Haftaya Sakin Veri Akışı İle Başlıyoruz…

06 Aralık 2021

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu takip edilecek

Haftaya Sakin Veri Akışı İle Başlıyoruz…

06.12.2021

Haftaya Sakin Veri Akışı İle Başlıyoruz…

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,61 değer kazanımı ile 1.910,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 30,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,95 ve holding endeksi yüzde 2,55 değer kazandığı günde sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 6,03 ile inşaat, tek gerileyen ise yüzde 0,07 ile kimya, petrol, plastik olduğu görüldü.

Avrupa borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,10, Almanya'da DAX 30 endeksi yüzde 0,61, Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,44 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi yüzde 0,26 değer kaybetti.

ABD borsaları haftanın son işlem gününü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, yüzde 0,17, S&P 500 endeksi yüzde 0,85 ve Nasdaq endeksi yüzde 1,92 değer kaybetti.

Bugün, yurt içinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanacak olan "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporu takip edilecek. Gün içerisinde, TCMB Kasım ayına ilişkin Reel Efektif Döviz Kuru rakamlarını açıklayacak. Global piyasalarda ise Almanya’dan Fabrika Siparişleri ve Euro Bölgesi’nden Sentix Yatırımcı Güven Endeksi dataları takibimizde olacak. Gün içerisinde, İngiltere Merkez Bankası(BoE) Başkan Yardımcısı Ben Broadbent’ın yapacağı açıklamalar yakından izlenecek.

Yeni işlem gününde, sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Satır Başları:

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın son işlem gününü yüzde 1,61 değer kazanımı ile 1.910,41 puandan tamamladı. Toplam işlem hacmi 30,2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne pozitif bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yayımlanan Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri verilerine göre; Eylül 2021 dönemine ait Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri Tablosu değerlendirildiğinde; Ağustos 2021 verilerine göre varlıklar 118 milyon ABD doları artarken, yükümlülükler 1.297 milyon ABD doları azalmıştır. Net Döviz Pozisyonu Açığı ise 122.297 milyon ABD doları olarak gerçekleşmiş ve Ağustos 2021 dönemine göre 1.416 milyon ABD doları azaldı.

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verisinde, 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %3,51 ve bir önceki yılın aynı ayına göre %21,31 artış gösterdi.

  • Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Yurt içi Üretici Fiyat Endeksi verisinde 2021 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %9,99 bir önceki yılın Aralık ayına göre %51,06, bir önceki yılın aynı ayına göre %54,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %38,94 artış kaydedildi.

  • Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, Türkiye'nin kredi notunu "B2" olarak teyit etti, not görünümünü ise "negatif" olarak korudu.

  • Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde yaptığı değerlendirmede; enflasyondaki yükselişin geçici olduğunu ve gelecek yıl boyunca düşeceğini ifade etti. Başkan, 2022’de faiz artış ihtimalinin oldukça düşük olduğunu ancak koşullar oluşursa faiz artırımı konusunda tereddüt etmeyeceklerini ifade etti.

  • Euro Bölgesi’nde IHS Markit verilerine göre, Hizmet PMI endeksi Kasım ayında 54,6’dan 55,9’a yükseldi.

  • İngiltere Merkez Bankası (BoE) üyelerinden Michael Saunders, yaptığı açıklamada; yeni koronavirüs varyantı Omikron’un henüz yeni keşfedildiğini, virüsün sağlık ve ekonomi üzerindeki etkilerinin görülmesi için biraz daha beklemenin daha avantajlı olacağını ifade etti.

  • ABD'de açıklanan Tarım Dışı İstihdam (TDİ) değişimi Kasım ayında piyasa beklentisi altında 210 bin kişi oldu. Veri ile birlikte aynı anda açıklanan İşsizlik Oranı kasım ayında % 4,2’ye geriledi. Ortalama saatlik kazançlarda Kasım ayında bir önceki aya göre % 0,3 ve bir önceki yılın aynı ayına göre % 4,8 olarak kaydedildi.

