25.10.2018 Güne Bakış

25 Ekim 2018

Sizler için hazırlanan Güne Bakış Raporun' da İç ve Dış piyasalardaki tüm gelişmeleri takip edebilirsiniz.

25.10.2018 Güne Bakış

Piyasalar, Merkez Bankalarının Toplantılarına Odaklandı

Bugün piyasada gözler TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı ve faiz kararına çevrildi. Merkez Bankası Eylül ayındaki toplantısında politika faizini 625 baz puan artışla %24'e yükseltmişti. Son dönemde oluşan enflasyonda düşüş beklentisi ve Türk Lirasında yaşanan değer kazancı nedeniyle Merkez Bankası’nın bu toplantısında faizlerde değişiklik yapması beklenmiyor. Hafta içinde JP Morgan'ın TCMB'nin PPK toplantısından faiz oranlarında bir artırım kararı çıkmayacağını tahmin etmesi ardından dün de Standard Chartered aynı görüşe katıldı. Standard Chartered yayınladığı raporda, Eylül ayındaki agresif sıkılaştırmanın ardından TCMB'nin faizleri değiştirmeyeceğini belirtirken, ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin iyileşmesi gibi uzun süredir beklenen bir katalizörün de bu görüşü desteklediğini vurguladı.

Dün veri akışında takip edilen Avrupa Bölgesi İmalat ve Hizmet PMI verileri Ekim ayında öncü verilere göre beklentilerin altında kaldı. Veriler Avrupa Merkez Bankası’ndan ilk faiz artırımının zamanlaması konusundaki kararını etkileyebilir. Merkez Bankası’nın 2019 yılında yapmayı planladığı faiz artırımının zamanlaması konusunda alacağı kararın önemi giderek artıyor.

İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun ülkesinin 2019 taslak bütçe planını reddetmesine ilişkin, “Bütçeyi AB Komisyonu'nun mektubu yüzünden değiştirmeyeceğiz, bununla ilgili hiç düşünmüyorum bile.” şeklinde konuştu.

ABD Borsaları günü sert kayıplarla kapattı. Dow Jones Endeksi % 2,41 düşüşle 24.583 puana, S&P 500 Endeksi % 3,09 kayıpla 2.656 puana gerilerken iki endeks de yılbaşından buna gelen bütün kazançlarını sildi. Nasdaq Endeksi % 4,43 düşerek 7.108 puandan kapandı. ABD Borsalarında yaşanan satışların etkisi sabah saatlerinde Asya piyasalarına da yansımış durumda. Japonya Nikkei Endeksi % 3.5 kayıp yaşarken Şangay Bileşik Endeksi % 2.1 düştü.

TCMB Ekim ayı toplantısı ve faiz kararı en önemli gündem maddesi olarak takip edilirken Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı küresel piyasalar açısından kritik gelişmeler olarak izlenecek. ABD tarafında ise Dayanıklı Mal Satışları, Ticaret Dengesi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri ile piyasaları yoğun bir gün bekliyor.

BIST100 Endeks – Küresel Piyasalardaki Satış Baskısı Altında / 95.000 Seviyesi Önemli Direnç / Günlük Değişim % -0.83

Endeks bir önceki güne oranla yüzde 0,83 değer kaybıyla 92.692 puandan kapanırken toplam işlem hacmi 5,6 milyar lira olarak gerçekleşti. Sektör endeksleri bazında en fazla kazandıran yüzde 3,69 ile iletişim, en çok gerileyen ise yüzde 6,05 ile finansal kiralama, faktoring oldu. Gün içinde 94.159 puana kadar yükselmesinin ardından küresel piyasalardaki satış dalgası etkisiyle düşüşe geçerek günü en düşük seviye olan 92.692 puandan tamamladı. TCMB Ekim ayı PPK toplantısı ve faiz kararı en önemli gündem maddesi olarak takip edilirken Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı küresel piyasalar açısından kritik gelişmeler olarak takip edilecek. ABD tarafında ise Dayanıklı Mal Satışları, Ticaret Dengesi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri ile piyasaları yoğun bir gün bekliyor. Ayrıca açıklanmaya başlayan 3'üncü çeyrek şirket bilançoları ile ABD – Suudi Arabistan ve Türkiye üçgenindeki haber ve açıklamalar yatırımcıların odağında olacak.

