Haftanın İkinci İşlem Gününde TL Varlıklar Negatif Ayrıştı

26 Mayıs 2021

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü %3,58 değer Kaybederek günü 1.400 puanla tamamladı.

Haftanın İkinci İşlem Gününde TL Varlıklar Negatif Ayrıştı


Haftanın İkinci İşlem Gününde TL Varlıklar Negatif Ayrıştı
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü %3,58 değer Kaybederek günü  1.400 puanla tamamladı. Toplam işlem hacmi 21,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi  %2,65 ve holding endeksi %3.85 değer kaybettiği günde sektör endeksleri arasında en çok kaybettiren ise %6.09 ile finansal kiralama, faktoring olduğu görüldü.
Avrupa borsaları, haftanın ikinci işlem gününü karışık seyirle kapattı. Kapanışta, İngiltere'de FTSE 100 endeksi % 0,31 ve Fransa'da CAC 40 endeksi % 0,28 geriledi. Almanya'da DAX 30 endeksi % 0,18 ve İtalya'da FTSE MIB 30 endeksi %0,01 değer kazandı.
ABD borsaları haftanın ikinci işlem gününü günü düşüşle tamamladı. Kapanışta Dow Jones endeksi, % 0,24, S&P 500 endeksi % 0,19 ve Nasdaq endeksi % 0,03 değer kaybetti.
Bugün, Yurtiçinde ve global piyasalarda sakin veri akışı takip edilecek. FOMC üyelerinden Quarles’in yapacağı açıklamalar yakından izlenecek. 
Yeni işlem gününde, Sabah saatlerinde Asya seansında işlem gören endeks/endeks vadeli işlem sözleşmeleri birçoğunda fiyatlama davranışlarında kısa vadede risk iştahının seyrine bağlı olarak toparlanma eğiliminin devam ettiği izleniyor.

Satır Başları:

•Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi haftanın ilk işlem gününü gününü %0,02 değer kazanarak günü 1.452 puanla kapattı. Toplam işlem hacmi 15.2 milyar lira seviyesinde gerçekleşti.  Yeni işlem gününde global piyasalarda risk iştahının seyrine bağlı olarak, BİST-100 endeksinin güne yatay bir açılış ile başlamasını öngörüyoruz.
•Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, 20'ye yakın ABD'li büyük şirketin üst düzey yöneticisiyle videokonferans yöntemiyle bugün akşam saatlerinde bir araya geleceği açıklandı. 
•ABD Başkanı Joe Biden ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 15-16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceği belirtildi.
•Avrupa Birliği liderleri Belarus’un Yunanistan’dan Litvanya’ya giden bir yolcu uçağını zorla indirerek muhalif gazeteciyi göz altına alması sonrası ülkeye yönelik yaptırım kararı aldı. Ekonomik yaptırımların yanı sıra AB’nin Belarus’tan gelen uçaklara hava sahasını kapatma kararı alındı
•Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin yıl sonu cari açık beklentisinin 22-25 milyar dolar arasında olduğunu söyledi. Pandemi sürecinde verilen destek tutarının milli gelire oranının krediler hariç %3’ü aşacağını ifade eden Elvan, bankacılık sektörüyle ilgili olarak da bilişim, savunma ve enerji alanlarında kredi tahsis süreçlerinin değişeceğini belirtti.
•Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Sektörel Güven Endeksleri, Mayıs 2021 verilerine göre, Mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi Mayıs ayında Nisan ayına göre; hizmet sektöründe %1,1 ve perakende ticaret sektöründe %2,1 azalırken, inşaat sektöründe %3,0 arttı. Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Nisan ayında 103,3 iken, Mayıs ayında %1,1 oranında azalarak 102,2 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Mayıs ayında %2,1 oranında azalarak 100,9 değerini aldı. Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 77,3 iken, Mayıs ayında %3,0 oranında artarak 79,6 değerini aldı.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan İktisadi Yönelim İstatistikleri ve Reel Kesim Güven Endeksi Mayıs 2021 verilerine göre; 2021 yılı Mayıs ayında Reel Kesim Güven Endeksi, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 110,3 seviyesinde gerçekleşti.
•Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan İmalat Sanayi Kapasite Kullanım Oranı Mayıs 2021 verilerine göre; malat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı (KKO), bir önceki aya göre 0,6 puan azalarak yüzde 75,3 seviyesinde gerçekleşti.
•Almanya’da açıklanan GSYH verisine göre; Almanya ekonomisi 2021 yılı ilk çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre % 1,8 ve bir önceki yılın aynı dönemine göre % 3,4 daraldı.
•Almanya’da açıklanan IFO İş Dünyası Güven Endeksi Mayıs ayında bir önceki aya göre artış ile 99,2 düzeyine yükseldi.
•Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Doğan Holding'in iştiraki D yatırım bankası'na faaliyet izni, MUFG Bank Turkey'e faaliyet genişletme izni verdiği açıklandı. (Kaynak: Bloomberght)