  • İngiltere Ticaret Bakanı Anne-Marie Trevelyan'ın yaptığı açıklamada, ABD’nin Avrupa Birliği (AB) ile Ekim ayında Trump döneminde Çelik ithalatına uygulanmaya başlanan ithalat vergisini kaldırma konusunda anlaşmaya varmasının ardından, benzer bir anlaşmanın İngiltere çelik ve alüminyumu için de yapılması amacıyla ABD Ticaret Bakanı Gina Raimondo ile görüşeceğini ifade etti.

  • St. Louis Fed Başkanı James Bullard, yaptığı değerlendirmede; mevcut durumda 2022'de iki faiz artırımı tahminine bağlı kaldığını, ancak Fed'in tahvil alım programını daha hızlı azaltmanın, enflasyon dağılmazsa daha fazlasını yapma seçeneği yaratacağını ifade etti.

Gün içi veri takvimi:


Şirket Notları:

DO & CO AKTIENGESELLSCHAFT (DOCO): DO & CO, ABD'de önemli bir sözleşme daha kazandığını ve Delta Havayolları ile iş birliğinin daha da artacağını duyurmaktadır. DO & CO 10 yıl boyunca Delta Havayolları'nın Boston'daki (BOS) merkezi İkram Tedarikçisi olarak, tüm kısa ve uzun mesafeli uçuşlarına hizmet verecektir. İkram hizmetleri 18 Ocak 2022 tarihi itibariyle devralınacaktır. Yer hizmetleri 15 Mart 2022'de daha sonra devralınacaktır.

DENGE YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (DENGE): İştirak Metrobil Teknoloji A.Ş. Yürütülen Telekom altyapı calışmalarının genişletilmesi amacıyla, 02.12.2021 tarihli yönetim Kurulu kararıyla Azerbaycan'da bağlı ortaklık kurulmasına karar vermiştir, şirket kuruluş calışmalarına başlanmıştır.

ALTINYAĞ MADENCİLİK VE ENERJİ YATIRIMLARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ALMAD): Yönetim Kurulu 03.12.2021 tarihinde yaptığı toplantıda; Şirketin Tekirdağ İli, Malkara İlçesinde bulunan, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan (TMSF) ihale yoluyla satın almış olduğu maden sahası bölgesinde bulunan ve %75 oranında hissesine sahip olduğu 0 Ada 107 Parsele ait 1.125,00 m2'lik hisselere ait kısmının mülk sahiplerinden toplam 45.000,80 TL bedelle satın alınmasına, 107 Parsele ait yukarıda detayı verilen hisselerin satın alınması sonrasında söz konusu parseldeki şirkete ait hisse oranı % 75'ten %80 oranına çıkmıştır. Şirketin satın almış olduğu taşınmazların, SPK'nın (II-23.3) Önemli Nitelikteki İşlemler ve Ayrılma Hakkı Tebliği çerçevesinde değerlendirilmesi sonucu satın alma işleminin önemli nitelikte işlem olmadığına, oy birliği ile karar verilmiştir.

DESA DERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (DESA): Desa Deri San. ve Tic. A.Ş. ile Samsonite Europe N.V.'nin %40 Desa,%60 Samsonite Europe N.V. ortaklığında kurulan ve Türkiye'de yerleşik iştirak Samsonite Seyahat Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.'nin 2020 yılı Olağan Genel Kurulunda; Birikmiş karından dağıtılabilir 7.000.000,-TL'lik karın damga vergisi düşüldükten sonra pay sahiplerine pay sahiplikleri oranında kar payı olarak dağıtılmasına karar verilmiş ve Söz konusu ödeme, pay sahipliği oranı olan %40'a istinaden 2.797.200,-TL olarak şirketin hesaplarına ödenmiştir.