Image title

Günlük ve dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında kalmayı sürdüren endeks için günlük pivot 93.200 seviyesi olarak takip edilirken düşüşlerin devamında 92.500 – 92.000 – 91.000 destek seviyeleri gündeme gelebilir. Yükselişlerde 93.700 – 94.500 ve 95.000 direnç seviyeleri olarak takip edilebilir.

Sektör ve Şirket Haberleri 

Akbank (AKBNK):
Akbank konsolide olmayan 3Ç18 finansal sonuçlarında piyasa beklentisi olan 1.348 mn TL’nin hafif altında 1.327 mn TL net kar açıklamıştır. Açıklanan net kar bir önceki yılın aynı dönemine göre %11 düşüşe işaret ederken, bir önceki çeyreğe göre de %17 oranında azalmıştır. Kümülatif sonuçlarda ise bankanın 9A18’de net karı 9A17’ye göre %3 artışla 4.639 mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Aksigorta (AKGRT):
Aksigorta 3Ç18 finansal sonuçlarında piyasa beklentisi olan 62 mn TL’nin hafif üzerinde 69 mn TL net kar açıklamıştır. Açıklanan net kar bir önceki yılın aynı dönemine göre %226 yükselişe işaret ederken, bir önceki çeyreğe göre de %54 oranında artmıştır. Kümülatif sonuçlarda da şirketin 9A18’de net karı 9A17’ye göre %92 artışla 165 mn TL olarak gerçekleşmiştir.

Turkcell (TCELL):
Turkcell 3Ç18 finansal sonuçlarında piyasa beklentisi olan 50 mn TL net zararın aksine 241 mn TL net kar açıklamıştır. Açıklanan net kar bir önceki yılın aynı dönemine göre %60 düşüşe işaret ederken, bir önceki çeyreğe göre de %42 oranında azalmıştır. Kümülatif sonuçlarda da şirketin 9A18’de net karı 9A17’ye göre %34 azalışla 1.157 mn TL olarak gerçekleşmiştir.

3Ç18 Kar Açıklamaları

Image title

EURUSD – Düşüş Trendinde Hareketini Sürdürüyor / 1.1550 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % -0,68

Dün veri akışında takip edilen Avrupa Bölgesi İmalat ve Hizmet PMI verileri Ekim ayında öncü verilere göre beklentilerin altında kaldı. Veriler Avrupa Merkez Bankası’ndan ilk faiz artırımının zamanlaması konusundaki kararını etkileyebilir. Merkez Bankası’nın 2019 yılında yapmayı planladığı faiz artırımının zamanlaması konusunda alacağı karar önemini arttırdı. Öte yandan İtalya Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun ülkesinin 2019 taslak bütçe planını reddetmesine ilişkin, “Bütçeyi AB Komisyonu'nun mektubu yüzünden değiştirmeyeceğiz, bununla ilgili hiç düşünmüyorum bile.” şeklinde konuştu. Parite baskı altında kalmyı sürdürdü.

Avrupa Merkez Bankasının faizlerde değişiklik yapması beklenmeyen toplantısı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı küresel piyasalar açısından kritik gelişmeler olarak takip edilecek. ABD tarafında ise Dayanıklı Mal Satışları, Ticaret Dengesi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri ile piyasaları yoğun bir gün bekliyor

Günlük ve dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların altında fiyatlamayı sürdüren parite için günlük pivot noktası 1.1400 düşüşlerin devamında 1.375 - 1.1350- 1.1300 seviyeleri gündeme gelebilir. Yükselişlerde 1.1430 – 1.1460 ve 1.1500 dirençleri takip edilebilir.

