksiyonu dalgasının veya Omicron varyantının ekonomik etkisiyle yüzleşmek için daha donanımlı olduğunu ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: PC İletişim ve Medya Hizmetleri Sanayi Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) 11.490.659 TL nominal değerli paylarının halka arzı tamamlanmış olup Şirketin sermayesini temsil eden 45.000.000 TL nominal değerli payları Kotasyon Yönergesi'nin 8'inci maddesi çerçevesinde kota alınmıştır. Halka arz edilen Şirket payları 01/12/2021 tarihinden itibaren Ana Pazar'da 9,50 TL/pay baz fiyat, "PCILT.E" kodu ve sürekli işlem yöntemiyle işlem görmeye başlayacaktır. İlgili sırada maksimum emir değeri 1.000.000 TL olarak belirlenmiştir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: Rainbow Polikarbonat Sanayi Ticaret A.Ş.'nin (Şirket) halka arz edilecek toplam 12.000.000 TL nominal değerli payları, Borsa Birincil Piyasa'da Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış Yöntemi ile beher pay için 9,90 TL fiyattan 30/11-01/12/2021 tarihlerinde İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş. aracılığıyla, RNPOL.HE (ikincil piyasada işlem kodu RNPOL.E olacaktır) işlem sırasında satışa sunulacaktır. RNPOL.HE'ye iletilecek emirlerde yalnızca [İptale Kadar Geçerli (İKG)] emir geçerlilik türü kullanılmalıdır. İlgili sırada maksimum emir değeri 118.800.000 TL olacaktır. Halka arza ilişkin emirlerin Borsamıza iletilmesine aracılık eden üyelerin, emirleri Borsamız birincil piyasasına iletirken kendi risk tanımlamaları çerçevesinde birden fazla emre bölerek iletmeleri halinde fiyat - zaman önceliğini haiz ilk emir dışındaki diğer emirler mükerrer olarak girilmiş olacağından dağıtıma konu edilmemektedir. Şirket payları, birincil piyasa işlemlerinin tamamlanmasını takiben, Borsamızca yapılacak değerlendirmenin ardından ikincil piyasada işlem görebilecektir.

TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O.(VAKBN): VakıfBank, 16 ülkeden 27 bankanın katılımıyla toplam 650 milyon ABD Doları karşılığı 296 milyon ABD Doları ve 313,5 milyon Euro olmak üzere iki dilimden oluşan sendikasyon kredisi sağlamıştır. Bankanın ikinci sürdürülebilir sendikasyon kredisi olan işlemin yenileme oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 102 seviyesinde gerçekleşmiştir. 367 gün vadeli kredinin toplam maliyeti ABD Doları kısmı için Libor + % 2,15 ve Euro kısmı için Euribor + %1,75 olarak gerçekleşmiştir. Söz konusu işlemde First Abu Dhabi Bank, The Commercial Bank Qatar ve Emirates NBD ortak koordinatör bankalar, SMBC ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatör bankalar olarak görev alırken Emirates NBD ise ajan banka olarak görev almıştır.

GEN İLAÇ VE SAĞLIK ÜRÜNLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (GENIL): GEN üretim tesisinde üretimi gerçekleştirilen ve ülkemizde de ruhsatlı olan, Gastro-Özofajial Reflü/Ülser hastalıklarının tedavisinde kullanılan "Esomeprazol sodyum" etken maddesini içeren, Genium adlı ürünü Filipinler'de ruhsatlandırma süreci tamamlanmıştır. Ruhsatlandırma süreci tamamlanan ürün ile şirket küresel anlamdaki faaliyetlerinin genişleyeceği ve şirketin satışlarının olumlu olarak etkileneceği değerlendirilmektedir.

DİTAŞ DOĞAN YEDEK PARÇA İMALAT VE TEKNİK A.Ş. (DITAS): Şirket tarafından "Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş." ile "3S Kalıp Aparat Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş."nin paylarının satın ve devir alınmasına ilişkin süreçlerin başlatıldığı hususu 04.10.2021 tarihli Özel Durum Açıklama vasıtasıyla detaylı olarak kamuya duyurulmuş olup, söz konusu satın alma işlemine Rekabet Kurulu'nun 25.11.2021 tarihli toplantısında onay verildiği (26.11.2021) şirket tarafına tebliğ edilmiştir.

ATP TİCARİ BİLGİSAYAR AĞI VE ELEKTRİK GÜÇ KAYNAKLARI ÜRETİM PAZARLAMA VE TİCARET A.Ş. (ATATP): Şirket 15.11.2021 tarihli özel durum açıklamasında, Şirket %100 bağlı ortaklığı olacak yeni bir şirket kurulmasına, söz konusu şirketin sermayesinin 100.000 TL olmasına ve sermayenin tamamının Şirket tarafından nakden karşılanmasına karar verildiği açıklanmıştı. Söz konusu şirket, "Konuk Ağırlama Teknolojileri ve Uygulamaları Anonim Şirketi" unvanı ile kurulmuş olup 26.11.2021 tarihinde İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından tescil edilmiştir.