ACISELSAN ACIPAYAM SELÜLOZ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (ACSEL): Şirket 2021 yılı içerisinde mevcut üretim kapasitesinin tamamını kullanmak suretiyle tam kapasite ve yaklaşık %90 ihracat ağırlıklı çalışmaya devam etmektedir. Yurtdışı müşterilerinden gelen talepler ve ihracatı artırmak amacıyla fabrika bünyesinde yıllık 2.500 ton SAF CMC kapasiteli yeni bir üretim tesisi inşa edilmesi için çalışmalara başlanmasına karar verilmiştir. SAF CMC başta gıda, ilaç, kozmetik ve sondaj sektörleri olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. CMC türevleri içerisinde en yüksek teknoloji ve katma değere sahip olan SAF CMC üretim tesisi tamamlandığında yıllık ihracata katkısı yaklaşık 8.000.000 ABD Doları olacak ve toplam istihdam %30 oranında artacaktır. Yatırım Teşvik Belgesi kapsamında inşa edilecek SAF CMC üretim tesisi için öngörülen yatırım maliyeti fabrika binası dahil yaklaşık 4.000.000 ABD Doları olup 2022 yılı sonuna kadar bitirilmesi hedeflenmektedir.

KAFEİN YAZILIM HİZMETLERİ TİCARET A.Ş. (KFEIN): Şirket Amerika merkezli üçüncü taraf bir global yazılım hizmetleri sağlayıcısı ile 01.09.2021 tarihinde yürürlüğe girmek üzere Test alanında "Hizmet ve Personel Tedariki" konulu Partnerlik Sözleşmesi imzalamış olup, ilgili sözleşme 03.12.2021 tarihinde şirket tarafına ulaşmıştır. Sözleşme süresiz olup, feshedilene dek yürürlükte kalacaktır.

AKİŞ GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (AKSGY): Şirket portföyünde yer alan Akbatı ve Akasya Alışveriş Merkezlerinde kullanılmak üzere enerji firmalarından alınan teklifler fiyatlandırma ve sözleşme şartları açısından değerlendirilmiş, 31.12.2021 tarihi itibariyle sona erecek enerji tedarik sözleşmesinin Sakarya Elektrik Perakende Satış Anonim Şirketi ile bir yıl süreyle imzalanmasına, karar verilmiştir.

ÖZAK GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. (OZKGY): Yönetim Kurulu 29.11.2021 tarihli kararı ile, Muğla İli Bodrum İlçesi Akyarlar Mahallesinde bulunan 345.492,18 metrekare alana sahip arsanın şirket tarafından satın alınmasına karar verilmiş olup, tapu devri 02.12.2021 tarihi itibariyle gerçekleşmiştir.

DİTAŞ DOĞAN YEDEK PARÇA İMALAT VE TEKNİK A.Ş. (DITAS): Şirket tarafından "Profil Sanayi ve Ticaret A.Ş." ile "3S Kalıp Aparat Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş."nin %70'er paylarının satın alınması ve devir işlemleri 03.12.2021 itibariyle gerçekleştirilmiş olup,"kapanış" işlemleri tahmini kapanış tarihi hesapları dikkate alınarak toplam 1.918.000 Avro bedel üzerinden tamamlanmıştır. Söz konusu payların tamamının (%100) iktisap edilmesinde ağırlıklı olarak banka kredisi kullanılmaktadır.

YEO TEKNOLOJİ ENERJİ VE ENDÜSTRİ A.Ş. (YEOTK): Şirket ile Türkiye Elektrik İletim A.Ş. (TEİAŞ) Genel Müdürlüğü arasında (03.12.2021 tarihinde) İTM.380 Referanslı 154 kV Yakakent Trafo Merkezi Yapımı işi için 35.211.000 TL + KDV bedelle sözleşme imzalanmıştır.