Gün içi veri takvimi

 


Şirket Notları:

BANVİT BANDIRMA VİTAMİNLİ YEM SANAYİİ A.Ş. (BANVT): Şirket tarafından alınan karar doğrultusunda, Bandırma Piliç Üretim Tesisimiz ile Bandırma İleri İşlem Tesisimizin üretim kapasitelerini artırmaya yönelik toplam 46 Milyon ABD Doları tutarında yatırım yapılacaktır. Söz konusu yatırım 2021 yılında başlayacak olup sonraki 2 yıl içerisinde yatırımın tamamlanması planlanmaktadır. Şirketimiz tarafından gerçekleştirilecek bu yatırım, hem  Şirket öz kaynaklarımızdan hem de yatırım kredisinden finanse edilecektir.
AKDENİZ YATIRIM HOLDİNG A.Ş. (AKYHO): Şirket Yönetim Kurulu'nun 26.04.2021 tarihinde yapmış olduğu toplantısı sonucunda,  atık yönetimi, geri dönüşüm alanlarında  faaliyet gösterecek 3.000.000,00 TL sermayeli ATG ÇEVRE GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ ünvanı ile yeni bir tüzel kişi şirket kurulmasına,kurulacak şirketin işlemlerinin yürütülmesi için resmi makam ve mercilerden gerekli izinlerin alınmasına, oybirliği ile  karar verilen  ATG ÇEVRE GERİ DÖNÜŞÜM SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ'nin kuruluş işlemleri tamamlanmış, tescili 24 Mayıs 2021 tarihli ve 10333 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde yayımlanmıştır.
TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI A.Ş. (KLNMA): Bankanın kalite, çevre ve  iş güvenliği yönetim sistemlerini Entegre Yönetim Sistemi çatısında birleştirme amacıyla mevcut ISO 14001:2018 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasına ek olarak, Kalkınma ve Yatırım Bankacılığı Hizmetlerinin tüm aşamaları kapsayan ve sürekli iyileşmeyi hedefleyen ISO 9001:2015 (Kalite Yönetim Sistemi)İş kazalarının ve meslek hastalıklarının önlenmesi, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamlarının sağlanmasını hedefleyen ISO 45001: 2018 (İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi)sertifikaları alınmıştır.
AKSA ENERJİ ÜRETİM A.Ş.(AKSEN):  12.03.2021 tarihli Özel Durum Açıklaması'nda da belirtildiği üzere, T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı-Enerji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından 03.07.2020 tarihli, 31174 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan, güneş enerjisine dayalı yenilenebilir enerji kaynak alanları ve bağlantı kapasitelerinin tahsisine ilişkin YEKA GES-3 ihalesinde, Şirketin Kırşehir - 2 (10 MW) ihalesi için 22,3 Kuruş/kW saat bedel ile en iyi teklifi vererek yarışmayı kazanmıştır.
EURO YATIRIM HOLDİNG A.Ş.(EUHOL): Şirket tarafından 25.11.2020 tarihinde yapılan Özel Durum Açıklamasında Ege Sigorta'nın Güvence Hesabı 'ndan tekrar geri alınmak üzere görüşmelere başlandığı duyurulmuştu. Açıklanan olduğumuz görüşmeler halen devam etmektedir. Süreç hakkında mevzuat kapsamında gerekli bilgilendirmeler yapılmaya devam edecektir.
İTTİFAK HOLDİNG A.Ş. (ITTFH): Şirket ile Şekerbank  T.A.Ş.  arasında    30.04.2019    tarihinde   düzenlenen   8.460.000 TL    tutarındaki Vefa(Geri Alım) hakkı tesisi protokolünün süresi  28.10. 2021 tarihine uzatılmıştır.
ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş. (ADESE&ITTFH& MGROS):  Şirket14.12.2020 tarihli Yönetim Kurulu toplantısında alınan "Market işletmeciliği faaliyetlerinin sonlandırılması" kararı doğrultusunda; Şirket ile Migros Ticaret A.Ş. arasında, şirket tarafından Konya ilinde işletilmekte iken faaliyetlerine son verilmiş olan Kulesite ve Ereğli Parksite  mağazalarının demirbaşları ile kiracılık haklarının devri ve kiralanması için sözleşme imzalanmıştır. Sözleşme kapsamında Rekabet Kurulu'na izin başvurusu yapılması dahil resmi ve özel kurum ve kuruluşlar nezdinde iş ve işlemler başlatılacak olup, devir işlemleri Rekabet Kurulu onayı sonrasında gerçekleştirilerek geçerlilik arz edecektir.
TÜRKİYE SİGORTA A.Ş.(TURSG): Türkiye Sigorta Birliği'nde yayınlanacak bilgiler ile paralel olarak 01.01.2021-30.04.2021 tarihleri arasında ana branş gruplaması bazında ve bir önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırmalı olarak hazırlanmış, bağımsız denetimden geçmemiş Şirketin toplam brüt prim üretimi 4.036.509.267 TL dir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin, Borsamız Yıldız Pazar'ında işlem gören Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AKFGY.E) paylarında likidite sağlayıcılık faaliyetinde bulunma talebi 01/03/2016 tarihli ve 02.PRO.001 sayılı Pay Piyasası Prosedürü uyarınca değerlendirilmiş ve Borsamızca uygun görülmüştür.