ULUSOY UN SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ULUUN): %100 Bağlı Ortaklığı olan Rolweg S.A.Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO)' nun 25.11.2021 tarihinde yapmış olduğu Buğday İthalatı ihalesinde vermiş olduğu teklif ile 9.590.000 USD ( 115.080.000 Türk Lirası) değerinde ihale kazanmıştır.

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.(KONTR): Kontrolmatik-Siterm iş ortaklığı olarak girdiği, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen 2021/589594 İKN'lu "50 T/H Yüksek Basınçlı Su Borulu Buhar Kazanı " ihalesinde, iş ortaklığı vergiler hariç 54.989.650,00 TL bedelle en iyi teklifi vererek 1. Sırada yer almıştır. İhale sonucunun kesinleşmesi için, İhale Kanunu hükümleri çerçevesinde, düzenleyen kurumdan ihale komisyon kararı beklenecek olup süreç ile ilgili gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır.

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (EKGYO): İstanbul Şile Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi (İdealist Cadde) kapsamında bulunan ünitelerin e-ihale sistemi üzerinden 14 Ekim 2021 tarihinde satışa sunulmuştur. E-İhale sonucu muhammen bedeli KDV Dahil 17.285.000,00 TL (KDV Hariç 14.648.305,08 TL) olan 10 adet bağımsız bölümün satış fiyatı KDV Dahil 18.080.000,00 TL (KDV Hariç 15.322.033,90 TL) üzerinden teklif gelmiş ve satış işlemleri tamamlanmıştır.

PARK ELEKTRİK ÜRETİM MADENCİLİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (PRKME): Bağlı ortaklığ Konya Ilgın Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş.'nin ("Konya Ilgın") rödovans usulüyle işlettiği Konya'nın Ilgın ilçesindeki 1247 ruhsat numaralı linyit sahasında kömür üretim faaliyeti sırasında zaruri olarak üretilen kilin HF Penta Madencilik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi'ne ("Alıcı") satışı için bağlı ortaklığı 9 Ağustos 2021 tarihinde imzalanan ve bu yılın sonuna kadar %30 oranında arttırılıp azaltılabilecek 30 bin tonluk satış hacmi, Alıcı'nın talep koşulları nedeniyle imzalanan ek protokolle 7 bin ton (+/- %30) olarak revize edilmiştir.

DERLÜKS YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DERHL): Şirket iştiraki Toprak Yenilenebilir Enerji Sanayi Ticaret A.Ş. bağlı ortaklığı Azur Enerji Tedarik Depolama Ticaret A.Ş., vasıtasıyla itibariyle elektrik piyasasında tedarik lisansı alabilmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK)'ya başvuruda bulunmuştur.Bu lisans alınması ile birlikte Azur Enerji, elektrik enerjisinin toptan veya perakande satılması, ithalatı, ihracatı ve ticaret faaliyetleri konusunda lisanslı olarak iştigal edebilecektir.

Paylar Alım Satım Notları:

RYGYO: EGEMEN DÖVEN 25/11/2021 - 25/11/2021 tarihinde REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,49 - 3,49 TL fiyat aralığından 500.000 TL toplam nominal tutarlı alış gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte REYSAŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/11/2021 tarihi itibariyle %7,60 sınırına ulaşmıştır.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 25/11/2021 - 25/11/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 14,70 - 15,10 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 0 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/11/2021 tarihi itibariyle %0,404 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: AKMAN DIŞ TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK AŞ 25/11/2021 - 25/11/2021 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,72 - 4,78 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 10.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/11/2021 tarihi itibariyle %7,04 sınırına ulaşmıştır.

GLYHO: MEHMET KUTMAN 25/11/2021 - 25/11/2021 tarihinde GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,23 - 2,23 TL fiyat aralığından 2.357.886 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GLOBAL YATIRIM HOLDİNG A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/11/2021 tarihi itibariyle %27,10 sınırına ulaşmıştır.

ETILR: İZZETTİN KAPLAN 25/11/2021 - 25/11/2021 tarihinde ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,33 - 5,33 TL fiyat aralığından 316.557 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/11/2021 tarihi itibariyle %14,36 sınırına ulaşmıştır.

ETILR: MEHMET HİLMİ SOYLU 11.11.2021 - 24.11.2021 tarihleri arasında ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5.33 TL fiyat aralığından 316,557 TL toplam nominal tutarlı alış, 1.687.248,81 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte % 26.33 sermayesindeki payları/oy hakları 24.11.2021 tarihi itibariyle %27.12 sınırına ulaşmıştır.

GENTS: ABDURRAHMAN KAHRAMAN 26/11/2021 - 26/11/2021 tarihinde GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 2,41 - 2,44 TL fiyat aralığından 280.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte GENTAŞ DEKORATİF YÜZEYLER SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 26 /11/2021 tarihi itibariyle %12 sınırına ulaşmıştır.