ENERJİSA ENERJİ A.Ş. (ENJSA): 26 Nisan 2018 tarihli Hissedarlık Sözleşmesine uygun olarak, Enerjisa Enerji A.Ş.'nin %100 hissedarı olduğu Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş., Eşarj Elektrikli Araçlar Şarj Sistemleri A.Ş.'nin (Eşarj) %14 oranındaki azınlık payını satın almıştır. İşlem sonrasında Enerjisa Müşteri Çözümleri A.Ş.'nin Eşarj'daki payı %80'den %94'e yükselmiştir. %14 oranında hisse 42,4 milyon TL karşılığında devralınmıştır. Eşarj, 2020 yıl sonu itibarıyla 186 halka açık noktada 320 şarj soketi ile faaliyet gösteren, Türkiye'nin ilk ve en hızlı elektrikli araç istasyon ağı konumundadır . Enerjisa Enerji A.Ş. bu satın alma sonrasında e-mobilite alanında yenilikçi ve öncü konumunu güçlendirmeyi ve ulaşımın karbonsuzlaşmasına katkıda bulunacak çözümler sunmayı hedeflemektedir.

Paylar Alım Satım Notları:

SRVGY: AHMET ÇELİK 02/12/2021 tarihinde SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 99,05 - 101,20 TL fiyat aralığından 177.112 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SERVET GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/12/2021 tarihi itibariyle %7,84 sınırına ulaşmıştır.

COSMO: SITKI MURAT AŞIK 02.12.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,45 / 9,55 TL. fiyat aralığından 33.965 Adet satım işlemi gerçekleşmiştir. Bu işlemle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki paylarım 02.12.2021 tarihi itibari ile % 15,79 sınırına düşmüştür.

ENKAI: MEHMET SİNAN TARA 02/12/2021 - 02/12/2021 tarihinde ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 16,00 - 16,50 TL fiyat aralığından 150.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/12/2021 tarihi itibariyle %0,418 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: AKMAN DIŞ TİCARET VE MÜTEAHHİTLİK AŞ 02/12/2021 - 02/12/2021 tarihinde ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 5,17 - 5,18 TL fiyat aralığından 10.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02/12/2021 tarihi itibariyle %7,01 sınırına ulaşmıştır.

MAVI: The Goldman Sachs Group, Inc. 30 Kasım 2021 tarihinde Goldman Sachs International, Goldman Sachs Asset Management (Singapore) Pte. Ltd., Goldman Sachs Asset Management, L.P., Goldman Sachs Asset Management International şirketi tarafından MAVİ GİYİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (“Mavi”) (“Şirket”) şirketinin toplam 367,013 adet payının satış işlemi, her biri 73.52 TL satış fiyatı üzerinden gerçekleştirilmiştir.

ATAGY: 02/12/2021 tarihinde Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 3,90-3,97 fiyat aralığından 12500 adet alım işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Ata Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki payları 02/12/2021 tarihi itibariyle %0,21 sınırına ulaşmıştır.

AKSA: EMNİYET TİCARET VE SANAYİ A.Ş 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 29,76 - 30,04 TL fiyat aralığından 60.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte AKSA AKRİLİK KİMYA SANAYİİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %20,0559076 sınırına ulaşmıştır.

MOBTL: AYDIN MISTAÇOĞLU 02/12/2021 - 02/12/2021 tarihinde MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,69 - 1,69 TL fiyat aralığından 2.340.618 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte MOBİLTEL İLETİŞİM HİZMETLERİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 02 /12/2021 tarihi itibariyle %73,21 sınırına ulaşmıştır.

EDATA: BURAK SÖZÜBİR 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. payları ile ilgili olarak 15,00 - 15,10 TL fiyat aralığından 40.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte E-DATA TEKNOLOJİ PAZARLAMA A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %7,01 sınırına ulaşmıştır.

ERSU: ERDİN ÖZEL 25.11.2021-03.12.2021 tarihleri arasında ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ AŞ payları ile ilgili olarak 4,79-5,37 TL fiyat aralığından 3.437.773 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ERSU MEYVE VE GIDA SANAYİ AŞ sermayesindeki payları/oy hakları 03.12.2021 tarihi itibariyle %9.54 sınırına ulaşmıştır.

KUTPO: : SEMA GÜRAL SÜRMELİ 03/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A .Ş. payları ile ilgili olarak 96,00-106,70 TL fiyat aralığından 80.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A .Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %0,0000 sınırına ulaşmıştır.