ARÇELİK A.Ş.( ARCLK): Şirket Yönetim Kurulu tarafından Türk Ticaret Kanunu'nun 1524. maddesi ve ilgili diğer düzenlemeler kapsamında, Şirketimiz "www.arcelikas.com" alan adlı internet sitesinin kapatılmasına, yerine "www.arcelikglobal.com" alan adının ticaret sicilinde tescil ve ilanına karar verilmiş olup bu değişiklik için gereken işlemler başlatılmıştır.
TÜRK PRYSMİAN KABLO VE SİSTEMLERİ A.Ş.(PRKAB): Şirket Genel Müdürlüğü (CEO) görevini yürüten Sn. Cinzia Farise, 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere, Prysmian Group Şirketleri'nin MEAT (Middle East Africa &Turkey) Bölge CEO'luğu görevini kabul etmiştir. Yönetim Kurulu;  bu organizasyonel değişikliğin sonucunda  boşalan Şirketin Genel Müdürlüğü görevine 31.05.2021 mesai sonu itibariyle geçerli olmak üzere Sn. Ülkü Özcan'ın getirilmesine  karar vermiştir.
BEYAZ FİLO OTO KİRALAMA A.Ş.(BEYAZ): Yönetim Kurulu'nun 25.05.2021 tarihli toplantısında; 30 Nisan 2021 tarihinde istifa eden Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Metin Ziya TANSU ve Şirket Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Osman Turgut FIRAT'ın istifalarının kabulüne,istifaları nedeni ile boşalan Yönetim Kurulu Üyeliklerine, TTK 363.maddesi uyarınca  İlk Genel Kurul Toplantısına kadar görev yapmak üzere, şirket ortağı olmayan Sn.Murat Nadir Tansel SARAÇ ve şirket ortağı olmayan Sn.Metin ERSİN'in atanmasına karar verilmiştir.
Paylar Alım Satım Notları:
PSDTC: Roteks Tekstil İhr. San. Ve Tic. A.Ş.24/05/2021 - 24/05/2021 tarihinde PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. payları ile ilgili olarak 26,50 - 26,80 TL fiyat aralığından 0 TLtoplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 21.307 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte PERGAMON STATUS DIŞ TİCARET A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/05/2021 tarihi itibariyle %14,14 sınırına ulaşmıştır.
EUKYO: 24/05/2021 - 24/05/2021 tarihinde EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. payları ile ilgili olarak 4,68 - 5,07 TL fiyat aralığından 0 TLtoplam nominal tutarlı alış işlemi ve/veya 183.613 TL toplam nominal tutarlı satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte EURO KAPİTAL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24/05/2021 tarihi itibariyle %5,84sınırına ulaşmıştır.
BIMAS: Merkez Bereket Gıda Sanayi Ve Ticaret Anonim Şirketi 24.05.2021 tarihinde BİMAŞ - BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. payları ile ilgili olarak 62,13 TL fiyat aralığından 317.270 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte BİMAŞ - BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 24.05.2021 tarihi itibariyle % 14,9384 olmuştur.
ANELE: LGIP Funds - Opportunistic Series 20 Mayis 2021 tarihinde Anel Elektrik Proje Taahut ve Ticaret A.Ş. payları ile ilgili olarak 3.9217 fiyat aralığından 692,043 adet satis işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte Anel Elektrik Proje Taahut ve Ticaret A.Ş.. sermayesindeki payları 20 Mayis 2021 tarihi itibariyle %20 sınırınin altina gelmistir.
MPARK: Sancak İnş.Turizm Nakl.Ve Dış Tic.Aş MLP(Medical Park) Sağlık Hizmetleri A.Ş. tarafından 24.05.2021 tarihinde ihraç edilen kira sertifikası, ,Sancak İnşaat Turizm Nakliyat Dış Ticaret A.Ş. ortaklarından Mehmet Sait Sancak 12.750.000TL , Haydar Sancak 8.250.000TL , Ekrem Sancak 12.750.000TL , Necat Sancak 10.250.000TL , Fuat Sancak 1.500.000TL tutarında satın alındı. Toplam 45.500.000TL 366 gün vadeli itfa tarihi 25.05.2022
COSMO: Sıtkı Murat Aşık 25.05.2021 tarihinde Cosmos Yatırım Holding A.Ş. payları ile ilgili olarak 10.010 fiyattan 2.000 Adet Alım işlemleri gerçekleşmiştir. Bu işlemlerle birlikte Cosmos Yatırım Holding A.Ş. sermayesindeki paylar 25.05.2021 tarihi itibari ile % 15,24 sınırına ulaşmıştır.
SASA: Neslihan Erdemoğlu Boy 25/05/2021 - 25/05/2021 tarihinde SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. payları ile ilgili olarak 33,54 - 33,56 TL fiyat aralığından 20.000 TL toplam nominal tutarlı alış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlemle birlikte SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş. sermayesindeki payları/oy hakları 25/05/2021 tarihi itibariyle %0,0017857 sınırına ulaşmıştır. 
DGGYO: DOĞUŞ HOLDİNG A.Ş. 25 Mayıs 2021 tarihinde Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. payları ile ilgili olarak 9,80 TL fiyattan 61.860 adet satış işlemi gerçekleştirilmiştir. Bu işlem ile birlikte Doğuş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. sermayesindeki payları 25 Mayıs 2021 tarihi itibariyle %94,01 olmuştur.


