25.02.2011 Günün Özeti

25 Şubat 2011

25.02.2011 Günün Özeti

Orta doğuda yaşanan siyasi gerginliğin hafta sonuna yaklaştıkça giderek artması piyasalar üzerindeki satış baskısını artırdı. Libya lideri Kaddafi' nin üst üste yapmış olduğu konuşmalarda istifa etmeye niyetinin olmadığını ve isyana karışanların sert şekilde cezalandırılabileceğini açıklaması ve isyancılara olan son çağrısının olduğunu belirtmesi ile birlikte borsalardaki satışlar hızlanırken paranın güvenli liman olan altına geçmesine sebep olurken Petrol varil fiyatının 120 USD'ye yükselmesine sebep oldu.

Gün içerisinde S.Arabistan hükümetinin gerekirse petrol üretimini artıracağını açıklaması ile birlikte gevşeyen fiyatlar akşam saatlerinde Kaddafi'nin vurulduğu yönündeki haberler ile birlikte sert şekilde düşerek 110 USD 'ye geriledi. Siyasi kriz döneminde bu tür asılsız haberlerin gelmesi ile birlikte özellikle emtia fiyatlarında sert dalgalanmalar görülebilir.

Bu gelişmeleri yakından takip eden Avrupa ve Amerika borsaları gün içerisinde gelecek veriler ile birlikte hafta kapanışını belirlemiş olacak. Avrupa'dan TSİ : 11:00'de M3 Para Arzı ve İngiltere Büyüme Rakamları gelecek olurken kapanışa doğru ABD tarafında ise Michigan Üniversitesi Güven Endeksi ve Büyüme rakamları gelecek.