KUTPO: GÜLDEN GÜRAL 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 95,85 - 98,80 TL fiyat 80.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %0,0000 sınırına ulaşmıştır/aşmıştır/altına düşmüştür.

KUTPO: ERKAN GÜRAL 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 95 - 95,85 TL fiyat 80.000 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte KÜTAHYA PORSELEN SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %0,0000 sınırına ulaşmıştır.

ODAS: BURAK ALTAY 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 1,59 - 1,59 TL fiyat aralığından 4.000.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %15,81 sınırına ulaşmıştır.

DURDO: DİKRAN ACEMYAN 03/12/2021 - 03/12/2021 tarihinde DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 18,63 - 18,63 TL fiyat aralığından 183.400 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte DURAN DOĞAN BASIM VE AMBALAJ SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 03/12/2021 tarihi itibariyle %7,8522 sınırına ulaşmıştır.

Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

TETAMAT GIDA YATIRIMLARI A.Ş. (TETMT): Tahsisli sermaye artırımı ile payların satışına ilişkin olarak Borsa İstanbul A.Ş. ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.'ye gerekli başvurular yapılmış olup, payların satış işleminin 07.12. 2021 tarihinde Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Uygulama Usul ve Esasları çerçevesinde tamamlanması öngörülmektedir.

TAÇ TARIM ÜRÜNLERİ HAYVANCILIK GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş. (TACTR): Şirketin 16.11.2021 tarihinde yapılan 2020 yılı olağan genel kurul toplantısında alınan kararlar İstanbul Ticaret Sicili Müdürlüğü tarafından 30.11.2021 tarihinde tescil edilmiş; 03.12.2021 10465 sayılı ticaret sicil gazetesinde (843. sayfada) ilan edilmiştir. Şirketimizin kayıtlı sermaye tavanının 35.000.000 TL'ye yükseltilmesine ve kayıtlı sermaye tavanı süresinin 2025 yılına kadar uzatılması ile ilgili Esas Sözleşmenin 6. maddesinin tadili başvurumuz, Sermaye Piyasası Kurulu'nun E-29833736-110.03.03-10626 sayılı ekteki yazısı ile uygun bulunmuştur.Esas Sözleşme değişiklik tadil tasarısı, Sermaye Piyasası Kurulu' nun onayladığı ekteki hali ile, T.C. Ticaret Bakanlığı'ndan da gerekli izin alındıktan sonra, yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında pay sahiplerinin onayına sunulacaktır.

AVRUPA YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AVHOL): Şirketin özkaynak yapısının güçlendirilmesi amacıyla 50.000.000 TL olan kayıtlı sermaye tavanı içerisinde 30.000.000 TL olan çıkarılmış sermayesinin mevcut ortakların rüçhan haklarının kısıtlanarak nakden 37.250.000 TL'ye artırılması ve artırılması planlanan 7.250.000 TL sermayeyi temsil eden payların 6.350.000 TL nominal değerli kısmının Şirketin hakim ortağı Alsancak Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş.'ye ve 900.000 TL nominal değerli kısmının şirketin dolaylı hakim ortağı ve yönetim kurulu başkanı Ramazan Burak TELLİ'ye olan nakit borçların ödenmesini teminen muaccel alacakları karşılığında tahsisli olarak ihraç edilmesine, Tahsisli olarak ihraç edilecek ve ihraççının sermayesinin %24,16666'sine karşılık gelen 7.250.000 TL sermayeyi temsil eden payların B Grubu hamiline yazılı borsada işlem gören statüde olmasına, Artırılan sermayeyi temsil eden payların satış fiyatının nominal değerin altında olmamak kaydıyla Borsa İstanbul A.Ş.'nin Toptan Alış Satış İşlemlerine İlişkin Prosedürü çerçevesinde belirlenecek baz fiyat veya söz konusu baz fiyattan yüksek olacak şekilde tahsisli olarak gerçekleştirilmesine ve pay bedellerinin Alsancak Sağlık Hizmetleri Ticaret A.Ş. ve Ramazan Burak TELLİ'nin şirketten olan nakden ve muaccel olan alacaklarından mahsup edilerek tahsiline, Bu kapsamda tahsisli sermaye artırımına ilişkin olarak gerekli bilgi ve belgelerin hazırlanarak başta Sermaye Piyasası Kurulu olmak üzere ilgili kurumlara başvuru yapılmasına oy birliği ile karar verilmesini takiben, ihraç belgesinin onaylanması amacıyla Sermaye Piyasası Kurulu'na başvuru yapılmıştır.