Sermaye Artırım-Azaltım Notları:

ADESE GAYRİMENKUL YATIRIM A.Ş.( ADESE): Şirketin 252.000.000.-TL olan çıkarılmış sermayesinin 2.000.000.000.-TL kayıtlı sermaye tavanı içerisinde, tamamı nakden karşılanmak sureti ile %300 oranında 756.000.000.-TL artırılarak 1.008.000.000.-TL ye çıkartılmasına, Mevcut ortakların yeni pay alma haklarının kısıtlanmamasına, Artırılan 756.000.000-TL sermayeyi temsil edecek olan payların %7 lik kısmına isabet eden 52.920.000.-TL nominal payın A grubu nama yazılı olarak, %93 lük kısmına isabet eden 703.080.000.-TL nominal payın B grubu hamiline yazılı olarak ihraç edilmesine, Şirketin nakit olarak artırılacak olan 756.000.000.-TL tutarında sermayeyi temsil eden paylara ilişkin yeni pay alma haklarının 1,0-TL den 15 gün süre ile kullandırılmasına; Kalan B gurubu hamiline yazılı payların Borsa İstanbul A.Ş. birincil piyasada satılmasını takiben kalan paylar olması halinde, bu payların iptaline ve sermayenin bu şekilde tescil edilmesine; Sermaye artırımı işlemlerinin gerçekleştirilmesi amacıyla gerekli başvuruların yapılması, izinlerin alınması ve işlemlerin yerine getirilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu ,Borsa İstanbul A.Ş., Merkezi Kayıt Kuruluşu A.Ş., Ticaret Bakanlığı ve ilgili diğer tüm resmi kurum ve kuruluşlar nezdinde gerekli her türlü işlemlerin yapılmasına; Oybirliği ile karar verilmiştir.
Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi Notları: 
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, FENER.E payları 26/05/2021 tarihinden (seans başından) itibaren 09/06/2021 tarihine (seans sonuna) kadar açığa satışa ve kredili işlemlere konu edilemeyecektir.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Sermaye Piyasası Kurulu kararı uyarınca devreye alınan Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında VAKFN.E paylarında 26/05/2021 tarihli işlemlerden (seans başından) 09/06/2021 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.
BORSA İSTANBUL A.Ş.: Borsa İstanbul A.Ş. Piyasalarında Uygulanacak Gözetim Tedbirleri Yönergesi'nin 5. maddesi çerçevesinde, Ostim Endüstriyel Yatırımlar ve İşletme A.Ş. (OSTIM.E) payının piyasasında Yönerge'nin 6. maddesinde  belirtilen emir ve işlemleri nedeniyle aşağıda adı belirtilen yatırımcı hakkında Borsamız Pay Piyasası'ndaki emir ve işlemlerine yönelik olarak 26/05/2021 tarihinden itibaren 6 ay süreyle "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı", "Brüt Takas" ve "İnternetten Emir İletilmesinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır.
 


Bugün Gerçekleştirilecek Genel Kurullar

 

Bugün Gerçekleştirilecek Temettü Haberleri

 
Kaynaklar: İnvestAZ Araştırma, KAP, Matriks 

SABAH BÜLTENİ'Nİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

UYARI NOTU: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

*RİSK UYARISI:

KAS İşlemleri 2022 yılı 1.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %30,00 zarar oranı: %70,00'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.