ETILR: : MEHMET HİLMİ SOYLU 11.11.2021 - 24.11.2021 tarihleri arasında ETİLER GIDA VE TİCARİ YATIRIMLAR SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 5.33 TL fiyat aralığından 316,557 TL toplam nominal tutarlı alış, 1.687.248,81 TL toplam değer üzerinden alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte % 26.33 sermayesindeki payları /oy hakları 24.11.2021 tarihi itibariyle %27.12 sınırına ulaşmıştır.

MTRKS: 26.11.2021 tarihinde 22,66- 22,70 TL fiyat aralığından (ortalama 22,69 TL) 10.000 adet pay geri alınmıştır. Şirketin sahip olduğu MTRKS payları bu işlem neticesinde 62.000 adete ulaşmıştır. (Şirket sermayesine oranı %0,231'dir)

SAHOL: Borsa İstanbul'da pay başına 12,96 TL – 13,02 TL (ağırlıklı ortalama 12,99 TL) fiyat aralığından toplam 500.000 TL nominal değerli SAHOL payları geri alınmıştır. Bu işlemlerle birlikte, 26.11.2021 tarihi itibarıyla geri alınan payların toplam nominal değeri 3.900.000 TL olup, bu payların sermayeye oranı %0,1911'e ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

BALATACILAR BALATACILIK SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (BALAT): Şirket 31.08.2021 - 2021 / 14 Sayılı Yönetim Kurulu Toplantısında alınan Tahsisli Sermaye Artış kararı ve 01.09.2021 tarihinde Sermaye Piyasası Kurumuna yapmış olduğu başvuru sonucu olumlu karşılanmış olup 25.11.2021 - 2021 / 59 Sayılı Sermaye Piyasası Kurulu bülteninde yayınlanmıştır. Şirketin 50.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, her biri 1,00 TL nominal değerde paylardan oluşan toplam 12.165.862 TL olan çıkarılmış sermayesinin, VII-128.1 sayılı Pay Tebliği'nin 13 üncü maddesinde belirtilen "tahsisli satış" yöntemi ile mevcut tüm ortakların rüçhan hakları tamamen kısıtlanarak, toplam satış hasılatı 10.054.000 TL olacak şekilde Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek pay satış fiyatına göre hesaplanarak toplam nominal sermaye tutarı kadar artırılacaktır.

DOĞUŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (DGGYO): Şirketin kayıtlı sermaye tavanının geçerlilik süresinin uzatılmasına ilişkin Esas Sözleşme değişiklik tasarısı için 27.10.2021 tarihinde Kurul'a yapmış olduğumuz başvuru, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından gerekli görülen düzeltmeler yapılarak, E-12233903-110.04.04-13346 sayılı ve 23.11.2021 tarihli karar ile onaylanarak şirkete iletilmiştir.

PETROKENT TURİZM A.Ş. (PKENT): Şirketin mevcut 1.036.800,00 Türk Lirası tutarındaki çıkarılmış sermayesinin; 23.846.400,00 Türk Lirası'nın, yapılması planlanan Ortaklar Olağanüstü Genel Kurulu kararı doğrultusunda; VUK. Ve SPK'na göre oluşan kalemlerden;1.170.542,03 TL'si Olağanüstü Yedekler hesabından, 230.206,73 TL'si Statü Yedeklerinden, 15.979.008,92 TL'si Sermaye Düzeltmesi Olumlu Farklarından, 12.795,02 TL'si Hisse Senedi İhraç Primleri hesabından ve 6.453.847,30 TL'si 2019 yılı karından karşılanmak suretiyle 24.883.200,00 Türk Lirası'na yükseltilmesine, Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş. (MKK) nezdinde kayden izlenmekte olan hamiline yazılı paylardan oluşan mevcut çıkarılmış sermayenin % 2300 oranında 23.846.400,00 TL değerdeki payların artırım tarihindeki pay sahiplerine payları oranında bedelsiz olarak dağıtılmasına, Sermaye artırımını takiben, sirketin kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi ve kayıtlı sermaye tavanının 50.000.000 TL olarak belirlenmesine, Kayıtlı Sermaye Tavanı süresinin 2021-2025 yıllarını kapsayacak şekilde 5 yıl süre tanınmasına, Yine Sermaye artırımının gerçekleştirilmesini takiben Sermaye Piyasası Kanunu'nun 18'inci maddesinin 7'nci fıkrası hükmü uyarınca, Sermaye Piyasası Kurulu'nun uygun görüşünü muhtevi, çıkarılmış sermayeyi gösteren esas sözleşmenin sermayeye ilişkin 6 (altı)ncı maddesi hükmünün ve diğer esas sözleşme hükümlerinin TTK 6102' ye göre düzenlenerek ekli bulunan yeni şekli ile tescil ve ilanına, gerekli izinlerin alınmasına, İhraç edilecek 23.846.400,00 TL nominal değerli paylara ilişkin ihraç belgesinin onaylanması ve kayıtlı sermaye sistemine geçilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurulmasına, Oy birliği ile karar verilmiştir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KAPLM.E ve KUTPO.E payları 29/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.:( Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KZBGY.E paylarında 29/11/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 28/12/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.