OYLUM SINAİ YATIRIMLAR A.Ş. (OYLUM): 1- Şirketimizin 120.000.000 TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, çıkarılmış sermayesinin 27.617.600 TL'den 85.000.000 TL'ye artırılmasına, artırılacak 57.382.400 TL nominal bedelli payların Sermaye Piyasası Mevzuatına uygun olacak şekilde mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kısıtlanmadan 1 TL nominal bedel üzerinden satılmasına, Satışı yapılacak olan payların Sermaye Piyasası Kurulu'nun kaydileştirme ile ilgili düzenlemeleri ve Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş.'nin genel mektupları çerçevesinde kaydi pay olarak verilmesine karar verilmiştir.

DOĞUSAN BORU SANAYİİ VE TİCARET A.Ş. (DOGUB): Yönetim Kurulu 08.11.2021 tarih ve 2021/21 tarihli kararı ile Şirketin 50.000.000.- TL'sı tutarındaki kayıtlı sermaye tavanı içerisinde sermayesinin 30.000.000 TL'dan 39.000.000 TL'na çıkarılması amacıyla nakden karşılanmak üzere 9.000.000.- TL artırılması için başlatılan sermaye artırım işlemleri kapsamında, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylanan izahnamenin Şirkete ulaştığı ve ortakların bilgisine sunulmak üzere KAP'ta yayımlanmış olması nedeni ile halka arz edilecek olan 1 TL. nominal değerli payların ve 1 lot (100 adet) paydan az olmamak üzere payların satışının 15/11/2021 tarihinde başlayıp 29/11/2021 tarihinde sona ermesine karar verilmiştir.Şirketin Kullanılmayan Rüçhan hakkı tutarı olan 44.187,875 Tl.dir.

Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları:

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KUTPO.E paylarında 06/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır. İlgili payda halihazırda uygulanmakta olan ve VBTS kapsamında önceki aşamalarda tanımlanan tedbirler de (açığa satış ve kredili işlem yasağı tedbiri) brüt takas tedbirinin uygulandığı süre boyunca devam edecektir.

BORSA İSTANBUL A.Ş.: (Pay Piyasasında Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi)

Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında KUYAS.E,METUR.E ve SEYKM.E payları 06/12/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 05/01/2022 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.

Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar:


Bugün Gerçekleştirilecek Kar Payı Notları:


Uyarı Notu Son Sayfada Yer Alan Çekince Yazısı İle Birlikte Okunmalıdır

Kaynaklar: InvestAZ Yatırım Araştırma, KAP, İnvesting ve Matriks

Not: İlk sayfada tablodan kullanılan Borsa İstanbul ve VİOP dataları bir önceki işlem gününün kapanış verileridir.

Çekince: Burada yer alan bilgiler INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır. Yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, SPK tarafından yetkilendirilmiş yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak sözleşme imzalanmak suretiyle kişiye özel olarak sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel nitelikte olup tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Herhangi bir yatırım aracının alım-satım önerisi ya da getiri vaadi olarak yorumlanmamalıdır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Tüm veriler, INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş tarafından güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan alınmıştır. Burada yer alan fiyatlar, veriler ve bilgilerin tam ve doğru olduğu garanti edilemez; içerik, haber verilmeksizin değiştirilebilir. Bu kaynakların kullanılması nedeni ile ortaya çıkabilecek hatalardan veya zararlardan kurum çalışanları ile INVESTAZ Yatırım Menkul Değerler A.Ş. sorumlu değildir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.