USDTRY – TCMB Faiz Kararına Odaklandı / 5,8500 Önemli Direnç Seviyesi / Günlük Değişim % -0.78

Bugün piyasalar TCMB Para Politikası Kurulu Toplantısı ve faiz kararına odaklandı. Merkez Bankası Eylül ayındaki toplantısında politika faizini 625 baz puan artışla %24'e yükseltmişti. Piyasalar son dönemde oluşan enflasyonda düşüş beklentisi ve Türk Lirasında yaşanan değer kazancı nedeniyle Merkez Bankası’nın bu toplantısında faizlerde değişiklik yapmasını beklemiyor. Hafta içinde JP Morgan'ın TCMB'nin PPK toplantısından faiz oranlarında bir artırım kararı çıkmayacağını tahmin etmesi ardından dün de Standard Chartered aynı görüşe katıldı. Standard Chartered yayınladığı raporda, Eylül ayındaki agresif sıkılaştırmanın ardından TCMB'nin faizleri değiştirmeyeceğini belirtirken, ABD ile Türkiye arasında ilişkilerin iyileşmesi gibi uzun süredir beklenen bir katalizörün de bu görüşü desteklediğini vurguladı. Ayrıca ABD – Suudi Arabistan ve Türkiye üçgenindeki haber ve açıklamalar yatırımcıların takibinde olacak.

TCMB Ekim ayı toplantısı ve faiz kararı en önemli gündem maddesi olarak takip edilirken Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı küresel piyasalar açısından kritik gelişmeler olarak izlenecek. ABD tarafında ise Dayanıklı Mal Satışları, Ticaret Dengesi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri ile piyasaları yoğun bir gün bekliyor.

Günlük pivot noktası 5.7000 olarak değerlendirilirken yükselişlerde 5.7500 - 5.8000 - 5.8500 dirençler olarak gündeme gelebilir. Düşüşlerde 5.6500 - 5.6000 – 5.5200 destekler olarak takip edilebilir.

ALTIN – Yukarı Yönlü Duruşunu Sürdürüyor / 1220 Önemli Destek Seviyesi / Günlük Değişim % 0.33

Dün ABD Borsalarında yaşanans sert kayıplarla gücünü artıran değerli maden 1240 zirvesini zorladıktan sonra 1233 dolar seviyesinde günü tamamladı. Sabah saatlerinde küresel piyasalardaki satış dalgasına Asya piyaslarının da eklenmesi ile Altın fiyatları yukarı yönlü seyrini sürüyor. Ons Altın'da 1250 dolar önemli direnç olarak takip ediliyor.

Bugün Avrupa Merkez Bankası faiz kararı ve Başkan Draghi’nin basın toplantısı küresel piyasalar açısından kritik gelişmeler olarak izlenecek. ABD tarafında ise Dayanıklı Mal Satışları, Ticaret Dengesi, İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları ve Askıdaki Konut Satışları verileri ile piyasaları yoğun bir gün bekliyor.

Dört saatlik grafikte hareketli ortalamaların üzerinde kalmayı sürdüren değerli maden için günlük pivot 1232 üzerinde yükselişlerin devamında 1237 – 1240ve 1245 seviyeleri dirençler olarak değerlendirilebilir. Düşüşlerde 1228 - 1222 – 1220 destekleri takip edilebilir.

Ajanda

Image title

Bu raporda yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti SPK tarafından yayımlanan tebliğ çerçevesinde, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak bir sözleşme çerçevesinde sunulur. Burada ulaşılan sonuçlar, tercih edilen hesaplama yöntemi ve veya yorum tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Ayrıca burada yer alan bilgiler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir.

*RİSK UYARISI:

2020 yılı 4.çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %27,66 zarar oranı: %72,34'dir. Forex piyasası kaldıraçla çalışan bir yatırım piyasasıdır, dolayısıyla yüksek seviyelerde risk içerir. Kazanç fırsatı sunduğu gibi, ciddi kayıplara yol açabilir. Yatırdığınız tutarı kaybetmenize neden olabilir. Forex, her yatırımcı için uygun bir piyasa olmayabilir. Piyasanın içerdiği riskleri tam olarak anladığınızdan emin olunuz. Kaldıraçlı işlemlerde kaldıraç oranı azami 10:1 olarak uygulanır. InvestAZ Menkul Değerler A.Ş. ürün ve faaliyetleri ile etkinliklerinden sizleri haberdar etmek için iletişime geçebilir.